Skocz do zawartości
Quaf

Radiatorki Alu Czy Cu ?

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazlem na forum posta na temat "czy warto zmienić własnoręcznie robione radiatorki na grafe z Alu na kupne z Cu ??" Ja mam pytanko czy warto na odwrót ?? Razem z radkiem 9550 kupilem radiatorki z Cu ale ich jakość jest dla mnie niezadowalająca (nie wymnienie nazwy producenta żeby nie robic kryptoreklamy, chyba ze ktos poprosi :wink: ) nie dość ze radiatorki są torche przymałe to wykonanie .... :blink: jedno żeberko jest o 2mm szersze od 2-giego a kolejne o 3mm cieńsze od kolejnego. Zastanawiam sie czy nie lepiej kupic 2 x http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=10725 i podzielić na 8 albo nawet przykleić na dwie memorki jednego "klocka" ?? Czy może wystarczy kupić radiator od proca i ładnie go porżnąć (warsztat mam OK, conieco o "rżnięciu" sie wie :wink: ) Co proponujecie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem az jak kitowe sa twoje radiatorki , ale jesli rzeczywiscie nie daja rady to polecam pociecie jakiegos wentyla od proca :) wiem ze duzy radiator maja boxowe od inteli northwoodow i 99% boxowych od AMD. Dorwij jakiegos z allegro za 1-5zlotych + wysylka i masz pieeeknneee i wysokie radiatorki :D

 

Chodzi mi np. o takie cuś

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65328297

 

Tanie , i mozna dobrze pokroic a i wentylatorek gratis masz :D

Edytowane przez KamiKaze boski wiatr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 9550 nie oplaca sie dawac radiatorow. Chyba ze sie ma na zbyciu i maja sie walac po stole to mozna je przykleic na karte - ale kupowac nie warto. Wzrost o/c jesli bedzie to w promilach i w ogole szkoda zachodu. A jak sie chce robic wyniki to wtedy sie daje DUZE radiatory, ale tez ma to maly skutek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy nie warto :wink: . Oczywiście mowa o robionych własnorecznie.Mój r 9550 bez chłodzenia pamięci na 230 Mhz, raczej nie jest skłonny działać.Tak więc warto nabyc jakiś radiator, i pociąć go na te kilka części, ale skoro są te z Cu, to raczej powinny wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam titany, 10 zeta za 4 sztuki, są małe, ale różnica między nimi, a sporymi pociętymi z radiatora od starego celerona 466 była niewielka, więc jak masz kase to możesz ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> cu, przy okazji "marka" będzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no stad ze Alu wolniej przejmuje cieplo z danego elementu za to szybciej je oddaje do otoczenia, z miedzia jest na odwrot tj szybko przejmuja cieplo z danego ciala o wolniej bez nawiewu oddaja je do otoczenia. Prawa i własnosci fizyczne o tym mowią heh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aluminium szybciej odporowadza ciepło do otoczenia niż miedz. Dlatego nie potrzeba nawiewu. Zauważ że wszystkie radiatory urzywane np. w elektornice i innych sprzętach bez nawiewu (wzmacniacze, ... ,) mają aluminiowe radiatory. Z resztą było na forum nie raz, że miedz musi miec nawiew a alu nie.

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwne mi sie wydaje wasze wnioskowanie ... miedz ma lepsza przewodnosc i pojemnosc cieplna niz aluminium ... wobec tego przy tej samej powierzchni radiatora , to jednak miedz lepiej schlodzi chip ...

 

jednak radiator miedziany bedzie mial wyzsza temp. niz aluminiowy a to za sprawa przewodnosci , gdyz alu bedzie wolniej odbieralo cieplo z chipu ... poza tym miedz sie szybciej schlodzi , poniewaz bedzie miala wyzsza temp. w stosunku do powietrza niz alu ...

 

elementy elektroniczne maja radiatory aluminiowe bo sa po prostu tansze i latwiejsze w obrobce , jednak lepsze coolery na cpu maja miedziane radiatory ...

 

co za znaczenie ma tu nawiew na radiator ?

 

ciekawy temat : http://forum.pcmaniak.pl/ftopic14438-0-asc-60.php

 

pewnie wiekszosc ludzi uwaza ze lepsze jest alu bez nawiewu , ja sie z tym nie zgadzam bo nie widze logicznego wyjasnienia ...

Edytowane przez HaL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No logiczne jest takie, że jak ci to już paru gości tu tłumaczy a ty nadal nie wierzysz; aluminium jako że oddaje szybciej temperature do otoczenia nie musi miec przymusowo nawiewu. Miedz natowmiast lepiej przewodzi ciepło i je kumuluje, a łopatologicznie nawiw jest z miedzią potrzebny by wicherek mógą "zdmuchnąć", schłodzic radiator miedziany, bo sam tego ciepła do otoczenia wystarczająco szybko nie odda!!! Kapujesz ?!!!

A w kompach jak mówisz niby lepsze medziane radiatory, bo za zwyczaj na prockach i grafach masz wentyle. Pasywne radiatory masz zawsze z aluminium i nie ma tu znaczenia czy cos jest troszke tansze w produkci a co droższe.

Jeśli teraz nie załapiesz to idz do psychologa, bo może z tobą coś nie tak :D

"dziwne mi sie wydaje wasze wnioskowanie " To nie jest Nasze wioskowanie, tak poprostu jest na tym świecie.

 

Edit: jak jeszcze nie jestes przekonany to wyszukaj sobie opisy wszystkich pasywnych radiatorów na grafy. Te wszystkie silencery i inne duperele wcale nie są tanie a robione własnie z aluminium. Dlaczego nie są z miedzi powinienes już wiedzeć.

Np. to i to to też

Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aluminium jako że oddaje szybciej temperature do otoczenia

nie oddaje szybciej ciepla jesli ma taka sama powierzchnie , jesli sie nie zgadzasz to uzasadnij

Miedz natowmiast lepiej przewodzi ciepło i je kumuluje a łopatologicznie nawiw jest z miedzią potrzebny by wicherek mógą "zdmuchnąć", schłodzic radiator miedziany, bo sam tego ciepła do otoczenia wystarczająco szybko nie odda!!! Kapujesz ?!!!

miedz szybciej odda cieplo poniewaz w radiatorze midzianym cieplo jest lepiej rozprowadzone dzieki wiekszemu przewodnictwu , przez to jego powierzchnia jest cieplejsza .. jak wiadomo cieplejszy material szybciej odda cieplo , natomiast aluminium bedzie w srodku cieple , na zewnatrz zimne , stad wolniejsze oddawanie ciepla

A w kompach jak mówisz niby lepsze medziane radiatory, bo za zwyczaj na prockach i grafach masz wentyle. Pasywne radiatory masz zawsze z aluminium i nie ma tu znaczenia czy cos jest troszke tansze w produkci a co droższe.

jezeli z zalozenia cooler jest pasywny czyli nie ma wentyla , to wazy duzo wiecej niz chlodzenie z wentylem , jako ze potrzebna jest duzo wieksza powierzchnia do wymiany ciepla , wieksza masa - wiekszy koszt wiec produceni stosuja alu + heat pipe , bo jest mimo wszystko taniej niz miedz , a heat pipe sa poza tym dobre z marketingowego punktu widzenia

Jeśli teraz nie załapiesz to idz do psychologa, bo może z tobą coś nie tak :D

bez komentarza

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=64856594

masz przyklad czesciowo miedzianego radiatora , i cena zaraz wyzsza o 50%

Edytowane przez HaL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to powiedz dokladnie w ktorym miejscu bzdury ...

chyba sobie nie zdajesz sprawy ze ja tez moglbym taki post jak twoj napisac ... co za bzdury itp.

 

Miazga , nie odpowiadasz ... wiesz co moge o Tobie powiedziec , kolejny czlowieczek na tym forum , ktory uwaza sie za lepszego od innych i posiadl cala wiedze ... nie potrafi normalnie pogadac , zwrocic komus uwage , tylko zaraz obrazliwie komentuje ...

Edytowane przez HaL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na taką kombinacle 1 aluminiowy radiator na 2 pamięci + na to cooler 40mm albo 50mm

Bo ja lubie powiew świeżej bryzy dzisiaj zapodalem na mojego radka to http://www.proline.pl/shop.php?prodid=5449...454435f4d354142

i jeszcze sie trzyma ;)

Edytowane przez Quaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oboje macie po troche racji. Fakt, iz miedz jest lepszym przewodnikiem cieplnym nie podchodzi pod dyskusje, jednak rozniez trudniej oddaje ono cieplo, wiec potrzebny jest mocniejszy nadmuch. Wobec tego przyrost wydajnosci nastepuje takze kosztem ciszy. Faktem jest rowniez, iz miedz nawet przy wyzszej temperaturze moze lepiej chlodzic niz aluminium przy nizszej. Jak dla mnie idealnym rozwiazaniem jest radiator w wersji AlCu. Miedziany rdzen, szybko odbierajacy cieplo z procesora oraz aluminiowe finy szybko oddajace cieplo a co za tym chlodzace miedziany rdzen. Ma to spore znaczenie gdyz w pelni miedziany cooler "zagotowalby" - z prostego powodu wiatrak puszczony jest nz 5V (przypuszczam ze jest to ok 600-700 oborotow na minute.

 

Co zas tyczy sie pamieci. Do wyciskania sokow polecilbym miedziane radiatory + sensowny nawiew - inaczej nie ma to sensu. Jesli chodzi o normalny o/c alu przy zachowaniu przewiewu w obudowie. Chociaz sam nawiew bylby oczywiscie najlepszy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...