Skocz do zawartości
fijau

Problem Przy Starcie

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie niedawno płytę główną, procesor i chłodzenie do niego. Z tego co się orientuję, wszystko to powinno ze sobą działać. Towar kupowałem jednak na Allegro i istniała minimalna szansa, że procek nie działa, więc postanowiłem to sprawdzić jeszcze przed skompletowaniem całości kompa. Skorzystałęm z mojego obecnego komputera. Wyjąłem z obudowy płytę z prockiem a w jej miejsce włożyłem nową. Był już na niej procek z coolerem ( i pastą oczywiście ). Dodałem jeszcze RAM i grafikę. Podłączyłem zasilanie, dysk i kabelki od przedniego panelu.

Włączam... wszystko zaczyna chodzić... wiatraczki się kręcą... lampka dysku się świeci... DIMM_LED na płycie również... czekam aż na ekranie pojawi się obraz... a obraz się nie pojawia. Po włączeniu ręcznie monitora pokazuje się komunikat, że brak sygnału wejściowego. Jestem na 99% pewien, że wszystko dobrze podłączyłem. W grę nie wchodzi na pewno jakieś niedokładne podłączenie karty graficznej, albo kabla od monitora! Wszystkie elementy poza nową płytą i prockiem są na 100% sprawne.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć co jest nie tak?

Za wszelką pomoc z góry dzięki...

Edytowane przez fijau

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg to z budy, złóż "pajączka" czyli: płyta + procek + ram + grafika + monitor + zasilacz.

Reszta zostaje obok. Radiator i wiatrak zostają rzecz jasna na procku. Potem resetujesz ustawienia biosu zworką (przy zasilaczu odłączonym od prądu). Następnie podłączasz zasilacz, uruchamiasz zestawik stykając 2 piny na płycie i jeśli procek jest ok, to powinno wstać.

Sprawdź, czy nie masz ustawień FSB/mnożnik na płycie (przez zworki) - jeśli tak, to ustaw tak, aby pasowały pod tego procka.

Aby wiedzieć coś więcej podłącze też PC Speakera.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam podobny problem. Mam płytke Asus'a (A7V600-X). Po podłączeniu wszystkiego (grafa, proc, ram, zasilacz wszystko 100% sprawne) i właczeniu zasilacza włacza sie zielona lampka na plycie a wiatraczki odrazu sie kreca (mimo, ze nie wlaczalem kompa). Zworka od Clear Cmos jest ustawiona na disable. Moze juz ktos mial podobny defekt i wie jak to naprawic??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały sprzęt już wyjąłem z obudowy i włączałem poza obudową, tak jak radziliście. Efekt był taki sam.

Podłączałem PC Speakera, ale nie wiem czy tu gra rolę którą stroną wkładasz tę wtyczkę. W efekcie nie słyszałem żadnych pisków tylko po starcie jeden suchy "trzask". Nie mam pojęcia co o tym myśleć. W mojej starej płycie były same piknięcia, więc albo tu są trzaski i wtedy jest wsio ok, albo coś się jebie.

Ogólnie problem miałem z wtyczkami od Front Panel, bo niektóre po prostu nie działały (a próbowałem je podłączać na obie strony).

Próbowałem też CLR CMOS i też żadnego efektu.

Czy wiecie chociaż, czy to możliwe aby płyta ruszyła z niedziałającym prockiem na pokładzie? Zawsze wydawało mi się, że to niemożliwe.

 

I takie dodatkowe pytanie:

Jak zdejmuję coolerka z procka i chcę wyczyścić procka z pasty, to czego mam użyć? W jakiejś anglojęzycznej instrukcji wyczytałem że powinien to być jakiś materiał bez nitek + jakiś związek chemiczny, którego nazwy nie zrozumiałem. Czy wystarczy jakiś alkochol salicylowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fijau:

Możliwości jest mało:

a) jakiś sprzęt nie pracuje z innym

b) coś jest walnięte (największe szanse ma procek - ukruszenie podczas przekładki)

Odnośnie punktu A, to podaj dokładnie:

- marke i model (starej i nowej) płyty głównej , grafiki, procka, pamięci i zasilacza

Komp nie ruszy, jeśli całkowicie padnięta jest: płyta, procek, ram, grafika - w/w urządzenia muszą działać, aby można było zobaczyć cokolwiek na monitorze.

Ja czyściłem swój procek zmywaczem do paznokci (zielona plastikowa buteleczka) używając wacików do uszu i chodzi dobrze, więc nic mu się nie stało.

 

@matheo:

Nie do końca rozumiem Twój problem - chodzi Ci o to, że komp potem nie wstaje, czy o sam fakt, iż sam się włącza po podłączeniu zasilania? Podaj więcej szczegółów.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że się sam włącza to najmniejszy problem. Problemem jest to, że nie wstaje. Powodem może być:

- uszkodzenie: zasilacza/płyty/procesora - uszkodzona grafika lub pamięć powinny powodować piski, a pozostałe podzespoły nie powinny blokować bootowania (chyba, że robią zwarcia)

- złe podpięcie panelu przedniego (diody i przyciski)

- uszkodzony lub zablokowany przycisk reset (mechanicznie zacięty w obudowie)

- padnięta bateryjka na płycie

 

Podaj resztę konfiguracji (zasilacz, grafika, procesor, pamięć) oraz okoliczności, gdy pierwsz raz tak się stało. Czy coś zmieniałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyte sprawdzałem u kolegi - wyjeliśmy wszystkie czesci z jego kompa (Radeon 9600, chyba Mint'a, 256MB Ram Kingston 400MHZ, Athlon XP 2200+, zasilacz Modecom, chyba 300W, na jego Asusie A7V8X-X wszystko działa ), złożylismy to "na pająku" na mojej płycien i nic... Nawet najmniejszego dżwięku ze speaker'a, płyty nie da sie wyłaczyć. Dzisiaj obejżałem tą płyte jeszcze raz i zauważyłem, że bateria od biosu ma strasznie niskie napiecie (około 0.3V), juz wymienilem, i zworka od "Chassis intrusion connector" jest nie na swoim miejscu. Ale mimo wszystko plyta (pusta) caly czas wlacza sie odrazu po wlaczeniu zasilacza, a chyba nie powinna. A może Asus'y tak juz maja??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest od tego ustawienie w bios, ale na niektórych płytach nie do końca to działa prawidłowo.

 

Zrób jeszcze raz pająka. Użyj pewnych (100% sprawnych) podzespołów jak wcześniej, ale wrzuć kartę graficzną na PCI. Wcześniej sprawdź baterię, zresetuj ustawienia bios (przy odłączonym zasilaczu), sprawdź wszelkie zworki wg instukcji i pooglądaj, czy nie ma wywalonych kondensatorów. Jeśli tak przygotowany zestaw nie wstaje, to na 99% płyta nadaje się na wystawę do sklepu, bo do niczego innego się już nie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam problem.. Oddałem mobo na gwarancji, powiedzieli, że u nich wszystko działa. Procesor nie jest ukruszony. Jedyne co słychać to lekki trzask w speakerze. Dodam że komputer włącza się normalnie ale baaardzo rzadko.. w 95% „pustka”.. :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...