Skocz do zawartości
Raylan Givens

Samsung FullHD 24" S24B150 - warty uwagi?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie przeszkadzają Ci beznadziejne kąty w pionie i poziomie, nierównomierne podświetlenie (góra i dół monitora w zupełnie innych barwach) i słabe kolory (np jasny żółty, róż potrafią być niewidzialne), to tak.

Zakupiłem kiedyś starszy model (A300 bodajże). Nie pamiętam ile na nim wytrzymałem po przesiadce z CRT Eizo. Było to jednak krótko, bo zaraz potem zakupiłem Eizo FS2331.

Jak to by opisał kolega z forum "jest to wyrób monitoro-podobny, odpowiednik wędliny za 5zł/kg".

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to odpada. Dzięki za rzetelną informację. Być może chciałbym IPS, ale w tej cenie, używany - raczej się nie napatoczy. A co można powiedzieć o Iiyama 24" Prolite E2407 HDSV? Również TN, ale być może lepszy? Widzę, że jest dość wiekowy, ale w pełni sprawny za 320zł. Nie szukam cudów, chcę porządną, używaną matrycę, gdyż mój aktualny ASUS o rozdzielczości 1366x768 przestaje mnie zadowalać.

 

Znalazłem jeszcze E2409HDS od Iiyama'y - niestety też wiekowy.

Dodatkowo na oku mam jeszcze: Iiyama prolite E2472HD - wydaje się być ciekawy.

Edytowane przez Raylan Givens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iiyama to bardzo dobra firma, ich TN są zwykle lepsze od większości TN na rynku.

Niezależnie który wybierzesz, powinna to być zauważalna różnica na korzyść względem tego Samsunga.

Jeszcze poczekaj na wypowiedzi innych, ale ogólnie jest to lepszy wybór niż jakaś nówka za 300-350 zł.

 

Jak byś mógł zainwestować, to w okolicach bodajże 700 zł są już nowe monitory na matrycy MVA, które mają przyzwoite czasy reakcji (na potrzeby gier) oraz lepsze kolor i kąty od wiekszości TN.

 

Jeszcze o jakości tych tanich monitorów:

Mam w domu starego Samsunga 710N i moim okiem obraz jest jakościowo lepszy od A300 oraz od LG 19EN33S-B.

 

I jeszcze jedno:

Jak chcesz mieć dobry obraz, to upewnij się, że masz DVI/HDMI w kompie. O ile starsze monitory idzie jakoś ustawić na D-Sub, o tyle wymienionego wyżej LG nie udało mi się za żadne skarby ustawić. Nie znam się na szczegółach technicznych, ale chyba w tych nowych tanich nie ma jakiegoś modułu sterowania ostrością i obraz po D-Sub jest tragicznie nieostry, nie idzie tego wyprowadzić nawet po godzinnym grzebaniu w menu monitora.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Teraz muszę tylko zdecydować, który z tych trzech Iiyama'ów.

 

Jeszcze jedno pytanie - czy BenQ GW2320 LED IPS 23" nie będzie w tym przypadku lepszym wyborem? Jest to tani IPS, ale w ogóle warty uwagi względem tych tańszych TNek od Iiamy?

Edytowane przez Raylan Givens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie matryce IPS nie nadają się do zastosowań domowych, gdyż duża jasność potrafi być upierdliwa przy słabym oświetleniu (np wieczorem, w nocy). Matryce te powstały do zastosowań biurowych, gdzie jest oświetlenie i praca w dzień. Wiadomo, że każdy monitor ma regulację jasności czy gammy, ale czasami maksymalne zakresy nie wystarczają i ekran po prostu męczy oczy wieczorem przy słabym oświetleniu - wtedy zamiast lampki trzeba świecić główne, mocne światło.

 

Jak byś miał możliwość wzięcia na próbę, to możesz sobie testować, czy takie coś będzie wygodne. Jednak osobiście wolałbym dobry TN od taniego IPS. A jak zamierzasz na tym pracować, siedzisz dużo i cenisz sobie wygodę, to najlepsza opcją była by inwestycja w nowy sprzęt.

 

Zapewne znajdziesz wiele osób które stwierdzą, że mają w domu IPS, używają w nocy i są zadowolone. Nie wynika to jednak z tego, że to jest dobre rozwiązanie. Wynika to z tego, że nie widzieli jak pracuje PVA czy nawet dobry (A)MVA.

 

Pamiętaj, że zamawiając przez net, masz 14 dni na odesłanie sprzętu bez podania przyczyny. Możesz nawet stwierdzić, że kolor obudowy nie pasuje Ci do koloru klawiatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystko. Na żadnym innym forum nie otrzymałem tak szczegółowych wyjaśnień. Gryzłem się miedzy TN a IPS - ale wygląda na to, że mój dylemat został zażegnany.

 

Jakby ktoś chciał wyrazić opinię, który z tych monitorów jest najlepszy:

1. Iiyama Prolite E2472HD 24"

2. Iiyama Prolite E2407HDSV 24"

3. Iiyama Prolite E2409HDS 24"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Ullissesem sam wolałbym dobry TN od taniego IPS , jednak z tą formą "sprawdzenia " monitora do 14 dni może być problem . 

 

Niektóre sklepy mają z góry narzucony regulamin przyjęć i muszą być do tego dobre podstawy więc osobiście nie bawiłbym się w to .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, została mi tylko Iiyama Prolite E2407HDSV 24" - więc teraz zostaje pytanie - czym różni się i warto się tym przejmować - LED vs. CCFL?

 

Dodatkowo rozważam wylicytowanie IPSa LG 23MP65HQ-P - dobry wybór jak na IPS? W cenie poniżej 400zł z gwarancją - tak celuję.

Edytowane przez Raylan Givens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie matryce IPS nie nadają się do zastosowań domowych, gdyż duża jasność potrafi być upierdliwa przy słabym oświetleniu (np wieczorem, w nocy). Matryce te powstały do zastosowań biurowych, gdzie jest oświetlenie i praca w dzień. Wiadomo, że każdy monitor ma regulację jasności czy gammy, ale czasami maksymalne zakresy nie wystarczają i ekran po prostu męczy oczy wieczorem przy słabym oświetleniu - wtedy zamiast lampki trzeba świecić główne, mocne światło.

 

Mamy w pracy IPS'y (nowe, a nie sprzed kilku lat), LG 22MP55 (1920x1080, IPS, 21,5", HDMI) i ma to dobrą czerń (w porównaniu do EIZO S2231W na PVA kontrast 1500:1). Tak, że są już IPS z dobrą czernią ... lepszą niż stare PVA (pamiętam PVA z kontrastami 1000:1, ... a teraz są już IPS z nieco lepszym kontrastem = lepszą czernią). Co ciekawe na tym IPS z pracy srebrzenie w praktyce nie występuje (dopiero przy patrzeniu z takich kątów, z jakich się nie patrzy). Dodam, że testowałem go przy wyłączonym świetle, w takich godzinach, że światło zewnętrzne było słabe (w pokoju było dosyć ciemno).

 

aha ... a jasność ustawiona była chyba na ~28% i przy czytaniu nic nie raziło, wiec zakres regulacji ma ten model szeroki

 

ps. tutaj, co napisałem o tym marketowcu na innym forum:

http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3505889&postcount=6735

Zgadzam się z Ullissesem sam wolałbym dobry TN od taniego IPS , jednak z tą formą "sprawdzenia " monitora do 14 dni może być problem . 

 

Niektóre sklepy mają z góry narzucony regulamin przyjęć i muszą być do tego dobre podstawy więc osobiście nie bawiłbym się w to .

 

... mamy też w pracy wiele w miarę nowoczesnych TN ... nawet pawia na ten gniot nie miałbym ochoty puścić. Ten IPS o którym piszę wyżej, jest lepszy pod każdym względem, z czernią włącznie.

Matryce te powstały do zastosowań biurowych, gdzie jest oświetlenie i praca w dzień.

Nie prawda. Matryce te powstały by polepszyć tragiczne kąty TN (dawniej TN było jeszcze gorsze niż obecnie), raczej do zastosowań graficznych.

Zapewne znajdziesz wiele osób które stwierdzą, że mają w domu IPS, używają w nocy i są zadowolone. Nie wynika to jednak z tego, że to jest dobre rozwiązanie. Wynika to z tego, że nie widzieli jak pracuje PVA czy nawet dobry (A)MVA.

 

W domu mam EIZO na PVA, a w pracy wiele TN'ek (co za syf) i te nowe LG na IPS (pozytywne zaskoczenie) - wynika z tego, że dobry (udany, nowoczesny, nie koniecznie drogi) IPS da radę w nocy, nawet dla wymagającego użytkownika.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt ... pisałeś o nadmiernej jasności IPS, co do mnie nie dotarło, bo za jasność nie odpowiada matryca (jako typ, czyli np. nie można powiedzieć że IPS jest za jasna), tylko podświetlenie i z tego powodu wręcz wyparłem fakt, że coś takiego napisałeś ;) Jest trochę IPS z ogromnym zakresem regulacji jasności (takim, że na minimalnej jest za ciemno).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że to AMVA jest o wiele droższa od tego LG, którego mam na oku. Mam go do kupienia w cenie lekko ponad 300zł. Rozumiem wyższość jednego nad drugim - ale tutaj rozbija się tylko o IPS i TN - z czego IPS to właśnie ten LG, który podałem niedawno w poście a TN - to ta Iiyama 24". 

Edytowane przez Raylan Givens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To zamawiam tego LG - w cenie 329zł. Mam nadzieję, że będzie ok - a przede wszystkim mam nadzieję, że wypada lepiej niż ta Iiiyama na TN, którą miałem brać.

 

Dzięki za pomoc - temat do zamknięcia!

Edytowane przez Raylan Givens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...