Skocz do zawartości
C!@zzz

Seagate Sata Ii 250gb 16 Mb (czegoś Tam)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakupiłem sobie dysk Seagata SATA II 250GB 16MB (czegoś tam). No i teraz pytania i problemy z jakimi się spotkałem… Posiadam DFI INFINITY NF4, 1 giga ramu i altona 64 3200+ A więc oto moje pytonka:

1. Podczas podłączenia dysku sprawdziłem w biosie czy coś przypadkiem nie trzeba ustawić. Było sporo ustawień z SATA które były na Disable dlatego pytam co przydało by się zmienić w środku aby wszystko działało? Niby problemów z zainstalowaniem Windowsa nie było ale… zawsze lepiej żeby wszystko działało

2. Zapomniałem zrobić partycji albo instalator mnie oto nie poprosił, nie wiem. I teraz pytanie jak to zrobić w windowsie? W Pomocy zaciąłem się na „Prawym przyciskiem myszy kliknij nieprzydzielony region dysku podstawowego” Co ja mam zrobić żeby mieć głupią partycje D?

3. Teraz Drajwery do dysku. W instrukcji płyty było coś lakonicznie napisane o konfiguracji jaki RAIDów (niech mi ktoś wytłumaczy ocb…) a na dysku, na naklejce o jakiś driverach też było. A Windows wykrył dysk jako jakieś numerki oraz proponuje mi od instalowanie tychże numerków. Na stronie seagata nie znalazłem żadnego info o driverach

4. Chce przegrać z dysku ATA na ten dysk SATA dane. Czy jak podłączę oba dyski to wszystko będzie Oki czy będą się „gryzły” itp.?

 

Na razie tyle choć znając życie coś jeszcze dopisze…

Z góry dzięki na pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1: jeżeli dysk jest widziany w pełnej pojemności (w BIOS) i można z niego korzystać to nie ma potrzeby niczego ustawiać

 

2: partycjonowanie w np: Windows Xp należy wykonywać programem: diskmgmt.msc

 

3: sterowniki są potrzebne jedynie do kontrolera dysków, jeżeli dysk został wykryty poprawnie i można go normalnie używać to konieczności zainstalowania sterowników nie ma, ale dla poprawienia wydajności zawsze warto

 

jeżeli nie utworzyłeś macierzy RAID, to żadne starowniki nie ustawienia nie są potrzebne, najlepiej w BIOS wyłączyć funkcje RAID

 

4: jak podłączysz dysk ATA i SATA to oba będą działać poprawnie

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jest w biosie wykrywany jako jako jakieś numerki o pojemności 238GB czyli ok

2. Ten program trzeba sciągnać czy gdzies w windzie jest?

3. Znalazłem dyskietkę RAID SATA w dokumentacji plyty glownej, czy to są te sterowniki

4.A jak się pozbyć tego, że windows probuje usnać dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jest w biosie wykrywany jako jako jakieś numerki o pojemności 238GB czyli ok

2. Ten program trzeba sciągnać czy gdzies w windzie jest?

3. Znalazłem dyskietkę RAID SATA w dokumentacji plyty glownej, czy to są te sterowniki

4.A jak się pozbyć tego, że windows probuje usnać dysk?

1. tak

2. to jest narzędzie systemowe

3. to są starowniki do RAID, jak nie masz macierzy RAID to ich nie instaluj

4. w jaki sposób ?

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pasku zadań w windowsie pokazuje mi się "bezpieczne usuwanie sprzętu" gdzie windows proponuje mi usuniecie tego że dysku.

w porządku, system nie chce się dysku pozbyć a jedynie daje taka możliwość

wejdź do Menadżera urządzeń, wybierz właściwości dysku SATA i zaznacz jak na poniższym obrazku, jeżeli jest inaczej

 

 

Co do tych partycji=> co zrobić teraz http://img84.imageshack.us/img84/7195/beztytuu1mj.jpg ???

hmm to jest problem bo masz jedną partycje zajmującą całą przestrzeń dysku, musisz pobrać jakiś program do zmiany rozmiaru prtycji np: Partition Magic, zmienić rozmiar partycji juz istniejącej i w miejscu wolnym dopiero utworzyć nową partycje Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok zrobiłem jeszcze raz format mam moje "wymażone" 2 partycje ;) 2 dyski działają dane siem przegrywają. Jednak windows dalej proponuje mi deinstalacje dysku no i jeszcze jedno pytanko. Gdzieś tam w instrukcji pisałem że predkość przegrywania danych w sacie z dysku na dysku (niechodzi z ATA na SATA, tylko w samej sacie) wynosi 15 giga/s. Z ciekawośc skopiowałem dane i czas jest mniejwiecej taki sam jak na starym dysku. OCB? tani chwyt reklamowy czy coś źle zainstalowałem ? No i dalej jak zrobić, jakie sterowniki zainstalować zeby windows w 100% wykrywał dysk. Wykrywa, ale jednak chciałbym mieć te 100% bo w informacji o dysku

http://img180.imageshack.us/my.php?image=zol5vd.jpg

Edytowane przez C!@zzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok zrobiłem jeszcze raz format mam moje "wymażone" 2 partycje ;) 2 dyski działają dane siem przegrywają. Jednak windows dalej proponuje mi deinstalacje dysku no i jeszcze jedno pytanko. Gdzieś tam w instrukcji pisałem że predkość przegrywania danych w sacie z dysku na dysku (niechodzi z ATA na SATA, tylko w samej sacie) wynosi 15 giga/s. :blink: (chyba 150MB SATA). Z ciekawośc skopiowałem dane i czas jest mniejwiecej taki sam jak na starym dysku. OCB? tani chwyt reklamowy czy coś źle zainstalowałem ? No i dalej jak zrobić, jakie sterowniki zainstalować zeby windows w 100% wykrywał dysk. Wykrywa, ale jednak chciałbym mieć te 100% bo w informacji o dysku

http://img180.imageshack.us/my.php?image=zol5vd.jpg

Dysk jest SATA 2 (czyli max 300MB/s z tym że ta mobo ma SATA 1), ATA/IDE teoretycznie ma max 133MB/s, praktyczny transfer pomiędzy dyskami powinien wynosić ok 25-30MB - w porywach troche więcej (dodatkowo uzależnione jest to od wielkości pliku - duże pliki szybszy transfer a małe wolniejszy) - tak samo jest jeśli chodzi o transfer na pojedyńczym dysku. Się uparłeś na to instalowanie sterowników a tak naprawde nie jest to wcale do szczęścia potrzebne (wogóle jest coś takiego jak sterowniki do dysku :?: są do RAIDa ale do dysku :unsure: ) Zrób sobie lepiej mniejsze partycje bo teraz skoro piszesz że masz dwie to obstawiam że 10GB i reszta lub 50/50. Zainstaluj sobie Partition Magic i tam wszystko łatwo zrobisz. A co z odinstalowanim dysku to nie mam pojęcia bo nie miałem do czynienia z dyskami SATA (się znaczy miałem ale wsio już było poustawiane).

 

PS: z tym odinstalowywaniem dysku przez winde to imho na prawym górnym screenie trzeba zaznaczyć tą pierwszą opcje.

Edytowane przez Paweł666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

partycje mam 75GB systemowa i reszta na dane. co do tego że sie tak uparłem to to że denerwuje mnie to "bezpieczne usuwanie sprzetu" TA opcja nic nie dała

Ale mi chodzi o instalowanie sterów do dysku - że na to się uparłeś. Bo to odinstalowywanie to jak kto woli i jak komu wygodniej (jeśli zmina no opcje "optymalizacja czybkiego usuwania" nie pomogła to już musi ktoś kto miał do czynienia z dyskiem SATA ci pomóc).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...