Skocz do zawartości
CrazyJohn

Newbie... - Cisza I Wc?

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam, czytam tematy i mam pare pytan...

 

Otoz interesuje mnie CISZA, ale taka konkretna CISZA... Teraz przeszkadza mi moj zalman skrecony na min (prawie) (~2000rpm)... Wiec chcialbym cos kompletnie noiseless...

 

Wiem, ze najglosniejsze sa pompki... Jakbym kupowal sobie WC, a sie przymiezam, to kupowalbym juz taka na przyszlosc, CICHA i wydajna...

Obecnie musialaby pociagnac mobile@2,7GHz, grafe cos ~9800pro, mostek pln - grzeje mi sie... Czyli 2-3 bloczki...

Ale kiedys mam zamiar kupic sobie A64 i do tego cos ladnego 6800 wiec wydajnosc tez potrzebna jest.

 

Jest jakis ranking co do glosnosci? Ost zmienilem zasilke i jej nie slychac prawie :) zreszta specjalnie sie nie grzeje przy tym co ja mam...

Zalman na CPU dmucha i robi szum...

Do tego 1x 80mm 19dBA na grafie - ciszej ciut niz zalman, chociaz razem z nim daje delikatny szum.

Dyski podwieszone, wyciszone, na nie nic juz nie poradze, najgorzej jest z wdc podczas pracy, ale mniejsza o to... Dysk mozna zmienic ;)

 

Wiecej elem halasujacych w pc nie mam... a i to co mam mi przeszkadza... zrezygnowalem nawet juz z wiatrakow w budzie, bo mimo, ze ciagnely i dobrze chlodzily to dawaly swist powietrza... :|

 

I nastepny probielm - czym sie roznia bloczki poza wygladem? Wiem, ze ilosc miedzi itd - czyli std, ale wydajnosc jakos sie zmienia? Ktos to sprawdza? Jak dla mnie to moze byc to szare i matowe, bude mam zamknieta - cisza ;)

 

Dalej, chlodnica... JAKA?... na chlodnicy musi byc wiatrak... i to mnie przeraza... Jak ma mi takie cos a la zalman sie krecic to ja dziekuje... bo wyjdzie na to samo :|

 

To chyba 3 najwazniejsze rzeczy, ktorych nie wiem, bo wezyki i zlaczki to dobiore sobie tak zeby pasowaly mi do zestawu, rozkrecac za czesto nie planuje wiec byleby nie cieklo...

 

Zmartwiony MANIAK Ciszy ;] i o/c... co nie idzie w parze :| ehh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noooo.. e teges smeges majonez... od miesiaca jestem uzytkownikiem wc (w koncu bym musial je na tweaku pokazac.... ale mi sie nie kce narazie ;p) i podejscie mam podobne do twojego - cisza przedewszystkim.

 

skonczylo sie na ukladzie z czterema blokami (f2s, 2x blok z allegro za 36zł, homemade hdd blok (dwa jeszcze mam do pochniecia :>) ) do tego freezer2 od sama, napedzane laingiem z allegro. na to 2 akasy. i przerobiem mojego chieftecka dualfan na jedno wiatrakowy, akase 120mm. czyli mam trzy akasy w kompie, co jest ciche acz nie calkiem. natepnie za caale 20 zł zrobilem sobie prymitywnego funbusa, regulacja 6-11V... i gdy chce mam calkowita cisze, gdy nie mam wydajnosc.

 

polecam tobie podobne rozwiazania, serio sie sprawdzaja... cisza upragniona jest.

 

a na przyszłość planuje nastepne posuniecia - pasywny zasilacz i kaloryfer ala rzeznik :> to bedzie juz calkowita cisza, ale to odległa przyszłosc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@igomako

 

widzialem Twoje bloczki na hdd i wszystko pieknie poza tym, ze dopoki wdc nie jest powieszony to strasznie halasuje :) a Ty widze masz polozony... ja bym to jeszcze musial miekko zawiesic ... z czym wiaza sie plastikowe weze :) ale to sprawa wtorna

 

hmm odnosze wrazenie, ze Twoja cisza rozni sie od mojej :P ja juz wentyle mam skrecone... mam 19dBa 80mm i jakies 20?dBa zalmana i to mi wciaz szumi... :|

 

@Jawor_

no kasa... ehh jak mam sobie sprawic cos dobrego i wreswzcie cichego to moge troche zaplacic... troche tzn w rozsadnych granicach... :) za zalmana dalem swego czasu 170zl :P wiec to juz daje pewnien poglad ;) zwlaszcza, ze WC moge w miare uplywu czasu kompletowac... tj bloczki dokupywac

 

mozesz podac jakies konretne nazwy? latwiej mi bedzie googlowac

Edytowane przez CrazyJohn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mam takie pytanie.... wg ciebie laptopy sa ciche ?? bo jesli nie to więkrzej ciszy nie bedzie mial ..... nigdy !!

1693330[/snapback]

Centrino ladnie sie spisuja, inne nie :) tzn z innych widzialem pare Acerow i HP

Z tym, ze Centrino to przy 500MHz (idle w windows, max cisza) maja zdaje sie passive... ew jakis wooooolno obrotowy wiatrak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz podac jakies konretne nazwy? latwiej mi bedzie googlowac

nom co do pompek to ja osobiscie nie mam zadnej c.o ani c.w.u takze konkretnego modelu Ci nie polece.

ale duzo osob na forum chwali grundfosy albo laingi - poszukaj o tym na forum a duzo sie dowiesz :)

 

jezeli chcesz sie pozbyc jak najwiecej wentylkow to jakos chlodnice daj sobie kaloryfer tak jak rzeznik :D mowi ze sie sprawdza (bo czemu mialby nie :D ?)

dokladniej masz o tym w temacie rzeznika (troche nizej od tego ;))

 

bloki to juz musisz sam wybrac na podstawie opinii ludzi z forum lub jakis testow.

ja osobiscie wybralem f2s i f2g od Sama :) nie wiem jak sie sprawdza bo jeszcze ich nie dostalem :) ale wierze ze bedzie dobrze :D :D

 

a mam takie pytanie.... wg ciebie laptopy sa ciche ?? bo jesli nie to więkrzej ciszy nie bedzie mial ..... nigdy !!

Hmm nie do konca sie z tym zgodze :)

Uzywajac pasywnego zasilacza, woda na wszystkim + pasywna chlodnica (np. kaloryfer jak to zrobil rzeznik :D) + jakas pompka c.o, c.w.u mysle ze sie osiagnie nizszy poziom halasu niz wydaje laptop - ale to tylko teoria (i niezle koszta :/) :D

Edytowane przez Jawor_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yyy.... wiesz... akasa ma przy pełnym zasilaniu 12V tylko 18dBA... wiec po skreceniu słyszysz tylko cichutkie toczenie sie kuleczek w łożysku, ale przyjemnie sie przy tym śpi ;P przy okazji utrzymuje całkiem miło wydajnosc, ale to juz inna sprawa....

 

co do wyciszania dysku - dysku pracujacego nie wyciszysz tak latwo - to cykanie jest dosc donosne. teraz moj dysk nie lezy, a jest obwiniety gabka 3cm i wsadzony w zatoke 5.25 co zadowalajaca wygłusza jego prace (słychac tylko leciutkie cykanie przy obciazeniu). do tego byl mi jeszcze hdd blok potrzebny, bo inaczej by mi sie ugotowal... a tak to to jest 2-3 stopnie zimniejszy od procka, a procek ma zaleznie od obciazenia 30-36... wiec jestem z niego zadowolny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekstremalnie ciche wc mozna robic w na 2 sposoby. Albo bardziej hardcorowy, z duzym nakladem pracy, w stylu pasywnej chlodnicy jak w temacie. Wiec pompa co / cwu + pasyna chlodnica w stylu takiego grzejnika, albo CHLODNICY samochowej tez na boku budy. To nie powinno wydzielac halasu w ogole (pompy sa niesamowicie ciche, cichsze niz najlepsze wentyle spowalniane).

Wersja bardziej dla ludzi to optymalna chlodnica do ukladu z nawiewem. Tanio i cicho bedzie dzialac freezer 2x120mm + 2 fandery odpowiednio wyregulowane i to spokojnie powinno pociagnac configa. Pompa taka sama jak w opcji pierwszej. Do tego 1 wentyl w zasilce i tyle. Wydmuch z budy przez chlodnice wiec wiecej wentyli zbedne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yyy.... wiesz... akasa ma przy pełnym zasilaniu 12V tylko 18dBA... wiec po skreceniu słyszysz tylko cichutkie toczenie sie kuleczek w łożysku, ale przyjemnie sie przy tym śpi ;P przy okazji utrzymuje całkiem miło wydajnosc, ale to juz inna sprawa....

1693442[/snapback]

Niestety kupilem Akase 120 u sama i zawiodlem sie, powinna miec 18dBA przy 12v a ma napewno wiecej, Glacialtech 120mm jest o wiele cichszy a ma 19 albo 20dBA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekstremalnie ciche wc mozna robic w na 2 sposoby. Albo bardziej hardcorowy, z duzym nakladem pracy, w stylu pasywnej chlodnicy jak w 1693563[/snapback]

 

No wlasnie, czy moje marzenie nie jest nierealne? Potem sie okaze tak jak z zalmanem :) Mial byc ultra cichy, nieslyszalny i co? qpa... ehh :) Poki co to wiem 1, ze kompa mocniejszego niz ~400Mhz sie noiseless nie da zmontowac... /ten 400 passive:)/ ehh :( a bu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak na moje oko pompka ~ 250 zł , chłodnica to zalezy jaka chcesz - np. o ile dobrze pamietam rzeznik grzejnik kupil za ~ 150 zł.

Razem masz 400 zł.

 

Ale to nie jedyne wydatki - zeby miec absolutna cisze przydalby sie jeszcze pasywny zasilacz - a to juz wydatek spoooory :)

 

Wtedy to bez wentylow sobie poradzisz.

Ew. jeden zeby w budzie zeby robil ogolny zamet :P :D

Edytowane przez Jawor_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak na moje oko pompka ~ 250 zł , chłodnica to zalezy jaka chcesz - np. o ile dobrze pamietam rzeznik grzejnik kupil za ~ 150 zł.

Razem masz 400 zł.

 

Ale to nie jedyne wydatki - zeby miec absolutna cisze przydalby sie jeszcze pasywny zasilacz - a to juz wydatek spoooory :)

 

Wtedy to bez wentylow sobie poradzisz.

Ew. jeden zeby w budzie zeby robil ogolny zamet :P :D

1693842[/snapback]

 

no to do zniesienia koszt nie?

ludzie zamykaja sie w 550 z 1 bloczkiem / 2 bloczkami i wezami...

a zasilacz dopiero co zmienilem, nie mam zamiaru zmienmiac, zwlaszcza, ze nie wierze, ze nic nie musi dmuchac na chlodnice ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak wyceniacie co ile kosztuje,to może powie mi ktoś ile metrów węża potrzeba,żeby "nawodnić" bigtowera a w nim 2 bloki (proc i grafa)+pompa+chłodnica.Wszystko umiejscowione jest w miarę standartowo czyli pompka na dole,bloczki też bez zmian,chłodnica 2x120 w miejsce fdd.

A ile to kosztuje to już sobie sam policzę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom tak ale jest to koszt samej pompki i chlodnicy.

Dodac do tego 2 bloki i reszte potrzebnych rzeczy wyjdzie Cie okolo 650 zł.

 

Zreszta musisz sie zdecydowac co bedzie Twoja chlodnica :)

Proponuje przeszukac forum i rozgladnac sie :)

1693892[/snapback]

no czyli 100zl wiecej niz innym, to az tak duzo?

 

pytanie co konkretnie mam kupic... no dobra, za szczegolowe pytanie... ale czy ktos kiedys testowal WC pod katem dBa?... :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no czyli 100zl wiecej niz innym, to az tak duzo?

no tego akurat nie rozumiem.

100 zl wiecej niz inne wc ?

jezeli tak to czy jest gdzies okreslona cena wc ?

 

ja np. zestaw taki jak w podpisie skladam za okolo 350 zł.

ale nie dyskutujmy tu czy to duzo czy to malo.

 

najwazniejsze zeby Tobie ta cena odpowiadala :)

jezeli odpowiada to wybierz dokladnie elementy, zakup je i skladaj wc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tego akurat nie rozumiem.

100 zl wiecej niz inne wc ?

jezeli tak to czy jest gdzies okreslona cena wc ?

 

ja np. zestaw taki jak w podpisie skladam za okolo 350 zł.

ale nie dyskutujmy tu czy to duzo czy to malo.

 

najwazniejsze zeby Tobie ta cena odpowiadala :)

jezeli odpowiada to wybierz dokladnie elementy, zakup je i skladaj wc :D

1693973[/snapback]

 

oj tam...

przegladam watki i patrze ile ludzie dali za WC... Nie oszukujmy sie, ze jestem maniakiem ciszy i jak to bedzie szumialo jak moje wentyle to ja mam w pupie takie wC :) extreme o/c mnie nie kreci az tak bardzo jak ciszaaaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pasiv to grzejnik tylko... niestety - no i nie woda a borygo czy coś takiego... chłodnica nie będzie się tak dobrze sprawowała w pasivie jak grzejnik... pompa oczywiście CO - te z żeliwnym korpusem są tańsze niż CWU - ok. 170zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie woda?

Myślę że mój roztwór jest całkiem niezły.

 

Co do pompy, to żeczywiście warto chyba dorzucić do pompy do wody pitnej.

Mój a'la grundfos jest mało estetyczny i ma czwartopoziomowy czar - "błyskawiczne rdzewienie".

Podczas ostatniego spuszczenia wody nowy rekord - 20min i kompletnie brązowy. musiałem moczyć korpus w stężonym kwasie żeby znowu był metaliczny.

 

Ale co do wydawanych dźwięków, to niemam żadnych zastrzeżeń.

Śpiąc sobie koło wyłączonego komputera z włączoną pompą słyszę wentylatory na dachu pobliskiego bloku, a pompy nic a nic.

Grzejnik superpasywny wydaje dźwięki tylko jak się nim szoruje o ścianę.

 

Niemogę tylko nic wymyśleć na ryczący do księżyca HDD. Buda wykleiłem grubo matami i chałas zmniejszył się z tragicznego na fatalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, czy moje marzenie nie jest nierealne? Potem sie okaze tak jak z zalmanem :) Mial byc ultra cichy, nieslyszalny i co? qpa... ehh :) Poki co to wiem 1, ze kompa mocniejszego niz ~400Mhz sie noiseless nie da zmontowac... /ten 400 passive:)/ ehh :( a bu...

1693720[/snapback]

Da sie zrobic passive, nawet znacznie mneijszym nakladem kombinowania. Scythe Ninja jest w stanie uciagnac calkiem niezla grzalke w pasywie. Oczywiscie nie taka jak grzejnik, ale scytche si ekupuje, zaklada i dziala :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da sie zrobic passive, nawet znacznie mneijszym nakladem kombinowania. Scythe Ninja jest w stanie uciagnac calkiem niezla grzalke w pasywie. Oczywiscie nie taka jak grzejnik, ale scytche si ekupuje, zaklada i dziala  :wink:

1694338[/snapback]

na takim radiatorku - to mysle ze spokojnie 2GHz w pasywce poleci (@ obniżony Vcore ...). Niebawilem sie dawno w obnizanie Vcore, ale swego czasu mialem na pasywnym alu radiatorze (z PIV :-P ) Winniego @ 1GHz (napięcia nie pamiętam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli niebędziesz miał jakiejkolwiek cyrkulacji w obudowie, to po pewnym czasie ninja nagrzeje powietrze, i całą obudowę, i nawet 1.2v się procesor przegrzeje (na pudełku ninja tak jest).

Musi być jakiś wentylator przepychający przez budę, a to już nie jest pasywne.

A jak nie pasywne to pytanie, czy nie lepiej na procesorze wiatrak ;-) i jesteśmy w punkcie wyjścia.

Edytowane przez SuperRzeźniK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma sie co oszukiwac calkowicie pasywnego kompa sie nie da szczegolnie jak ktos jeszcze liczy na oc no chyba ze ktos ma wyjatkowe zdolnosci w projektowaniu przeroznych bloczkow ;) ciezkie do eliminacji szumy to: cewki czy tez nawet najlepsze buczki nie sa znowu takie ciche ;)

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma sie co oszukiwac calkowicie pasywnego kompa sie nie da szczegolnie jak ktos jeszcze liczy na oc no chyba ze ktos ma wyjatkowe zdolnosci w projektowaniu przeroznych bloczkow ;) ciezkie do eliminacji szumy to: cewki czy tez  nawet najlepsze buczki nie sa znowu takie ciche ;)

1694745[/snapback]

Jak to sie nie da ?

Pasywny zasilacz , bloki na wszystko (cpu, nb, sb, gpu, hdd, ram).

Wtedy jaki kolwiek wiatrak jest zbedny :D

Moze jest to drogie ale nie niemozliwe.

 

A tak pozatym jak ktos niechce wodnego chlodzenia a chce miec full pasive to niech kupi sobie taka fajna "tania" obudowe zalmana :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to sie nie da ?

Pasywny zasilacz , bloki na wszystko (cpu, nb, sb, gpu, hdd, ram).

Wtedy jaki kolwiek wiatrak jest zbedny :D

Moze jest to drogie ale nie niemozliwe.

 

A tak pozatym jak ktos niechce wodnego chlodzenia a chce miec full pasive to niech kupi sobie taka fajna "tania" obudowe zalmana :D :D

1694831[/snapback]

a jak rozwiazesz syczenie cewek i nadmierne sie ich grzanie ? na mosy mozna zawsze cos polozyc podobnie problem dysku czy tez trafa w monitorze 0dB prawie nie mozliwe do tego stukot klawiszy czy tez myszki ... powodzenia ;] btw duza ilosc ciepla jak masz bloki na wszystkim przy mocnym kompie jest ciezko odprowadzic, jakze slawne pompy co tez nie sa bezglosne ale w miare ciche ;] Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz mniej mi sie to wyszystko podoba :|

 

Glownie dlatego, ze abstraciach!ac od ilosci bloczkow to wychodzi na to, ze musi byc jakis wiatrak... A to jest porownywalne z tym co mam teraz... Jak placic to za cos co bedzie ciche :| a tu [gluteus maximus]...

Piszczenie cewek itd to juz inna szkola jazdy... Ofc tego sie nie przeskoczy, ale zeby uslyszec cewki to musi byc naprawde cicho... A w porownaniu do tego 'cicho' to teraz mam glOOsno... ehh...

 

Rozumiem, ze powinienem zaczac od WIELKIEJ chlodnicy, grzejnika czy jak to tam zwal i potem kupic cicha pompke i ja wyciszyc gabka?...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...