Skocz do zawartości
alepajonki

Wyciszanie Komputera I Nowa Obudowa

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę wyciszyć komputer za maksymalnie 450 zł (w tym także nowa obudowa).

Co mi polecacie zrobić?

 

Ja to widzę tak:

1. Nowa obudowa - jak najprostsza konstrukcja, z możliwością instalacji dwóch jak największych wentylatorów (1 na dyski i drugi pod zasilaczem). Musi mieć jakiś ekranik i wyświetlać temperatury grafiki i procka (mile widziany także HDD).

 

2. 2 wentylatory - ultra-ciche i w miarę wydajne - muszę ochłodzić dysk w macie! Prawdopodobnie będą 8cm-owe, bo tylko droższe obudowy pozwalają na większe.

 

3. Srebrna pasta na procesor - to z wyciszaniem ma mało wspólnego, ale jest konieczne, bo zdejmuje blaszkę z procka dla lepszego odprowadzania temperatury.

 

4. Radiator na mostek północny - koniecznie! Tylko jaki?

 

5. Cichy wentylator na kartę graficzną - czy MSI robi dobre coolery (te seryjnie montowane)?

 

PS.

1.Czy faktycznie potrzebuję matę na dysk? Wydaje mi się, że dysk to akurat najcichszy podzespół, ale nie wiem do końca...

2.Często cały komputer mi drży i strasznie hałasuje - czym to jest spowodowane? Jak to zwalczyć (nadal muszę się zmieścić w 450 złotych :D).

 

I najważniejsze - w jakich sklepach mam to kupić? W mojej okolicy są ATN (sprowadzają części z Komputronika), Sferis (dawny PTR), Vobis, Lucky-Star i Brawo. Oczywiście mile widziane wszelkie inne sklepy w Zgierzu i Łodzi.

Edytowane przez Venice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale pamietajcie ze on chce kupic jakas obudowe niby za bude mozna dac 100 zł ale to bedzie padaka a taki szef dragon to juz fajna naprawde ladna obudowa ;) ale 160 zł za bude a 400 zł na wszytsko no w sumie to mozna o wc myslec :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

//TOTAL EDYCJA Z AKTUALNYM ZESTAWIENIEM//

 

Obudowa: Cooler Master Centurion 531 Silver [246]

Wentylatory do obudowy: 2x Fander 120mm [78]

Wentylator na kartę graficzną: Arctic Cooling VGA Silencer NV6 (Rev. 2) [63]

Radiator na mostek północny: Zalman ZM-NB47J [18]

Pasta na procesor: Arctic Silver 5 [22]

Edytowane przez Venice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drganie obudowy jest często spowodowane dyskiem który wpada w rezonans - sprawdź czy to przez to.

 

Co do obudowy to mogę na nią przeznaczyć maksymalnie 250-300 złotych, więc Chieftec odpada.

A czy Ty w ogóle sprawdzałeś ceny tych obudów ? Trzeba się postarać aby znaleźć droższą niż 300 zł. Weź np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz problem. Jeśli ma być cicho (dobra buda i dobre wiatraki) to ze 100 musiałbyś dołożyć. Buda - Chieftec LBX-01 - miejsce na: dwa wentyle 92mm z lewej strony (proc i grafika), trzy z prawej (HDD), 1x120 tył. Chłodzenie grafiki - zerknij do mojego siga (bezgłośne - bez wentylatorów, na heat pipach, niestety nie wiem nawet ile kosztuje - jeszcze nie zapłaciłem). Wentylatory Fander 92 i 120 z regulacją obrotów - u mnie wystarczyło 1x120 tył i 1x92 nad grafiką, został mi jeszcze jeden 92, ale póki co na HDD jest niepotrzebny - buda ma dobry obieg, jak coś dołożę, to wtedy pomyślę nad założeniem go, nad procesorem nie potrzebuję. Wszystkie wentyle ustawione na 900rpm. W takim przypadku będzie cisza. Temperatura rdzenia grafiki nie przekracza 50 stopni (zmodowany 6800LE), procesora w stresie przy znamionowej częstotliwości - 34 stopnie, w budzie 24, dysku nie mierzyłem, ale jest chłodny. Za cały ten sprzęt nie powinieneś zapłacić więcej niż 500, może nawet nieco poniżej.

 

Edit - ceny:

Obudowa - 289

Aerocool VM-102 - 100

Fander 92mm - 34

Fander 120mm - 39

 

Razem: 462

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasywnego chłodzenia na kartę graficzną nie potrzebuję - wystarczy mi AC Silencer na minimalnych obrotach (18dB).

 

Co do obudowy to już odpisali na mojego mejla z iBoksa - jestem już zdecydowany na nią - prawie ideał, bo ma tylko jeden czujnik temperatury, więc tylko procek będzie pod monitoringiem...

 

Jedyna moja wątpliwość na tą chwilę to wentylatory do budy (potrzebuję 2x 80mm) - co kupić, żeby było cicho i wydajnie? Jedni proponują mi Akasy, drudzy AC, a teraz Jenot mówi o Fanderach - które są najlepsze (wydajność jest ważna, ale głośność maksymalnie 20dB).

 

PS.

Najlepiej żeby były z Komputronika ;)

Edytowane przez Venice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tej budzie, co wybrałeś masz miejsce na osiemdziesiątki, to Fander odpada - są tylko 92 i 120. Co do ich głośności, to ja ich nie słyszę - ustawione na 900rpm, fabrycznie mają zamontowane potencjometry do regulacji. Szczegóły powinieneś znaleźć na http://www.fander.pl

 

Na pewno chcesz tego i-boxa? One jakieś takie małe są. Nie wyglądają jakoś szczególnie paskudnie, ale podejrzewam, że miejsca w nich może nie być za dużo. A jak mało miejsca, to i obieg powietrza nienajlepszy.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz 80mm. Są głośne i mało wydajne. Spróbuj zamontować jakieś wolnoobrotowe 120. Najlepsze będą Fandery. Na maksymalnych obrotach każdy z tych wentyli będzie wyraźnie słyszalny. Fandera na minimalnych obrotach nie powiniennes usłyszeć. Podawanymi dB nie sugeruj się, gdyż to jest jedna wielka podpucha. nie ma jakiegoś ustalonego standardu do podawania głośności pracy i producenci pisza jak im sie podoba,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest (tania; z monitorem temperatury) obudowa z możliwością zamontowania wentylatorów 120mm?

 

Chiefteca nie chce - one mi jakoś nie pasują - cena też niezbyt fajna. A może są jakieś fajne BigTowery i nie za drogie?

Edytowane przez Venice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej monitor temperatury. Jak przyjdzie Ci ochota, to kupisz sobie jakiś panel. Przecież ten termometr, który umieścisz przy procku będzie pokazywał temperaturę co najwyżej radiatora a nie rdzenia. To już programowe monitory będą dokładniejsze. A jak chcesz się bawić w dokładny pomiar temperatury, to pożycz skądś pirometr, zmierz i porównaj z tym, co jest w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś miał jeszcze do dyspozycji ok. 50 zł, to proponuję WC.

Proponuję:

CPU: Cube CPU Pro - 100 zł

Chłodnica: COOLTEK EXSTREAM 2x120 - 175 zł

Pompka: Hydor L20 - 109 zł

Odpowietrznik: AirTrap - 29 zł

Wyntylatory: 2xFander 120mm - 78 zł

Węże: ok. 20 zł

 

Będzie to ciche i wydajne rozwiązanie. Zestaw jest tak złożony, że umożliwia dalszą rozbudowę np. o blok na NB, czy GPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukmek@

Generalnie wolę nie pakować się w WC... Jakoś tak nie pewnie bym się czuł z akwarium w komputerze. Podobno dobry zestaw chłodzenia wodnego kosztuje 1k złotych ;)

Poza tym będę miał wszystko tak ciche, że nawet nie zauważę różnicy między WC i AC :)

 

Aha - zapomniałem sprawdzić ich szukajkę :D

 

Ciekawie zapowiada się Cooler Master Centurion 531 Silver. Co o niej myślicie? Wg mnie ideał (nawet podobno ma cichy wentylator!!).

Edytowane przez Venice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci się podoba, to bierz. Jest z aluminium, dobrze rozplanowane miejsce, 1x120 wentyl + miejsce na zamontowanie drugiego, poprzecznie umieszczone dyski - dla mnie ważne - zdecydowanie wygodniej niż "normalnie" i jest większy porządek z kablami w budzie. IRL jej nie widziałem, ale wygląda na solidną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukmek@

Podobno dobry zestaw chłodzenia wodnego kosztuje 1k złotych ;)

Poza tym będę miał wszystko tak ciche, że nawet nie zauważę różnicy między WC i AC :)

skad masz takie informacje :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skad masz takie informacje :lol:

To ma być ironia? W starym Ekspercie (numer w całości poświęcony wyciszaniu i podkręcaniu). Teraz go nie mam, ale było o zestawach WC i porównali je do AC. I najtańsze WC cichsze od AC (poniżej 25dB) to (z gotowych) jakiś Zalman (ponad 1k zł), a ze składanych nie pamiętam dokładnie jaki, ale cena coś koło 600 złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...