Skocz do zawartości
vowthyn

To w końcu miedź czy aluminium???

jaki material lepiej nadaje sie wg Ciebie do pasywnego chlodzenia (RAM, pamieci grafiki, mosfety)??  

2 użytkowników zagłosowało

  1. 1. jaki material lepiej nadaje sie wg Ciebie do pasywnego chlodzenia (RAM, pamieci grafiki, mosfety)??

    • miedz
      33
    • aluminium
      8


Rekomendowane odpowiedzi

Ciężko dopatrzeć się na forum zgodności opinii w tym temacie. Przyznam, że niepojęte dla mnie jest (być może z racji mojej bardzo ograniczonej wiedzy - mile widziane próby oświecania mnie) jak to możliwe, aby miedź, będąca lepszym przewodnikiem ciepła od aluminium, osiągała gorsze wyniki przy zastosowaniu chłodzenia pasywnego. Przecież w obu sytuacjach (ac pasywne/aktywne) czynnik chłodzący pozostaje ten sam (powietrze), zmienia się tylko jego prędkość przepływu w stosunku do elementu chłodzącego (radiatora). Jeśli ktoś jest w stanie mi to wytłumaczyć, będę bardzo wdzięczny, gdyż w tej chwili po lekturze postów na forum czuje sie delikatnie skolowany, a w najbliższej przyszłości muszę podjąć decyzję, co do materiału który mam zastosować do chłodzenia przede wszystkim pamięci karty, a w dalszej kolejności RAM i mosfetów. Dodam,że w kompie będzie wc (cpu, gpu, nb), ale pozostanie wentylator psu+crystal 120 na wylocie budy(chyba na 7V)+jakas noname 80-tka 7V na bocznej pokrywie (chieftec dragon) wiejąca w zasadzie wprost na kartę i sb (czyli nie będzie to tak do końca "pasywne" chłodzenie). Jaki materiał na radiatory zastosować w tej sytuacji??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermalright udowodnil, ze przemyslana konstrukcja radiatora aluminiowego przewyzsza znacznie ciezsze miedziane modele

 

a wracajac do twojego problemu, miedz bedzie lepszym rozwiazaniem

bo na pamieci nie ma zbyt wyrafinowanych konstrukcji i radiatory miedziane spisza sie o wiele lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz raz o tym pisalem :-)

Cu jest lepszym przewodnikiem ciepla ale ma wieksza bezwladnosc cieplna od AL co oznacza w praktyce ze trudniej oddaje cieplo niz AL. dlatego przy zastosowaniu wydajnego wentylatora mozna w przypadku Cu uzyskac lepsze efekty niz przy AL.

moze inaczej wetylatory Cu maja wieksza mase przy tej samej powiezchni aktywej a wiadomo ze wieksza masa lepiej trzyma cieplo. wiedza o tym m.inn. zwierzeta ktore w czasie mrozow zbijaja sie w kupy zeby wolniej tacic cieplo ;-) lub pary zakochanych ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to nadal nie jest odpowiedz na moje pytanie. Skoro bezwładność cieplna aluminium jest mniejsza (łatwiej oddaje ciepło) to również przy zastosowaniu mocnego wentylatora aluminiowy radiator powinien lepiej spisywac sie od miedzianego - a wiadomo, że tak nie jest. Powtarzam po raz kolejny - czynnik chłodzący jest ten sam - powietrze. Różna jest tylko prędkość jego przepływu. Więc skoro przy powolnym przepływie (wymuszonym tylko konwekcją, lub wentylami na 5-7V), przy tej samej powierzchni oddawania ciepła aluminium lepiej oddaje ciepło od miedzi (ze względu na mniejszą bezwładność), to przy zwiększonym przepływie powinien to robić jeszcze lepiej (Miedź nadal zachowuje większą masę przy tej samej objętości i większą bezwładność). Czy tylko ja tu widzę czary-mary??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie jest tak ze lepsza przewodnosc bierze gore nad bezwladnoscia w przypadku wentylarora. procesy pewnie nie sa linowe i dalatego przy malym przeplywie wieksze znaczenie ma bezwladnosc niz przewodnosc ale tego nie wiem napewno tylko tak sobie wymyslam. potrzebny by tu byl jakis fizyk z praktycznym doswiadczeniem w tej akurat dziedzinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możę się mylę w końcu jestem tylko inżynierkiem i to od czego innego, ale nie wydaje mi się by pojemność cieplna wpływała na zdolność do przekazywania ciepła do otoczenia. Większy wpływ ma powieszchnia radiatora, jego temperatura (cieplejsze miejsca oddają więcej) i jego przewodność cieplna, która dla miedzi jest prawie 2x większa, dzięki czemu temperatura na radiatorze powinna rozkładać się bardziej równomiernie, więc rozgrzana powierzchnia jest większa, więc radiator odda więcej ciepła.

 

 

Zwierzęta jak jest zimno łączą się w kupy ponieważ chcą ograniczyć POWIESZCHNIĘ oddawania ciepła bo pojemność cieplna stada jest równa sumie pojemności cieplnej wszystkich osobników niezależnie czy siedzą w kupie czy osobno. Pozatym przepływ powietrza w kupie :D też jest mocno ograniczony w porównaniu do luźnego stada. Co do parek męsko damskich to trzeba uwzględnić też wzmożone wydatkowanie energii która na końcu staje się ciepłem przy takim połączeniu :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio wpadla mi w rece ksiazka R. Dobiesa "Metodyka konstruowania sprzętu elektronicznego" i jest w niej rozdzial Systemy odprowadzania ciepla z aparatury elektronicznej. Po przeczytaniu tego rozdzialu (w ktorym i tak jest duzo uproszczen) doszedlem do wniosku ze szkoda czasu na wglebianie sie w tak skomplikowane zagadnienia bo i tak nie wymyslimy niczego nowego. tu najwazniejsze jest doswiadczenie praktyczne poparte latami badan i takie teoretyzowanie (bez podstaw teoretycznych :-)) jak my tu uprawiamy pozbawione jest sensu :-). najbardziej miarodajne sa wyniki testow o ile zostaly one przeprowadzone uczciwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miedziane i aluminiowe będą tej samej wielkości i z tą samą powierzchnią to stawiam na miedziane, ALE radiatorki aluminiowe, ze wzgldu na mniejszą wagę można założyć większe (o większej liczbie / wyższych żeberkach), to załatwia sprawę wydajności a i przy okazji są tańsze.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywistośc spłatała mi figla, i zdaje się, że kryterium doboru radiatorków bedzie nie materiał, tylko rozmiary. Szukam już od 2 dni i nie moge nic sensownego znaleźc na swoja karte. (rozmiar kości 12x12mm).

Najlepsze byłoby to: http://www.4max.pl/default.asp?g=25&gg=19&produkt=504

 

ale absolutnie odpada ze względu na cene (89x2+13przesyłka=stanowczo za dużo)

 

Myślałem o tym: http://www.4max.pl/default.asp?g=25&gg=19&produkt=892

 

Ale za duże, zawadzołoby o różne elementy na mojej karcie, zwłaszcza od frontu. Przycinanie miedzi wcale nie jest takie proste o czym sie ostatnio przekonałem, no i przycinając najprawdopodobniej uszkodziłbym taśmę = dodatkowe koszty.

 

Dalej: http://www.4max.pl/default.asp?g=25&gg=19&produkt=1050

 

Wymiary poziome ok, ale wysokośc 6mm+aluminium wydaje mi sie za mało. Nie wiem co o tym myślec, czy taka malizna cokolwiek da tym pamięciom??

 

Następnie: http://www.4max.pl/default.asp?g=25&gg=19&produkt=1241

 

Cena spoko, ale tutaj jest problem tego rodzaju,że jeden wymiar jest za mały (10mm). 2 mm kości pozostałyby bez pokrycia, i tutaj pytanie, czy lepiej dac cos takiego (11mm wysokości) i pamiec te 2 niepokryte milimetry przezyje, czy lepiej zalmany, ktore pokrywaja cala kośc, ale maja tylko 6mm wysokości i jakies takie mało przekonująco jak dla mnie wyglądające finy (małe)

 

jest jeszcze: http://www.4max.pl/default.asp?g=25&gg=19&produkt=591

 

To wygląda rozsądnie, wysokie (18mm) finy, wymiary prawie idealne 12x12 i 12x15. Niestety tylko alu. Cena jeszcze do przezycia.

 

To chyba tyle. Zeby nie było - szukałem w wielu sklepach, linki do 4maxa podaje ze wzgledu na duze zdjecia i to, ze podaja dokladne wymiary radiatorow (krew mnie zalewala jak szukalem i towar byl bez ospisu wymiarow, wrozka jestem zeby wiedziec czy bedzie pasowac czy jak?)

Moze macie jeszcze jakies inne propozycje. A jak nie to co z tego wydaje sie wam rozsadne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...