Skocz do zawartości
Lisek

Acer Travelmate 4651lmi

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze napiszę, że oficjalnie już jest na FTP bios 1.8d i nowsze sterowniki Intela do chpisetu. Chyba to wgram wkrótce.

1554997[/snapback]

BIOS widze, ale gdzie stery od chipsetu? Szukam tutaj: ftp://ftp.acer.pl/notebook/travelmate_4150_4650/driver/

 

Update: Zaktualizowalem BIOS, operacja przeszla bez problemow. Narazie nie stwierdzilem widocznych roznic w funkcjonowaniu lapka po akutalizacji. Wydaje mi sie jednak ze poprawil sie benchmark odczytu pamieci mierzony w Everest. Nie jestem w 100% pewien ale wydaje mi sie ze przed aktualizacja test ten dawal wynik na poziomie 2700 MB/s. Teraz Everest pokazuje Dual DDR2-400 2941 MB/sek.

 

BTW, czy ktos z userow zakupil juz moze dodatkowy RAM i moglby podzielic sie info jakiesa wynik testow odczytu i zapisu RAM w przypadku DDR2 533 single channel.

Edytowane przez manux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

!!!Uaktualnienie!!!

 

Dobra! Przed chwilą dostałem mail'a. Wszystkie z powyższych kości o tej samej wielkości działają w dual'u: M3264E40 M6464E40 M12864E40 :rolleyes: . Niestety, nie sprawidzili tańszych wersji więc zostaje gwarancja serwisu komputronika, że działają z acer'em!!!

 

Jeżeli chodzi o mnie to kupię NIESTETY te droższe :mur: I NIESTETY nie planowałem wydać na całość więcej jak 6500 a wydam z 7000!!!! Trochę dużo!!!

 

................................................................................

..............................

Dear XXX Remigiusz,

 

Thank you once again for your interest in Kingston Technology.

 

The modules below will work together in dual channel as long as they are identical: have the same chips, etc. Therefore if you buy two identical parts today, then yes, they'll work in dual channel.

 

M3264E40

M6464E40

M12864E40

 

Do not hesitate to contact us again for further information.

 

Best Regards,

 

Maria Bazzi

 

 

Dear Remigiusz XXX,

 

I have forwarded your query to our technical department.

 

I will come back to you shrtly.

 

Best Regards

 

Maria Bazzi

Edytowane przez REMIKANE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha! Już mam!

Kupiłem w sklepIT - oczywiście wspomniałem że poleca ich tweak.pl ;-)

 

Tylko jedna rzecz: dlaczego te ikonki w tray'u są tak okropnie rozmazane ?

No i pytanie czy skoro jest na i915 to czy jak pojawią się so-dimmy 667 to je obsłuży ?

 

Pozdrawiam wszystkich

Witek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna rzecz: dlaczego te ikonki w tray'u są tak okropnie rozmazane ?

To przez to ze windows ich nie umie ladnie przeskalowac do 120 dpi, a taka rozdzielczosc masz domyslnie ustawiona. Mozesz zmienic na 96dpi i wtedy ikony w pasku szybkiego uruchamiania i w trayu nie beda skalowane ale bedziesz mial mniejsze czcionki. Dla mnie czcionki przy 120dpi byly za wielkie, te przy 96dpi sa odpowiednie.

 

No i pytanie czy skoro jest na i915 to czy jak pojawią się so-dimmy 667 to je obsłuży ?

1558677[/snapback]

Ten chipset chyba nie supportuje takich pamieci, tylko 400 i 533

http://www.intel.com/products/chipsets/915pm/

Edytowane przez manux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba nie do konca :( Teoretycznie niby przywrocilem stare sterowniki ale problem pozostal. Co do gier to jeszcze nie testowalem jednak 3dMark 03 i 05 przechodza bez zwisu wiec mam nadzieje ze hl2 tez nie bedzie zwisal. Niestety wyniki we wszystkich benchmarkach poszly w dol po zainstalowaniu tych nowych sterow :( Mam nadzieje ze nie skonczy sie to reinstalacja systemu :mur:

1555070[/snapback]

Manux, czy już sobie jakoś poradziłeś z tym problemem? Spójrz na post #1 w tym wątku. Kolega Lisek wgrał chyba w jakiś sposób normalne (nie mobilne) sterowniki do NVidii. I chyba mu działały. Nie wiem, co prawda jak to się robi, ale może warto pójść tym tropem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Manux, czy już sobie jakoś poradziłeś z tym problemem? Spójrz na post #1 w tym wątku. Kolega Lisek wgrał chyba w jakiś sposób normalne (nie mobilne) sterowniki do NVidii. I chyba mu działały. Nie wiem, co prawda jak to się robi, ale może warto pójść tym tropem.

1560362[/snapback]

Zainstalowalem te nowe stery jeszcze raz i 3DMark01 przechodzi bez zwieszki. Nie zauwazylem zadnych dalszych niestabilnosci. Gram w Half Life 2, nic sie nie zawiesza wiec wiecej nie kombinowalem. Jedynie benchmarki w 3DMarkacha minimalnie spadly (kilkadziesiat punktow) ale np. Half Life 2 osiagi ma takie same jak wczesniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj ostatni post na tej nitce:)

 

Przypadkiem odwiedziłem stronę ABS'a i okazuję się że w Mayhem G4 jest ten sam chipset (Intel Alviso 915 PM & ICH6-M) a konfiguracji można wybrać pamięć KVR533D2S4/1G więc na 99% też będzie działać w 4651 :rolleyes:

 

 

http://www.abscomputer.com/app/config.asp?mono=1884#top

http://www.abscomputer.com/app/ViewCategor...4&catalog=27113

http://www.newegg.com/OldVersion/app/viewp...-224-018&DEPA=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

REMIKANE, widze ze prezentujesz tutaj spora wiedze o pamieciach :) Powiedz jaka rozbudowe RAM w 4651 doradzilbys:

- dokupienie 1GB DDR2/533 i wlozenie jej zamiast jednej kosci z 256MB (razem 1280MB DDR2 dzialajace na 400Mhz)

- dokupienie 1GB DDR2/533, wlozenie jej i wyjecie obydwu kosci po 256MB (wtedy mam 1024MB DDR2/533)

- dokupienie 2x512MB DDR2/533 liczac ze tansze kosci bez gwarancji DC uda sie uruchomic w trybie DC

 

Nie planuje narazie rozbudowy do 2GB, zrobie to pewnie w przyszlosci jesli te 2GB beda mi niezbednie potrzebne do sensownego dzialania jakiejs aplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż ja mogę powiedzieć?! Kup 1gb (533mhz), umieść razem z 254mb (400), w biosie ustaw szynę na 400mhz i wio!!!! Jak działa stabilnie to super, jak nie to sprzedaj stare kości na eBay i za jakiś czas dokup do pary następną kość 1gb :rolleyes: Oczywiście wszystko zależy od tego do czego potrzebujesz tego kompa. Jeżeli tylko do pracy, to wystarczy 512mb. Do pracy i grania minimum 1gb.

 

Ja ze względu na dużą ilość dokumentów otwieranych w pdf'ie i wordzie + 1000 okienek IE potrzebuję do pracy 1gb a ponieważ wieczorami dla odprężenia gram w AA's tudzież BF2, więc potrzebuje 2gb pamięci żeby wszystko ładnie działało.

 

Pozdrawiam,

 

Remi

 

 

PS Kolega remikane nie tylko prezentuje dużą wiedzę o pamięciach ale ogólnie o hardware i software, bo na codzień zajmuje się tym tematem + rynkiem kapitałowym - w wolnym czasie :wink:

Edytowane przez REMIKANE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w biosie ustaw  szynę na 400mhz i wio!!!!

Obawiam sie ze takiej opcji w biosie nie ma, wogole bios w notku jest dosyc ubogi jesli chodzi o mozliwosci konfiguracji. A jakie sa szanse ze calosc nie bedzie dzialala stabilnie?

 

Do pracy i grania minimum 1gb.

1571536[/snapback]

Tak wlasnie korzystam, glownie praca ale popoludniem pogrywam w HL2/Q3.

 

Dzieki za info, nabede wiec kostke 1GB - pewnie tego Kingstona, o ktorym byla mowa wczesniej. Widzialem w sklepie za 114 euro, to chyba nawet taniej niz w Polsce.

Edytowane przez manux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawil sie nowy bios, tylko nie wiem jak go wrzucic ;) Jak znajde chwile czasu to sprobuje go wepchnac do lapa :D http://csd.acer.com.tw/SI/Download2.nsf/No...xpand=76.1#76.1

Release note:

1.Fixed disabling FIR will cause system hang

2.Fixed the fan can't keep trun on.

3.Switch on E000:0 DMI string in WinXP

4.Win2000 issues:

a).Speedstep work incorrectly when AC plug in/out.(Modify AC setting)

B).The system show black screen when resume from s3. (VGA register restore)

c).The system is busy after resume from s3.(system reset, SERR enable)

d).CPU freqence can't keep after s3 resume.(MSR restore)

e).Hot dock cause system blue screen in win2k.(IRQ modify)

f).Fixed high usage issue.(IRQ modify)

g).Fixed Com port can't work under Win2000.(Add Namespace SIOS on win2000)

h).Fixed card bus of dock is yollow mark. (fill the bus number on PXH bus herman)

i).PCMCIA memory card fail on interal Card bus. (enable serial IRQ)

j).Fixed the modem SSID&SVID issue under Win2000

5.Modify Processor "Form Factor Item" to "Socket 478"

 

This BIOS is good for both ezDock and non-ezDock SKU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojawil sie nowy bios, tylko nie wiem jak go wrzucic ;) Jak znajde chwile czasu to sprobuje go wepchnac do lapa :D http://csd.acer.com.tw/SI/Download2.nsf/No...xpand=76.1#76.1

Tylko, ze na te strone maja dostep tylko wybrancy ;)

Jakbys mial czas to wystaw gdzies plik, bo oficjalnie dostepny jest tylko 1.80D, a taki mialem juz od samego początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze na te strone maja dostep tylko wybrancy ;)

Jakbys mial czas to wystaw gdzies plik, bo oficjalnie dostepny jest tylko 1.80D, a taki mialem juz od samego początku.

1677030[/snapback]

Na pałe wpisałem guest/guest i wpuściło :) Nie ma niestety wersji pod WinFlash.

Edytowane przez manux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, wlasnie szukam lapka i zacheciliscie mnie do 4652:)

z tego co przeczytalem to glownym problemem jest warczacy wentylatorek podczas pracy na zasilaniu sieciowym, mam pytanie jak wyglada sprawa przy pracy na bateriach? czy went wlacza sie sporadycznie i lapek nalezy do tych cichych czy podobnie pracuje jak przy zasilaniu sieciowym?

z gory thx za odp:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, wlasnie szukam lapka i zacheciliscie mnie do 4652:)

z tego co przeczytalem to glownym problemem jest warczacy wentylatorek podczas pracy na zasilaniu sieciowym, mam pytanie jak wyglada sprawa przy pracy na bateriach? czy went wlacza sie sporadycznie i lapek nalezy do tych cichych czy podobnie pracuje jak przy zasilaniu sieciowym?

z gory thx za odp:)

1706870[/snapback]

U mnie jest na bateriach trochę lepiej - to znaczy, że wiatrak chodzi nieco rzadziej. Ale niestety także i na bateriach się w końcu włącza i co gorsza potem jest ciężko by się wyłączył. Da się z tym żyć, ale niewątpliwie jest to pewien problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yhm

a jak trzyma bateria(po uformowaniu) przy pracy np z tekstem??

i jesli mozesz wypowiedz swoje zdanie na temat matrycy i rozdzielczosci:)

thx z gory i pozdrawiam

1711578[/snapback]

Nie wiem czy mam uformowaną bo żadnych specjalnych zabiegów ku temu nie robiłem. Używając kompa normalnie w pracy(praca w sieci, programowanie itp), włącznie z odtwarzaniem w międzyczasie muzyki i jakichś plików video (ale nie cały czas), notek wytrzymuje ok 190 minut. Czas ten mierzony był pod Linuksem, dystrybucja SuSE 9.3, lecz pod windowsem są to zbliżone watości, chociaż dokładnego pomiaru nie robiłem.

Podczas tych pomiarów zauważyłem, że rzeczywista maksymalna pojemność jest mniejsza niż deklarowane przez producenta 4300 mAh i wynosi 4094 mAh. Przynajmniej do takiej się ładuje bo bateria faktycznie sie przedstawia jako 4300mAh. Nie zauważam spadku wartości "last full capacity" czyli wygląda na to że narazie bateria nie traci na pojemności pomimo niezbyt oszczędnego z niej korzystania i ciągłego doładowywania.

 

manux@nbmpalka:~> cat /proc/acpi/battery/BAT1/info

present: yes

design capacity: 4300 mAh

last full capacity: 4094 mAh

battery technology: rechargeable

design voltage: 14800 mV

design capacity warning: 430 mAh

design capacity low: 129 mAh

capacity granularity 1: 301 mAh

capacity granularity 2: 3870 mAh

model number: BATCL50L

serial number: SMBAT

battery type: LiON

OEM info: SONY

 

Wykres charakterystyki rozładowywania baterii znajdziecie tutaj. Arkusz kalkulacyjny jest w formacje OpenDocument, można go otworzyć w OpenOffice 2.0.

Edytowane przez manux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie do uzytkownikow:)

jak po kilku miesiacach sprawuje sie lapek?

czy moze glosniej pracuje? czy moze bardziej sie nagrzewa? jak sie zachowuje naped? czy bez problemu nagrywa i czyta cd i dvd?

czy nadal jestescie zadowoleni z zakupu?:)

1720869[/snapback]

Po 4 miesiącach wszystko jest jak było. Zwiększenia głośności na razie nie słyszę (a w zasadzie przyzwyczaiłem się do głośności, która jest), płytek za wiele nie nagrywam, ale problemu z tym nie miałem. Wypolerowały się tylko klawisze na klawiaturze. Tzn zamiast matowej powierzchni jest lekko błyszcząca.

 

Czyli ogólnie nadal jest ok.

 

Na spotkaniach, bateria potrafi wytrzymać około 4 godziny. Ale to przy bardzo słabym wykorzystywaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ma taki problem (poruszany juz wcześniej) a więc: podczas grania w takie gry jak Quake 4 czy Call of Duty 1 & 2, UT2003 komputer zawiesza sie i po chwili restartuje, 3dMark 03 i 05 przechodzą bez zwisu. Pomyślałem że ściągne nowe driver'y nvidii i będzie po problemi, lecz sterowniki nie dostarcza nVidia ale ACER, na stronie ACER'a jest wersja 74 i to właśnie z nimi mam problem. Zrobiłem dodatkowy test, obniżyłem taktowanie GPU i pamięci na karcie, to zaowocowało tym że gry działają stosunkowo dłużej, wnioskuje więc że to może być problem z odprowadzaniem ciepła z geforc'a. Czy macie podobne problemy? i czy może ktoś ma starsze sterowniki do geforce'a (może to pomoże), lub jakieś namiary, szukałem ale bezrezultatów.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj ostatni post na tej nitce:)

 

Przypadkiem odwiedziłem stronę ABS'a i okazuję się że w Mayhem G4 jest ten sam chipset (Intel Alviso 915 PM & ICH6-M) a konfiguracji można wybrać pamięć KVR533D2S4/1G więc na 99% też będzie działać w 4651 :rolleyes:

No i dziala, kupione, sprawdzone :) Mam obecnie w notku 1280MB czyli jedna oryginalna kostke 256MB DDR2/400 plus ww. KVR533D2S4/1G czyli 1024MB DDR2/533. Pomimo niezgodnosci taktowania calosc chodzi w 100% stabilnie.

 

Witam, ma taki problem (poruszany juz wcześniej) a więc: podczas grania w takie gry jak Quake 4 czy Call of Duty 1 & 2, UT2003 komputer zawiesza sie i po chwili restartuje, 3dMark 03 i 05 przechodzą bez zwisu. Pomyślałem że ściągne nowe driver'y nvidii i będzie po problemi, lecz sterowniki nie dostarcza nVidia ale ACER, na stronie ACER'a jest wersja 74 i to właśnie z nimi mam problem. Zrobiłem dodatkowy test, obniżyłem taktowanie GPU i pamięci na karcie, to zaowocowało tym że gry działają stosunkowo dłużej, wnioskuje więc że to może być problem z odprowadzaniem ciepła z geforc'a. Czy macie podobne problemy? i czy może ktoś ma starsze sterowniki do geforce'a (może to pomoże), lub jakieś namiary, szukałem ale bezrezultatów.

Pozdrawiam.

Wyglada to na przegrzewanie sie, raczej nie sadze zeby to byly driver. Czy windows pokazuje ci BSOD-a czy poprostu sie restartuje? Jesli nie masz jeszcze wylaczonego to wylacz opcje automatycznego restartu w przypadku krytycznych bledow windows. Wtedy zamiast autorestartu powinienies zobaczyc blue screen, z ktorego niekiedy mozna cos wyczytac. Jak sadze probowales reinstalacji systemu z zalaczonych obrazow? Nowych driverow, w wersji oficjalnej z nvidia.com raczej nie uswiadczysz. Mozna szukac zmodowanych wersji tychze, ktore mozna zainstalowac na notku. Poszukiwania zacznij od http://laptopvideo2go.com/ Sprobuj takze powylaczac wszelki dodatkowy soft podczas grania, moze cos innego ci wiesza kompa. U mnie 3DMarka wieszal monitor temperatury procka (HMonitor).

Edytowane przez manux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak na razie jedyne rozwiązanie to było obniżenie taktowania procesora i pamięci w geforce 6600, poprzez opcję w oprogramowaniu nvidii PowerMizer, który to zmniejsza GPU z 375 do 200, a pamięć na karcie z 600 do 400, takie gry jak call of duty tego i tak nie odczuwają, ale call of duty 2 tak, szkoda że pomimo tak świetnej karty niemogę wpełni z niej korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucalem 1.9 z wielkimi przebojami (martwa matryca itd.), jak bede mial chwilke wieczorem to opisze co i jak. Motyw z bootowalna plyta i ladowanie biosa z niej nie wypalil, musialem pozyczac ze sklepu FDD na USB zeby w trybie "ciemnym" jeszcze raz flashowac bios. Aktualnie wrocilem do 1.8 (tez z przygodami przy winflashu). Sprawdzcie jaka macie wersje biosu - czy z "D" czy bez "D"? A wieczorem opisze wiecej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...