Skocz do zawartości
bachus_anonym

Na Pochybel "cold-bug"! --sd 3700+ & Fiasko Di--

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem nie ma nowych wynikow OC :( Jedynie daje sobie upust z powodu "cold-bug" mojego procka AMD!!! Zatem, zaczynajmy:

 

Rozdzial Pierwszy: Przygotowania

 

1. "kontenerek" DI/LN2, wykonany przez Chilly1 i udostepniony mi do zabawy przez conrad.maranan z XS.org.

 

Dołączona grafika

 

2. Poza tasma uszczelniajaca (seal string), ktora zostala wylozona plyta przed instalacja FC, postanowilem uzyc plynnej tasmy elektrycznej. Pomalowalem nia czesci plyty, ktorych wczesniej nie uszczelnilem. Wyglada niezbyt estetycznie, ale przynajmniej dobrze zdaje egzamin.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

3. W ten oto sposob przymocowalem do bloku koncowke "czujki temperatury".

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

4. Powoli szykujemy sie na akcje ;)

 

Dołączona grafika

 

5. To cowidzialem podczas siedzenia w BIOs @ 3730Mhz 1.80vcore. W BIOS system jest pod normalnym obciazeniem, ale nie takim jakie daje SmallFFT w P95. Najnizsza temperatura jaka widzialem to -68C na bloku podczas "siedzenia" w BIOS. Nie zrobilem fotki, bo juz w tym momencie bylem nizle wk....... :lol:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

6. To zdjecie pokazuje, jak dobrym pomyslem bylo pomalowanie plyty plynna tasma elektryczna ;) Minimalna kondensacja spowodowana brakiem nawiewu w tej czesci plyty. Zapomnialem o tym wczesniej :mur: Zaraz potem wsadzilem tam wiatrak 120mm i problem zniknal...

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

7. takie tam sobie zdjecie "gotujacego sie" acetonu i suchego lodu :)

 

Dołączona grafika

 

8. Pole bitwy po 3.5godz potyczki, bez sukcesu :(

 

Dołączona grafika

 

9. Ostatnia, fajna fotka "kontenerka" po zdjeciu z plyty i bez izolacji ale caly czas z bulgoczacym lodem :)

 

Dołączona grafika

 

10. Resztka lodu. Sklep, w ktorym pierwotnie mialem kupic lod w postaci "pellets" mial odpowiednej ich ilosci. Zatem zadowolilem sie blokiem pocietym na miejscu w kostke...

 

Dołączona grafika

 

... i zadnych rezultatow OC :lol: ...

 

 

*** Moje obserwacje dot. "cold-bug" ***

 

1. Na moim procku, "cold-bug" zaczyna sie ponizej -44C na bloku. Od tego momentu, nie mam juz szans wlezc w Windy - system wisi zaraz po BIOS BACKUP.

2. W BIOS moge siedziec sobie do usr.... smierci przy conajmniej 3730Mhz. Jak tylko opuszcze BIOS, staje sie to, o czym pisze powyzej.

3. Jezeli uda mi sie wejsc w Windy (temperatura musi byc wyzsza niz -44C na bloku), musze utrzymywac system w ciaglym obciazeniu, aby w ogole cos moc tam zrobic w tej temperaturze. Do tego celu uzywalem Sandra CPU Arithmetic Benchmark, zapetlony w Niskim Priorytecie. Jednak nawet i to nie pomaga gdy tylko dorzuce lodu i temperatura spadnie w okolice -50C :(

 

Podsumowanie takie, ze kontroler pamieci na jadrze w polaczeniu z procesem 90nm, to kurcze najwiekszy koszmar. Szkoda troszke, ze moj San Diego nie jest mocniejszy (zdrowszy). Pozostaje mu jedynie FC...

 

Dzieki za uwage,

 

Michal

Edytowane przez bachus_anonym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przezywasz dokladnie taki sam koszmar jak ja na Winchesterze i kaskadzie :\\\ Na san diego 4000+ mialem problem pt. 3200 i basta, ni mhz wiecej. przyczym winchester u mnie nie przezyl kaskady i -84C oddajac ducha z odglosem "PYK" i pozniejszym zwarciem

Probowales go katowac wyzszym napieciem, innym LDT itd ? U mnie wyzsze napiecie pomagalo, nie pamietam ale chyba mozesz startup voltage zmienic na bardzo brutalne zeby to zaskoczylo solidnie.

 

uzywales prime95? Dziala to troche lepiej niz sandra u mnie. Wchodzic do windy na jalowym, prime, dorzucac subetlnie lodu i krecic. Potem super pi i jak tylko super pi wejdzie to gasic prime'a by bylo obciazenie. Tracisz moze sekunde na pi ale mozna kilka mhz wiecej robic benche a przy 16 czy 32m nie robi roznicy

 

Niestety kaskada moja jest sporo mocniejsza niz DI z stala temp. -70C z AMD a teraz przejdzie kuracje wzmacniajaca ... Najlepsza sztuczka jaka moglem uzyc bylo albo zmiana ustawien PEV'a (co przy co2 skonczylo sie rozregulowaniem kaskady totalnym) albo chlodzenie do -50C, gaszenie II stopnia i odpalanie go na kilka sekund przed benchem.

 

aha z tego co widze to chyba zle pomalowales plyte... tasma maluj POD izolacja a nie tak by wchodzilo na nia, mniejsze ryzyko skroplin ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tez pamietam Twoje opisywane przejscia z Winchesterem. K...., wkurzylem sie deczko na tego swojego SD, powiem szczerze... Ale przynajmniej proc jest OK na FC :)

 

Napiecie na stale mam ustawione na 1.525v + 123%, czyli jakies 1.80vcore. LDT na 1.4v i VDD na 1.7v. G.... to daje, niestety...

W windach, mialem Sandre odpalana automatycnie na starcie. Po wejsciu przy -44C, odpalalem Burn-in na niskim priorytecie i jednoczesnie otwieralem SPI z priorytetem Wyzszym... Jak tylko zaczalem liczyc SPi, w Managerze zadan momentalnie SPI skakalo do 99% a Sandra na 0%. Wiec bylo OK... Ale i tak nie mogle zrobic zadnych wyzszych Pi na 3450Mhz...

Jak tylko temperatura spadla do ponizej -50C to windy "zamarzaly" i nawet 99% zajetosc proca nie pomogla.

Prime95 nie uzywalem, ale jestem na 100% pewien, ze byloby to samo... Po prostu nie moge przeskoczyc -50C.

 

Co do izolacji, to latwiej powiedziec trudniej zrobic. Pierwotna izolacja "seal string" juz jest zrobiona od czasu kiedy mam FC. Plynna tasma elektryczna zostala dodana dzis.. Wiec, nic zwojowac tutaj nie moglem poza tym... Ale wyglada, ze wszystko bylo OK na krawedziach... Tak przy okazji, to fajny bajer ta plynna tasma :lol:

 

Mam nadzieje. ze bedziesz mogl ze swoja nowa kaskada cos zawojowac jeszcze na AMD. Kurcze, widzialem juz sporo prockow SD na suchym lodzie, wiec moze jeszcze soe rozejrze za jakims drugim, lepszym prockiem.

Edytowane przez bachus_anonym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wczoraj niezłego cold-bug ;) Pierw postanowiłem wygrzać pastę więc włączyłem kompa i czekałem aż dojdzie do 60*C i wyłączyłem. Potem włączam FC poczekałem, aż temp na parowniku spadnie poniżej -60*C i włączam kompa a tu nic :| bawię się zworką, wyciągam bateryjkę i nic :| No to ściągam FC wyciągam proca a pod nim połowa nóżek w tafli lodu łączącej je :| No to suszarka ;p wysuszałem go wkładam i działa :) Co do izolacji to wszystko do okoła socketu zalałem lakierem do paznokci - 2 buteleczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napawde szkoda Bachus ze trafiles na sztuke z Cold-bugiem :mur: ..nie fart poprostu ...ladnie sie kreci na Phase-change ale cos za cos jednak :mad: ...

 

No nic ...szukaj moze kolejnego SD ...jak bardzo chcesz :D ..

 

ZYCZE POWODZENIA !

 

pozdro

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratulacje bachus :) i życzę wyższych osiągów :wink: oraz temperatur :lol: :blink:, a ta plynna tasma to jak widze wpytke jest :D

Edytowane przez cavarr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luks, z tego co opowiadasz to skonczy bardzo zle twoj komp i szybko

 

nie miales coldbuga a po prostu wilgoc zlapala

 

moja kaskada byc moze posmiga na FX 57

1536356[/snapback]

Wiem, że nie był to cold-bug dlatego dałem koło tego " :wink: "

Czy skończy szybko, raczej nie po tym co do tej pory przeżył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Matiz

Szkoda, że Twój proc ma cold-buga no ale i takie sie trafiają :) opchnij go komuś i następnego sobie wrzuć. Ciekawe tylko czy inne też nie mają takiego buga.

Swoją drogą, ta taśma jest dość ciekawa, u nas w PL też można taką dostać :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Twój proc ma cold-buga

1536766[/snapback]

 

Kurde co to jest bo szukam i nie moge znaleźć ten cold-bug

 

"bug" to bład :D

a "cold" zimny :D

 

Ale o co chodzi :mur: :mur: :mur: :mur: :mur: :mur: :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co gorsze, identyczne objawy mam juz na FC. Juz dawno zauwazylem, ze kiedy po calej nocy wlacze FC, to temperatura na bloku spada az do prawie -50C. Juz wtedy nie moge w windy wlezc.

Po jakis 10 minutach temperatura sie stabilizuje na poziomie -43C IDLE i -40C LOAD @ 3300Mhz/1.78vcore, co umozliwia normalna prace.

 

Na razie, FC spowrotem zalozone... Trzebe bedzie kupic w koncu jakas grafe i pograc na tym sprzecie :lol: moze pozniej poszukam "zdrowszego" procka :)

 

@kamilo23

 

CPU z "cold-bug" ma te przypadlosc, ze w momencie osiagniecia pewniej temperatury ( u mnie ok. -23C w BIOS) system jest nie do utrzymania poza BIOS.

 

@mardok

 

Cos mnie ciekawi bardzo, tak swoja droga. Dlaczego moge siedziec w BIOS przy ponad 3.7Ghz i -65C, ale proba wejscia w Windy konczy sie migajacym kursorem, zaraz za BIOS BACKUP i resetem po jakis 5 sekundach... i tak w kolko...

Pojemnik bede mial do przyszlego tygodnia i zastanawiam sie nad jeszcze jedna sesja... Tak aby wyprobowac jeszcz jakies tricki, ktore przyjda mi do glowy przez weekend :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem... Tez mam tak czasem na FC, np. przyciasnych alphach i DRAM RESPONSE TIME na Fastest. Ale to akurat jest wynik ustawien w BIOS. Powszechnie sadzi sie, ze to kontroler pamieci sprawia klopoty przy niskich temperaturach. Bylo takie przypuszczenie, ze oslabianie DRAM DRIVE STRENGHT moze pomoc, ale niestety tak sie nie stalo :( W moim przypadku dziwnym jest tez fakt, ze LDT musze miec ustawione na x2, kazde inne ustawienie powoduje "mgajacy kursor". Dokaldnie mialem tak samo na Winchesterze... Hmmm....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Matiz

hmm może to nie do końca mądre, ale może ustaw w biosie wyższe Vcore i powiedzmy 3900MHz i o ile będzie działało w biosie to na pewno będzie proc miał wyższą temperatre. No w tedy miejmy nadzieje wskoczy winda?? Nie bijcie jeśli to głupi pomysł... :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Matiz_sc

 

Wiesz, z wejsciem w Windy to nie jest tak specjalnie problem. Moge tak dozowac suchy lod, ze temperatura utrzyma sie w takim zakresie aby to bylo mozliwe. Problem zaczyna sie wtedy, gdy dorzuce lodu aby obnizyc temperature i zrobic jakis benchmark :) Wraz ze spadkiem temperatury konczy sie stabilnosc tego systemu, doprowadzajac do "zwiechy" - nie BSOD, ale zwiecha... Poza tym vcore i tak mam juz dosc wysoko (1.8v). Do tego moge Ci powiedziec, ze wyjscie z BIOS przy 3730Mhz i -64C na bloku konczy sie dokladnie tak samo :)

 

Dlatego zastanwia mnie co wali sie w tym procu, ze w BIOS jest wszystko OK, ale poza nim system jest totalnie do niczego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosunkowo niedawno bawiliśmy się (ja i Lisek) się pewnym procesorem + Prometeia Mach 2 GT... CPU stable @ 3.5 GHz (o ile nie więcej), a mem + CPU stable @ 3.3 GHz... Załamka. :/ Kontrolery w CPU są tragiczne. :/ Pamięci (dodam, że były to berkutowe :D BH-5) przy 3.5 GHz wywalały się w Pi nawet @ 150 MHz hehe...

Edytowane przez Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sproboj jak to pobiega z innymi pamieciami

radek, TYM prockiem ? ;) a chcialem wam dac kaskade ale bylo nieee niee :P

1537195[/snapback]

Tak TYM prockiem. ;) Qrde no miałbym o czym opowiadać wnukom. Hehe.

Wogóle to wkurzyłem się, że nie wziąłem swoich BH6. :( Choć wątpię czy cokolwiek by to dało, bo i tak krępował nas kontroler pamięci. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim prockem??? to w sumie taki offtop ale mnie ciekawość zżera tak tajemniczo piszecie... czyżby X2@3,5ghz? :D no panowie podzielcie się jakimiś wynikami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim prockem??? to w sumie taki offtop ale mnie ciekawość zżera tak tajemniczo piszecie... czyżby X2@3,5ghz? :D  no panowie podzielcie się jakimiś wynikami :D

1537225[/snapback]

Spokojnie. Wszystko stanie się jasne, kiedy stanie się. ;D Póki co, tajemnica zawodowa. ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

Ale o co chodzi  :mur:  :mur:  :mur:  :mur:  :mur:  :mur:  :mur:

1536807[/snapback]

pytanko:

umiesz czytać ze zrozumieniem??

 

...

 

1. Na moim procku, "cold-bug" zaczyna sie ponizej -44C na bloku. Od tego momentu, nie mam juz szans wlezc w Windy - system wisi zaraz po BIOS BACKUP.

 

...

 

3. Jezeli uda mi sie wejsc w Windy (temperatura musi byc wyzsza niz -44C na bloku), musze utrzymywac system w ciaglym obciazeniu, aby w ogole cos moc tam zrobic w tej temperaturze. Do tego celu uzywalem Sandra CPU Arithmetic Benchmark, zapetlony w Niskim Priorytecie. Jednak nawet i to nie pomaga gdy tylko dorzuce lodu i temperatura spadnie w okolice -50C

 

...

pierwszy post na tej stronie !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...