Skocz do zawartości
Dimek

Wc Rev 7 By Dimek (dwcql)

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim zaczniecie to czytać - warto zobaczyć ostatnie moje WC - rev 6.0 z aktualizacją do 6.1. Choć bylo ono zbudowane do innego konfigu, to jednak da obraz tego jak było wcześniej... a, że w międzyczasie zmienił się sprzęt, miałem trochę kaprysów i postanowiłem zmajstrować ostateczną wersję swojego WC...

 

Trochę szczegółów o elementach WC:

Z nowych rzeczy doszły: chłodnica Black Ice Pro wraz z wiatrakiem Crystal, rezerwuar 5,25" CFD

Dołączona grafikaDołączona grafika

Cały układ wodnego chłodzenia składa się więc z następujących elementów - podaję je w kolejności przepływu cieczy:

Black Ice Extreme >>> Eheim >>> CPU (X2P) >>> GPU (Abadon Pro) >>> Black Ice Pro >>> NB (Abadon Pro) >>> rezerwuar >>> Black Ice Extreme >>>

 

Na chłodnicy Black Ice Extreme siedzą dwie Akasy Amber @4,5V (podłączane do zewnętrznego zasilania z regulacją), na Black Ice Pro siedzi Crystal @5V (podłączony do regulatora Sunbeam).

Węże zmienione zostały na Eheimy 9/12, które miały być już ostatnio użyte, ale jakoś mi nie pasowały do czerwonigo laminatu NF7-S ;) Wyjątkiem jest tu odcinek Black Ice Extreme >>> Eheim, gdzie jest wąż 12/16.

W układzie płynie woda demineralizowana z odrobiną Petrygo i odrobiną środka przeciwglonowego.

 

Jako, że wcześniejszy układ chłodzenia pozostawiał wolne miajsce na dole frontu obudowy - idealnie wpasowała się tam właśnie chłodnica BIP.

Dołączona grafika

 

W środku obudowy - pod chłodnicą wykonałem z pleksy prosty "stojaczek/stoliczek", na którym ustawiona została chłodnica, pod stoliczkiem zebrały się wszystkie kable zasilające, a z boków zabezpieczające chłodnice dwie "obejmy" plastikowe utrzymują ją w sztywnym położeniu. Wynik tego jest świetny - chłodnica nie drga nic-a-nic nawet z wiatrakiem na 12V, kable pochowane są świetnie - ogólnie funkcjonalnie i schludnie B)

Dołączona grafika

 

Pompka w związku z wstawieniem chłodnicy w tym miejscu została ustawiona na dnie obudowy i wytłumiona uszczelkami do drzwi - rozwiązanie to świetnie się spisuje

Dołączona grafika

 

Wreszcie całość złożona do kupy... Pozostawiłem katody: 2x niebieska, 2x zielona - włączane przełącznikami na froncie w najniższej zatoce. Kilka ujęć w różnych kombinacjach oświetlenia i zdjęcie z fleszem ukazujące całość układu wewnątrz obudowy

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Obudowa z zewnątrz po założeniu panela bocznego wygląda tak

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Ujęcia z przodu i tyłu oraz ujęcie całego stanowiska

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Całemu układowi spokojnie mogę przyznać certyfikat DWCQC (Dimek Water Cooling Quality Control), którego nazwę wymyślił Chaos (thnx :wink: )

Osobiście jestem zadowolony z rezultatów - ciszy i wydajności... choć konkretnych obserwacji co do temperatur na razie jeszcze nie mam.

 

Ostatnio w przypadku rev 6.0 obiecałem sobie, że nie będę nic zmianiał - widać, że nie wytrzymałem :-P Ciekawe ile wytrzymam tym razem..... B)

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co tu durzo mówić, fajny układzik! Porządek jak trzeba i schludnie.

Wydajność napewno bardzo dobra dzieki tym chłodniczkom.

Mam tylko jedno zastrzeżenie .. czy nie dało sie tego reza wstawic do środka? Napeno, ale czemu postawiłes go na topie budy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładniusio :) Abstraciach!ąc od faktu, że na ostatniej fotce widać Twoje kolano, to wc w takiej budzie zawsze prezentuje się świetnie. Sam muszę zmienić eheimy 12/16 na 9/12tki właśnie, bo te grube parówki nie są w niczym przydatne.

 

PS. Widzę hardcoreową zaślepkę w miejscu na dolny PSU ;) U mnie podobnie, ale wyklejone jest to gąbką akustyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Miazga82 >>> z tym rezem kombinowałem na wszystkie sposoby, żeby zmieścić go w środku budy, ale po prostu się nie da - za mało miejsca :mur:

Wybór był pomiędzy chłodnicą BIP a rezerwuarem - któreś musiało wylądować poza buda - padło na rezerwuar, bo po pierwsze chłodnica bardziej pasuje na to miejsce, w którym jest; po drugie - rezerwuar w najwyższym punkcie też ma swoje zalety. Brakuje na nim jeszcze termometra akwarystycznego, ale na sam dotyk czuć, że woda jest znacznie chłodniejsza niż we wcześniejszym układzie...

 

@draak >>> zaślepka docelowo będzie z pleksy - mam już obrys, ale ojciec wyniósł mi do garażu wszystkie narzędzia a nie chciało mi się już po nie iść... Za jakiś czas wytnę porządną zaślepkę i wstawie B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dałeś dużo "bedży" ale tej najładniejszej CM Gear to nie ma- why?

1677358[/snapback]

Kurde - nie wiem, czy to wina późnej pory, czy gorączki jaką mam - ale nie załapałem o co pytasz :| Proszę o "jaśniejsze pytanie" :)

 

@Lagier >>> dzięki za wyrazy uznania i wcześniejsze konsultacje - nie ukrywam, że Wasz Phantom też mnie w jakimś stopniu zainspirował do zabawy z rev 7... A co do oświetlenia, to na całe szczęście katody są normalnie wyłączone (odpalam je tylko do zdjęć i na Święta Bożego Narodzenia :wink: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde - nie wiem, czy to wina późnej pory, czy gorączki jaką mam - ale nie załapałem o co pytasz  :|  Proszę o "jaśniejsze pytanie"  :)

 

@Lagier >>> dzięki za wyrazy uznania i wcześniejsze konsultacje - nie ukrywam, że Wasz Phantom też mnie w jakimś stopniu zainspirował do zabawy z rev 7... A co do oświetlenia, to na całe szczęście katody są normalnie wyłączone (odpalam je tylko do zdjęć i na Święta Bożego Narodzenia  :wink: )

1677368[/snapback]

draakowi chyba chodzilo o naklejki i tego czemu nie ma CM Gear ;]

 

tak sobie patrze na te foty i mysle ze jakbys tak BIP I dal na sam dol a w 4 zatoke od dolu dal ten panel z potkami (ten z samego dolu albo nawet i ten z gornej czesci) to zyskalbys 1 zatoke wolna akurat na reza CFD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

draakowi chyba chodzilo o naklejki i tego czemu nie ma CM Gear ;]

OK - rano juz bez gorączki się obudziłem i faktycznie przypomniałem sobie o tym, że mam jeszcze jednego "bedża" do przyklejenia (dzięki draak za przypomnienie)

1677376[/snapback]

Na zdjęciu frontu widać ile wolnej przestrzeni jest teraz - nie ma szans, żeby zmieścić tam rezerwuar... Kombinowałem na różne sposoby - zawsze coś byłoby nie tak... Upychając te panele w innych miejscach tak, żeby mieć miejsce na rezerwuar, to pozmieniałby się cały układ kabli w budzie - zrobiłby się bałagan i byłoby już tam tak ciasno, że nie dałoby się palca włożyć... Zostaje tak, jak jest teraz B)

Ewentualnie popracuję nad tym w następnej rev :wink:

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, od razu lepiej ;) (piszę o nalepce)

 

A swoją drogą to mógłby mieć ten Stacker parę centymetrów więcej na wysokość.  Byłoby miejsce np na Twój rezerwuar Dimek :)

1677535[/snapback]

heheh no wiesz malo kto wykorzystuje wiecej niz 10 zatok 5,25" ;] jakby stack byl wyzszy chyba nie mialby juz takiego uroku jak ma teraz 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko spoko i slicznie, dopracowane w 99%... czemu w 99%? bo rez lezy na gorze budy ot co. Rozmiar obudowy nie tlumaczy tego ze sie nie dalo go tam upchac bo miejsca jest pelno.. :P

1679173[/snapback]

Dimek sie broni jak moze z tym rezem ale cos tak czuje ze chyba beda zmiany WC rev 7.0 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@draak >>> fakt - przydaloby sie nieco wiecej cm w wysokosci... moznaby niezle poszalec. Albo gdyby ta "drabinka" na napedy 5,25" byla modulowa i dala sie odlaczyc...

Z CM Gear faktycznie wyglada niepowtarzalnie i tak niepunktatorsko :rolleyes: :wink:

 

@-[rYu]- >>> umieszczenie listwy w ten sposob nie wymaga wiele wysilku a ma wielka zalete - bez schylania sie gdzies pod biurko, jednym pstryczkiem wlaczam calego kompa (tzn. zasilanie, pompka, wiatraki na BIE 2, glosniki, monitor - pozniej juz tylko wciskam "power on" i jazda B) ) Co jest bardzo wazne dzieki temu nie ma obawy o to, ze zapomne wlaczyc pompke zanim uruchomie kompa B)

 

@Lagier >>> Ja powiem, ze nie obrazilbym sie gdyby ten Stacker pod wzgledem wysokosci byl prawdziwym big towerem - cos pokroju Chieftecow :rolleyes: Wdzieku nie stracilby nic-a-nic a i respektu trzeba byloby miec przed nim jeszcze wiecej :wink:

 

@Saimek >>> "bo miejsca jest pelno" - fakt - w pustej budzie jest peeeeelno miejsca, ale z upchanymi tyloma rzeczami w srodku miejsca na rez przy tym i kilku innych sensownych ukladach "flakow" po prostu nie ma - nie wiem czy chce mi sie az tak kombinowac - teraz nie jest zle z rezem na zewnatrz (dla mnie moze byc B) )

 

@Serek_s91 & Lagier >>> no na razie zalozylem, ze zmian nie bede robil - koncze WC, zamykam bude na kluczyk i wyrzucam go daaaaleko... ale kto wie, czy nie znajde tego kluczyka wczesniej niz zakladam i w przyplywie zapalu w polaczeniu z wolnym czasem czegos nie wykombinuje... Ciezko sie wyleczyc z poprawiania, bo faktycznie dla chcacego, nic trudnego :wink:

 

@AndyN >>> to faktycznie godny rozwazenia pomysl, choc po pierwsze musialbym znow kase wydawac (moze udaloby sie zebrac ja ze sprzedazy reza CFD i tego z poprzedniej rev od MCS), a po drugie znow musialbym od nowa nieco poukladac wszystko w budzie... na razie mi sie nie chce :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układzik mi się podoba, no może poza wspomnianym rezem na zewnątrz. Brawo za rezygnację z węży kanalizacyjnych (12/16). Czuję, że będzie rev.8 :wink:

 

Pytanie: opłacało się dawać blok na mostek? Ja mam na razie ten mały wyjec na AI7 i zastanawiam się, czy z FSB ~230 poradzi sobie taki radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Serek_s91 & Lagier >>> no na razie zalozylem, ze zmian nie bede robil - koncze WC, zamykam bude na kluczyk i wyrzucam go daaaaleko... ale kto wie, czy nie znajde tego kluczyka wczesniej niz zakladam i w przyplywie zapalu w polaczeniu z wolnym czasem czegos nie wykombinuje... Ciezko sie wyleczyc z poprawiania, bo faktycznie dla chcacego, nic trudnego  :wink: 

znajac Ciebie/nas znajdziesz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bartolomius >>> dotychczas przez wszystkie rev WC mialem weze 8/11, 9/12, 10/12, 12/16 i 16/22 (roznych firm: Eheim Crystal, Cellfast). Po obserwacjach temperatur, szybkosci przeplywu itp i kombinacjach ulozenia tego w budzie doszedlem do wniosku, ze nie ma sensu dawac wezy tak grubych.

Przy okazji zakupu blokow, chlodnicy i reza do rev 6 zdecydowalem sie przesiasc na zlaczki skrecane, co wymusilo jednoczesnie zmiane wezy na 10/13 (przy wezach Cellfast trzeba bylo nieco silowo zakrecac zlaczki) i obecnie 9/12 Eheim.

Taki rozmiar jest w zupelnosci wystarczajacy - nie tamuje przeplywu, nie oslabia wydajnosci ukladu i pozwala na sensowne ulozenie wezy w srodku obudowy B)

 

@Lagier >>> obys (nie) byl dobrym prorokiem :wink: Wiesz jak to jest - niby nie szukasz, a tu DUP - "samo sie znalazlo" i nie ma rady - trzeba robic, zmieniac, modyfikowac, rozbudowywac :mur: :wink: Ehhh - zycie... no, zycie... :wink:

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wogóle nie widze senu dawania reza. To tylko jeden nie potrzebny bajer, który tak naprawde nic nie daje.

1681138[/snapback]

Żeby łatwiej odpowietrzać i napełniać układ?

Wlewasz wodę, włączasz pompkę, czasem potrząśniesz kompem i masz odpowietrzony układ. Układ stopniowo sam się odpowietrza. Nie musisz odczyniać jakichś szamańskich sztuczek żeby pozbyć się powietrza. Tym bardziej, że Eheim jest cichy ale gdy jest odpowietrzony. Gdy jest zapowietrzony hałasuje niemiłosiernie.

Ten rez, o którym pisałem jest o też dlatego dobry, że nie powoduje zapowietrzania pompki. Nalewając do niego wody zalewa się pompkę co wypycha z niej powietrze. Ułatwia odpowietrzanie. Tylko trzeba uważać, żeby nie trafić na sprzedawany używany rev 1.0 tego reza. Tamten jest kiepski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bartolomius >>> dotychczas przez wszystkie rev WC mialem weze 8/11, 9/12, 10/12, 12/16 i 16/22 (roznych firm: Eheim Crystal, Cellfast). Po obserwacjach temperatur, szybkosci przeplywu itp i kombinacjach ulozenia tego w budzie doszedlem do wniosku, ze nie ma sensu dawac wezy tak grubych.

Dlatego mam u siebie Tygon 8/11 (WC w trakcie) - ładnie się układa i nie załamuje, a średnica wystarczy.

 

Żeby łatwiej odpowietrzać i napełniać układ?

Wlewasz wodę, włączasz pompkę, czasem potrząśniesz kompem i masz odpowietrzony układ. Układ stopniowo sam się odpowietrza. Nie musisz odczyniać jakichś szamańskich sztuczek żeby pozbyć się powietrza. Tym bardziej, że Eheim jest cichy ale gdy jest odpowietrzony. Gdy jest zapowietrzony hałasuje niemiłosiernie.

W sumie racja, ale do odpowietrzania układu równie dobrze nadaje się kawałek węża + lejek. Nalewasz wodę i pozwalasz działać grawitacji, żadnych szamańskich ruchów nie trzeba. A chałasuje chyba każda zapowietrzona pompka. Rez warto stosować jak ktoś ma bardziej rozbudowany układ. Przy prostej instalacji (2 -3 bloki) to raczej kwestia upodobań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AndyN >>> mozesz cos wiecej napisac - czym sie roznia, dlaczego poprzednia rev jest kiepska  :?:

1681181[/snapback]

Nowej tamtej wersji już nie kupisz. Jedynie używańca: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=131910&st=8

 

Zaleta tego zbiorniczka to małe wymiary i zintegrowanie z pompką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: opłacało się dawać blok na mostek? Ja mam na razie ten mały wyjec na AI7 i zastanawiam się, czy z FSB ~230 poradzi sobie taki radiator

@Bartolomius >>> _Vip_ jechal na FSB >=250 z NB pasywnie chlodzonym takim radiatorkiem (klik).

Ten, ktory proponujesz jest chyba slabszy, ale do FSB~230 mysle, ze by sie nadal...

W sumie racja, ale do odpowietrzania układu równie dobrze nadaje się kawałek węża + lejek. Nalewasz wodę i pozwalasz działać grawitacji, żadnych szamańskich ruchów nie trzeba.

Rez warto stosować jak ktoś ma bardziej rozbudowany układ. Przy prostej instalacji (2 -3 bloki) to raczej kwestia upodobań

@Bartolomius >>> wiesz - majac taki zwykly odpowietrzacz (trojnik z wezem pionowym), to nie jest wcale tak latwo odpowietrzac skutecznie... babelki powietrza bedac w pedzie wody nie "skreca" nagle same i nie poplyna w mniej naturalna strone, tylko rozpedzone przeplyna punkt odpowietrzajacy... Majac rezerwuar, babelki koncza swoj zywot w tym wlasnie miejscu i dlatego wlasnie uwazam, ze rezerwuar (taki, czy inny) jest przydatny. W pierwszym WC nie mialem zadnego, pozniej wlasnie trojnik, pozniej maly rez, a teraz to co mam i uwazam, ze warto miec w swoim ukladzie taki element B)

 

@AndyN >>> ten Twoj pomysl co raz bardziej mi sie podoba... gdzie to ja wyrzucalem ten kluczyk :?: :wink:

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AndyN >>> ten Twoj pomysl co raz bardziej mi sie podoba... gdzie to ja wyrzucalem ten kluczyk  :?:  :wink:

Przeszkodą może być cena: http://mcs.pc.pl/produkt859.html

ale widziałem ktoś dokładnie rez w tej wersji sprzedawał na Allegro. Poszedł dużo taniej (tylko czy takie okazje zdażają się często?)

 

A propos kluczyków: czekam na PowerX (będzie porównanie z Urielem2.0) i jakiś sensowny miernik przepływu z wbudowaną elektroniką ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie z kazda twoja rev twoj uklad mi sie coraz bardzije podoba ;- )

 

teraz bede czekal na rev 8 ;D ew. rev 7.1 :] btw. ten rez nie co na budzie jest nie wchodzi do komputera bo zachadza o jakis element czy to jest akurat wina obudowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AndyN >>> w sumie jak bym sie zdecydowal, to kupilbym chyba nowy ten zbiorniczek... ale na razie sie zastanawiam... :rolleyes:

 

@Serek_s91 >>> no jak cos sie zmieni i bedzie na tyle wartosciowe, by to pokazac, to z pewnoscia to zrobie... ale na razie nie przewiduje zmian - tylko nie wiem jak trafnie (nie)przewiduje :wink:

 

@sector >>> ciesze sie, ze podoba Ci sie... a co do reza, to zobacz na to zdjecie - zobaczysz, ze nie ma fizycznie miejsca na rezerwuar w zatoce 5,25" przy tym ulozeniu napedow, paneli i reszty flakow w budzie...

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...