Skocz do zawartości
KaziQ

Gigabyte Ga-k8nf-9 Nf4

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie gigabyte pojawił się bios w wersji F8. Jako że mam małe ściąganko, więc kompa nie będę mógł zresetować przez najbliższy czas, więc czy byłby chętny(a) do przetestowania nowego biosika? W szczególności chodzi mi o info czy doszły jakieś nowe opcje w sprawie regulacji napięć dla pamięci (przydałoby się wreszcie coś więcej iż marne 2.8V) i jakie nowe godne uwagi ulepszenia się pojawiły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam K8NXP-9 i mam nie mały problem :( próbowałem wsadzić 4x512 DDR ale jak uruchamiał się PC to taki długi pisk,cisza,pisk i nie dało się uruchomić PC. miałem bios F7. wgrałem bios F4 (2x512 wsadzone), restart PC i teraz w ogóle się nie uruchamia tylko pisk.cisza,pisk ... (2x512 wsadzone). próbowałem z 1x512 ale to samo. zworke przestawiłem nic nie pomogło, bateria też nie pomogła :( proszę o szybką pomoc. gg:3724696

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre:

- opcje timingów przeniesione do M.I.T

- dzielnik pamięci (np. 2/1,5) zamiast np. 166 MHz

- dodane boot menu (f12)

- pci latency clock

- v ddr nadal tylko +0.2 :cry:

1700269[/snapback]

No to zmiany czystko kosmetyczne i raczej nie ma sensu zmieniać (ale i tak zmienię tak z przyzwyczajenia). Tak przy okazji, czy doszły dzielniki dla pamięci 150 i 183 MHz (nie do końca wiem jak by to miało być zapisane w nowym systemie 2/1.XX)? No i czy są jakieś modowane biosy do K8NF-9, bo jakoś nic nie mogę znaleźć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  ja mam K8NXP-9 i mam nie mały problem :( próbowałem wsadzić 4x512 DDR ale jak uruchamiał się PC to taki długi pisk,cisza,pisk i nie dało się uruchomić PC. miałem bios F7. wgrałem bios F4 (2x512 wsadzone), restart PC i teraz w ogóle się nie uruchamia tylko pisk.cisza,pisk ... (2x512 wsadzone). próbowałem z 1x512 ale to samo. zworke przestawiłem nic nie pomogło, bateria też nie pomogła :(

Wyjmij baterię, odłączając przy tym oczywiście zasilanie, włóż 2x512 w tryb dual, poczekaj 10 minut i odpal machinę. Jak nie pomoże spróbuj przywócić oryginalny bios (ten zapasowy). Ile tych pisków jest?

(...) Tak przy okazji, czy doszły dzielniki dla pamięci 150 i 183 MHz (nie do końca wiem jak by to miało być zapisane w nowym systemie 2/1.XX)? No i czy są jakieś modowane biosy do K8NF-9, bo jakoś nic nie mogę znaleźć?

Są takie dzielniki: 2/2.5, 2/2.33, 2/2.16, 2/2, 2/1.83, 2/1.5 itd. Teraz na zakładce @ możemy od razu obliczyć szybkość ramku (ddr) :-P Edytowane przez cyrkiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w temacie to plyta w sumie nie jest taka straszna ale wymaga dodatkowego wentyla na chipset,bo sam radiator nie wystarcza <_<  U siebie ustawilem HTT na 280MHz i jest calkiem stabilnie :)

Sprawdzilem na "sobie" i chlodzenie chipsetu nie jest potrzebne. Dzialal stabilnie na fsb 275. Jak pisal mach82 fsb 300 tez chodzi bez dodatkowego chlodzenia.

 

A co do ustawien pamieci 150 i 183 to rzeczywiscie by sie przydalo. W sumie moze ktos mi wyjasni po co wlasciwie sa w ustawieniach timingi pamieci? :) Zmienilem z 3-3-3-8-2T na 2-3-2-5-1T i np w 3dmarku03 otrzymalem 0,5% pkt wiecej.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem na "sobie" i chlodzenie chipsetu nie jest potrzebne. Dzialal stabilnie na fsb 275. Jak pisal mach82 fsb 300 tez chodzi bez dodatkowego chlodzenia.

Tak, sam sprawdzałem na HTT 305 MHz (na tyle max chodzi mi mi Venice bez podnoszenia napiecia, tzn. 9x305@1.4V i chodzi to bez problemu. Szkoda że nie ma żadnego czujnika który by pokazywał temperaturę nForce4.

A co do ustawien pamieci 150 i 183 to rzeczywiscie by sie przydalo. W sumie

W sumie 2/1.83 i 2/1.5 w nowym biosie chyba oznacza dzielniki 183 i 150 MHz, z czego bardzo się cieszę. Szkoda tylko że nadal napięcie na pamięci to max 2.8V :(

moze ktos mi wyjasni po co wlasciwie sa w ustawieniach timingi pamieci? :) Zmienilem z 3-3-3-8-2T na 2-3-2-5-1T i np w 3dmarku03 otrzymalem 0,5% pkt wiecej.

Timingi pamięci to opóźnienia z jakimi dane są zapisywane i odczytywane z pamięci. Im niższe timingi tym mniej czasu trzeba oczekiwać na zapis i odczyt danych w RAMie. Sprawdź w teście pamięci w programie Everest jakie masz wartości odczytu, zapisu i czasu oczekiwania i zobaczysz naprawdę dużą różnicę w tych testach (jeden test zrób na timingach 3-3-3-8-2T, a drugi na 2-3-2-5-1T)

W grach różnica między ustawieniem 3-3-3-8-2T i 2-3-2-5-1T to jakieś 3-5% różnicy, czyli wcale nie tak malutko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki mach82 za wyjasnienie :)

Czy jak ustawiales fsb 305 to wiekszales ktores z napiec z biosie?

Sprawdzil ktos czy te mnozniki dzialaja? Oby nie bylo tak jak we wczesnijeszych biosach.

Edytowane przez CruX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki mach82 za wyjasnienie :)

Czy jak ustawiales fsb 305 to wiekszales ktores z napiec z biosie?

Nie, żadnych napięć dla procesora i płyty nie zwiększałem. Mój procesor to selekcjonowany model i miał chodzić na 2.7GHz przy 1.4V i tak też chodzi. Aby uzyskać HTT 305MHz też nie trzeba żadnych napięć dla nForce4 zmieniać. NIe wiem jaki jest max. mojej płyty, bo nie sprawdzałem. Jako że jest to jeden z pierwszych modeli wyprodukowanych przez gigabyte, więc sądzę, żę będzie nieco lepiej niż w obecnych modelach (330-350MHz). Jedyne co musiałem zmienić z napięć, to napięcia dla pamięci, bo przy blisko 250 MHz już na 2.6V było niestabilnie i trzeba było im zapodać 2.8V.

Sprawdzil ktos czy te mnozniki dzialaja? Oby nie bylo tak jak we wczesnijeszych biosach.

We wcześciejszych biosach, poza F3, chyba nie było dzielników 150 i 183 MHz, ale domyśliłem się że w obecnym biosie już będą, bo w innych płytkach gigabyte na S939/754 te opcje już się pojawiły i nawet działają. Oby jeszcze coś z napięciami dla pamięci zrobili i wtedy będę w 100% usatysfakcjonowany.

 

No, jeszcze 5 godzin ściągania i będzie można nowego biosika zapodać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzil ktos czy te mnozniki dzialaja? Oby nie bylo tak jak we wczesnijeszych biosach.

Sprawdzałem F6,7,8 i wszędzie działają :wink: Mam tylko jeden problem... płyta w żaden sposób nie przechodzi POST-u przy FSB>216, a windzie spoko mogę nawet 250 wycisnąć :?. Co jest grane??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem F6,7,8 i wszędzie działają :wink: Mam tylko jeden problem... płyta w żaden sposób nie przechodzi POST-u przy FSB>216, a windzie spoko mogę nawet 250 wycisnąć :?. Co jest grane??

1701491[/snapback]

Mialem podobne jazdy i u mnie wine za to ponosila temperatura pasywnie chlodzonego chipsetu :-| pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pewnym momencie komp nie chcial zapostowac na HTT 210MHz :blink: :lol2:

Jednym slowem zenada :mur: A tak ogolnie to czasami postowal a czasami nie...zachowanie dziwaczne :? Dopiero gdy zapodalem wiatrak na chipset zniknely te dziwne zachowania i moglem dojechac do granic procesora :D pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pewnym momencie komp nie chcial zapostowac na HTT 210MHz :blink:  :lol2:

Jednym slowem zenada :mur:  A tak ogolnie to czasami postowal a czasami nie...zachowanie dziwaczne :?  Dopiero gdy zapodalem wiatrak na chipset zniknely te dziwne zachowania i moglem dojechac do granic procesora :D pozdrawiam

1701551[/snapback]

Mam pasywnie chlodzony i dziala bez problemow z 275. Wczesniej czytalem ze to czesto wina biosow. F7 to rozwiazuje co w moim przypadku sie sprawdza. Ciekawi mnie dlaczego 314 nie poszlo choc mysle ze zostane przy 266 przy mnozniku 9 by miec C&Q w windows.

Moj procek przy 1,4V idzie max 2330MHz. Czy to typowy sredniak jest bo sie nie orientuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem F6,7,8 i wszędzie działają :wink: Mam tylko jeden problem... płyta w żaden sposób nie przechodzi POST-u przy FSB>216, a windzie spoko mogę nawet 250 wycisnąć :?. Co jest grane??

1701491[/snapback]

Zmień mnożnik HT na x2 i wtedy juz nie powinno być problemów - u mnie to pomagało i nie ma problemów z HTT ponad 300MHZ na pasywnym chłodzeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak kupilem plyte to byl wgrany bios f7 i byly te cyrki ,wgranie f8 nic nie pomoglo i dalej bylo ciekawie. Dopiero wiatrak na chipsecie zalatwil sprawe :D

Co do twojego proca to chyba normalka,a ile wicisnales max??pozdrawiam

1701740[/snapback]

Miales F7? Mam swoja plyte od maja i mialem F2 o ile pamietam :)

Wiecej niz 2400mhz nie probowalem bo na BOX rosnie temp powyzej 40 a lubie miec 3X :D

Kumpel mial kiedys thunderbirda 1400. W stresie temp z socketu dochodzila do 82 stopni i to nie bylo przeklamanie. Ciekawe ile bylo na rdzeniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie skończyłem podkręcanie ale prime puszcze dopiero wieczorem, teraz mam jakieś 2397mhz, HT x2, pamiątki na 166mhz ( z mnoznikiem to jakies 218mhz :) ) ale zegary musialem zostawic seryjne :( CL2.5 6 3 3 2

Edytowane przez Shiningami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień mnożnik HT na x2 i wtedy juz nie powinno być problemów - u mnie to pomagało i nie ma problemów z HTT ponad 300MHZ na pasywnym chłodzeniu

Lipa, to nic nie daje w moim przypadku, spróbuję z wiatrakiem na chipsecie (być może i sprawdzę stan pasty pod radiatorem :wink:). Płytę mam dwa tygodnie i miałem bios f6 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dzisiaj sie zaskoczylem Oo. OC proca stanęło na fsb 9x215 :? Proc asynchro 2:1 z pamiątkami, htt x3....mozna sie załamać :? Obojętnie jakie ratio, przy fsb 215 freez w biosie. Miał ktoś coś takiego ? Zdaje sobie sprawe, ze to proc najprowdopodobniej sie skończył...w koncu 1935mhz na standardowym V to bardzo wiele... :cry:

LOL nie doczytałem kilku postów wzwyż, HTTx2 załatwia sprawe...

Dobra...233 wstaje, 235 juz nie ;\

Edytowane przez emilooos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@emilooos ja mialem podobne jazdy i juz chcialem wy[ciach!] ta plyte na smietnik :mur: Ale jak schlodzilem chipset odzyskalem wiare i podkrecilem proca do jego maksa :wink: Nie wiem czy akurat to jest Twoj problem ale warto sprobowac,powodzenia :wink: pozdrawiam

Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chemiczny_ali nie wiem, jak to zrobiłeś, ale na biosie f4 (i wiatraku na mostku) płyta odpaliła (w tym momencie) z fsb 260 :D CR na razie 2T, inaczej musiałbym zwiększać dzielnik pamięci :? Stabilności (sp, prime) jeszcze nie sprawdzałem, ale jestem dobrej myśli :wink: FSB 260, HTT 1x, mem 166/200 (jakiś słaby Kingston :wink:), napięcie takie wysokie tylko naczas testów.

post-107243-1129501809_thumb.jpg

Edytowane przez cyrkiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie zakończyłem 14 godzin 40 minut prime 2004 :) testowałem pamiątki bo na proca nie miałem czasu ale sądze że on jest stabilny bardziej mnie martwia kitowe osiągi pamiątek :( udało mi się je puścić ledwie na 2.5 6 3 3 2 (2.5 6 3 2 2 tez chodziły ale uznałem że ta jedna wartość nic mi nie da ) ważne że trzymają 218mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HTTx1 i poszło 260 ze zwiechą w windzie (kres proca?) Teraz działam 9x255 i pamieci 1:1,83 (466efektywne). Co nie zmienia faktu, ze ta mobo jeśli chodzi o OC smierdzi ;]

1704866[/snapback]

Zwieksz napiecie dla proca albo obniz mnoznik. Wtedy sprawdzisz czy to kres plyty czy proca. Na tej plycie widzialem juz fsb 330.

 

Edit:

Jestem pozytywnie zaskoczony moimi pamieciami. Niby GoodRAMy sa takie slabe a mi poszly w dualu przy timingach 3-3-3-8-2T na 244 mhz i to nie koniec. Pozniej sprawdze kres :) Mam na nich napiecie 2,8V. Musze sie postarac o radiatorki na nie czy moge pewnie probowac dalej?

Edytowane przez CruX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Musze sie postarac o radiatorki na nie czy moge pewnie probowac dalej?

1704900[/snapback]

Sprwawdz czy sie grzeja . Jak nie to jedz dalej. Jak sa gorace to zanaczy ze potrzebne sa radiatory :wink:

 

@emilooos tak jak radzi poprzednik zjedz na dol z mnoznikiem i probuj zapodac wieksze HTT. Chociaz ta mobo nie nalezy do jakis wybitnych osiagniec firmy Gigabyte :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...