Skocz do zawartości
kuruś

Abit Nf7 (s) = Problemy, Złote Rady, Itp. Cz. 3

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

mam takie pytanko: mam wspomnianą w tytule płytę Abit Nf7-s v2

oraz dwie kości ram Twinmos 256MB DDR400 (pracujące w trybie dual channel) . Jednakże w dzisiejszych czasach (jak dla mnie) 512MB RAM to trochę przymało...

 

Czy istnieje możliwość, aby do trzeciego slotu dorzucić pamięć 512MB DDR400? Wtedy wszystkie 3 sloty byłyby zajęte.... Czy to będzie stabilnie działać (jeśli to będzie ram innej firmy)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobnie jak ty i zdecydowalem sie na spylenie moich 2x256 i kupilem 1x1024. A co do twojego pytania mysle ze bedzie dzialac. Chyba ze kupisz jakis badziewiasty ram ktory wogole nie bedzie kompatybilny z mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kleofas

Bedzie dzialac na stockowych ustawieniach dla pamieci, z podkrecaniem moze byc problem. Platforma NF2 ciezko radzi sobie z modulami 1GB i wyzszymi na biosach CPC ON/1T. W tym wypadku zaleca sie biosy CPC OFF/2T. Zdaza sie, aczkolwiek zadko, ze niewielkie oc przy 1GB ram jest mozliwe ale to musisz sprawdzic sobie sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam płytę główną Abit NF7S2 v 1.00 i procesor Athlon xp 2600+, zasilacz Chieftec 410W(max load)

Do pewnego czasu płyta działała jak należy, ale pewnego dnia (nie z jej powodu) spaliły mi się dyski twarde w systemie RAID. Przez jakiś czas nie używałem komputera, dopiero niedawno kupiłem dysk 160gb i postanowiłem ponownie używać komputer. I tu zaczynają się problemy. Pierwszego dnia komputer włączał się prawie za każdym razem, jednak czasami wszystko chodziło, tylko ekran się nie włączał (był czarny). Zainstalowałem windowsa i następnego dnia znowu się nie włączał(czarny ekran) potem raz się włączył ale pokazał tylko logo Abit i koniec, a teraz w ogóle nie działa. Próbowałem już wszystkiego: restartowałem bios na różne sposoby kilka razy ale to nic nie dało; próbowałem uruchamiać komputer bez poszczególnych części i nadal nic. Mam jeszcze jedną płytę główną gigabyte i jak do niej wszystko podłączyłem to działało, więc to musi coś być z NF7. Przy włączeniu wiatraczki działają, diody się świecą, dysk chodzi, cd chodzi, monitor działa, grafika też działa - jedynie ekran jest czarny i nic się nie dzieje. Podejrzewam że to coś z biosem, ale jak ja mam go wymienić skoro się nie da. A może da się coś przestawić fizycznie?

Szukałem na forach i google, ale każdy ma taki sam problem ale inny i trudno coś znaleźć dla siebie.

Jeżeli to pomoże to dodam jeszcze że na gigabyte jest taki przełącznik SW1. Jak był ustawiony na ON to działało ale wykrywało mi athlon 1100 natomiast na OFF była taka sama sytuacja jak z abitem, czyli działa ale jest czarny ekran. Zrestartowałem bios i zaczęło działać również na OFF i widziało athlon 2600+. Nie wiem co dokładnie ten przełącznik zmienia ale może właśnie to coś co nie daje uruchomić się abitowi.

 

EDIT:

Już sobie poradziłem. Jak ktoś ma podobną sytuację jak ja, czyli wszystko działa a i tak się nie włącza bios to jest rozwiązanie. Poszedłem do serwisanta (znalazłem go na allegro) i on za 12 zł wymienił mi kostkę bios, oraz zainstalował na niej (programatorem) najnowszy bios ze strony abita. Po tej operacji komputer znowu działa jak dawniej :-)

Edytowane przez draharz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moj problem to 2 dyski sata jednoczesnie. Problem polega na tym ze dyski jesli sa podlaczone same (jeden albo drugi) to wszystko jest ok. Jesli natomiast podepne 2 naraz to sypia oba bledami. Sadze ze to wina biosu SiI3112A lub jego sterownikow, lecz nic mi sie nie udalo zrobic. Bios mam najnowszy oficialny D27 i probowalem juz wszystkich driverow dla SiI (wlacznie z najnowszymi i z windows update). Dyski przestawilem zworkami na SATA1. Probowalem cos wyszukac w necie lecz nic nie moge znalezc. Trzy dni juz nad tym siedze i szlak mnie jasny trafia.

Konfiguracja kompa: Abit NF7-S v.2.0, Samsung SP2004C, Samsung HD501LJ, Windows XP SP2.

 

Prosze o pomoc.

 

EDIT: Problem sie rozwiazal po zakupie kontrolera SATA na PCI na Allegro. Dalem okolo 45zl za jakis syf na VIA VT6421A i jest ok. Widze ze temat jest juz martwy a szkoda :(.

Pozdro

Edytowane przez SloNiks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludziska, mam taki maly problem ... czasami sie wylacza mi zintegrowana sieciowka rotfl dziwna sprawa, po restarcie wraca, wiem ze SS sie wylacza przy wysokim FSB ale zeby sieciowka?! napiecia na nic nie daja ... fsb znowu takie duze nie jest 235

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos zasmierdzialo kiedys pieknego dnia. Ciezko mi okreslic rodzaj tego swadu.

 

Zanim zorientowalem sie ze padla plyta glowna, okazalo sie ze w kraine wiecznych lowow udal sie takze zasilacz (tagan 380)

 

Nie zdecydowalem sie oddac plyty do naprawy, poniewaz ciezko mi bylo okreslic jakiekolwiek szkody. Nic procz plyty na szczescie nie padlo, linia zasilajaca CPU wydaje sie byc OK. Dopiero dzis przegladajac plyte w wolnym czasie, przy dobrym swietle, zauwazylem wybrzuszenie:

 

http://www.yooguruto.rox.pl/yooguruto/abit/abit.jpg

http://www.yooguruto.rox.pl/yooguruto/abit/abit_zoom.jpg

 

Na 1 zdjeciu chodzi o cudo na wysokoscie portu AGP (widac wybrzuszenie)

 

Czy ktos wie co to jest i czy to co widzicie ma sens z historia smierci abita? A moze oplacalnym bedzie nawet krok naprawy?

 

Ciekawi mnie Wasza opinia.

Edytowane przez alcen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przepraszam że tak bezpośrednio zwracam sie tutaj, ale niestety dwugodzinne studiowanie cz.2 i cz.1 tematu o NF7-S nie pomogło :((( Szukam dobrego chłodzenia (raczej pasywnego) dla mostka północnego (i południowego też jeśli konieczne - narazie bez chłodzenia u mnie), ponieważ mój fabryczny wiatrak właśnie sie dociera tzn jest prawie na umarciu :] dlatego proszę o propozycje jakiegoś dobrego radiatora lub ewentualnie radiatora z wiatrakiem (byle jak najcichszy). Chce troche podkręcić procka na tej płycie tj. mojego Bartona 2500+ na którym mam zamontowanego Pentagrama QC-80 CU i przydałoby sie do tego dobre chłodzenie mostka północnego.

 

Zastanawiam sie nad zakupem ponownie oryginała tj tego:

http://www.allegro.pl/item318201772_orygin...7_3_sztuki.html

 

Ale bardziej jestem zdecydowany na jakieś pasywne chłodzenie np to:

http://www.allegro.pl/item317862655_wentyl...e_np_40_cu.html

 

Czy może być problem z zamontowanie tego pentagram Freezone NP-40 Cu ponieważ na procku mam obecnie Pentagrama QC-80 CU? I czy NP 40 Cu będzie pasował w oryginalne dziury w płycie NF7-S?

Proszę o inne dobre propozycje. Z góry dzięki!!! :)

Edytowane przez antoniofavretto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema ja mam na mostku północnym ZALMAN NB47J http://www.allegro.pl/item313457101_zalman...ike_od_aab.html jest według mnie dobry cicho i chłodno.(najlepiej jak Masz jakieś wiatraczki w obudowie żeby była cyrkulacja powietrza to dodatkowo będzie chłodziło Radiatory.) a na mostku południowym mam też radiator tego typu http://www.allegro.pl/item313457041_zalman...ike_od_aab.html . Co do oryginalnego chłodzenia to odradzam, wiatraczek się zaciera no i jest głośny .

 

A co do tego Pentagrama to nie miałem ale też powinien być dobry i pasować w dziury.

Edytowane przez marco1111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak radzi marco1111, rowniez polece Ci niebieskiego zalmana, a na poludniowy zlotego. Te kilka lat temu, gdy ten abit krolowal, byl to nieodlaczny dulet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie zdecyduje na tego Zalmana NB47J i na mostek południowy kupie tego złotego :) Na pewno będzie pasował ten Zalman z moim Pentagramem QC-80 CU na procku? Mierzyłem to linijną ale wole zapytać na forum, może ktoś ma taką konfiguracje: Zalman NB47J na northbridge i QC-80 Cu na procku na płycie NF7-S?

 

PS jaką paste polecacie do tego zalmana na mostek północny i południowy, również przy okazji małej modernizacji chciałbym "wymienić" paste na procku i tu z kolei drugie pytanie, czym wyczyścić starą paste na procku (obecnie biała pasta zwykła)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinien pasować ale pewny nie jestem, najwyżej będziesz musiał trochę uciąć tego Zalmana i będzie git :) co do pasty to polecam ARCTIC SILVER 5 pod względem cena/jakość , a pastę z procka można w ten sposób że bierzesz np. wacik do uszu nasączasz go spirytusem i delikatnie likwidujesz pastę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tematyka tej płytki trochę temu już umarła ale ja mam świeży problem.

Coś pokombinowałem na płycie (Abit NF7-S v2.0) i nie startuje mi. Najprawdopodobniej niechcący podłączyłem zamiast wtyczki 12V to

"przedłużenie" głównej wtyczki pod P4.

W stand-by świeci się czerwona dioda, po włączeniu wentylator na procu i w zasilaczu wykonuje 3 obroty, dioda zielona na płycie raz szybko mruga i wszystko się wyłącza. Czy ktoś już spotkał się z takim problemem? Na początku myślałem, że to jakieś zabezpieczenie termiczne ponieważ ni stąd ni zowąd płytka zaczęła działać - działała tydzien bez zarzutu i znowu to samo...od 24h trup.

 

Czy ktoś ma jakąś radę?

Pozdrawiam,

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam pytanie, otóż posiadam płytę Abit NF7-S v2.0, działała ok do czasu, od kilku dni przy uruchomieniu kompa, który był wyłączony całą noc mam problem z ponownym włączeniem. Objawy są następujące komp uruchamia się ale procesor wstaje na minimalnych ustawieniach tzn jako 1100MHz, a na ekranie pojaiw sie mniej więcej taki komunikat :CPU is Unworkable or has been changed" i jeszcze dalej jest napisane że muszę wejść do CPU menu aby zmienić ustawienia. Dodam że po wejście do Biosa wszystkie ustawienia są ok, ale gdzy tylko wejdę do Biosa i zapiszę F10 komp nie wstaje. Muszę go wyłączyć na ostro odczekać i znowy wstaje na minimalnych ustawieniach ale tylko CPU. Czasami po pierwzsym uruchomieniu po nocy wogóle nie wstaje system tylko wiatraki się kręcą, wtedy wyłączam zasilacz wypinam kabel zasilania i ponownie po chwili go załączam wtedy znowu wstaje komp na ustawieniach CPU na min. Również dodam, że po kilkunastu minutach działania WINDY wystarczy, że zrestartuje kompa i wejdę do Biosa i go zapiszę F10 beż jakichkolwiek zmian komp wstaje i prawidłowo widzi mojego proca. Moja konfiguracja to Abit NF7-S v2.0 (nie opodkręcana) CPU to Athlon Barton 2500XP, pamięci to Goodram DDR 2x512MB, zasilacz to Modecom Feel 3 400W, grafika to Palit Geeforce 5500 256MB DDR, proszę o pomoc. Dodam, że komp wogóle mi się nie wiesza, nie mam z nim żadnych problemów oprócz tego wymienionego. Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie. Mam płyte ABIT NF7 ver.2.0. Upgradowałem bios do wersji 2.8 ze strony ABIT'a. Pytanie jak spr czy może wiecie jaki max dysk bios obsłuży? Bo zamierzam kupić. Proszę o szybką odpowiedź.

 

z tego co wiem to każdy ale z prędkością tylko Sata1

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam kompa jak w sygnaturze i ostatnio z moją NF7 zaczął się pewien problem.

Procesor na codzień zapuszczony na 200x11.

Ramy mam Kingston 1x512 400Mhz CL3 i Apacery 2x256MB CL2 333Mhz i zapuszczone to wszystko na CL2,5-3-3-7 400Mhz.

I teraz do rzeczy:

Ostatnio często podczas startów pokazuje częstotlotliwość procka, ramu i jego ilość i się zatrzymuje, dysk nie zaczyna pracować.

Wtedy pomaga tylko wyłączenie zasilacza i włącznie ponownie i wszystko wstaje jak powinno.

Ostatnio zmieniałem kartę na z 9600SE na 7600GS DDR3 i dokładałem tą 512MB Kingstona.

Coś z zasilaczem? Bo nie mam już pomysłów. Podejrzewam go bo daje strasznie nie stabilne napięcia, vcore procka przy 1,9V w BIOSie wacha się od 1,72V do 1,85V, co w dodatku mnie blokuje w OC, ale nie chcę już wiele inwestować w ten sprzęt.

Edytowane przez Kamil1994

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam do was (pewnie banalne) pytanie

Ostatnio wpadł mi w ręce abit nf7s, i postanowiłem trochę pokręcić w biosie.w Efekcie czarny ekran i nie załącza biosu. czy możecie mi powiedzieć dokładnie jak wyczyscic CMOS bo po rozmowie ze szkolnym informatykiem wyniklo ze powinno to pomoc.

Edytowane przez playerx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i stary temat, ale jak widzicie niektórzy się jeszcze bawią na tej płycie ;) Mam problem z napięciem na procku przy wysokim FSB... Daję FSB 240 i napięcie 1,875V... i windows ładuje się w nieskończoność - pasek sobie leci cały czas, dioda od dysku świeci się na stałe. Próbowałem mnożnikiem obniżać częstotliwość procka (do bliskiej standardowej) i nic... podwyższenie Vdd też nic nie pomogło. Zjechanie z FSB do 234 pomaga. Na sekcji zasilania małe radiatory na taśmę termoprzewodzącą (3M). Jak zmniejszę napięcie do 1,75V to działa na FSB=240MHz.

Jak zmusić płytę do pracy przy takim Vcore i więcej na wysokim FSB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z jakim biosem podchodzisz do podkręcania? Ogólnie jeśli masz oryginalny bios Abita to FSB >240 jest niewykonalne, zmień na jakiś TaiPan lub TicTac. Ja mam (i kocham szczerze, mimo że leży w szafie) NF7-S v2 z biosem D27_TaiPan_0.3_ED_Bpl_3.19C_27.12.04 i udało mi się na nim wycisnąćkiedyś FSB=266, ale timingi pamięci były coś koło 3-5-5-12.

Dobranie odpowiedniego biosu to kluczowa sprawa przy wysokim FSB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden standardowy. Jest bios od TicTac'a albo Merlina (D27). Ogólnie płyta się lubi wysypać przy wysokim Vcore (>1,85V) nawet przy niskim FSB.

Edytowane przez Chlebu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poluzuj timingi na pamiątkach i daj im więcej Voltów. Przy FSB=240 na pamiątki idzie 480MHz a nie każde DDR to zniosą. Sprawdź czy wersja biosu jest dla 2T lub 1T. Jak chcesz wysokie FSB to wybierz 2T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...