Skocz do zawartości
matdys

Ogniwa Peteliera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Moze ktos z was ma lub zna sie na ogniwach peteliera tnz. jak sie to montuje, czy to cos daje, czy to monuje sie pod wentylatorem i czy bedzie pasowac pod lga??

Sporo sie na ten temat wyczytalem na allegro, tam mowia ze to jest rewelacyjne <_<

Co o tym myslec?

Zapraszam do dyskusji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to trzeba mieć chłodzenie które odprowadzi ciepło z pelta! Na powietrzu raczej sie peltow ie montuje....

1612091[/snapback]

Czyli musze miec radiator, zamiast wentylatora?

A jesli bede mial taki zestaw to temperatura bedzie taka jak przy wentylatorze czy taka jak mowia na allegor 0-10 stopni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam i doszedłem do tego że i tak trzeby by na to jakiś mały wiatrak dać albo wytworzyć w budzie obiegu powietrza ( najlepiej od przodu do tyłu :) )

1612736[/snapback]

 

Wedug mnie wc jeśli ogniwo ma np 100W to ono jeszcze dodatkowo wydziela 100W jeśli procek wydzieli 70W to masz razem 170W i moim zdaniem tlyko WC sobie poradzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. Proc ~70W, peltier 120W = 190W do odprowadzenia. Napięcie max na peltierze to chyba coś ok. 15V.

 

Należy dodać także, że peltier przęciętnej jakości potrafi przetransportować ok. 50% swojej mocy czyli peltier 120W może przetransportować ~60W ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olać tamten post mam coś lepszego :D

 

Chłodzenie ogniwa

 

Chłodzenie ogniw – dobór radiatora, czyli czy mój radiator pociągnie ogniwo, a może trzeba założyć WC.

 

W tej część omówię procesy, jakie zachodzą między ciepłą stroną ogniwa, a radiatorem.

 

Chłodzenie ogniw wiąże się z pojęciem rezystancją cieplnej radiatora. Rezystancja cieplna mierzy zdolność radiatora do rozpraszania ciepła.

 

Jest ona opisana wzorem:

 

HSR = (T1 -T2)/Q

 

Gdzie:

 

HSR - rezystancja cieplna w C/W

 

T1 – Temperatura radiatora w C

 

T2 – Temperatura otoczenia w C

 

Q – Ciepło w W podawane radiatorowi

 

Im rezystancja cieplna jest mniejsza tym chłodzenie jest lepsze.

 

Zwykłe radiatory mają opór cieplny na poziomie 0,5 - 5 C/W, radiatory z wentylatorem od 0,02 – 0,5 C/W, a chłodzenie wodne od poniżej 0,15 C/W.

 

 

Przykłady:

 

Radiator Arctic Cooling - Copper Silent 2 - rezystancja cieplna tego radiatora wynosi 0,29 C/W.

 

Podłączamy ogniwo o mocy 89 W – jest ono w stanie odprowadzić z procesora ok. 75 W ciepła, jednak ze swojej ciepłej strony odda ok. 120 W ciepła (trzeba pamiętać, że ogniwo podłączone jest do zasilacza ATX na 12 V). Teraz załóżmy, że temperatura radiatora wynosi 65 C, natomiast temperatura otoczenia 27 C, – czyli aby efektywnie chłodzić ten układ potrzeba radiatora o rezystancji [(65-27)/150] 0,32 C/W lub mniejszej, – czyli ten radiator nadaje się do tego ogniwa w tych warunkach, (gdy temperatura otoczenia zwiększy się do 35 C ten radiator będzie już bezużyteczny, w sumie radiator ten ma niską wydajność i „zapas temperatur” jest niski).

 

 

Radiator Arctic Cooling Freezer – rezystancja cieplna 0,19 C/W.

 

Ile ciepła może rozproszyć, jeśli ciepła strona ogniwa nagrzeje się do 75 C a temperatura otoczenia wynosi 30 C ? – [(75-30)/0,19]. W tej sytuacji można odprowadzić 237 W z ogniwa, czyli z procesora można odprowadzić ponad 140W ciepła – można to osiągnąć przy pomocy 267 W ogniwa, które ustawimy na mniejszą moc przy pomocy regulatora napięcia. Można też, – co byłoby rozwiązaniem ekonomiczniejszym umieścić 2 ogniwa peltiera o mocy 89 W – ten radiator byłby optymalnym rozwiązaniem dla takiego właśnie sposobu chłodzenia.

 

Widać tutaj jak ważną sprawą jest obniżenie temperatury w środku obudowy, – jeśli przy pomocy wentylatora na obudowie zdołamy obniżyć temperaturę do 25C to możemy tym radiatorem „wyciągnąć” 263 W ciepła, jeżeli lekko zmodyfikujemy radiator i zamiast jednego standardowego wentylatora 30 CFM, umieścimy 2 x 50 CFM – to uda się obniżyć rezystancję do poziomu 0,15 C/W, co powinno pozwolić na korzystanie z ogniwa 266W na pełnej mocy (co w praktyce chłodzenia CPU jest bezużyteczne, gdyż najbardziej energochłonne procesory wydzielają ok. 150 W ciepła).

 

Cooler Master Aqua-Gate – chłodzenie wodne, charakteryzuje się rezystancją cieplną 0,23 C/W. Przy swojej wysokiej cenie, znacznym stopniu skomplikowania montażu i użytkowania ten rodzaj chłodzenia jest mało efektywny i ekonomiczny. Ma gorsze parametry niż omawiany wyżej radiator, natomiast jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie oddaje ciepła bezpośrednio do otoczenia, nie grzeje w środku w obudowie, gdyż ciepło jest bezpośrednio oddawane na zewnątrz. Jednak słaby współczynnik rezystancji cieplnej sprawia, że to urządzenie może wypompować ok. 200W ciepła – jest to dużo jednak stosunek wydajność/cena sprawia, że to urządzenie jest nieopłacalne.

Edytowane przez Shiningami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm moze to bylo pisane za czasow jak krolowały PII albo cos kolo tego gdzie temp. byla znosna a nie tak jak obecnie ze lepiej niz w piekarniku :lol:

 

Poza tym jakos nikt nie wspomina o kondensacji pary wodnej wokol socketa oraz ze po jego 2 stronie gdzie może pojawić się szron albo i lód :blink: :lol: :cry: :? :sad:

 

"oj chyba nie ;] Ogniwo wydziela tyle ciepła ile proc + tylko troche swojego bo napięcie na nim raczej nie jest zbyt wysokie icon_smile3.gif jak proc wydziela 70 to myśle że suma nie przekroczy 90"

 

a co ma piernik do wiatraka ??? napiecie to roznica potencjalow pomiedzy dwoma punktami to tak na marginesie, a cala zabawe z przewodnictwem ciepla zalatwia plynacy przez ogniwo prąd - a ogniwo bieze troche tego prądu :lol:, o reszcie nie bede sie rozpisywal itd. polecam poszukac na necie o budowie ogniwa albo wogole o samych polprzewodnikach i tym zjawisku

Edytowane przez NIUTI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dołacze swoje 3 grosze ;) Jeżeli w przyrodzie nic nie ginie to co sie stanie z tym pradem który pujdzie na ogniwo petlera ?? Oczywiscie pujdzie w straty czyli jak jest ogniwo 80 W to wydzieli cos kolo tego tyle ciepla ;)

Tu się w pełni zgadzam, dodam jeszcze, że przy mocniejszych ogniwach zaczyna być problemowe dostarczenie odpowiedniej ilości prądu z linii +12v :) i naprawdę przy dzisiejszych CPU bez wody do Peltiera radzę się nie zbliżać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...