Skocz do zawartości
Kepons

Hdd Silencer

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zrobiłem sobie bloczek na dysk, a potem obudowę mającą za zadanie wyciszyć twardziela. Efekt jest słyszyalny od razu. Pod wpływem tematu Nicko13 postanowiłem zapodaj kilka fot.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dales jakas paste termo pomiedzy miedz a dysk? Wiecej info i mam nadzieje ze jest to na chwile obecna pre-alpha koncowego silencera [;

 

Update

Dziurawa glowa zawsze cos przegapi

Chlodzisz jakos elektronike? Bo w tej gabce bedzie miala cieplusio....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloczek na dysk homemade? Dobre rozwiazanie do chlodzenia talerzy:).

@Orgiusz

Spotkalem sie niedawno z opiniami, ze elektronika dysku nie musi byc chlodzona. Nawet znaczna temperatura nie ma podobno wplywu na prace elektroniki ani na wydajnosc dysku. Oczywiscie inaczej sie rzecz ma z talerzami i glowicami, ale tutaj widac maja warunki optymalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooo niezly bajerek wymodziles :)) pokaz calosc jak ie prezentuje w budzie temperaturki ... :)) i wyszlo ci to o wiele lepiej niz temu od ktorego masz natchnienie :)) aa nie wydaje ci sie ze ten plaskownik jest trozke za groby ??

Edytowane przez pipanol-pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

->Orgiusz: pasta termo jest zbędna, temperaturki są na rozsądnym poziomie:)

->pipanol-pl :

1. Temat Nicko13 natchnął mnie do założenia samego topa, projekt był już gotowy dawno temu:)

2. Czemu płaskownik miałby być za gruby? To jest podstawa bloczku i wygląda tak:

Dołączona grafika

 

 

BTW. Znalazłem fote zamknęitego pudła :D

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekt jest słyszyalny od razu.

mam nadzieję, że raczej niesłyszalny :lol:

 

Spotkalem sie niedawno z opiniami, ze elektronika dysku nie musi byc chlodzona. Nawet znaczna temperatura nie ma podobno wplywu na prace elektroniki ani na wydajnosc dysku. Oczywiscie inaczej sie rzecz ma z talerzami i glowicami, ale tutaj widac maja warunki optymalne.

Teoretycznie zwykłe układy scalone wytrzymują temperatury do 150°C. W wyższej temperaturze kryształ krzemu zaczyna się psuć :), więc i elektronika dysku powinna przeżyć w temp odczuwalnej powiedzmy 80..100 stopni.. ale oczywiście nie sprzyja to jego żywotności. Głównie problem nie w temperaturze, co w zmianach temperatury. Wiadomo że podgrzewane elementy rozkurczają się a ochładzane skurczają. Powoduje to po czasie zmęczenie materiału jakim jest krzem, doprowadzenia etc, co w efekcie powoduje usterkę mechaniczną układów elektronicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie zwykłe układy scalone wytrzymują temperatury do 150°C. W wyższej temperaturze kryształ krzemu zaczyna się psuć , więc i elektronika dysku powinna przeżyć w temp odczuwalnej powiedzmy 80..100 stopni.. ale oczywiście nie sprzyja to jego żywotności. Głównie problem nie w temperaturze, co w zmianach temperatury. Wiadomo że podgrzewane elementy rozkurczają się a ochładzane skurczają. Powoduje to po czasie zmęczenie materiału jakim jest krzem, doprowadzenia etc, co w efekcie powoduje usterkę mechaniczną układów elektronicznych.

No to wedlug mojej logiki lepiej jest jednak nie chlodzic elektroniki. Bo skoro material pracuje pod wplywem ciepla (kurczy sie i rozkurcza), to aktywne schladzanie ukladu scalonego powoduje ze wewnatrz powstaja naprezenia - powierzchnia zinma, wnetrze gorace, gdzies posrodku cos sie musi dziac.

Dobrze rozumuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze wyzsza temperatura=wieksze naprezenia ;)

elektronika tak szybko nie padnie, predzej sie spali , srednia zywotnosc materialow polprzewodnikowych to kilkanascie lat, pozatym wieksza temperatura powoduje powstawanie wiekszych szumow oraz niepozadanych pradow a takze zwieksza szasne przebicia pewnych zlacz co moze prowadzic do:

a) niestabilnosci

b) uszkodzenia ukladow

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

układy półprzewodnikowe mają taki parametr jak rezystancja termiczna. Im ona większa tym gorzej. Zazwyczaj jednak układy które wydzielają dużo ciepła mają ta rezystancję małą - co oznacza że praktycznie całe ciepło przenoszone jest od razu na obudowę (np. w układzie LM317 na metalową wkładkę radiatora) więc takie układy się wręcz cieszą kiedy je chłodzisz z zewnątrz :) bo to dosyć szybko wpływa na odbieranie ciepła ze źródła tego ciepła.

 

W przypadku zwykłych scalaków w obudowach bez radiatorów ta rezystancja jest oczywiście dużo większa... i tutaj można różnie wnioskować... Faktem jest natomiast, iż układy scalone potrafią expolodować jeśli w środku wydzieli się zbyt dużo ciepła. Jednak to nie zachodzi w warunkach normalnej pracy - przynajmniej nie powinno :). Wiem o tym bo kilka scalaków wybuchło mi na kolanach i koło twarzy, więc teraz jestem ostrożny z dużymi prądami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kepons Twoj WDek ma idealnie plaskie (oczywiscie idealnie w " ") boki? Bo w mojej baracudzie nie bardzo sa rowne, chcialem tez zrobic bloczki do WC na hdd ale jak przykrecilem same radiatory aluminiowe do bokow dysku to sie przerazilem, moze ze 20% powierchni przylega do radiatorow (plaskowniki alu, powierzchnia jest bardzo rowna)

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...