Skocz do zawartości
ma3ek

Kibelek A La Ma3ek

Rekomendowane odpowiedzi

6 :)

Nie lubię się chwalić i pisanie tego posta odkładam już od bardzo dawna. Dwa kible w domu mam już od dobrych trzech lat :wink: I niby nic w tym dziwnego. Jednak ze względu na "niecodzienność" jednego z nich postanowiłem Wam go przedstawić. Mam nadzieję, że moje pomysły przypadną komuś do gustu.. a może nawet natchnął do zrobienia czegoś lepszego :D No dobra.. zaczynamy:

 

Dołączona grafika

 

eee.. to nie o ten klopik mi chodziło :-P chociaż ten też własnoręcznie dziergany :-P jakiś chaos (pozdrowienia) mi się tu wkradł (dosłownie i w przenośni). Zacznę jeszcze raz:

 

Dołączona grafika

 

Bloczek to pierwsza, trójkróćcowa wersja Frosta, mocno zmodyfikowana: dwa króćce, nawiercone finy powodujące zawirowania wody, przykrojony na moje potrzeby top. Bloczki z NB i HDD powędrowały w inne, dobre ręce.. nowe się robią :) Właściwie to na NB już jest:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Narazie z topem pod CPU, gdyż chcę sprawdzić jego skuteczność. Piny zrobione metodą nawiertu ponad 100 (słownie: stu) otworów, wysokie na 9mm. na NB powinien być jak znalazł a może i na CPU się sprawdzi.. zobaczymy :wink:

Pompka to Hydorek L20 ze zintegrowanym (wklejonym) rezikiem. Napełnienie i odpowietrzenie układu trwa dosłownie kilka sekund.

A chłodnica? Obecnie mam coś takiego:

 

Dołączona grafika

 

Skuteczność takiego rozwiązania bardzo duża a przy tym zero wiatraków. W sumie mogła by być przymocowana do boku budy (tak w planach miała stać) jednak teraz mam nowe, lepsze rozwiązanie i dlatego pozostała tak jak jest.

A właśnie. Nowe rozwiązanie chłodzenia wody. Oto fotki fazy "w trakcie wykonania" jednak już coś można zobaczyć a przynajmniej zrozumieć zasadę. Miast obecnej chłodnicy olejowej postanowiłem zastosować takie coś:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Rozwiązanie podobne do TEGO jednak znacznie od niego tańsze a równie ładne :wink: Jak się będzie sprawowało napiszę jak skończę.

 

Na chwilę obecną to tyle. W miarę postępu prac i zbliżaniu się ku końcowi (czy on kiedyś nastąpi tego nie wiem.. hihihi) będę zamieszczał jeszcze jakieś dodatkowe obrazki.

3majcie się.. chłodno :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to jakoś nieskładnie nam to zaprezentowałeś:> Najpierw frosta, a potem nie zamontowny blok na nb, który obecnie ma być na cpu. Heh, pokręcone trochę. Całości raczej nie pokazałeś.

Ta chłodnica to nie z aluminium?

Trochę długie muszą być te węże (tak wnioskuje z zaprezentowanych fotek), więc pompka się może troche męczyć.

 

Z wszystkich zdjęć, które pokazałeś pierwsze podoba mi się najbardziej :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to jakoś nieskładnie nam to zaprezentowałeś

Następnym razem się poprawię :D Jak juz pisałem nie lubię się chwalić i dlatego tak nieskładnie mi to wyszło :oops:

Z wszystkich zdjęć, które pokazałeś pierwsze podoba mi się najbardziej icon_lol.gif

I z tego klopika jestem najbardziej dumny ;) Dużo, dużo pracy ale jeszcze większa satysfakcja. Hehe jak to Chaos powiedział: "najekskluzywniejsza część mojego mieszkania" :lol:

skad wytrzasles takie alumy :?:

Trochę się ich naszukałem ale sie opłaciło. Są naprawdę estetyczne i gdy testowałem je w jednym kawałku okazały się całkiem wydajne :D Firmy niestety nie pamiętam.. fakturę mam gdzieś w pracy, w poniedziałek Ci odpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mariush190

bedziesz musiał jakis płyn do wc dolac zeby ci nie korodowała miedz z alu. Kiedys leciałem na samej demineralce miedz + alu i dwa tygodnie i woda nabrała "rudego" koloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedziesz musiał jakis płyn do wc dolac zeby ci nie korodowała miedz z alu.

To się rozumie samo przez się B-) Borygo powinno załatwić sprawę i zadziałać jako inhibitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Może dlatego, że mam za sobą cały dzień pracy w 40*C. A może dlatego, że zimne piwko, niekoniecznie jedno, walnęło juz do głowy. Napiszę dlaczego założyłem ten temat. Normalnie bym tego nie zrobił, tzn. nie zakładał tematu pod tytułem "moje WC". Chciałem się jednak przekonać jakie zainteresowanie na forum wzbudzi klopik, który "nie świeci" ale za to jest zrobiony właściwie własnoręcznie: począwszy od bloków, poprzez chłodnicę, na modyfikacjach pompy i reza skończywszy. Z góry zakładałem, że nikt go nawet nie zauważy. I nie pomyliłem się. Dużo większą popularność w oglądaniu i wyrazach zachwytu zyskały chłodzonka poskładane z gotowych części, w których jedynym frapującym problemem było umiejscowienie gotowych "BIPo pochodnych" - wałkowane miliony razy oraz kolejność bloków - wałkowana dwa miliony razy.

 

Smutne... :sad:

 

p.s. jak dla mnie EOT, dobranoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ale czego oczekiwales? Zaprezentowales jakis zarys swojego chlodzenia w trakcje realizacji. Radiatorki alu sa interesujace, co zreszta mialo wydzwiek w zadawanych pytaniach. Tylko nad czym tu dyskutowac? - mysle ze jest oczekiwanie az prace sie posuna dalej, podlaczysz chlodnice z tych radiatorow ect. Zeby temat zyl dluzej trzeba zrobic cos na ksztalt workloga.

A iloscia postow tez nie ma sie co przejmowac. Ktos pokaze gotowy (skonczony) zestaw podkladany ze sklepowych czesci, jakies wezyki UV, w miare czysto zrobi to temat sie rozrasta bo kazdy sobie nabija posta skladajac jakas monotonna pochwale, czasem rzucajac jakas tendencyjna uwage - imo to nie ma wielkiej wartosci. Lepiej jak uklad zainteresuje 1 osobe na powaznie, moze nakloni ja do zrobienia czegos takiego, da do myslanie, niz miec 3 strony jakichs nudnych komentarzy w stylu "ladnie poukladane, czysto - podoba mi sie!...". Dzialaj dalej :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe zainteresowanie nie wynika z tego że twój WuCet nie jest "bling bling", tylko ze sposobu w jaki to ukazałeś, a nie ukrywajmy że odbiega od standardowego tego typu tematu.

Niektórzy nie moga sobie pozwolić na części z najwyższej półki, a innych pasjonuje zrobienie wszystkiego samemu od podstaw. I nie mów, że takie konstrukcje nie są zauważane, bo jednak jeszcze spora część forum jest zainteesowana jak by tu mieć tanie i wydajne WC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy widzimy te niesamowite profile aluminiowe i nawet u przeciwników homemade'u zapewne budzą one zachwyt pod względem estetyki - nawet nie podłączone.

Jednak opowiedz coś więcej jak je wyszukałeś, „normalnie”, do czego one są, jak długo je szukałeś i gdzie je znalazłeś i ile kosztują? Skąd w ogóle wiedziałeś, że takie coś istnieje?

Na razie mam tyle pytań, oczywiście interesują mnie dalsze szczegóły techniczne, ale to mam nadzieja będzie się wyjaśniało w trakcie realizacji.

 

p.s.

Czy już się wku.....eś i masz nas w d.... ? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I z tego klopika jestem najbardziej dumny ;) Dużo, dużo pracy ale jeszcze większa satysfakcja. Hehe jak to Chaos powiedział: "najekskluzywniejsza część mojego mieszkania" :lol:

biorąc pod uwage ze jak bylem u Ciebie to miales zrobiony ino kibel/prych pokoj sypialny i zaczeta kuchnie to wiesz ;]

fakt prysznic sie milo bralo (bez podtextów .. sam bylem :P ) i lazienka ladniusia..

 

a co do WC-ta .. coz jedni stawiaja na cisze inni na wyglad inni na cos innego ..wazne zeby wc spelnialo twoje wlasne wymagania ..

no i wciaz czekam az skonczysz te chlodnice z profili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja cie pochwale za twoja prace wlozona w ten wc... chlodnica naprawde wyglada 1 klasa... nie przejmoj sie ze nie masz 100 postow w temacie... i tak 90 % z nich byla by tupu: o ja p...., bardzo mi sie podoba etc. ja ogolonie tez chcialbym zrobic wszystko sam ale nie mam do tego ani zdolnosci ani narzedzi... sprawa wygladu to juz swoja droga ;] ogolonie glowa do gory i dawaj dalej !;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O prosze... "Konvekt-O-Matic" domowej roboty :). Super pomysl.

IMHO znacznie lepszy wyglad od kaloryfera albo chlodnicy samochodowej.

A czy sie sprawdzi, to sie okaze jak skonczysz dzielo :). Czekam na fotki gotowego "Konvekt...." HM.

Jak zamierzasz polaczyc te profile aluminiowe?

Chodzi mi o to, ze w skrajnym przypadku ciecz moze nie przeplywac tak jak powinna

tzn. przeplywac przez wszystkie profile. Warto by bylo przeprowadzic jakis test, probe.

Przynajmniej tak mi sie wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh.. dlaczego remont + praca = całkowity brak czasu?

W końcu udało mi się wykrzesać parę chwil i połączyłem profile ze sobą.

Przepraszam za jakość zdjęć ale w pracy dysponuję jedynie telefonem.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Jak widać metoda łączenia trywialnie prosta: trójniki miedziane i kawałek rurki + silikon. Co druga rurka (łącznik) zaślepiona w celu uzyskania przepływu szeregowego przez wszystkie profile.

Jutro, jeśli nocka pozwoli, skompletuje do tego dwie zaślepki i króćce. Wtedy napełnię wodą i pokaże fotki lepszej jakości. A tymczasem idę hack'ować Sinumerik'a ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no git :D tak zaczalem ogladac te fotki (ostatnie) i pierwsze co pomyslalem to ze szkoda tych krancowych profili ktore sie beda "marnowac" ale zaraz doczytalem ze zrobiles obieg szeregowy to odetchnalem z ulga. jesli zrobiles tak jak napisales to wychodzi na to ze wlot i wylot beda z dwoch stron (np wlot z lewej strony a wylot z prawej), tak? poza tym super wygladaj te profile, szkoda ze nie mam dostepu do takich, tez bym sobie sprawil.

 

ps. komentarzami (a raczej ich brakiem) sie nie przejmuj, jak nie robisz "markowego wcta" a chcesz komentarze to postaraj sie dopracowac kazdy szczegol i porobic pare baboli, zaraz bedziesz mial zapelnione pare stron rozmowa o tych niedorobkach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh.. dlaczego remont + praca = całkowity brak czasu?

W końcu udało mi się wykrzesać parę chwil i połączyłem profile ze sobą.

Przepraszam za jakość zdjęć ale w pracy dysponuję jedynie telefonem.

 

tu były łobrazki

 

Jak widać metoda łączenia trywialnie prosta: trójniki miedziane i kawałek rurki + silikon. Co druga rurka (łącznik) zaślepiona w celu uzyskania przepływu szeregowego przez wszystkie profile.

Jutro, jeśli nocka pozwoli, skompletuje do tego dwie zaślepki i króćce. Wtedy napełnię wodą i pokaże fotki lepszej jakości. A tymczasem idę hack'ować Sinumerik'a ;)

no nice .. dopiero teraz to zmontowales ;] toz to ponad pol roku juz ;] Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nice .. dopiero teraz to zmontowales ;] toz to ponad pol roku juz ;]

Widziałeś moje mieszkanie? A i do gara trzeba coś włożyć ;) Dobrze, że wogóle znalazłem na to czas :D A Ty co? "nocny Ma... yyy Piotrek"??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś moje mieszkanie? A i do gara trzeba coś włożyć ;) Dobrze, że wogóle znalazłem na to czas :D A Ty co? "nocny Ma... yyy Piotrek"??

jaki nocny :P

teraz to mozesz tak powiedziec .. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tak dawno tu nie byłem, że zapomniałem o swoim kibelku. Oto trzy zdjęcia efektu prawie końcowego, tzn. jeszcze przed zalaniem Borygo:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Jak ktoś będzie chciał bliższe zdjęcia czegokolwiek to zamieszczę. Układ jest całkowicie bezgłośny a temperatury? Jeśli wierzyć odczytom z DFI to przy 31*C w pokoju procek ma 42*C przy normalnej pracy kompa (net, filmy, mp3 itp.). Chłodniczka daje rady,a do tego wygląda :P

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo onteresujące są te zatyczki do profili. Homemade? Czy te profile nie sa aby fabrycznie anodyzowane?

Jeżeli jest w polowie tak wydajne jak fajnie wygląda to gratki:)

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profile są całkowicie aluminiowe (czy anodyzowane? nie wiem, nie znam się).

A że są to profile konstrukcyjne więc uznałem, że muszą być do nich zaślepki. I udało mi się takowe dorwać. Jedyne co pozostało to nawiercić otwory, nagwintować, wkręcić złączki i wkleić zaślepki do profili.

Profile do boku budy przyczepione są na wkręty do profili (takie w kształcie litery T) więc są w całości demontowalne i przestawialne.

A jeśli chodzi o wydajność to tak jak pisałem: przy trzech blokach, kompie działającym 24h/dobę i mieszanym obciążeniu, maksymalna różnica temperatury powietrza i core procka to, wg. SpeedFana i DFI, 15*C. Myślę, że jak na całkowitą pasywkę wynik jest zadowalający. Testy akurat przypadają na fale upałów więc są miarodajne.

Ja jestem z tego bardzo zadowolony. W końcu połączyłem ciszę, estetykę i wydajność w stopniu mnie zadowalającym. Później przyjedzie aparat to cyknę fotki całości, po napełnieniu.

pozdrawiam

 

aha, ceny gratów:

- Laing + PowerX + 3m węża Innovateka = 200 zł (allegro)

- bloczek NB (od Kyńka) = 59 zł

- bloczek GPU (Abadon GPU full) = 30 zł

- chłodniczka = nie powiem :P

Edytowane przez ma3ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super :) też tak chce :) czy umiał byś załatwić podobną chłodnice, bo akurat w pon chciałem zamawiać grzejnik do mojego WC ale taka chłodnica co Ty masz mi się bardziej podoba da się coś załatwić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajac od poczatku zastanawialem sie nad tym jak bedziesz chlodnice podlaczal... Widze, ze wybrales dosc skomplikowany sposob - czy nie bylo problemow z odpowietrzeniem i jak pompka sobie z tym radzi :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzenie zajęło jakieś pół dnia pracy pompki. Przy napełnianiu nie obyło się bez wypięcia końcowego wężyka z chłodnicy (z wylotu) i ciągnięcia wody przez chłodnicę ustami :P OSTROŻNIE: glikol to paskudztwo bardzo trujące.

Pompka chodzi teraz na 12V (bez niebieskiego kabelka wpiętego w płytę) bo nie widzę potrzeby jej zwalniać i woda w rezie szaleje aż miło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szefie ale niebieski kabel służy do monitorowania obrotów nie do spowalniania ;)

pozdro

Gdyby słuzyło do odczytu obrotów to nie było by na miejscu +12V w złączu płyty. też tak myślałem na początku, nawet zamieniłem piny we wtyczce, ale obrotów nie było. Za to po wyjęciu pompka wyraźnie zwalnia.

świetny pomysł i wykonanie !!

cena tej chłodniczki nie była mała ale frajda jaka ^_^

p.s.

jak i czym przyczepiłes profile do boczka budy ?

Śrubami do profili, zwykłe z łbami w T Edytowane przez ma3ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby słuzyło do odczytu obrotów to nie było by na miejscu +12V w złączu płyty. też tak myślałem na początku, nawet zamieniłem piny we wtyczce, ale obrotów nie było. Za to po wyjęciu pompka wyraźnie zwalnia.

chyba masz jakąś specjalną wersję Lainga :lol: Ewentualnie producent kłamie twierdząc, że niebieski kabelek służy do pomiaru obrotów.

U mnie po podpięciu pod mobo/panel pokazuje normalnie obroty a przepływ nie spada :wink: u znajomych posiadaczy tej pompki jest tak samo...

 

btw. masz ten niebieski kabelek przylutowany do środkowego pina we wtyczce 3pin ? :blink:

Edytowane przez Jarogniew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...