Skocz do zawartości
Moszna_Brothers

A ja mam 108 V na obudowie kompa !

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybys uziemil bude , nie byloby problemu.

Problem by był......mam stara instalację w domu....nie ma zabiezpieczeń od pojawienia sie na obudowie napięc niebezpiecznych .......reed...chodzi fama ze uzywasz pojeć których znaczenia nie znasz ;) żartuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybys uziemil bude , nie byloby problemu.

Problem by był......mam stara instalację w domu....nie ma zabiezpieczeń od pojawienia sie na obudowie napięc niebezpiecznych .......reed...chodzi fama ze uzywasz pojeć których znaczenia nie znasz ;) żartuje...

Nie mowie zebys zalozyl sobie zabezpieczenie roznicowo-pradowe 8O

W starej instalacji i tak sie nie sprawdzi, chodzi mi o podlaczenie obudowy do 3 przewodu (izolacja w zolto-zielone paski)

 

co miales na mysli ??? z ta fama 8O 8O 8O (na priv prosze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybys uziemil bude , nie byloby problemu.

Problem by był......mam stara instalację w domu....nie ma zabiezpieczeń od pojawienia sie na obudowie napięc niebezpiecznych .......reed...chodzi fama ze uzywasz pojeć których znaczenia nie znasz ;) żartuje...

Nie mowie zebys zalozyl sobie zabezpieczenie roznicowo-pradowe 8O

W starej instalacji i tak sie nie sprawdzi, chodzi mi o podlaczenie obudowy do 3 przewodu (izolacja w zolto-zielone paski)

 

co miales na mysli ??? z ta fama 8O 8O 8O (na priv prosze)

Mówie ze stara inastalacja 2-przewodowa....nie mam przwodu ochronnego ..żartowałem z ta famą no nie.....:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jednak kalafiora , nie ?

Zrob sobie opaske na roorce z pionu , pociagnij przewod do obudowy i juz masz uziemienie  :P

Tylko jak będą remontowali instalację wodną lub CO to polecam to odpiąć.

A z zab. różnicowo prądowym to do końca nie jest tak, ja mam starą instalację (2 przew) i założyłem na próbę "różnicówkę" (25A 10mA) która zabezpieczała łazienkę i kuchnię, działa dobrze, sprawdzałem paluchem.

Niestety wszystkie na 30mA się nie sprawdzają.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zrobić zerowanie, podpinasz bolec w gniazdku do zera (nie do fazy :lol: bo ci sie może coś lub ktoś zjarać) i masz git ja mam tak podpiete wszystkie gniazdka z bolcem i jeszcze nie miałem problemów (nawet z kompem) . ****WESOŁYCH ŚWIĄT****

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Jak uzyskałeś 108V bo jeśli to prąd zmienny to lepiej zmień zasiłkę. A jak stały to chyba troszkę niemożliwe wasilaczu od kompa który na dodatek działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Jak uzyskałeś 108V bo jeśli to prąd zmienny to lepiej zmień zasiłkę. A jak stały to chyba troszkę niemożliwe wasilaczu od kompa który na dodatek działa.

To prad zmienny, co w tym dziwnego ?

Dopuki nie uziemilem budy, tez mialem 111 - 113V~ na obudowie , dlaczego ma wymieniac zasilacz ? 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Jak uzyskałeś 108V bo jeśli to prąd zmienny to lepiej zmień zasiłkę. A jak stały to chyba troszkę niemożliwe wasilaczu od kompa który na dodatek działa.

Zmienny of kors......bo niby skąd miałby być zmienny 108 za transformatorem....a zasilacz wymaga zmiany ...to fakt. :)

Co do różnicówek to w kompach ciężko je dobrać bo kompy mają duży prąd upłynnościowy.

A te sposoby z kalafiorem i podłaczaniem gniazda z bolecem i zworą do N to nie są do końca wpożo ale nie bede sie rozwijał w tym temacie bo to rzeka...:) Ten temat podałęm jkao ciekawostke tylko....tutaj rozwiązaniuem jest wymiana zasialacza of kors :)

Pozdrawiam i życze all the best.......nawet kurde Reed'owi kjtóry mnie tępi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Jak uzyskałeś 108V bo jeśli to prąd zmienny to lepiej zmień zasiłkę. A jak stały to chyba troszkę niemożliwe wasilaczu od kompa który na dodatek działa.

Zmienny of kors......bo niby skąd miałby być zmienny 108 za transformatorem....a zasilacz wymaga zmiany ...to fakt. :)

Co do różnicówek to w kompach ciężko je dobrać bo kompy mają duży prąd upłynnościowy.

A te sposoby z kalafiorem i podłaczaniem gniazda z bolecem i zworą do N to nie są do końca wpożo ale nie bede sie rozwijał w tym temacie bo to rzeka...:) Ten temat podałęm jkao ciekawostke tylko....tutaj rozwiązaniuem jest wymiana zasialacza of kors :)

Pozdrawiam i życze all the best.......nawet kurde Reed'owi kjtóry mnie tępi :)

Moszna ... sorx , ja cie tepie ??? 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Jak uzyskałeś 108V bo jeśli to prąd zmienny to lepiej zmień zasiłkę. A jak stały to chyba troszkę niemożliwe wasilaczu od kompa który na dodatek działa.

Świeeetnie... kolejny który nie czyta forum :-). Wyjasniane było już raz skąd to się bierze.

 

To jest dokładnie połowa napięcia jakie masz w sieci (w usa miałbyś 55V). Zasilacze i listwy muszą być koniecznie uziemione (zerowane)! Inaczej masz g. a nie ochronę przeciwprzepięciową.

 

Zasiłki nie musi zmieniać - wystarczy uziom albo zerowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dokładnie połowa napięcia jakie masz w sieci (...)

A chociaż wiecie skąd bierze się ta połowa napięcia zasilania :?: Jeśli nie, to zerknijcie sobie na schemat zasilacza. W układzie filtra przeciwzakłóceniowego (standardowy układ, bardzo często stosowany) przy nieuziemonej obudowie kondensatory C2 i C3 tworzą najzwyklejszy pojemnościowy dzielnik napięcia, którego środkowy zacisk połączony jest z obudową (SHIELD na schemacie). Więc normalnym jest, że jeśli obudowa nie będzie uziemiona, to będzie na niej pojawiać się połowa napięcia zasilania. Jednakże pojemności kondensatorów w w/w dzielniku są bardzo małe (4,7nF), więc maksymalny prąd jaki może popłynąć z takiego dzielnika będzie rzędu 0,4mA (coprawna wyraźnie kopie, ale jest niegroźny dla zdrowia). Gdy obudowa zostanie uziemona, to jeden z kondensatorów jest zwierany, co jednak nie wpływa na działanie filtra, gdyż w układzie jest jeszcze jeden kondensator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dokładnie połowa napięcia jakie masz w sieci (...)

A chociaż wiecie skąd bierze się ta połowa napięcia zasilania :?: Jeśli nie, to zerknijcie sobie na schemat zasilacza. W układzie filtra przeciwzakłóceniowego (standardowy układ, bardzo często stosowany) przy nieuziemonej obudowie kondensatory C2 i C3 tworzą najzwyklejszy pojemnościowy dzielnik napięcia, którego środkowy zacisk połączony jest z obudową (SHIELD na schemacie). Więc normalnym jest, że jeśli obudowa nie będzie uziemiona, to będzie na niej pojawiać się połowa napięcia zasilania. Jednakże pojemności kondensatorów w w/w dzielniku są bardzo małe (4,7nF), więc maksymalny prąd jaki może popłynąć z takiego dzielnika będzie rzędu 0,4mA (coprawna wyraźnie kopie, ale jest niegroźny dla zdrowia). Gdy obudowa zostanie uziemona, to jeden z kondensatorów jest zwierany, co jednak nie wpływa na działanie filtra, gdyż w układzie jest jeszcze jeden kondensator.
:)

 

looknąłem ten schemat....fakt...tylko nie koomam tendencyjnego podawania napiecia na obudowe skoro nawet w nowych instalacjach czesto nie ma mozliwości uziemienia (gniazda z bolcem tylko w łazienkach i kuchniach).......wiadomo...ktos to ma pojecie o tym to sobie poradzi....ale gospodyni domowa nie bedzie robić zwory on N na bolec i nie wymieni gniazda......no i nie ma pojecia ze te gdniazda bez bolca to służą do zasilania odbiorników z plastikowa obudową :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

looknąłem ten schemat....fakt...tylko nie koomam tendencyjnego podawania napiecia na obudowe skoro  nawet w nowych instalacjach czesto nie ma mozliwości uziemienia (gniazda z bolcem tylko w łazienkach i kuchniach).......wiadomo...ktos to ma pojecie o tym to sobie poradzi....ale gospodyni domowa nie bedzie robić zwory on N na bolec i nie wymieni gniazda......no i nie ma pojecia ze te gdniazda bez bolca to służą do zasilania odbiorników z plastikowa  obudową :)

1. Obudowa ma być uziemiona i koniec, jest to zgodne z większością norm na świecie.

2. Uziemienie jest jednocześnie ekranowaniem.

3. Koszt wytworzenia popularnych obudów byłby znacznie wyższy gdyby trzeba je robić z tworzywa.

4. To ty jesteś urzytkownikiem sprzętu i masz zapewnić mu warunki do prawidłowej eksploatacji (uziemienie).

5. Zerowanie uziemienia to tzw. prowizorka i nie powinno się tego robić :)

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

looknąłem ten schemat....fakt...tylko nie koomam tendencyjnego podawania napiecia na obudowe skoro  nawet w nowych instalacjach czesto nie ma mozliwości uziemienia (gniazda z bolcem tylko w łazienkach i kuchniach).......wiadomo...ktos to ma pojecie o tym to sobie poradzi....ale gospodyni domowa nie bedzie robić zwory on N na bolec i nie wymieni gniazda......no i nie ma pojecia ze te gdniazda bez bolca to służą do zasilania odbiorników z plastikowa  obudową :)

1. Obudowa ma być uziemiona i koniec, jest to zgodne z większością norm na świecie.

2. Uziemienie jest jednocześnie ekranowaniem.

3. Koszt wytworzenia popularnych obudów byłby znacznie wyższy gdyby trzeba je robić z tworzywa.

4. To ty jesteś urzytkownikiem sprzętu i masz zapewnić mu warunki do prawidłowej eksploatacji (uziemienie).

5. Zerowanie uziemienia to tzw. prowizorka i nie powinno się tego robić :)

Pozdr.

Ad 1) ..to ty uziemiasz obudowy z tworzywa??? :):):):)

Ad 3) dziś dla zapewnienie ochrony przeciwporazeniowej stosuje sie nawet żebatki w wiertarce z tworzywa...

Ad 4) prawda ale z zasztrzeżeniem ze stosowanie urządzenia zgodnie z instrukcja musi być możliwe.......czyli instalacja w domu przystosowana

Ad 5) absolutna prawda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

looknąłem ten schemat....fakt...tylko nie koomam tendencyjnego podawania napiecia na obudowe skoro  nawet w nowych instalacjach czesto nie ma mozliwości uziemienia (gniazda z bolcem tylko w łazienkach i kuchniach).......wiadomo...ktos to ma pojecie o tym to sobie poradzi....ale gospodyni domowa nie bedzie robić zwory on N na bolec i nie wymieni gniazda......no i nie ma pojecia ze te gdniazda bez bolca to służą do zasilania odbiorników z plastikowa  obudową :)

1. Obudowa ma być uziemiona i koniec, jest to zgodne z większością norm na świecie.

2. Uziemienie jest jednocześnie ekranowaniem.

3. Koszt wytworzenia popularnych obudów byłby znacznie wyższy gdyby trzeba je robić z tworzywa.

4. To ty jesteś urzytkownikiem sprzętu i masz zapewnić mu warunki do prawidłowej eksploatacji (uziemienie).

5. Zerowanie uziemienia to tzw. prowizorka i nie powinno się tego robić :)

Pozdr.

zapomniałem dodać jeszcze.....moze widziałes urzadzenia z wtyczką nie przystosowana do bolca???.....to sa własnie urządzenia gdzie izolacja wnętrza spełania rolę ochrony dodatkowej a nie tylko podstawowej.....tak to szło jakoś.

W każdym razie tam nie ma zerowania ani uziemiania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koles miał ten sam problem ..

pomogło poprawienie styku na N w gniazdku..

 

A apropos uziemnienia to w nowych budynkach zgodnie z normą sprzed bodajże 6 lat musza iśc 3 kable (1 uziemienie) a w starych budynkach szły zawsze 2 ale uziemienie mostkowało się z N ..

Inny problem to to , że każdy z nas w pokoju zazwyczaj ma zwykłe gniazdko bez uziemienia , chyba że mieszka.... w piwnicy, łazience itp. Albo ktoś był taki sprytny i elektryk mu podłaczył ...

A i żeby nikt nie myślał że listwy zasilające jakoś przed takim czymś zabezpieczają.. :) Koles mial firmowa porządna listwę z banku i niestety jak dotknął budy to "dostał kopa" :D..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koles miał ten sam problem .. 

pomogło poprawienie styku na N w gniazdku..

 

A apropos uziemnienia to w nowych budynkach zgodnie z normą sprzed bodajże 6 lat musza iśc 3 kable (1 uziemienie) a w starych budynkach szły zawsze 2 ale uziemienie mostkowało się z N ..

Inny problem to to , że każdy z nas w pokoju zazwyczaj ma zwykłe gniazdko bez uziemienia , chyba że mieszka.... w piwnicy, łazience itp. Albo ktoś był taki sprytny i elektryk mu podłaczył ...

A i żeby nikt nie myślał że listwy zasilające jakoś przed takim czymś zabezpieczają.. :) Koles mial firmowa porządna listwę z banku  i niestety jak dotknął budy to "dostał kopa" :D..

świeta RACJA ........z listwami tez racja....pełnia zupełnie inną rolę.....filtrów ....zabiezpieczeń antyprzepięciowych...itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koles miał ten sam problem .. 

pomogło poprawienie styku na N w gniazdku..

 

A apropos uziemnienia to w nowych budynkach zgodnie z normą sprzed bodajże 6 lat musza iśc 3 kable (1 uziemienie) a w starych budynkach szły zawsze 2 ale uziemienie mostkowało się z N ..

Inny problem to to , że każdy z nas w pokoju zazwyczaj ma zwykłe gniazdko bez uziemienia , chyba że mieszka.... w piwnicy, łazience itp. Albo ktoś był taki sprytny i elektryk mu podłaczył ...

A i żeby nikt nie myślał że listwy zasilające jakoś przed takim czymś zabezpieczają.. :) Koles mial firmowa porządna listwę z banku  i niestety jak dotknął budy to "dostał kopa" :D..

świeta RACJA ........z listwami tez racja....pełnia zupełnie inną rolę.....filtrów ....zabiezpieczeń antyprzepięciowych...itd.

Porządna listwa na pewno działa. Jeżeli masz ją podłączoną do gniazdka bez bolca to się nie dziwię że nie zadziała, 2 warystory są w niej wpięte pomiędzy fazę a uziemienie i zero i uziemienie. Jeżeli uziemienie w gniazdku masz zerowane to jeżeli wyładowanie pójdzie zerem to zadziała dopiero przy napięciu 2x285V (na takie napięcie są te warystory - przeważnie).

I to na tyle.

Odnośnie ad.1 to pisałem o obudowie z metalu.

Wtyczki które nie umożliwiają wpięcia do gniazdka z uziemieniem to wtyczki do instalacji 2 przewodowych. W nowych urządzeniach stosuje się wtyczki z wycięciem na bolec a urządzenia te posiadają tzw. 2 kl. izolacji ("ikonka" - 2 kwadraty na tabliczce znamionowej).

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koles miał ten sam problem .. 

pomogło poprawienie styku na N w gniazdku..

 

A apropos uziemnienia to w nowych budynkach zgodnie z normą sprzed bodajże 6 lat musza iśc 3 kable (1 uziemienie) a w starych budynkach szły zawsze 2 ale uziemienie mostkowało się z N ..

Inny problem to to , że każdy z nas w pokoju zazwyczaj ma zwykłe gniazdko bez uziemienia , chyba że mieszka.... w piwnicy, łazience itp. Albo ktoś był taki sprytny i elektryk mu podłaczył ...

A i żeby nikt nie myślał że listwy zasilające jakoś przed takim czymś zabezpieczają.. :) Koles mial firmowa porządna listwę z banku  i niestety jak dotknął budy to "dostał kopa" :D..

świeta RACJA ........z listwami tez racja....pełnia zupełnie inną rolę.....filtrów ....zabiezpieczeń antyprzepięciowych...itd.

Porządna listwa na pewno działa. Jeżeli masz ją podłączoną do gniazdka bez bolca to się nie dziwię że nie zadziała, 2 warystory są w niej wpięte pomiędzy fazę a uziemienie i zero i uziemienie. Jeżeli uziemienie w gniazdku masz zerowane to jeżeli wyładowanie pójdzie zerem to zadziała dopiero przy napięciu 2x285V (na takie napięcie są te warystory - przeważnie).

I to na tyle.

Odnośnie ad.1 to pisałem o obudowie z metalu.

Wtyczki które nie umożliwiają wpięcia do gniazdka z uziemieniem to wtyczki do instalacji 2 przewodowych. W nowych urządzeniach stosuje się wtyczki z wycięciem na bolec a urządzenia te posiadają tzw. 2 kl. izolacji ("ikonka" - 2 kwadraty na tabliczce znamionowej).

Pozdr.

Nie powiedziałem ze sie nie da włiożyc wtyczki tylko wtyczka odbiornika nie ma 3 żył . Bo 3 żyła własnie jest od obudowy odbiornika a skoro obudowa jest "sztuczna" to nie ma trzeciej żyły i tym samym wtyczki z "dziurą" ;) w którą w chodzi bolec :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instalacji elektrycznej gdzie sa tylko 2 prewody tak sie dzieje gdyz w zasilaczu pomiedzy obudowe a faze oraz zero sa wpiete dwa kondensatory ktore sluza do likwidowania przebic jezeli by mialy wystapic. Mocno zalecane jest stosowanie uziemienia w szczegolnosci gdy komp pracuje w sieci. Z grzejnikiem jest to jakies rozwiazanie ale podlaczac kogos pod 110V to niezbyt madre. Nie wiadomo jaka rezystancje do ziemi ma taka instalacja OC. Jezeli duza to narazasz siebie i sasiadow na przykre doswiadczenia zwiazane z dotykaniem grzejnika a osoby z rozrusznikiem serca moga to szczegolnie odczuc gdyz pikawa moze im stanac.

Pozdro

Dexter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko kompa mam podpietego do gniazdka bez bolca, jak bym sie podpioł do bolca to lepiej by sie krecil procek ? :)

Nie rob sobie jaj "kolego" :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...