Skocz do zawartości
Koen

Projekt "bloczku" Na Hdd - Opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do zrobienia czegoś co by chłodziło dysk twardy.

 

Przygotowałem 2 wersje:

pierwsza: http://members.lycos.co.uk/xbart/wc/hdd.jpg - rurki 12mm

 

druga: http://members.lycos.co.uk/xbart/wc/h1.jpg

http://members.lycos.co.uk/xbart/wc/h2.jpg - rurki 12mm/2*8mm

 

Czy coś takiego wystarczy do utrzymania bezpiecznej temp. dysku (będzie odizolowany od obudowy)?

Pompka to Eheim Compact 1000, w układzie będzie szeregowo kadet->crystal c3 na cpu->prosty wiercony bloczek na radeonie 9100->"blok" na hdd(caviar 80gb/8mb JB)->pompka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem chlodzenie gory dysku a tym bardziej dolu troche mija sie z celem.

Na gorze zazwyczaj sa naklejki ,pozatym jest to powierzchnia nie w calosci plaska co bardzo utrudni dobre polozenie rurek zeby styk obu powierzchi oddajacych i pochlaniajacych cieplo byl jak nawiekszy.Nie mowiac juz o spodzie na ktorym jest elektronika.Najlepsze porojekty to takie ktore odbieraja cieplo przez boki.Zazwyczaj korpus zrobiony jest z aluminim ktore dosc dobrze przewodzi cieplo. Pozatym na rysunkach widac jak by tylko z dyskiem mialy sie stykac rurki po stycznych czyli powierzchnia przewodzenia bardzo mala. Moim zdaniem powinny te rurki zostac najpierw przylutowane do plaskownika co by zwikszylo wydajnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyzej. Przekombinowales z tym chlodzeniem; zreszta powierzchnia styku bloku (rurek) z dyskiem bylaby minimalna.

Od spodu? - jak Ty chcesz go chlodzić - tam jest elektronika i styk z nia Twoich rureczek jest zaden :lol:

Pomysl imho odpada na starcie.

 

Dołączona grafika moze ten link Ci pomoze w projektowaniu konstrukcji ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na okrągły przekrój rurek miedzianych powierzchnia styku dysku z Twoim "blokiem" będzie po prostu marna. To będzie "chłodzenie" na słowo honoru. Na powyższym linku masz parę sprawdzonych konstrukcji a i na tym forum ostatnio pojawiło się kilka na prawdę niezłych bloczków home-made.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rozwiazalem grzanie sie dysku w dosc banalny sposob (ale i drastyczny)

na czarny silikon(taki akwarystyczny) przykleilem na topie dysku duzy radiator z wiatrakiem od celerona tualatin'a

dysk to caviar 80GB 8MB wiec troszke sie grzal przed tym zabiegiem

po zabiegu organoleptycznie temp sie zmniejszyly w duzym stopniu (monitoringu ten dysk nie posiada) dziala tak juz 2 rok i zero problemow;]]]

pozdrawiam

ps. tego wiatraczka praktycznie nie slychac wiec nie przeszkadza mi ze to AC spelnia swoje zadanie bardzo dobrze;]]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm pomysl jak juz koledzy powiedzieli imo LIPton , , u mnie moj caviar jest chlodzony przez wiatrak puszczony na 5 v i jest git , genghiskhan ja tez mam caviara 80 i temp w mbm5 odczytuje niewiem na ile ona jest realna ale w "stresie" :) ma max 40 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak: Głównym problemem jest to że nie mam skąd wziąć miedzianych płaskowników czy blachy. Chciałem chłodzić tylko góre i dół żeby zmieściło się to na standardowej szerokości półkach w obudowie. "Moc chłodząca" na pewno się nie zmarnuje bo procesor (mimo że to palomino) po podkręceniu z 1500 na 1800mhz grzeje się do max. 42 stopni (więcej nie podkręce bo mam ciach!iany ram :/ ). Póki co zrezygnuje z tego pomysłu i poszukam gdzieś jeszcze płaskowników. AC odpada bo dysk będzie zamknięty w klatce bez żadnych otworów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy jaki to dysk np.Samsungi maja duza plaska powierzchnie i tu mozna by polozyc blok wodny

elektroniki nie ma co chlodzic ,najwyzej gore i boki ,a boki mozna tez chlodzic od dolu bo nawet sa otwory gwintowane do przykrecenia dysku od spodu

nie potrzebny ci plaskownik miedziany - wystarczy blacha 1-2mm na ktora przylutujesz rurki i umiescisz na dysku/pod dyskiem - wzoruj sie na bloku CPC tylko zamiast malego zbiorniczka daj rurki po jednej stronie blachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezli chlodzic dysk, zwlaszcza zamkniety w jakims pudelku, to tylko boki! Chasis HDD to odlew aluminiowy, a jego czescia sa wlasnie boki dysku. Gora to tylko pokrywka, w dodatku jest tam jeszcze uszczelka. Nagrzewa sie wlasciwie tylko od powietrza wewnatrz dysku, a wiadomo ze nie jest ono najlepszym przewodnikiem ciepła. Tak wiec 80% energii cieplnej jest oddawane przez BOKI. Jezeli beda one dobrze chlodzone to i temperatura topu spadnie. Nikt nie chlodzi przeciez procesora od drugiej strony plyty glownej, mimo ze tam tez jest cieplo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...