Skocz do zawartości
PoGo

Monitor LCD

Rekomendowane odpowiedzi

Jakis czas temu (czyt. pare miesiecy) dawalem juz tu posta o monitorach LCD. Zdecydwoalem sie jednak na zwloke z zakupem. Teraz moj CRT sie sypie i nadszedl moment zmiany. Co polecacie z najnaowszych paneli, niestety nie mialem okazji potestowac ani zapoznac sie z najnowszymi ofertami na rynku. W gre wchodzi 17" na wysokim poziomie. Monit ma sluzyc do gier i filmów (glownie).

Dodam ze nadal nie przekonal mnie nikt tak do konca na LCD i nadal sie wacham. Glownie meczy mnie to odswiezanie i skalowanie rozdzialek. Dla mnie standradem jest 1024x768. Czekam na konkretne subiektywne jak i obiektywne opinnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mialem dylemat jaki lcd 17" wziąć. Przez 90% czasu bylem zdecydowany na Sony hs94, lecz u mnie w mieście były problemy z dostaniem go. Moj wybór padł na Iiyamę ProLite e431S i jak do tej pory nie mam z nim żadnych problemów ( zero wypalonych pikseli, żero smużenia, wspaniałe odwzorowanie kolorów itp). Przesiadłem sie zestarego CRT 15" Maga 570 FD i pewnie wiesz jaką czuje teraz różnice. Skusiłem sie na Iiyamę także z bardzo ważnego powodu ... Gwaracji. Jezeli kupisz ten LCD i w ciagu 7 dni zauważysz choćby 1 wypalony piksel, panowie z serwisu odwiedzą twoj dom i wymienią od reki monitor. Gwarancja jest w systemie door-to-door. Jedyny minus jaki widze to kąty widzenia. Jezeli patrzysz za bardzo z boku obraz żółknie... ale jezeli siedzisz w miare na wprost to zupelnie to nie przeszkadza. Ale i tak nie zmienia to faktu ze monitorek ten jest dardzo dobrym wyborem i mysle ze sam bylbys z niego zadowolony... dodam takze ze monitor ma zlacze DVI i obraz jest na prawde ostry na owym kablu, czcionki bardzo wyraźne ( najlepijej jest wlaczyc Cleartype w ust windy)

 

 

polecam takze stronke o monitorach ...masz tez tam test tej Iiyamy http://www.mva.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z tym skalowaniem rozdzielczosci ? Jak to wypada na 17 calach? Duza strata w jakosci obrazu? Jak wyglada 1024x786 i 800x600 ?

Znalalzem tez takie cos.. nowe modele http://www.samsung.com/pl/products/monitor...atisse/710n.asp

http://www.samsung.com/pl/products/monitor...atisse/710t.asp

tak naprawde za bardoz nie wiem czym sie roznia :D

ogolnie wygladaja na male wymiatacze te dwa panele 12ms, 160 i 160 katy widzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogo: dzisiejsze lcd nawet te najtańsze, są znacznie lepsze niż te póltora, rok temu kiedy faktycznie czas reakcji był długi, smużenie było. ja tez nie mogłem długo zdecydować się na LCD, w końcu się przesiadłem, nie żałuje, i chociaż moja matryca ma niby 25 ms nie ma żadnego efektu smużenia, a skalowanie z natywnej 1600x1200 nawet do 640x480 jest eleganckie. nie zastanawiaj się tylko nabywaj LCD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cóż nie polecam generalnie skalowania rozdzielczości poza natywną; nawet w najlepszych monitorach jest wyraźna utrata jakości; jeżeli chcesz używać monitora do gier i filmów to koniecznie należałoby kupić coś na matrycy TN zapomnij o MVA albo broń boże PVA (smuży niewiarygodnie pomimo teoretycznych 25ms) możesz czegoś poszukać też na matrycy S-IPS tylko że jest narazie mało monitrów w polsce dostępnych z nią;

NAJLEPIEJ przestudiuj www.mva.pl

osobiście polecił bym Viewsonic-a VP 171b

[edit] a tak generalnie to te 12ms to bzdura bo średni czas oscyluje w granicach 25-35ms; a tak wogóle to te samsungi spisują się gorzej od niektórych panelów 16ms (160/160 to też chwyt marketingowy bo narazie nie produkują takiego panelu TN)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noe9: ja mam MVA, i do grania przy skalowaniu - nie mam uwag, wiadomo, jest gorzej, ale do bf'a czy innych fpsów spokojnie wystarcza.

 

co do czasów reakcji, najlepiej oglądac monitory na żywo, parametrami dziś wszystkie są super, a różnice na zywo wyłapać bardzo łatwo pomimo podobnych/tych samych danych papierkowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje że najlepiej sprawdzqac takie parametry na żywo; Sam mam Benq-a FP731 na matrycy TN z teoretycznym czasem 25ms; jednak monit praktycznie nie smuży; wiem natomiast jedno bo sprawdzałęm to organoleptycznie monity na matrycach PVA smużą niemiłosiernie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za wszystkie uwagi/porady :) poszperam jeszce w necie. Ale ogolnie trudno sobia poogladac matryce LCD dobrej jakosc i jeszscze je porownac. W wiekszosci sklepow na zamowienia, a w nielicznych pare egzemplarzy ....

Tak ze zakup raczej bedzie w ciemno... :?

Przestudiuje jeszcze troche na necie.

thx jeszcze raz

 

btw czym sie rozni skalowanie rozdzialki natywne od zwyklego ?

jakos tak w charakterystyce paneli nie jest napisane czy ejst natwyne czy nie :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam od roku Belinea 101741 na Premium MVA i nie zauwazyłem do tej pory zadnego smuzenia w grach.

Ogladalem ostatnio pare nowych monitorow w cenie okolo 1400-1700zloty i niestety odstaja ode znacznie od mojego starego modelu. Odwzorowanie barw jest duzo gorsze - czarny nie jest czarny itp. Chyba niestety tansze znaczy gorsze - bardziej popularne, wiecej sie sprzeda. Analogicznie jest na rynku nosnikow dvd-+r. Rok temu tdk po 10 zloty byly idealnej jakosci, teraz sa po 4 zlote i klej wisi z boku.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

 

jesli kiedykolwiek zastanawialbys sie nad eizo, to polecam Ci ta firme z czystym sumieniem.

nie bede pisal ze jest najlepsza, albo ze inne firmy sa juhowe, po prostu - jak dla mnie panel tej firmy rewelacyjnie sie spisuje.

 

ale tak jak juz pisano wczesniej - najlepiej obadac lcd osobiscie - przejedz sie moze do jakiegos media markt'u - tam czasem maja kilka roznych egzemplarzy.

 

pzdr i zycze udanego zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie wady LCD to czasem prawda :) zależy co kogo denerwuje :)

 

jedno jest jednak bzdurą totalną, a mianowicie sprawa odświeżania :) LCD nawet jak ma odświeżanie 60 hz (połączenia cyfrowe DVI tak mają zazwyczaj) lub 75hz (łącze D-sub) to i tak jest to mniej więcej tyle ile 85 na monitorze CRT albo i więcej :) a skąd to wynika? ano stąd, że na CRTekach piksele zapalają sięod dołu do góry po kolei co daje efekt taki jakby obraz był odświeżany wzdłóż linii która przebiega szybko z dołu na górę ... dla mniej niż85 hz to jest zauważalne, dla mniej niz 75 hz nieznośne ... poza tym spróbujcie popatrzeć na obraz monitora filmowany kamerą albo monitory pokazywane w telewizji :) nawet te które odświeżają w 100hz albo częściej będą wydawały się pompować ponieważ ich rzeczywiste odświeżanie należy podzielic przez szybkość klatkowania kamerki i tak naprawdę dla CRT który odświeza z 100Hz po podzieleniu przez 25kl/sek jakie dają typowe kamerki wychodzi 4kl/sek, dokładając do tego sposób zapalania pikseli uzyskuje sięwłaśnie takie zabawne falowanie obrazu spowodowane przebiegiem - ja to nazywam - przesówania się "horyzontu odświeżania" :)... na LCD jest inaczej

 

w LCD zapala sięcała matryca na raz .. nie ważne czy piksele sąwyzej czy nizej do nich nie dochodzi żadna "fala uderzeniowa" ona zapalają się w jednym momencie i tak naprawde wystarczyłby LCDek z odświeżaniem 30 klatek/sek który byłby dobry do większości zastosowań :) dlatego LCDeki odświeżają w minimum 60Hz gdyż to uznaje sięza optimum np. dla gier (60kl/sek) i po włączeniu synchronizacji karty z monitorem uzyskuje się idealnie płynny obraz ... dlatego też w wiekszości grach i oglądając filmy mozna działać nawet na CRTekach z odświeązniem 60Hz i niektórzy nawet tego nie zauważają a już normalnie pracować się nie da :)

 

dlatego prosze was ludziska czepiajcie sięwszystkiego w monitorach LCD tylko nie odświeżania :) aha dla LCDeków filmowanych kamerką powstaje podobny efekt jak dla CRTeków - tylko że zważywszy na sposób odświeżania całej matrycy na raz a nie ekranu od dołu do góry - nie jest on tak widoczny :)

 

co do Przemola to musze sięz nim zgodzić, często jest tak, że nowsze monitory są gorsze od starszych przynajmniej pod względem jakości wykonania, trwałości i paru innych rzeczy - zresztą producenci nie ukrywają tego (oczywiście w rozmowach zakulisowych) że na czymś trzeba ciąć koszty jesli nagle podobne monitory w ciągu 2-3 lat tanieją o 50 % ... podam przykład firmu LG i ich CRTeków z serii flatron )starsze modele lepsze niz nowe) lub porównania Samsungów starszych z najnowszymi MB - niby też 17nastki i 19 nastki ale już jakby parametry nie te :) poza tym zawsze modele budźetowe będą gorsze jeśli tanieją w sposób wyraźny ... nie dotyczy to oczywiście modeli highendowych gdyżte jako wizytówka firmy muszą trzymać jakość ... poza tym wiekszośc jest i tak dostatecznie i horendalnie droga, że jeszcze długo będzie można ich ceny ciać bez wpływu na jakość produktu :)

 

w końcu jeśli niedawno 17 LCD kosztowała 3 000 PLN lub więcej a dziś kosztuje poniżej 2000 PLN (zmiana o 33 %) to musiało się to na czymś odbić choćby na jakości .... a jeśli jakiś tam highendowy monitor Xfirmu np. 19LCD nazywana sprzetem dla grafików kiedyś kosztowała 8000 PLN a teraz kosztuje 7000PLN to jest to w porównaniu do sprzetu budzetowego zmiana minimalna - 12,5%:)

tak naprawdę wyrażny postęp w technologii dokonuje się właśnie w przypadku najdroższych monitorów tak CRT jak i LCD na które nas biednych żóczków nie stać :) bo c oz tego jeśłi czas reakcji spada z 25ms na 16 czy 12 jeśli w tyłek dostają kolory, kontrast albo geometria?

 

dlatego zwykły user kupi szybkie LCD do grania i filmów a profesjonalista grafik lub inżynier odpuści sobie szybki model na rzecz tego który da mu lepsze odwzorowanie rzeczywistości ... jużdziś są monitory zdolne dorównać lub nawet czasem przegonić CRT w profesjonalnych zastosowaniach - tylko, że ich ceny zaczynają sięwłaśnie od ok. 8000 w górę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już napisałem: Viewsonic-a VP 171b bardzo dobry monitor; z Iiyamą dał bym sobie spokój bo choć dobra to zdecydowanie przereklamowana IMHO

 

MR Gizmo, w LCD geometria nie może ucierpieć bo tam NIGDY nie występują wady geometrii; a odświeżanie służy tylko do synchronizacji analogowego sygnały karty graficznej z przetwornikiem A/C w monitorze (w przypadku połączenia przez d-sub); przy podłączeniu przez DVI sygnał jest cyfrowy i w takiej postaci jest przesyłąny do monitora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już napisałem: Viewsonic-a VP 171b bardzo dobry monitor; z Iiyamą dał bym sobie spokój bo choć dobra to zdecydowanie przereklamowana IMHO

 

MR Gizmo, w LCD geometria nie może ucierpieć bo tam NIGDY nie występują wady geometrii; a odświeżanie służy tylko do synchronizacji analogowego sygnały karty graficznej z przetwornikiem A/C w monitorze (w przypadku połączenia przez d-sub); przy podłączeniu przez DVI sygnał jest cyfrowy i w takiej postaci jest przesyłąny do monitora

No całkiem nieźle. Teraz wazna decyzja... ViewSonic 171 czy Samsung 710T

sam nie wiem, bym musiał je sobie obejrzec i porownac ale nie da rady znalezc w sklepie dwoch takich raczej :]

Niby parametry ma lepsze samsung ale kto wie...

Tu juz hcyba musze sam zadecydowac. Dzieki wszystkim.

 

ad.

kude po co szperalem teraz jeszcze mam to do wyboru http://www.eizo.com/products/lcd/l550/spec.asp

grrr :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już napisałem: Viewsonic-a VP 171b bardzo dobry monitor; z Iiyamą dał bym sobie spokój bo choć dobra to zdecydowanie przereklamowana IMHO

 

MR Gizmo, w LCD geometria nie może ucierpieć bo tam NIGDY nie występują wady geometrii; a odświeżanie służy tylko do synchronizacji analogowego sygnały karty graficznej z przetwornikiem A/C w monitorze (w przypadku połączenia przez d-sub); przy podłączeniu przez DVI sygnał jest cyfrowy i w takiej postaci jest przesyłąny do monitora

po pierwsze :)

 

geometria ... może nieprecyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o to ze jedne monitory są specjalnie polecane do prac typu np. cad i projektowanie wszelakie natomiast inne nie ... sam widziałem stojące obok siebie 19" LDC w cenach od 3000 do 13 000 PLN i powiem ci niektórym z nich linie jakoś siędziwnie rozjeżdżały albo podczas przesówania obrazu okazywało się ze niby proste linie nagle nie pokrywają sieze sobą ... nagle wystepowały jakby delikatne uskoki ledwie zauważalne o dalsza częśc linni po uskoku (mimo że to była nadal ta sama linia prosta) przebiegała jakby pół milimetra nizej ... natomiast na tych doższych monitorach takich sytuacji nie było :)

 

po drugie - wiem czym różni się D-sub od DVI, wiem c ot ojest sygnał cyfrowy i czym różni się od analogowego :)

 

poza tym sygnał na karcie graficznej nie jest analogowy tylko cyfrowy, to przetworniki przekształcają go na analogowy jeśli łącze jest d-sub a potem w zależności od tego czy LCD jest w pełni cyfrowy czy nie następują znów przekształcenia :) a po co to ja nie wiem :) nie lepiej przesłac to po DVI całkiem cyfrowo bez kombinowania? choć swojądrogą sam widziałem testy monitorów LCD wyposażone w złącze DVI które wcale cyfrowe nie były :)

 

monitor w pełni cyfrowy jest z reguły sporo droższy od najtańszego syfu na rynku i to że coś ma DVI - jak powiedziałem - wcale nie znaczy ze jest to monitor całkowicie cyfrowy :) taki monitor moze pobierać sygnał cyfrowy ale onraz generować inaczej :) tak naprawdę w pełni cufrowe są monitory z atestami mówiącymi o dopuszczeniu ich do użytku w diagnostyce medycznej .. co do reszty to każdy trzebaby było wybebeszyć :) szczerze mówiąc sam nie rozumiem stwierdzenia, że coś ma DVI ale nie generuje obrazu cyfrowo ... to po co to DVI? zeby wyciagnąc kasę od ludzi za obecność do niczego nie przydatnego DVI?

 

często jest tak, że gorsze monitory gdy je podłączysz przez DVI i D-sub dająidentyczny obraz niczym sięnie rózniący choć to teoretycznie nie jest mozliwe :) sygnał nie przekształcany przez przetworniki "musi" być lepszej jakości niztem przekształcany i w efekcie dać lepszy obraz :) dlaczego jest inaczej? moze dlatego, ze w częsci monitorów wejście DVI to atrapa ubsługiwana przez elektronikę kiepskiej jakośći która generuje obraz identyczny jak na D-sub? moze i tak po wejściu sygnału cyfrowego do DVI jest on przekształcany na sygnał analogowy dla tej samej elektroniki z której korzysta D-sub a potem występuje taka obróbka jak gdyby sygnał wszedł tylko i wyłącznie przez wejście D-sub?

 

niech mi to ktoś wyjaśni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...