Skocz do zawartości
pmp

Gb Ga-k8nxp-sli/ga-k8n Ultra Sli - Wszystko O...

Rekomendowane odpowiedzi

przeoczyłem bo edytowałeś.

zapodałem u siebie, i bez problemów.

===

 

Jest już finalny BIOS F7 =) dziwne, o zawieszaniu się dysków maxtora w changelogu nie wspoomnieli ;))

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy ktoś by mógłby mi przesłać oryginalny bios do mojej płyty, bo po wgraniu nowego biosu F2 spadły możliwości OC. Wcześniej bez problemu chodziło 250 MHz na 1,55V, a po zmianie biosu nie chciało ruszyć nawet na 1,66V.

Dual o dziwo nie chciał ruszyć, więc ściągnąłem stary bios ze strony gigabyta i tu kolejna załamka. Tam gdzie ruszało spokojnei na 1,55V z ledwością przechodzi prima na 1,65V.

 

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowego biosu F2 ? coś sie Ci nie pokiełbasiło ?

a pozatym czy nie za wiele oczekujesz po Twoim zasilaczu ? topower solidna 350, ale może być ciut za mało na 12V do twoich pomysłów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowego biosu F2 ? coś sie Ci nie pokiełbasiło ?

a pozatym czy nie za wiele oczekujesz po Twoim zasilaczu ? topower solidna 350, ale może być ciut za mało na 12V do twoich pomysłów...

1430778[/snapback]

Nie pokiełbasiło mi się. Posiadam wersję "U", a nie "XP" i 3 V 2005 wyszedł drugi i najnowszy bios F2. A co do zasiłki to jest bardzo dobra, a na 12V posiada 22A, co przy mojej ilości sprzętu wystarczy jej w zupełności aby bardziej podciągnąć tego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną sprawę. Mianowicie czy ktoś mierzył napięcie CPU za pomocą miernika. Ja nie mam takiej możliwości, a interesuje mnie który program jest bliższy prawdzie: CPU-Z, Everest, czy może EasyTune ma dobre wskazania (w to ostatnie najmniej wierzę :D ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajebiscie. Czlowiek nic nie podkreca, sprzet sie pali. Wysylasz karte do reklamacji, czekasz 3 tygodnie i okazuje sie ze panowie w serwisienie uwzgledniaja gwarancji ze wzgledu na uszkodzenie nie podlegajace gwarancji.

 

Musialem ponad 20 minut rozmowy poswiecic na dyskusje z szefem NTT zeby wydebic jeszcze szanse na wyslanie karty do ekspertyzy do Gigabyte.

 

Zastanawia mnie tylko co w takim razie uwzgledniane jest przez gwarancje, skoro karta nie zostala polamana, ugryziona itp. tyko najzwyczajniej wypalil sie na niej jakis element, co widoczne jest po obejrzeniu przez lupe.

 

Pomijam juz fakt ze gosciu od ktorego kupilem karte na Allegro ktory wystepuje pod szyldem "firma Torino" zarobil na mnie pare zlotych.

 

Badz tu czlowieku spokojny, ze masz gwarancje.

Nie wiem co dalej robic jak mi dalej beda twierdzic ze to moja wina. Mam pisac do jakiegos ministra praw konsumenckich???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do ministra :D

zoriętuj się gdzie w okolica masz rzecznika praw konsumentów i uderzaj do niego, postrasz też tym sklep i może troche zmiękną, a jak nie to wal do niego jak w dym, on jest od tych spraw;

Edytowane przez Assarhadon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche to trwalo, ale po weekendzie mam dostac nowa karte.

Postraszenie paragrafami troche pomoglo. No i trzeba przyznac ze ten rzecznik dziala dosyc sprawnie. Na drugi dzien od wyslania maila mialem telefon z instrukcja co i jak mam czynic.

 

Moze jest tu jakis chetny na odkupienie nowej 3D1? Naturalnie na gwarancji i taniej niz np. na Sklep.Benchmark.pl

 

-----------

Ze to tez czlowiek czasami chce sobie polepszyc.

 

Wszystko dzialalo mi wczoraj ok przez dwie godzinki. Zachcialo mi sie jednak uaktualnic sterowniki do plyty glownej i do karty GFX.

 

No i w mordeczke nie mam widocznego trybu SLI w windzie. Wszystko przez to ze jak instaluje sie karta, to pierwszy procesor jest normalnie widoczny jako 6600GT a drugi instaluje sie z komunikatem ze nie mozna go wlaczyc poniewaz jest blad "Kod 10".

 

Co u licha oznacza KOD 10???

Edytowane przez Duracel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do ludzi którzy mierzyli na tych płytach napięcie miernikiem:

- jak ma się do rzeczywistego napięcia (miernik), napięcie podawane przez takie programy jak CPU-Z, Everest i EasyTune 5.0.

 

Pytam, gdyż prz DFI rzeczywiste napięcie jest wyższe niż to co pokazują wszystkie programy i jestem ciekaw jak to jest w przypadku tych płyt. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem z GA-K8NXP-SLI. Aktualizacja biosu z F6 na F7 powoduje to, że komputer nie przechodzi testu biosu i restartuje się i tak w kółko. Czy ktoś spotkał się z takim problemem ? Ostatni bios jaki mi się udało wgrać i uruchomić kompa to beta F7H, natępne czyli np. beta F7P, beta F7U no i oficjalny F7 powodują nieustanny restart kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem z GA-K8NXP-SLI. Aktualizacja biosu z F6 na F7 powoduje to, że komputer nie przechodzi testu biosu i restartuje się i tak w kółko. Czy ktoś spotkał się z takim problemem ? Ostatni bios jaki mi się udało wgrać i uruchomić kompa to beta F7H, natępne czyli np. beta F7P, beta F7U no i oficjalny F7 powodują nieustanny restart kompa.

1505522[/snapback]

Mam obecnie oficjalny F7 i wszystko jest ok. Wczesniej mialem F7H, R i U.

Moze sprobuj wrocic do pierwszego, oryginalnego F6. Ustaw wszystko na ustawienia fabryczne, potem aktualizuj go odrazu na oficjalny F7 i sprawdz czy przyniesie jakis pozytywny efekt.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie oficjalny F7 i wszystko jest ok. Wczesniej mialem F7H, R i U.

Moze sprobuj wrocic do pierwszego, oryginalnego F6. Ustaw wszystko na ustawienia fabryczne, potem aktualizuj go odrazu na oficjalny F7 i sprawdz czy przyniesie jakis pozytywny efekt.

 

pozdrawiam

1505616[/snapback]

niestety, tak też robiłem i bez rezultatu :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie sprawdz wszystko na jakichs innych pamieciach, moze to one powoduja restart.

Gdzies juz chyba w sieci obil mi sie o oczy taki przypadek jak twój. Ktos pisal ze przy biosie F7p komp ciagle mu sie restartuje.

 

Tez sporo sie nagimnastykowalem zeby mój chodzil jak powinien (mialem spontaniczne resety). Teraz (odpukac) wszystko hula jak powinno.

 

O ile bierzesz ustawienia na "default" i nic nie podkrecasz to nie sadze zeby problem tkwil w samym Biosie, raczej w sprzecie (stawiam na pamieci). Sprobuj zwrocic uwage w ktorym momencie nastepuje restart.

 

To co dziwne, a co samemu zauwazylem w Biosie to fakt, ze gdzies tam w ustawieniach priorytetu urzadzen (ustawiamy to wciskajac Enter) , gdy ustawi sie na pierwszym miejscu dysk twardy to windows nie chce wystartowac bo nie widzi dysku. Trzeba ustawic jakies urzadzenie przed dyskiem, u mnie jest to naped ZIP.

 

jeszcze raz pozdrawiam

i mam nadzieje ze uda ci sie dojsc w czym problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich borykających się z tą płytą.Mam ją od niedawna i może ktoś mógłby mi pomóć rozwiązać mój problem a mianowiecie chodzi o to, że mam dysk sata 2 160 gb samsung ale nie chce mi pracować jako sata 2 natomiast bez problemu chodzi jako 1 . Czy komuś ta płyta pracuje z satą 2. U mnie przy próbie wgrania windowsa wyskakuje błąd " nie wykryto żadnego dysku i instalacja nie może być kontynuowana chociaż sterowniki od saty oczywiście są wgrane. Nie bardzo wiem jak się z tym uporać jeżeli ktoś mógłby mi pomóc będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taadaa

 

1525290[/snapback]

 

Hmm ten nowy bios ma nowe śmery bajery, ale szczerze mówiąc po "teście" przywróciłem sobie F7. Z nowym biosem F8 zniknęła mi druga karta GFX i wyłączył się tryb SLI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F9 funkcjonalnie nie różni się od F8. Działa stabilnie, żadnych zmian nie odnotowałem. Ale na biosie F8/F9 nie wiem czemu przy próbie OC, 240 MHz@FSB nie przekracza... zaraz sie sypie. Wcześniej do 250 z groszem dało rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o płytę K8N Pro SLI to radzę na nią uważać, sam się nadziałem. W przyszłym miesiącu zamówię DFI, a tą pchnę na allegro. Płyta restartuje się w kółko już przy FSB211.. straszny bubel. Upgradowałem bios do F4 i nic się nie zmieniło. Próbowałem już wszystkiego. Restart za restartem. Najgorsze, że "oszczędziłem" na płycie, a czułem że nie warto. 211... a ustawienia sa do 400. Koszmar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za rady. Przedwczoraj stałem się posiadaczem tej płyty i grafiki Gigabyte GeForce 6800GT. Na razie mam na niej dysk na ATA 100 (WD 100GB). Niedługo przymierzam się do wymiany dysku na 200GB SATA. I tu mam pytanie, ponieważ moja wiedza odnośnie sprzętu jest "trochę nieaktualna" czy aby zainstalować system na tej płycie na dysku SATA to muszę powyłączać w BIOSIE SATA RAID czy to co fabryka poustawiała starczy, tylko trzeba zgrać sterownik do SATY z płyty na dyskietkę?

Aha i czy jak zostawię sobie ten stary dysk to czy nie będzie "kolidował" z nowym na SATA?

 

Pozdrawiam i dzięki za wyrozumiałość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich tweak`owców. Jak napewno się domyślacie jestem posiadaczem płyty GA-K8NXP-SLI firmy Gigabyte. Użytkuję ją od 5 miesięcy i chciałbym podzielic się swoimi uwagami i spostrzezeniami odnośnie tego produktu.

 

Po pierwsze mało kto wie, że źródłem jego problemów z wyżej wymienioną płytką mogą być przegrzewające się mosfety (czyli regulatory napięcia umieszczone w okolicach socketu) , te małe kwadraciki - jakby ktoś nie mógł znaleźć :P. Otóż jak zauważyliście producent nie umieścił na nich żadnych radiatorów co jest fatalną pomyłką lub dziwacznym niedopatrzeniem. U mnie właśnie te elementy powodowały nagłe restarty systemu (podczas grania - gdy komp był mocno obciążony, a mosfety bardzo gorące). Można poradzic sobie z tym na dwa sposoby. Poczatkowo poprostu zdjąłem bok obudowy mojego Chiefteca i problem zniknął ale to tylko półśrodek bo osobiście nie lubię oglądać otwartej obudowy. Pomyślałem sobie więc, że muszę umieścić na mosfetach jakieś radiatorki - i to był strzał w dziesiątkę. Tu pytanie do Gigabyte`a: czemu na litość boską płyta nie posiada standardowo zamontowanych radiatorków, przecież jest to jak najbardziej normalne i stosowane przez wszystkich niemal producentów płyt głównych (popatrzcie na płyty DFI, Asusa. itd). Proponuję montowanie aluminiowych radiatorków CoolerMaster Little Chipset Cooler (w paczce jest tego 10 sztuk, nam natomiast wystarczy 6, gdyż tyle jest mosfetów przy sockecie). Posiadają one bardzo mocną taśmę i nie ma obawy że nam po jakimś czasie odpadną. Aha tutaj mała uwaga - jeśli juz kupicie takie radiatorki i je założycie to pamiętajcie, że próba ich zdjęcia spowoduje najpewniej oderwanie mosfetów od płyty głównej więc przyklejając je róbcie to precyzyjnie najlepiej przy wyjętej płycie z obudowy. To byłoby na tyle jeśli chodzi o ten problem. U mnie po takim zabiegu płyta chodzi stabilnie jak skała i nie zaliczyła od tamtej pory ani jednego restartu :))))))). AHA NIE ZABIERAJCIE SIĘ ZA OVERCLOCKING NA TEJ PŁYCIE BEZ MONTAŻU RADIATORÓW NA MOSFETACH - NIGDY.

 

Po drugie - problemy z dyskami twardymi, a dokładniej z właściwym ich wykrywaniem przez BIOS. Otóż gdy zakupiłem płytę posiadała ona wgrany BIOS w wersji F6 (i tu miałem pecha). Otóż do zestawu zakupiłem dysk Maxtor DiamondMax 10 160GB NCQ. Dopiero następna wersja biosu naprawiała problem z wykrywaniem tego dysku. Była to testowa wersja F7H, którą dostałem od pomocy technicznej. Następne wersje - F8, F9 już nie powoduja podobnych problemów, więc ten temat uważam za zamknięty. Wspominał ktos jeszcze wcześniej o pojawiających sie krzakach na ekranie w biosie, gdy próbujemy automatycznie wykryc dysk i wciskamy klawisz ENTER. Otóż był to błąd, który naprawiano w F8 i następnych i nie jest to problem samej płyty, a poprostu bisou F6.

 

Po trzecie mogliście się spotkać z niestabilnym działaniem płyty gdy moduły pamięci pracują na command rate ustawionym w BIOSIE na 1T. U mnie działo się tak na modułach Geil`a 2x256 ULTRA PLATINUM CL2. Problem tkwi w tym, że płyta daje ciutkę za małe napięcia na pamięci w przypadku gdy włączymy command rate 1T i podczas testowania naprzykład Prime95 wywala błędy. Początkowo nie znałem tego problemu gdyż defaultowo moduły pamięci są ustawiane przez płytę na command rate 2T (czyli na wolniejszy stratny tryb taktowania, a zresztą przestawcie i sprawdźcie ile punktów dostanienie w SiSoft Sandra gdy przetestujecie pamięci na memory bandwidth - dużo wyższa przepustowość na 1T). A jak to naprawić? Wystarczy podwyższyć napięcie pamięci w BIOSIE o 0,1v. To raz na zawsze naprawia ten problem. Prime95 stabilny, ja testowałem przez 48 godzin i złoto.

 

Po czwarte overclocking. Mój kofig to :

 

-AMD64 3200+ Winchester (standardowo 2,0 GHz)

-wspomiane wyżej pamięci Geil`a

-zasilacz Topower`a 420W P6

-6600GT Gigabyte`a

 

Magistrala poszła na 240 bez problemu skąd uzyskałem 2.4 Ghz, pamięci asynchronicznie 166MHz ( nie chciałem ich narazie podkręcać), HTT na 2x lub 3x, ciutkę podniesione napięcie chipsetu o 0,1v, natomiast napięcie procka do 1,475) i Prime95 stabilnie przez wiele godzin. Narazie więcej nie podkręcam dopóki nie dokupię lepszego chłodzenia procka. Wiem, że magistrala idzie napewno na 250.

 

 

Narazie tyle moich spostrzeżeń, jak się okazuje z wszystkimi problemami z tą płytka poradziłem sobie i jestem naprawdę zadowolony, co nie zmienia faktu że w płycie za 700zł Gigabyte oszczędza na alumiowych radiatorach - to woła o pomstę do nieba ludzie.

 

CDN!!!

 

 

i nastąpił:

 

 

Dzisiaj przechodze do omówienia kolejnych problemów i omówienia rozwiązań.

 

Pewno spora cześć z Was drodzy użytkownicy GA-K8NXP-SLI miała problemy z instlacja sterowników chipsetu pod Windowsem XP. Otóż mówię tu o przypadu gdy zainstalujecie system Windows, a następnie próbujecie instalowac sterowniki chipsetu (referencyjne Nvidii np: 6.66 WHQL) i napotykacie po instalacji i restarcie kompa na problem uszkodzonych plików systemowych. System wywala wtedy różne błedy, pisze naprzykład że brakuje plików lub że niektóre sa uszkodzone. Natomiast po następnym restarcie komputer przestaje odpowiadać i wiesza się gdzieś pomiędzy ekraniem bootowania a ekranem Windows. Jest to problem z którym sama Nvidia nie moze sobie poradzić od dłuższego czasu. Zaznaczam tu, że dotyczy on także on innch płyt na Nforce 4 Ultra lub SLI. A jesli mam byc dokładniejszy to chodzi dokładnie o włączoną opcją kolejkowania poleceń, która wykorzystywana jest przez nowsze dyski twarde i domyślnie włączona po instalacji sterowników (tzw. NCQ). Żeby rozwiązać ten problem postępujcie tak:

 

-instalujcie Windowsa i ładujcie przy tym sterowniki Nvidii do obsługi SATY , system ładuje je z dyskietki podczas instalacji, a żeby móc je załadować trzeba nacisnąć f6 podczas kopiowania plików instalacyjnych (w odpowiednim momencie jest to napisane na ekranie). Użyjcie tych sterów, które następnie skopiujecie już rozpakowane na dyskietkę:

 

http://tw.giga-byte.com/Download/Download...._boot%20disk_xp

 

-nastepnie po instalacji systemu wejdźcie na mój komputer potem na menadżera urządzeń i kontorolery dysków twardych. Teraz znajdźcie odpowiedni kontroler i we właściwościach wyłączycie kolejkowanie poleceń (NCQ).

 

-dopiero teraz możecie instalować nowe sterowniki chipsetu i SATY (6.66)

 

Poprostu sęk tkwi w tym, że nie można dopuścić do tego aby system próbował uruchomić sie na nowych sterach przy włączonym NCQ na dysku twardym posiadającym właśnie obsługę kolejkowania poleceń.

 

Mam nadzieję, że Nvidia niebawem rozwiąże ten problem i będzie można wreszcie korzystać z NCQ, które to niby trochę polepsza działanie dysku twardego. Przecież wszyscy trąbią o tym bugu na zagranicznych i krajowych forach od 3 miesięcy.

 

Aha to jescze nie koniec, cos jescze skrobne ciekawego w najblizszych dniach.

 

Poniżej macie zdjęcie radiatorków do chłodzenia mosfetów po których pisałem wyżej, te CoolerMaster`a pasują idealnie:

post-121421-1128035912_thumb.jpg

Edytowane przez lukewola

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to podwazam przydatnosc DPSa ;)

 

Bez DPSa => FSB 220MHz HTT 4x (probowalem tez 3x), dzielnik 166 (probowalem tez 133), napiecie 1.6V => system stabilny, ale segfaultuje przy kompilacji.

 

Z DPSem: default all: chodzi OK, DPS nie miga (tylko przy wlaczaniu i wylaczaniu mrugnie)

 

Z DPSem: FSB: 280MHz HTT 3x dzielnik 133MHz, napiecie 1.5V => system stabilny i niesegfaultuje przy kompilacji. DPS miga caly czas podczas pracy systemu (np. caly czas miga, przewijam strone WWW w dol, w tym czasie swieci siagle, potem znowu miga. kompiluje cos, swieci ciagle (nawet nie mrugnie). przy duzych wisylkach (kompilacja, odtwarzanie muzyki, przegladanie stron WWW) 1 od prawej dioda na DPSie swieci, a 2 od prawej miga. Tak wiec DPS sie przydaje na tej plytce).

 

Ale mam z nia inne problemy:

 

Nabyłem model K8NXP-9. Domyślnie był tam wgrany BIOS wersji F4, o którymo dziwo nie ma nawet mowy na stronie z opisem. Posiadam 2 kości pamięci RAM (TwinMOS 512 MB DDR400 CL2.5 na m.Tec'ach), które nie chciały działać w Dualu. Postanowiłem za tem zaktualizować BIOS. W chwili obecnej kości te pracują w Dualu i stwierdził bym, iżwszystko jest w należytym porządku, gdyby nie fakt, iż za każdym razem - nie ważne, czy włączam komputer, czy go resetuje pisze "Verifying DMI Pool Data.......Updated Success", po czym komputer "wisi" przez 3-4sek. Następnie uruchamia się system operacyjny (Gentoo Linux 2005.1 x86_64). Dodam także, iż gdy odłączę jakiś napęd od IDE1 lub IDE2, to przed detekcja tych urzadzen komputer "wisi" podczas POSTu tuż przed detekcją urządzeń IDE.

 

W chwili obecnej mam podłączone:

Primary Master: Samsung SP0411N

Primary Slave: Maxtor 6Y080P0

Secondary Master: Toshiba SD-M1802

Secondary Slave: Plextor PX-708A

 

POST przebiega sprawnie, ale przed bootowaniem "wisi".

Pamięć RAM była sprawdzana MemTestem na innym komputerze wyposarzonym w Semprona 2800+, oraz GA-7N400S-L.

Początkowo myślałem, że to wina CPU, ale skoro przekompilowałem cały system (Gentoo), to wnioskuję, iż jest sprawny, chociaż segfaultuje powyżej 1800MHz (wina płyty głównej?). Mając jeszcze BIOS w wersji F4 próbowałem O/C, jednakże podniesienie FSB chociażby o 1MHz powyzej 200 kończyło się resetem tuż przed wykrywaniem urządzen IDE, po czym, kilka "pipnięć", komunikat o uszkodzonym BIOSie, oraz przywracanie BIOSu z kopii zapasowej.

 

Najogólniej rzecz ujmująć nic mnie już nie zdziwi. Po aktualizacji BIOSu "powiedzmy", że wszystko jest OK, ale CPU nie mogę podkręcić i komputer "wisi" przed bootowaniem.

 

Tak apropo jeszcze mam pyt odnośnie USB. Otóż mam klawiaturę PS/2 i myszkę USB. Gdy włączę w BIOSie USB Mouse Support (Integrated Peripherals), to po zabootowaniu SuSE 9.1 nie działa klawiatura, a gdy wyłączę tę opcję, to działa, lecz po zabootowaniu DOS'a i Partition Magic, nie działa myszka.

 

Teraz kilak pytań:

1) Czy muszę wybierać między: sprawną klawiaturą w instalatorze XP i Linuksie, a działającą w DOSie myszką?

 

2) Dlaczego domyślnie wgrana była tak stara wersja BIOSu? Pewnie jakbym kupil Athlona X2 to by się w ogóle nie włączył :/.

 

3) Dlaczego komputer "wisi" kilka sek tuż przed bootowaniem?

 

4) Dlaczego BIOS F4 nie obsługuje Dual Channell DDR?

 

5) Ten model nie ma SLI, więc po co w BIOSie w opcje Init Display First opcja: PCI, PEG, PEG (slot2)?

 

Proszę o w miarę szybką odpowiedź, za która z góry bardzo dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znam odpowiedź tylko na dwa twoje pytania, a mianowicie:

 

-masz wgrany BIOS w wersji F4, ponieważ twoja płytka długo leżakowała w magazynie, widzisz ja naprzykład swoją ( tylko, że SLI) kupiłem 15 stycznia na Komputroniku i już wtedy płyta posiadła wersję BIOSU F6. Był to pierwszy rzut płyt z tym BIOSEM

-w BIOSIE masz opcję SLI, ponieważ płyta GA-K8NXP-9 jak i GA-K8NXP-SLI używa tych samych wersji BIOSÓW. Są to bliźniacze płytki, jedynym wyjątkiem jest właśnie SLI, więc Gigabyte oszczędza na pracy i wydaje te same BIOSY dla obu

-a dlaczego BIOS F4 nie obsługuje Dual Channel? Otoż ja pewnie się zorientowałeś pierwsze BIOSY pełne sa przeróżnych błedów i niedoskonałości. Nowsze wersje powstają właśnie poto żeby je naprawić oraz dodac obsługe naprzykład nowych rdzenii procesorów. Wiem, że piszę cos bardzo logicznego ale ja tez na początku zadawałem sobie pytanie dlaczego mój dysk twardy DiamondMax 10 Maxtor`a na serial-ata nie chce działać i nie jest najczęściej wykrywany. Odpowiedź była prosta BIOS F6 miał błąd, naprawiono to w F7.

 

 

Poprostu jak najszybciej wgraj nowy BIOS w wersji F9 dostępny na stronie Gigabyte`a, a podejrzewam że rozwiążesz tym sposobem wiele problemów, także ten z oczekiwaniem kilusekudowym przy botowaniu - właśnie tak jak ja :)

 

Aha i coś mi sie wydaje, że czytałem gdzieś że właśnie wersja F4 i F6 (nie wiem jaki masz w tej chwili) powoduje problemy z myszkami lub klawiaturami USB, a ustawienia w BIOSIE nic nie dają.

 

Przeczytaj także mój wcześnijeszy post, może tam coś pomocnego napisałem.

Edytowane przez lukewola

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam BIOS w wersji F7.

Aktualizowalem nastego wrzesnia - F7 byl najnowszy.

 

BTW:

http://tw.giga-byte.com/Motherboard/Suppor..._GA-K8NXP-9.htm

Gdzie Ty tu widzisz F9?

 

chyba chodzilo Ci oto:

http://tw.giga-byte.com/Motherboard/Suppor...A-K8NXP-SLI.htm

 

Ale jak widzisz => F7 i F9 to sa te same BIOSy => ta sama data wydania. I sa najnowsze. F7 na NXP-9 a F9 dla NXP-SLI. Wiec co u licha eobi SLI w BIOSie od NXP-9? :P

 

 

P.S. Czy ktos napotkal na ten mobo jakies problemy a Sound Blaster Live?

Edytowane przez mily

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam BIOS w wersji F7.

Aktualizowalem nastego wrzesnia - F7 byl najnowszy.

 

BTW:

1674881[/snapback]

 

Faktycznie pochrzaniło mi się ztymi BIOSAMI. Masz rację wersja F7 dla GA-K8NXP-9 to to samo co wersja F9 dla GA-K8NXP-SLI. Natomiast jeśli chodzi o te opje SLI na twojej płytce bez SLI to tak jak mówiłem Gigabyte wydał poprostu jeden BIOS (F7 ten sam co F9) i rzucił go dla tych płytek tyle , że oznaczył innym numerkiem stąd u Ciebie opcja SLI. Poprostu nie usunęli tej opcji bo zdecydowali, że nie ma takiej potrzeby. A tak wogóle to przyznam Ci sie, że mam GA-K8NXP-SLI ale z jedną kartą graficzną. Kupiłem ją tylko dlatego, że pojawiła się jako pierwsza na Komputroniku, a ja już nie chciałem czekać na tę na Nforce 4 Ultra, więc trochę przepłaciłem.

 

Jeśli chodzi o obsługę Sound Blastera to u mnie wszystko działa wporządku, mam Live 5.1 Digital. Ale ostatnio wyszedł też Live 24bit, jesli właśnie takiego posiadasz to nie wiem jak on współpracuje z tymi płytami. A może poprostu masz jakieś problemy ze sterownikami. Cztałem też kiedyś, że często w przypadku jakiegoś konfliktu pomaga przełożenie karty dźwiękowej na inny slot PCI, więc spróbuj.

 

Mam tez do Ciebie kilka pytań. ostatnio sprawdzałem tak z ciekawości napięcia podawane prze płytę programem HMonitor. Zauważyłem, że napięcie +5V jest przekłamane, zresztą nie tylko w tym programie. Sądzę, ze jest przekłamane, ponieważ płyta nie posiada wogóle czujnika dla tego napięcia, ale nie jestem do końca tego pewny. Może wiesz jak to jest naprawdę z tą płytą?

 

Czy też posiadasz moduł DPS, który styka się jednym kondensatorem z kondensatorem na płycie. Czy może masz nowsza wersję DPS`a bez wentylatora (słyszałem, że takie teraz są w zestawach).

 

 

I jeszcze jedno. Jaką masz temperaturę chipsetu northbridge, ja 70 do 73 stopnie.

wiem, że to sporo ale ponoć to normalne na tych Nforce 4. Jak ta sprawa wygląda u Ciebie?

 

A już niedługo do chłodzenia chipsetu mam zamiar wykorzystać zestaw Zalmana (ten docelowo służący do pasywnego chłodzenia kart graficznych, np: ZM-80D). Wiesz zresztą sam jak lipnie jest umieszczony chipset na tych płytach, nie sposób co innego tam wsadzic bo nie ma miejsca. Dla zainteresowanych po tej instalacji Zalmana umieszczę zdjęcia na forum i dokładnie napiszę jak to wykonać. Takie rozwiązanie podejrzałem na benchmark`u przy recenzji super komputera. Nio może być ciekawie.

 

Poniżej zamieściłem zdjęcia przedstawiające te kondensatory oraz rozwiazanie z Zalmanem (tutaj akurat na płycie DFI Lan Party na Nforce 4 SLI).

post-121421-1128034640_thumb.jpg

post-121421-1128035468_thumb.jpg

Edytowane przez lukewola

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Mam Sound Blastera Live! Value, tego najbardziej okrojonego ;). Może to i wina sterowników, bo pd Windowsem Xp Professional chodził OK, chociaż wieszał się co 2-3 minuty, zanim nie posadziłem wszystkich sterowników, co było uciążliwe i zajęło mi pół dnia (ale może to wina tego, że ma mzintegrowany SP2 w wersji RC1 ;P), noo i nie działa myszka, dopuki nie psadziłem sterów, jakie dał Logitech do myszki., ale dźwięk był OK. Na Linuksie natomiast się tnie jak głupi. Tzn może inaczej. Dźwięk jest super, idealny, ale jak pzesówam okno, zmieniam ego rozmiar, bądź przewijam strone WWW to pojawia się jakby 2 odgłos, jtakie wkuzrające piszczenie :/ i nie wiem co z tym zrobić. Na zintegrowanej dźwiękówce tego nie ma, ale ona nie ma sprzętowego equalizera idźwięk jest za przeproszeniem dupny :(. Ten sam problem występuje na wszystkich 3 slotach PCI. Nie wiem, czy to może być przyczyną, ale mam karte graficzną na PCI, gdyż nie staćmnie na razie,by wydać 400zł na grafike pod PCI-E, więcużyłem kilkunastoletniego S3 Virge 3D/DX na PCI (4MB).

 

2) Jak już wspomniałem system staje po weryfikacji danych z DMI. W DualBIOSie jest opcja Keep DMI Data, która jest włączaona i nie da się jej wyłączyc :/. Wymiana bateryjki nic nie dała.

 

3) Jaką temparaturę ma mostek? Nie mam pojęcia bo nie sprawdzałem, ale jak dotknę jego radiator, to on gorący raczej nie jest. Proc ma w stresie 35st C i jego cooler jest cieplejszy :P.

 

4) Proca puscilem na 280x9 na 1.5V -2528MHz i ma max temp 35st C na boxowym chlodzeniu

 

5) Co do napięcia +5V to prawdę mówiąc nie interesowało mnie to zbytnio ;) Mam markowy zasilacz: Antec TruePower 550W, który według miernika na moleksie daje prawidlowe napiecie, wiec sie nei martwie

 

6) Płytę główną mam z rewizji 1.0, a DPSa z rewizji 2.0. Żadne kondensatory sie nie stykaja. Mam na nim radiator z heatpipe i 4 diody, ktore fajowo swieca - czas zmienic bude na jakas z oknem :D.

 

7) Jak juz wspomnialem nie dziala szczur, ew. dziala szczur a nie dziala klawiatura - w zaleznosci od tego, czy wlacze support dla myszki USB. A jakos nie widze wiekszego sensu podlaczac myszke 800cpi pod PS/2 - z deczka wolny ten port :P

 

8) Wy tez macie na tej mobo w tabeli po POST: Memorry Controller i Input Device - IRQ: NA?

 

9) Czy te problemy z dzwiekiem moga byc wina sprzetu? Jest mozliwe, ze szyna PCI juz nie wydala, gdy slucham dzwieku i jednoczesnie robie cos?

Wkoncu jak nie leci muza, to nie piszczy.

A gdy przewijam strone, to obraz sie lekko rozmazuje, podczas przesowania okna tez. Jedynie podczas maksymalizacji i minimalizacje tego nie spotkalem a tez piszczy. Moze najzwyczajniej ta grafa nie wydala? :P Dodam takze, ze podczas pzresowania piszczy tylko, gdy podczas pzresowania wyswietla zawartosc okna, jesli dam by pojawiala sie ta linia, to nic sie nie dzieje z dzwiekiem ;).

top -d 1 podczas przesowania pokazuje nawet do 60% zuzycia CPU przez same X'y :(.

Mam tylko 4MB S3 Virge 3D/DX na PCI. Gdzies czytalem ze nForce wspomaga karte graficzna. Moze to przez to? Myslicie, ze jakbym mial grafe na PCI-E to nie bylo by tego problemu?

 

 

Zna ktos rozwiazanie na 3 problemy?

Konkretnie myszka+keyboard, ta pauza, oraz SB Live?

 

P.S. Co do Live'a to na tych samych sterownikach ( ALSA - emu10k1 ) na innym kompie jest OK.

Edytowane przez mily

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...