Skocz do zawartości
@jaro@

Tagan 420 U01 - Dziwne Zachowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Na początku pragnę zaręczyć iż przeczytałem wszystkie tematy pokrewne ,dotyczące podobnych problemów - jednak każdy z przeczytanych był nieco odmienny w swej treści i tak naprawdę żaden nie pasował w 100% do mojego problemu .

 

Sprawa wygląda następująco :

 

1.Zakupiłem ten zasilacz miesiac temu .

Samo podłączenie przebiegło bez problemu .Zasilacz działał znakomicie (płyta Abit IC-7 G) przez prawie miesiąc czasu .

 

2. Po miesiącu ,podczas instalacji sterownika (drukarka) nastąpiło szybkie wyłaczenie komputera ,po którym włączenie nie było już możliwe (krótki ,sekundowy błysk diód ,wentylatorów i cisza) .

Po odłaczeniu zasilania oraz wtyczki ATX i po ponownym podłączeniu - znów błysk i cisza .

 

3.Rozebrałem komputer na częsci pierwsze celem sprawdzenia połączeń ,dociśnięcia kart itp.

Po złożeniu komputer odpalił bez problemu i działał przez jeden dzień .Pózniej schemat się powtórzył - wyłączenie i brak możliwości włączenia .

 

4. Poźniej już tylko ruletka ,zasilacz wyłącza sie coraz szybciej ,są okresy kiedy włączenie zasilacza staje się niemożliwe nawet przez kilka godzin ,po czym rusza na sekunde ,minute ,10 min. i się wyłącza .

 

Co sprawdziłem :

- zasilacz czasem nie chce odpalić na żadnej innej płycie (socket A) ,po czym działa znakomicie nawet przez 2 dni .

- zasilacz oczywiście "po mostku na ATX" działa - wentylatory się kręcą .

- napięcia w całkowitej normie ,nawet gdy za 1min. ma się samoczynnie wyłączyć

- po właczeniu zasilania zasilacz sobie cichutko cyka (przeczytałem na forum że to normalne)

- poprzednio prawie przez rok czasu pracowałem na Chieftec-u 420W - bez problemu ,nawet dziś podłączając Chieftec-a komputer pracuje bez podobnych anomalii .

 

Moje pytania :

Jeśli ten Tagan pracował przez miesiąc bez zastrzeżeń to chyba można wykluczyć problemy z płytą główną ? (także na tym forum czytałem o braku współpracy Tagan-ów z niektórymi płytami głownymi) .

Czy jest szansa na reklamację tego zasilacza ,czy drugi model Tagana nie odziedziczy tego dziwnego zachowania ?.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek - dziękuje za odzew w temacie .

 

Więc tak :

1. Stwierdziłem ,że wyłaczenie kompa po instalacji drukarki - było całkowitym przypadkiem .

Drukarka ,USB nie ma z tym nic wspólnego .Oczywiście próby starty kompa na tym Taganie odbywały się podczas wyjnowania kart ,urządzeń itp. Na koniec miałem gołą płytę + zasilacz i dalej zero startu zasilacza (1s i wyłączenie) .

2. Po zlożeniu wszystkiego i włączeniu komp odpalił z rożnymi skutkami (raz na godzine ,raz na minute ,później już tylko na 1s.)

3. Sprawdzałem praktycznie wszystko co można sprawdzić - jednak co można sprawdzić w przypadku kiedy mam gola płytę głowną a Tagan tylko bzyknie na 1s i wyłącza się ? .

3.Obecnie w kompie siedzi Chieftec 420W DF i działa bez zarzutu już drugi dzień .

 

Dziwią mnie dwa fakty :

1. Tagan działał na tej płycie prawie miesiąc bez zarzutu .

2. Podłączany dziś do innych płyt głownych rusza za każdym razem .

 

PS.

Rzeczywiście zasilacz zachowuje się jakby płyta miała zwarcie lub został odwrotnie włożony np. kabelek zasilający fdd .

Może jednak padło któreś z zabezpieczeń Tagana ? - może jest zbyt czułe ? .

Edytowane przez @jaro@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście sprawdziłem .

Bateryjka - 3.1V .

 

Podłączony pod tą płytę zasilacz Chieftec przeszedł właśnie test 24 godzinny (praca non stop) .

Podłaczając Tagana mam tylko 1s zryw komputera ,po czym cisza - tylko wyjęcie przewodu zasilania na pare sekund może zmusić go do ponownego zrywu 1s .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam układ startu na mobo a konkretnie elektronikę odpowiedzialną

za załączenie zasilacza (kabelek zielony i czarny we wtyku atx) czułość tego układu jest wystarczająca

dla załączenia Chiefteca a dla Tagana na granicy lub troszkę za mało. Tym bardziej że Tagan w innym

kompie pracuje poprawnie. Są metody sprawdzenia tego ale dosyć ryzykowne, dlatego nie posiadając zabezpieczeń kompa nie będę ich opisywał (możliwość spalenia kompa). B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuje za odzew w temacie troche rozjaśniło mi to w głowie .

 

Trudno mi jednak do końca zrozumieć poczynania mojego Tagana :) :

1. Kupuje zasilacz ,podpinam - wszystko działa bez najmniejszych problemów .

2. Po miesiącu obraża się na moją płytę ? (mozna podejżewać że to płyta zmieniła swoje usposobienie do Tagana) .

Wniosek z tego - dziwne te Tagany .

Jaka byłaby Wasza odpowiedź gdybym dodał jeszcze jeden szczegół :

po "awarii" wymontowałem zasilacz i po godzinie zacząłem go podłączać po kolei pod trzy płyty głowne (które miałem pod ręką) - na każdej był ten sam efekt - 1s startu .

Na zasilacz machnąlem ręką ,jednak na drugi dzień powtórzyłem testy - każda płyta wystartowała bez problemu .Każdka oprócz mojego Abita ...i tak jest do tej pory .

 

Pomijając domysły - w kompach siedze długo ,sporo składam - takiego przypadku jeszcze nie miałem .

Teraz zaczynam się zastanawiać co zrobić z tym Taganem - troche szkoda sie go pozbywać (jeśli jest sprawny) - może kiedyś znajde sposób na zmuszenie go do działania na mojej płytcie .

 

Oczywiście czekam na wszelkie Wasze rady ,pomysły itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi mi do głowy jeszcze jeden pomysł, jak możesz zapnij Tagana na swoje mobo

i zmierz linię 5V SB (chyba fioletowy kabelek na atx'e) w monemcie odpalania kompa,

być może siada to napięcie i dlatego wyłącza. :?

 

ps. Posprawdzaj na innych mobo tak dla porównania ze swoją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fioletowy kabelek - 5.1V .

 

Następna zagadka - wlasnie podłączylaem znów Tagana do mojej płyty - ryszyl za pierwszym razem .

Wyłączałem ,załączałem kompa - za każdym razem odpalał .

Pisze tego posta właśnie na tym zasilaczu w oczekiwaniu na ponowne wyłączenie komputera (w przypływach dobrej woli - ten zasilacza potrafił pracować nawet kilka godzin) .

W poprzednich przypadkach gdy już się wyłączył ponowne wlączenie było możliwe już tylko 1s .

 

To już naprawdę mnie przerasta .Rozumiem jak coś nie działa ale takie losowe włączanie się i wyłączanie komputera ....?

 

Przy nastepnym wyłączeniu będę zmuszony reklamować ten zasilacz .Z Komputronikiem współpracuje więc myślę ze z wymianą nie będzie problemu (postaram się jasno problem wytłumaczyć) .

 

Nie wiem czy w przyadku takiego zasilacza jak Tagan ma znaczenie mocno rozbudowany konfig ?)Chieftec sobie radzi bez problemu) :

 

- Prescott 3.0

- 4x HDD (w sumie 700GB)

- 3 napędy ATAPI

- X-Fi Elite Pro

- Radeon 9800Pro

- 1GB KingMax

- 4 urządzenia USB

- płyta IC7-G

itp.

Dalsze propozycje odnośnie rozwiązania tego dośc dziwnego problemu mile widziane .

Pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tagan działa już 15 godzin (nie wiem czy się cieszyć czy smucić) .

Rozumiem że przestanie działać jak sprzedam zapasowego Chieftec-a ? .

 

Mam kolejne pytanie do znawców (bo widzę że tacy tu są) :

 

1. Gdyby zadziałalo ktoreś z zabezpieczeń Tagana (żle podłaczony np. kabelek zasilający FDD) - czy jest możliwe że zasilacz "resetuje się' dopiero po dłuższym okresie czasu - np. po godzinie,dwóch ? .

 

Każda proba ponownego podłączenia Tagana była poprzedzona wyjęciem wtyczki zasilającej zasilacz ,a nawet wyjęcie wtyczki ATX .

 

2.Wiadomo jak działaja kondensatory ...więc domyślam się iż możliwe jest zachowanie Tagana - działa pare godzin póżniej przez pare godzin nie mozna go włączyć ? (mialem już taką jazdę) .

 

3. Jestem zdany na toto-lotka ,jesli chodzi o ten zasilacz (może działac godzinę ,tydzień i pózniej znów cały dzień z palcem na przycisku power ?) .

 

4. Rozumiem że zasilacza Tagan (U01) są na jakimś punkcie związanym z moim problemem bardziej czułe od Chieftec-ów ? .

5. Zimne luty - trudno wykluczyć jednak byly przypadki że podpinając go pod inna plyte ruszal bez problemu za każdym razem a po podpieciu go pod IC7-G -cisza .

 

Przeczytałem masę wątkow odnośnie podobnych zachowań zasilaczy .

Przyznam się iż ogolnie jest to dośc powszechny problem (start kompa na 1s) ale zawsze był podyktowany zwarciem - zlym podłaczeniem zasilania (FDD ,grafika itp) .

Moj przyadek jest chyba nieco odmienny - komp może działać kilkanascie godzin po czym się wylącza i wystartować go już bardzo trudno .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...