Skocz do zawartości
luk1401

Project 0 dB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Robie w tej chwili całkowicie pasywny komputerek. Będzie mi służył do obsługi torrentów itp. Musi być całkowicie bezgłośny, ponieważ musze przy nim spać:/

Konfiguracja:

- Cyrix 500 (na sporym radiatorku, idle 35*C)

- mobo to jakis bicomp (shit z allegro za 25zł z prockiem, ma grafike i zbędny dźwięk)

- gigabitowa sieciówka pentagrama

- dysk seagate 7200.9 200gb sata2

- napęd DVD (nie wiem po co dvd ale cd nie miałem)

- buda to jakiś tracer (lol)

 

Jedyny problem to zasiłka. Poza tym komp nie wydaje żadnych dźwięków. Nie mam 500zł na pasywną zasiłke. Komp spoko leci na zasiłce 200W. Przerabiał ktoś zwykły zasilacz na pasywny?? Zastanawiam się nad przykręceniem stabilizatorów napięcia do dużego radiatora na zewnątrz zasiłki ale co z innymi elementami zasilacza?? Jakie zasilacze się naj mniej grzeją?? Na zasilacz z częściami do niego moge wydać 50zł. Mam Zasiłke 250W nawet nie wiem jakiej firmy, ale chyba bezpiecznik do wymiany. Pomocy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna sprawa... radiatory MUSZĄ byc odizolowane od elementów któe chłodza.. gdyż na nich wystepuje napięcie dsyć spore.. (ze 310V) :D a chyba nie chicałbyś się zaświecić po pierwszym włączeniu .. mam nadzieje ze to wiedziałeś.. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem PelzaK :) ja tak mialem w starej zasilce, wywleklem stabilizator na zew na radiator, bez izolacji i samo osobiscie i wlasnymi rekoma dotykalem tego radiatora i ..... no jakos zyje, nie swiecilem sie :)

a mam takie pytanko, skad tam sie bierze 310V ?? :D :D

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie wiesz.. Poniżej masz schemat standardowego zasialcza impulsowego (komputerowego)

 

Dołączona grafika

 

 

 

Jak widzisz napiecie wejsciowe 230V po wyprostowaniu przez diody daje około 310 V napiecia stałego... (230 x sqrt(2) = 325V) Takie napiecie występuje na kondensatorze 4a... ( o ile coś mi się nie pomieszało :) ) Te diody (mostek gretza) są chyba zazwyczaj przytwierdzone do radiatora, stąd to napięcie.. A tamten Twój zasilacz widocznie jakiś odmieniec...

 

poza tym ryzykant jesteś.. skoro bierzesz sie za przeróbki udrządzeń wysoko napieciowych nie wiedząc co Ci grozi :D

 

tutaj cały art o zasilaczach by zenfist

http://zenfist.pl/pelen.php?id=24

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheh 0Db.... utopia... wlozylem kupe forsy by miec pasywny komp... zasilacz Yesico Fl550, Scythe ninja+, plyta byla z zintegrowana grafika (Asus A8N-VM CSM GeForce 6150 ) i baracuda 160 SATA II i wiesz co....

G#$%^no z tego jak by nie bylo zawsze slychac szum dysku i w nocy zawsze uslyszysz, moze jak by zastosowac pasywne chlodzenie + dysk 2,5 cala w jakims tlumieniu.... ale prawdziwa cisze zapewni Ci tylko pamiec masowa flash.

 

ps. wkurzylem sie wywalilem plyte dolozylem dysk i x1900xtx i mam teraz niewiele glosniejszy komp bo chodzi w nim 4 x 12cm fandery na 5v i accelero X2 na karcie.

 

ps2. teraz kupilem juz plyte EPIA i buduje kompa pod tv i do sciagania torrentow, z dyskiem w gabce czy w czym takim nie wiem jeszcze ale w [gluteus maximus] mam jego temperature ma byc cichy.

Edytowane przez xisio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk połóż na gąbce, a do zasilania weź jakiegoś codegena 300W (dostępny na każym wysypisku śmieci) i wsyaw jakikolwiek wiatrak na 3v lub 5v (np. arctica)

tak żeby siętylko kręcił ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta obsługuje ten dysk bez problemu. Interface sata jest przez parte na PCI firmy UNITEC. Dysk musi być duży bo sporo plików na nim będzie. Musze mieć do nich dostęp z każdego komutera w sieci.

Na dysk kupie (nie wiem jak sie to pisze) silent boxa, więc teoretycznie powinien być niesłyszalny.

Pozostaje jedynie zasiłka. Kiedyś robiłem taki teściek że przykręciłem na kabelkach wszystko to co było przykręcone do radiatorów w zasilaczu do dużego radiatora od wzmacniacza. Niestety zapomniałem o podkładkach izolujących i było BUUM :D :D

Nie wiem czy poszedł bezpiecznik czy coś więcej.

Zasilacze jakich firm się według was najmniej grzeją??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bezpiecznik chyba widać kiedy jest uszkodzony :wink: Nie wiem czy ktoś sprawdzal jak mu sie zasiłka grzeje.. Wydaje się ze najmniej grzac się mogą zasilacze o możliwie dużych mocach ponad to co się od nich ciągnie... Podobnie z prockami.. Kupisz 1GHz skręcisz na 0.5 i bedzie chodził bez wiatraka spokojnie na defaultowym radiatorze (jesli kupisz tualatina to nawet mniej wystarczy skręcić)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)baracuda 160 SATA II i wiesz co....

G#$%^no z tego jak by nie bylo zawsze slychac szum dysku i w nocy zawsze uslyszysz, moze jak by zastosowac pasywne chlodzenie + dysk 2,5 cala w jakims tlumieniu.... ale prawdziwa cisze zapewni Ci tylko pamiec masowa flash.

nie do końca prawda - można skorzystać z produktu Scythe - Silent BOXa. Wchodzą do niego dyski do 10k rpm, o chłodzenie się nie ma co martwić - inżynierowie Scythe zastosowali patent z heatlane'ami. Możesz popodziwiać tu:

 

http://www.4max.pl/default.asp?g=26&gg=19&produkt=1852

 

Przy ograniczonych funduszach i odrobinie czasu można skonstruować coś na kształt Silent BOXa samemu:

 

http://forum.dzikie.net/index.php?action=show_temat&id=17759

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna przykrecic zasilacz z tylu obudowy , pionowo zeby zapewnic swobodny przeplyw nagrzanego powietrza ... poza tym wyciac jak najwiecej blachy , ewentulanie zdjac gorna czesc obudowy zasilacza ... przy malym poborze pradu jest szansa ze tak da rade ...

 

ja uzywalem przez jakis czas zasilacza 230W "noname" bez wentylatora , ciagnal durona 800 ... obudowe tak pocialem ze niewiele z niej zostalo , po jakims czasie zaczal sie rozpuszczac klej w zasilce :wink: , ale wszystko dzialalo w porzadku ... jednak jak zobaczylem klej na radiatorze od procka , zalozylem wentylator :wink:

 

co do wyciszenia dysku .. wd800jb dziala mi od 2 lat szczelnie owiniety materialem ... temp. w spoczynku 40*C , w stresie max 60 ... i nie mialem z nim jeszcze problemow ...

Edytowane przez HaL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też dyski zarzynały bardzo głośno no to wzięłem kawał blachy miedzianej kilka rurak i zmontowałem na prędce blok wodny. Potem ten miedziany koszyk owinęłem matą wygłuszajacą, gąbką i taśmą klejącą - wygląda tak sobie ale NIC dysków nie słychać - ale... teraz słychać całą resztę... ech te cholerne cewki, kondensatory no i monitor też hałasuje czasem.

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientowałem to dysku w silent boxie prawie nie słychać. Dzisiaj dostałem wiatraki arctic cooling. Jest duża poprawa po wsadzeniu do zasiłki, ale to napewno nie jest to o czym marze. Teraz najbardziej słychać dysk. Kupie jakieś maty bitumiczne i zobaczymy. Jakie są wasze odczucia z silent boxa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silent Box znacznie redukuje hałas dysku ale całkowicie go nigdy nie wytłumi. Generalnie większość ludzi go sobie chwali.

 

Osobiście - pomijając to że Silent Box jest już nieprodukowany :D - polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o zasilacz to serwer z podpisu biegal sobie radosnie przez dlugi czas na zasilaczu o mocy 230 wat. Jego maksymalny pobor nie przekracza 100 watow wiec poki co zasilacza nie zamierzalem zmieniac skoro sie sprawdzal.

 

Ktoregos pieknego dnia dotknalem obudowy, a ona cieplutka. Troche mnie to zdziwilo, ale nie mialem akurat czasu by sie tym zajac. Przypomnialem sobie o tym ze dwa dni pozniej. Co sie okazalo? W zasilaczu spalil sie wentylator. Martwy, ani drgnal. Dodac nalezy ze byda nie ma ZADNEJ wentylacji - wszystko zaklejone matami bitumicznymi. Jedyna wymiane powietrze zapewnial wentylator w zasilaczu wydmuciach!acy powietrze i szpara szerokosci moze 3 mm z przodu obudowy. A te pentiumy "troche" ciepla w sumie produkuja, w srodku byl upal, zasilacz parzyl. I co? I nic, wszystko full stable.

 

Jest tylko jedno ale, obciazenie gora 50% mocy zasilacza, strach pomyslec co by bylo gdyby komp bral te 80%... Chyba bym sie powiesil na skretce jakbym spalil ta plyte i procesory.

 

Takze wentylator zmienilem na noweczke, a wkrotce zmienie sam zasilacz na cos z wiatrakiem 120 mm ;)

 

W kazdym razie przerobienie zasilacza o mocy 200 watow na pasywny przy zalozeniu ze nie bedziesz z niego ciagnal 180 jest jak najbardziej do zrobienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piterix

fotki. linki?

Fotki będą jak skończę cały WC MOD. Już jest zorbiony i działa, ale musi jeszcze wyglądać - trzeba przeszlifować tu i tam budę. Zrobić tył i przód budy z odpowiedniego drewna no i shrouda zrobić z czegoś normalnego a nie z dykty i porządnie przyczepić do chłodnicy, i zmienić weże z Eheim na coś co przepuszcza promienie UV... przedemną dużo pracy - ale cisza już jest ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...