Skocz do zawartości
jim

co lejecie do WC ?

Rekomendowane odpowiedzi

[...]Pomysl zasadniczo nie jest najgorszy, olej transformatorowy znakomicie odprowadza cieplo (wiem co mowie, pracuje w tej branzy)

jest tylko jeden problem :

musialbys miec mocna pompa do takiego chlodzenia

mam juz nawet pomysl skad taka wziac, ale jeszcze musze sprawdzic co nieco :D

olej tr... mimo ze jest rzadszy i ma mniejsza lepkosc od silnikowego to jednak jest duzo gesciejszy od wody

pozatym ma same plusy, jest bardzo dobrym dielektrykiem

i jest troszke drogi, ale zawsze da sie zalatwic , jak znasz kogos w Energetyce

i o to mi wlasnie chodzi... a dostepnosc... no coz u kumpla stoi tego beczka 200l - powinno starczyc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej wlać zwykłego płynu do chłodnic zamioast wody?!?!?!

Albo zamist tego można wlać wode destylowaną z dodatkiem preparatu do akwarium (na glony).

Ale lepiej chyba płyn do chłodnicy...

Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]Pomysl zasadniczo nie jest najgorszy, olej transformatorowy znakomicie odprowadza cieplo (wiem co mowie, pracuje w tej branzy)

jest tylko jeden problem :

musialbys miec mocna pompa do takiego chlodzenia

mam juz nawet pomysl skad taka wziac, ale jeszcze musze sprawdzic co nieco :D

olej tr... mimo ze jest rzadszy i ma mniejsza lepkosc od silnikowego to jednak jest duzo gesciejszy od wody

pozatym ma same plusy, jest bardzo dobrym dielektrykiem

i jest troszke drogi, ale zawsze da sie zalatwic , jak znasz kogos w Energetyce

i o to mi wlasnie chodzi... a dostepnosc... no coz u kumpla stoi tego beczka 200l - powinno starczyc :)

no jezeli bedziesz uzywal go oszczednie to na troszke starczy Ci ta beczulka :lol:

 

jest jeszcze jedna sprawa zwiazana z tym olejem, on wchlania wilgoc z otoczenia

spytaj qmpla jak dlugo stoi mu ta beczka, moze byc zawilgocony (ale w sumie nie powinno Ci to az tak przeszkadzac) wtedy co logiczne traci czesciowo swoje wlasciwosci dielektryczne

 

jezeli bedziesz stosowal ten olej, zainstaluj w zbiorniczku z nim pojemnik odpowietrzajacy z silikagelem, to bardzo pomaga utrzymywac olej w dobrej "kondycji"

silikagel rowniez zalatwisz w Energetyce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej wlać zwykłego płynu do chłodnic zamioast wody?!?!?!

Albo zamist tego można wlać wode destylowaną z dodatkiem preparatu do akwarium (na glony).

Ale lepiej chyba płyn do chłodnicy...

Co o tym myślicie?

To jest najprostrze rozwiazanie. Ale lepsza jest woda destylowana z dodatkiem odgloniacza niz plyn do chlodnic. Plyn do chlodznic ma troche mniejsza pojemnosc cieplna ale za to w zimie jak wystawisz chlodnice za okno to ci nie zamarznie. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mam takie pytanie techniczne...

skoro płyn do chłodnic ma chłodzić chłodice w samochochodzie i jest stosowany w bardzo wielu samochodach :D

To chyba płyn do chłodnic lepiej chłodzi od wody skoro wode wycofali....

(w zimie zamarzała) - tylko dlatego wycofali? NIE osadzał sie kamień i inne paskudztwa tak sądze...

Więc dobry płyn do chłodic musi lepiej chłodzić od wody bo ma inny squad hmm ja już nic nie wiem :)

a jak ktoś ma szczelnie zamknięty pojemnik to nic nie wyparuje i sie nie ulotni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie mysle... Wszyscy leja cos na bazie H20 +cos tam jeszcze...

Latwo dostepne i tanie, ale ostatnio, zastanawiajac sie nad zalozeniem ceiczowego systemu chlodzenia przypomnialo mi sie, ze kumpel posiada cos takiego jak OLEJ TRANSFORMATOROWY - czy ktos moze probowal zalac cos takiego?

znam sie na pompach teoretycznie bo mam taki kierunek studiow i z tego co wiem przy zwiekszajacej sie gestosci i lepkosci cieczy strasznie wzrasta pobor mocy przez silnik i zmniejsza sie wydajnosc i wyskokosc podnoszenia pompy. Watpie zeby pompy akwariowe daly rade chodzic na oleju transformatorowym zapewne silnik bardzo szybko sie skonczy , ai nalezy pamietac ze srednice przewodow musza byc odpowiednie bo przy za malej srednicy przewodow to czasem po parudizesieciu cm taki olej moze sie zatrzymac bo beda za duze opory ruchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie mysle... Wszyscy leja cos na bazie H20 +cos tam jeszcze...

Latwo dostepne i tanie, ale ostatnio, zastanawiajac sie nad zalozeniem ceiczowego systemu chlodzenia przypomnialo mi sie, ze kumpel posiada cos takiego jak OLEJ TRANSFORMATOROWY - czy ktos moze probowal zalac cos takiego?

znam sie na pompach teoretycznie bo mam taki kierunek studiow i z tego co wiem przy zwiekszajacej sie gestosci i lepkosci cieczy strasznie wzrasta pobor mocy przez silnik i zmniejsza sie wydajnosc i wyskokosc podnoszenia pompy. Watpie zeby pompy akwariowe daly rade chodzic na oleju transformatorowym zapewne silnik bardzo szybko sie skonczy , ai nalezy pamietac ze srednice przewodow musza byc odpowiednie bo przy za malej srednicy przewodow to czasem po parudizesieciu cm taki olej moze sie zatrzymac bo beda za duze opory ruchu.

Do oleju najlepiej byloby zastosowac pompe zebata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do oleju najlepiej byloby zastosowac pompe zebata

W sumie o tym myslalem, ale na razie poza samochodowa pompka do spryskiwacza szyb nie przychodzi mi nic do glowy... Pompka od spryskiwacza tez jest niezbyt dobrym pomyslem, bo za glosna i nie wiadomo jak dlugo moze pracowac...

Moze ktos zna jakas pompke elektryczna, w ktorej ruch cieczy jest wymuszany przez kola zebate?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktos to jeszcze czyta... Ja mam takie cos "Aquaclar". Kupilem w zoologicznym. Daje sie tego dwie krople na litr i z glonow robia sie korzuchy, ktore plywala po wierzchu... Nie wiem czy nadaje sie to zapobiegawczo czy tylko leczniczo. To jakies swinstwo, ktore trzeba kilkakrotnie przefiltrowac po zastosowaniu (ja nie mam filtra) i przy dolewaniu dobrze mieszac. Nie wiem czy moge to zastosowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do oleju pompe od centranlego ogrzewnia dac sa takie w miare male na 220 V grundfosa tylko mam pytanko co sie stanie z olejem przy temp. kolo 10 albo mniej stopni nie zgestnieje??? No i gdyby tak bylo przez chlodnice juz nie przeleci . Chyba ze sie myle to poprawcie mnie .............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wc pisalem nazwe w innym poscieee plyn do luzek wodnych super niebieski fluroescencyjny kolor zadnych glownow gwarantowanych pisza na tym zeby wymieniac co rok :-) na luzko king size kaza wlaz 100ml a ja wlalem do swojego wc 500 :PP troszke sie chlapnelo nie szkodliwe dla rurek ogulnie niezle :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS Mysle o zamontowaniu sobie w akwarium glonojadow  :lol:

jak Ci wciągnie taką rybkę do bloku to będziesz miał smażone glonojady...

potem już tylko chlebek, piwko i.... :lol: :lol:

:D :D :D :D :D :D :D :D

 

to może jeszcze ogniwa peltka i grillowanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS Mysle o zamontowaniu sobie w akwarium glonojadow  :lol:

jak Ci wciągnie taką rybkę do bloku to będziesz miał smażone glonojady...

potem już tylko chlebek, piwko i.... :lol: :lol:

:D :D :D :D :D :D :D :D

 

to może jeszcze ogniwa peltka i grillowanko

Tylko trzebaby wybrac jakiegos fajnego grilla - zadne zwykle - najlepiej takie z logiem Quake'a :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja mam takie szybkie pytanko, ja uzywam 100% borygo, bez zadnych domieszek wody, dzieki temu mam sliczny mocny ziebieski kolor plynu w rurkach i zbiorniku:) wiadomo, ze cos trace na wydajnosci - pytanie jak duzo ? czy warto to troche rozcienczyc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam pytanko do osob ktore mialy stycznosc z olejem transformatorowym.

Mianowicie jaka to ma dokladnie gestosc??

Chcialbym go wykorzystac do wc a jako pompe uzyc pompe danfossa od CO, dala by rade??

Pytanie kieruje glownie do reeda jako ze pisal ze ma do czynienia z takim olejem i do zibiego jako ze uzywa takiej pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]Pomysl zasadniczo nie jest najgorszy, olej transformatorowy znakomicie odprowadza cieplo (wiem co mowie, pracuje w tej branzy)

jest tylko jeden problem :

musialbys miec mocna pompa do takiego chlodzenia

mam juz nawet pomysl skad taka wziac, ale jeszcze musze sprawdzic co nieco :D

olej tr... mimo ze jest rzadszy i ma mniejsza lepkosc od silnikowego to jednak jest duzo gesciejszy od wody

pozatym ma same plusy, jest bardzo dobrym dielektrykiem

i jest troszke drogi, ale zawsze da sie zalatwic , jak znasz kogos w Energetyce

i o to mi wlasnie chodzi... a dostepnosc... no coz u kumpla stoi tego beczka 200l - powinno starczyc :)

 

A długo stoi ta beczka, pytam bo kiedyś do olejów tr. dodawali jakiegoś świństwa chyba PCB sie nazywało cholernie rakotwórcze(azbest i PCV razem wzięte przy tym to pikuś), może jestem przewrażliwiony ale wolałbym się z tym nie spotkać w dużej ilości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam pytanko do osob ktore mialy stycznosc z olejem transformatorowym.

Mianowicie jaka to ma dokladnie gestosc??

Chcialbym go wykorzystac do wc a jako pompe uzyc pompe danfossa od CO, dala by rade??

Pytanie kieruje glownie do reeda jako ze pisal ze ma do czynienia z takim olejem i do zibiego jako ze uzywa takiej pompy.

Qrcze ld "zaszczeliles" mnie :P

Nie znam lepkosci tego oleju :?

Tak porownawczo to jest on tak gesty jak olej napedowy (ropa)

mozna go zreszta lac do baku diesla (tylko to troszke za drogo)

Wydaje mi sie ze pompa z CO powinna wystarczyc, ale lepiej niech sie Zibi wypowie, on na takiej pracuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam pytanko do osob ktore mialy stycznosc z olejem transformatorowym.

Mianowicie jaka to ma dokladnie gestosc??

Chcialbym go wykorzystac do wc a jako pompe uzyc pompe danfossa od CO, dala by rade??

Pytanie kieruje glownie do reeda jako ze pisal ze ma do czynienia z takim olejem i do zibiego jako ze uzywa takiej pompy.

Qrcze ld "zaszczeliles" mnie :P

Nie znam lepkosci tego oleju :?

Tak porownawczo to jest on tak gesty jak olej napedowy (ropa)

mozna go zreszta lac do baku diesla (tylko to troszke za drogo)

Wydaje mi sie ze pompa z CO powinna wystarczyc, ale lepiej niech sie Zibi wypowie, on na takiej pracuje.

Dzieki za odp. chyba bede pierwszy ktory uzyje tego leju w wc, ciekawe jak bedzie sie sprawowal, pewnie bede musial bas szersze wezyki i kanaly w bloku. A moze chciaz wiesz dokladnie z czego on jest robiony albo zansz jakies www????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawia mnie efekty takieo chlodzenia.

Zapodaj prosze zaraz wyniki jak juz sie zdecydujesz.

 

Mam w pracy pare trafo chlodzonych olej/powietrze i nawet dosc wydajnie chyba im to idzie.

Jeden z nich ma 45 ton oleju , chlodzony dwoma chlodniami powietrznymi.

 

Calkiem podobne do tych co mamy na kompach (minimalnie wieksze :P )

Jedna chlodnia to chlodnica obudowana, szer 90 cm x wys 250 cm , zapodane 3 wentyle 55 cm

 

Potrafia schlodzic te 45 ton oleju do temp 27*C lecec na 2 wentylkach , tem zewn. - 4*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawia mnie efekty takieo chlodzenia.

Zapodaj prosze zaraz wyniki jak juz sie zdecydujesz.

Spoko... ale najpierw musze se qpic ta miedz pogadac ze znajomym ojca o pompach, wyfrezowac blok, pomyslec nad chlodnica...

Kurcze a jeszcze matura za 112dni :twisted: :twisted: .

Ale mam nadzieje ze jeszcze w tym tygodniu zdobede miedz izaczen juz robic... bo po feriach nie bedzie juz czasu :( :( .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...