Skocz do zawartości

@jaro@

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    30
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

@jaro@'s Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. Dziękuje za szybką odpowiedź . W chwili obecnej wiem juz na 100% że zasilacz do wymiany . 4.6V na linii 3.3V przy pomiarze napięcia na biegu jałowym .Po podłaczeniu płyty i reszty - 3.08 .Takie zasilanie powodowało wiesznie się kompa ,dziwne artyfakty w grafice 3D . Po wymianie zasilacza napięcia idealne i zero problemów. Tagan zaczął swoje dowcipy ok. miesiąca temu (problem opisywałem na tym forum -chodziło o dziwne wyłączenia siezasilacza i brak możliwości ponownego jego włączenia - wtedy jeszcze napięcia były idealne) . Ogolnie się bardzo zraziłem do tych Taganów .Poprzednio mialem Chiefteca, ktory ciągnął kompa przez dwa lata .Oczywiście Chieftec chodzi do dziś ,Tagan wytrzymał miesiąc . Dziękuje jeszcze raz za odzew ,a miernik w 100% sprawny i sprawdzony .
  2. Witam . Mam krotkie pytanie i chciałbym się upewnić co do interpretacji pomiaru zasilacz Tagan U01 420W . Chodzi mi dokładnie o linię 3.3V . Od wczoraj wszystkie programy diagnostyczne wykazują napięcie na tej linii 3.08V . Podłączyłem miernik - wynik 3.12V . Puściłem Tagana na jałowym biegu (mostek zielony z czarnym + dysk + cd) pomiar miernikiem - 4.6V To chyba nie jest normalne ? . Proszę o szybką i treściwą odpowiedz na pytanie : Tagan do wymiany ? .
  3. Tagan działa już 15 godzin (nie wiem czy się cieszyć czy smucić) . Rozumiem że przestanie działać jak sprzedam zapasowego Chieftec-a ? . Mam kolejne pytanie do znawców (bo widzę że tacy tu są) : 1. Gdyby zadziałalo ktoreś z zabezpieczeń Tagana (żle podłaczony np. kabelek zasilający FDD) - czy jest możliwe że zasilacz "resetuje się' dopiero po dłuższym okresie czasu - np. po godzinie,dwóch ? . Każda proba ponownego podłączenia Tagana była poprzedzona wyjęciem wtyczki zasilającej zasilacz ,a nawet wyjęcie wtyczki ATX . 2.Wiadomo jak działaja kondensatory ...więc domyślam się iż możliwe jest zachowanie Tagana - działa pare godzin póżniej przez pare godzin nie mozna go włączyć ? (mialem już taką jazdę) . 3. Jestem zdany na toto-lotka ,jesli chodzi o ten zasilacz (może działac godzinę ,tydzień i pózniej znów cały dzień z palcem na przycisku power ?) . 4. Rozumiem że zasilacza Tagan (U01) są na jakimś punkcie związanym z moim problemem bardziej czułe od Chieftec-ów ? . 5. Zimne luty - trudno wykluczyć jednak byly przypadki że podpinając go pod inna plyte ruszal bez problemu za każdym razem a po podpieciu go pod IC7-G -cisza . Przeczytałem masę wątkow odnośnie podobnych zachowań zasilaczy . Przyznam się iż ogolnie jest to dośc powszechny problem (start kompa na 1s) ale zawsze był podyktowany zwarciem - zlym podłaczeniem zasilania (FDD ,grafika itp) . Moj przyadek jest chyba nieco odmienny - komp może działać kilkanascie godzin po czym się wylącza i wystartować go już bardzo trudno .
  4. Fioletowy kabelek - 5.1V . Następna zagadka - wlasnie podłączylaem znów Tagana do mojej płyty - ryszyl za pierwszym razem . Wyłączałem ,załączałem kompa - za każdym razem odpalał . Pisze tego posta właśnie na tym zasilaczu w oczekiwaniu na ponowne wyłączenie komputera (w przypływach dobrej woli - ten zasilacza potrafił pracować nawet kilka godzin) . W poprzednich przypadkach gdy już się wyłączył ponowne wlączenie było możliwe już tylko 1s . To już naprawdę mnie przerasta .Rozumiem jak coś nie działa ale takie losowe włączanie się i wyłączanie komputera ....? Przy nastepnym wyłączeniu będę zmuszony reklamować ten zasilacz .Z Komputronikiem współpracuje więc myślę ze z wymianą nie będzie problemu (postaram się jasno problem wytłumaczyć) . Nie wiem czy w przyadku takiego zasilacza jak Tagan ma znaczenie mocno rozbudowany konfig ?)Chieftec sobie radzi bez problemu) : - Prescott 3.0 - 4x HDD (w sumie 700GB) - 3 napędy ATAPI - X-Fi Elite Pro - Radeon 9800Pro - 1GB KingMax - 4 urządzenia USB - płyta IC7-G itp. Dalsze propozycje odnośnie rozwiązania tego dośc dziwnego problemu mile widziane . Pozdrawiam .
  5. Jeszcze raz dziękuje za odzew w temacie troche rozjaśniło mi to w głowie . Trudno mi jednak do końca zrozumieć poczynania mojego Tagana :) : 1. Kupuje zasilacz ,podpinam - wszystko działa bez najmniejszych problemów . 2. Po miesiącu obraża się na moją płytę ? (mozna podejżewać że to płyta zmieniła swoje usposobienie do Tagana) . Wniosek z tego - dziwne te Tagany . Jaka byłaby Wasza odpowiedź gdybym dodał jeszcze jeden szczegół : po "awarii" wymontowałem zasilacz i po godzinie zacząłem go podłączać po kolei pod trzy płyty głowne (które miałem pod ręką) - na każdej był ten sam efekt - 1s startu . Na zasilacz machnąlem ręką ,jednak na drugi dzień powtórzyłem testy - każda płyta wystartowała bez problemu .Każdka oprócz mojego Abita ...i tak jest do tej pory . Pomijając domysły - w kompach siedze długo ,sporo składam - takiego przypadku jeszcze nie miałem . Teraz zaczynam się zastanawiać co zrobić z tym Taganem - troche szkoda sie go pozbywać (jeśli jest sprawny) - może kiedyś znajde sposób na zmuszenie go do działania na mojej płytcie . Oczywiście czekam na wszelkie Wasze rady ,pomysły itp.
  6. Oczywiście sprawdziłem . Bateryjka - 3.1V . Podłączony pod tą płytę zasilacz Chieftec przeszedł właśnie test 24 godzinny (praca non stop) . Podłaczając Tagana mam tylko 1s zryw komputera ,po czym cisza - tylko wyjęcie przewodu zasilania na pare sekund może zmusić go do ponownego zrywu 1s .
  7. Na początek - dziękuje za odzew w temacie . Więc tak : 1. Stwierdziłem ,że wyłaczenie kompa po instalacji drukarki - było całkowitym przypadkiem . Drukarka ,USB nie ma z tym nic wspólnego .Oczywiście próby starty kompa na tym Taganie odbywały się podczas wyjnowania kart ,urządzeń itp. Na koniec miałem gołą płytę + zasilacz i dalej zero startu zasilacza (1s i wyłączenie) . 2. Po zlożeniu wszystkiego i włączeniu komp odpalił z rożnymi skutkami (raz na godzine ,raz na minute ,później już tylko na 1s.) 3. Sprawdzałem praktycznie wszystko co można sprawdzić - jednak co można sprawdzić w przypadku kiedy mam gola płytę głowną a Tagan tylko bzyknie na 1s i wyłącza się ? . 3.Obecnie w kompie siedzi Chieftec 420W DF i działa bez zarzutu już drugi dzień . Dziwią mnie dwa fakty : 1. Tagan działał na tej płycie prawie miesiąc bez zarzutu . 2. Podłączany dziś do innych płyt głownych rusza za każdym razem . PS. Rzeczywiście zasilacz zachowuje się jakby płyta miała zwarcie lub został odwrotnie włożony np. kabelek zasilający fdd . Może jednak padło któreś z zabezpieczeń Tagana ? - może jest zbyt czułe ? .
  8. Witam . Na początku pragnę zaręczyć iż przeczytałem wszystkie tematy pokrewne ,dotyczące podobnych problemów - jednak każdy z przeczytanych był nieco odmienny w swej treści i tak naprawdę żaden nie pasował w 100% do mojego problemu . Sprawa wygląda następująco : 1.Zakupiłem ten zasilacz miesiac temu . Samo podłączenie przebiegło bez problemu .Zasilacz działał znakomicie (płyta Abit IC-7 G) przez prawie miesiąc czasu . 2. Po miesiącu ,podczas instalacji sterownika (drukarka) nastąpiło szybkie wyłaczenie komputera ,po którym włączenie nie było już możliwe (krótki ,sekundowy błysk diód ,wentylatorów i cisza) . Po odłaczeniu zasilania oraz wtyczki ATX i po ponownym podłączeniu - znów błysk i cisza . 3.Rozebrałem komputer na częsci pierwsze celem sprawdzenia połączeń ,dociśnięcia kart itp. Po złożeniu komputer odpalił bez problemu i działał przez jeden dzień .Pózniej schemat się powtórzył - wyłączenie i brak możliwości włączenia . 4. Poźniej już tylko ruletka ,zasilacz wyłącza sie coraz szybciej ,są okresy kiedy włączenie zasilacza staje się niemożliwe nawet przez kilka godzin ,po czym rusza na sekunde ,minute ,10 min. i się wyłącza . Co sprawdziłem : - zasilacz czasem nie chce odpalić na żadnej innej płycie (socket A) ,po czym działa znakomicie nawet przez 2 dni . - zasilacz oczywiście "po mostku na ATX" działa - wentylatory się kręcą . - napięcia w całkowitej normie ,nawet gdy za 1min. ma się samoczynnie wyłączyć - po właczeniu zasilania zasilacz sobie cichutko cyka (przeczytałem na forum że to normalne) - poprzednio prawie przez rok czasu pracowałem na Chieftec-u 420W - bez problemu ,nawet dziś podłączając Chieftec-a komputer pracuje bez podobnych anomalii . Moje pytania : Jeśli ten Tagan pracował przez miesiąc bez zastrzeżeń to chyba można wykluczyć problemy z płytą główną ? (także na tym forum czytałem o braku współpracy Tagan-ów z niektórymi płytami głownymi) . Czy jest szansa na reklamację tego zasilacza ,czy drugi model Tagana nie odziedziczy tego dziwnego zachowania ?. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  9. DiamondMax Plus 9 na moje ucho WD-ki znacznie glosniejsze ,no i troszke wolniejsze . Mniej chrobotania ,ok. 10% poprawiony transfer - dyski tego samego producenta z serii Maxtor MaxLine Plus III .Moze technologia NCQ wydawac sie sloganem reklamowym ,niemniej roznica jest widoczna .
  10. @jaro@

    Aparat Canon a75 - zasilacz

    Zanizenie napiecia w tym aparacie moze doprowadzic do roznych dziwnych efektow (zanikanie obrazu na LCD ,wylaczanie aparatu) . Mialem podobny problem z wyborem zasilacza do A60 . Rodzima firma "Tatarek" ma w ofercie zasilacze do praktycznie wszystkich modeli aparatow cyfrowych dostepnych na rynku i to w cenach bardzo przystepnych . Pamietam iz do A60 orginalny zasilacz kosztowal ok 350zl - ja kupilem "Tatarek" za 70 na Allegro . W sklepach wysylkowych jest troche drozej ale za to mamy pewnosc ze nasz aparat nie ulegnie uszkodzeniu : http://fotoklik.pl/shop.php?prid=40 http://www.tridex.com.pl/_6943.htm
  11. Podaj : 1.Dokladna nazwe plyty glownej (czy chodzi o plyte w wersji Deluxe ?) 2.Napisz dokladnie gdzie podlaczony jest dysk twardy - pod jaki kontroler (Deluxe - posiada dwa kontrolery RAID - SATA i ATA) 3.Napisz czy dysk ten dziala jako dysk "zwykly" czy tez jako macierz dyskowa RAID0 Pamietaj o kilku zasadach : a. przed instalacja systemu Windows XP sterowniki powinny zostac rozpakowane i zgrane na dyskietce . Przykladowo wygladajaca dyskietka ze sterownikami : si3112r.cat Si3112r.inf Si3112r.sys SiiSupp.vxd SIWinAcc.sys b.Po wlozeniu plyty instalacyjnej z systemem po ok 30s pojawi sie monit o trscie przytoczonej przez "ULLISSES" : "'Nacisnij F6 aby zainstalowac SCSI..." c.Po nacisnieciu F6 instalator poprosi o wlozenie dyskietki ze sterownikami do Twojego kontrolera i wcisniecie "Enter" . d.Nastepnie pojawi sie plansza z wyborem sterownikow dla kontrolera . e.Wybierasz odpowiednie sterowniki (np. oznaczone WinXP .....") f.Po tej operacji instalator Windows wczyta z dyskietki sterowniki i rozpocznie "normalna" instalacje systemu . Jesli okaze sie ,iz problem z bootowaniem dalej istnieje ,a przedtem upewnilismy sie ze dysk na kontrolerze RAID ,SATA jest glownym dyskiem botujacym oznacza to iz w ktoryms z punktow (a-f) popelnilismy blad .
  12. "Zwykly" TV posiada utrzymuje odswiezanie na poziomie 50Hz przy rozdzielczosci PAL (72x576) . Rozdzielczosci w dzisiejszych monitorach sa znacznie wieksze .Byc moze sie myle ale owa rozdzielczosc ma tutaj wiele do powiedzenia (wraz ze zwiekszeniem rozdzielczosc spadaja mozliwosci wysokich odswiezen w monitorze - oczywiscie w zaleznosci od modelu monitora - ceny) . Druga sprawa - tak naprawde to TV sobie calkiem ladnie migocze ,z tym ze jednak nie jest on 70cm od naszego wzroku (jak ma to miejsce w monitorach) - ludzkie oko z tak duzej odleglosci (TV- 1.5m) potrafi dosc latwo sie dostroic do tej czestotliwosci . No ale to tylko moje fanaberie ,nie majace nic wspolnego z technicznym wytlumaczeniem . Napewno jakis elektronik poda bardziej fachowa odpowiedz na Twoje pytanie .
  13. Ogolnie zasada jest nastepujaca : mniejszy stripe size = szybszy transfer ,w szczegolnosci doptyczy to plkow mniejszych plikow (MP3 ,txt) wiekszy stripe size = wolniejszy transfer dla plikow malych ale znacznie lepszy dal wiekszych plikow (Video ,3D) Optymalna wielkosc trzeba dobrac wedlug uznania ,w moim przypadku jest to 16kb . Twoj problem to nico zanizona wartosc podczas kopiowania .Rozwiazan nalezy szukac w : - stripe size - enable write cache Na moje oko zapis w obrebie jednego dysku powinien oscylowac w granicach 15-18s . A dlaczego nie 9s ? ,to juz napisalem we wczesniejszych postach - "kopiowanie z dysku na dysk pliku 730MB - czas : 9.0s .
  14. "ja mam 2maxtory 120gb sata (raid0) i mi kopiuje z dysku na dysk c na d ok. 30sekund 700mb czemu tak długo, kontroler silicon image 3114" Podstawowe pytanie : Jaka wielkosc "paczki" (stripe size) byla ustawiana podczas konfiguracji RAID0 ? .
  15. Zmiana biosu plyty glownej moze pociagnac za soba zmiane biosu kontrolera RAID (jesli jest zintegrowany z plyta glowna) - inforamcja w opisie dotyczacym zman w nowym biosie . Zawsze producent kontrolera ostrzega ,iz ladowanie nowego biosu moze rownac sie z utrata danych znajdujacych sie w macierzy . Osobiscie nigdy nie mialem z tym problemow - nic z danymi po flasch-u biosu sie nie dzialo . Jedyne zle wspomnienia mialem kilka lat temu ,kiedy po wladowaniu biosu do kntrolera RAID HPT372 macierz znikla ,po powrocie do starszej wersji wszystko wrocilo do normy . Tak czy inaczej radze do tego podchodzic ostroznie i jak zaleca producent - przed ta operacja zrobic backup danych .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...