Skocz do zawartości
Demonstenes

Trudne Poczatki... Help Needed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem totalnym amatorem w Linuksie i mam pare pytan.

Udalo mi sie zainstalowac Mandrive 2005 LE ale mam pare pytan, a na necie nie moge znalezc odpowiedzi:

-co nalezy zrobic aby program ladowal sie od razu przy starcie ? (konretnie Tleenx)

-czy mozna jakos dodac programy do "menu start"

-mam zainstalowanego PHP dostarczonego wraz z dystrybucja - ale za chiny nie moge znalezc katalogu w ktorym sa przechowywane pliki - gdzie nalezy wgrywac pliki, aby odpalaly sie po wpisaniu http://localhost/strona.php ???

-poprzez instalator dodalem mysql'a - ale nie wiem jak odpalic baze w linuksie...

 

Wiem, ze pytania sa hmm... na poziomie przedszkola albo zlobka, ale bede wdzieczny za pomoc.

 

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program ładuje się przy starcie jak dopiszesz go do /etc/rc.d/rc.local.

To taki linuxowy autostart.

Menu start - w swoim katalogu domowym masz coś jak .gnome .gnome2 .gnome-desktop

Tam jest konfiguracja i ikony pulpitowe. W KDE też masz coś podobnego (chyba)

 

Strony php standardowo powiny być w /var/www/html, chyba że pozmieniałeś konfiguracje apacha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysqla odpalisz przez roota '/etc/init.d/mysql start'

apacza przez '/etc/init.d/apache' badz '/etc/init.d/apache2'

zeby dodac obsluge php musisz wyedytowac kilka plikow /chyba ze mandrake sam je konfiguruje, w co watpie ;)/ ale to juz moze spokojnie googlowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem totalnym amatorem w Linuksie i mam pare pytan.

Udalo mi sie zainstalowac Mandrive 2005 LE ale mam pare pytan, a na necie nie moge znalezc odpowiedzi:

-co nalezy zrobic aby program ladowal sie od razu przy starcie ? (konretnie Tleenx)

~/.kde/share/Autostart (chyba = jeśli korzystasz z KDE)

A ogólnie to może pomóc dopisanie do ~/.xinitrc

-czy mozna jakos dodac programy do "menu start"

Gdzieś tam jest edycja menu

-mam zainstalowanego PHP dostarczonego wraz z dystrybucja - ale za chiny nie moge znalezc katalogu w ktorym sa przechowywane pliki - gdzie nalezy wgrywac pliki, aby odpalaly sie po wpisaniu http://localhost/strona.php ???

U mnie /var/www/localhost/htdocs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę artykułów na newbie.linux.pl. Znajdziesz tam dużo informacji na temat użytkowania systemów linuksowych. W większości są one wspólne dla wszystkich dystrybucji (różnice mogą się pojawić np. w układzie katalogów itp.).

MySQL można zazwyczaj uruchomić/zatrzymać przez wydanie komendy /etc/init.d/mysql start lub stop (http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=2&show=70). W większości przypadków zaraz po instalacji baza jest automatycznie uruchamiana - można to sprawdzić poleceniem /etc/init.d/mysql status.

 

Do uruchomionej instancji mysql dostać się można poleceniem mysql. Całą resztę informacji o konfiguracji i użytkowaniu bazy znajdziesz na www.mysql.org (nie wiem, czy sa jakieś polskie podręczniki - trzeba poszukać).

 

Tajemnicze ~/ (czasem pisane też $HOME/) to skrót oznaczający katalog domowy danego użytkownika. Dla roota będzie to zazwyczaj /root a dla np. jasia /home/jasio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...