Skocz do zawartości
koparka

Linux Na Laptopa, Dla Kompletnie "zielonych"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

pewna osoba (co malo zna sie na komputerach) ma laptopa (Acer TravelMate, jesli wazne to dowiem sie konkretnie jaki) i jedyne w sumie do czego go uzywa to poczta, www, rozmowy wideo przez skype

i zgrywanie zdjec z aparatu.

Wydaje mi sie, ze do takich zastosowan bardzo dobrze nadaje sie jakis linux, a ze winda sie troche kaszani i wiesza, postanowilem tam zamontowac nowy system, wszystko ustawic i dac zeby ta osoba sobie bezpiecznie tego uzywala. Nie wiem jednak co wybrac.

Jakie sa wymaganie moje to:

1. z tego co czytalem przed korzystaniem trzeba zamontowac cd-rom, a pozniej przed wyjeciem plyty go odmontowac; chcialbym aby na tym distro odbywalo sie to automatycznie jak w winXP

2. zeby byl przyjazny uzytkownikowi (chociaz ofcorz sam go wpierw postawie i skonfiguruje)

3. w miare mozliwosci (kiedys jak korzystalem sam z pingwina bylo to niemozliwe, ale moze sie cos zmienilo) mogl korzystac z NTFS

4. bardzo wazne, korzystanie z udostepnionych zasobow komputera z winXP i drukarek na nim

oraz pozwalanie temu komputerowi korzystanie z partycji fat32 na laptopie

5. mozliwosc wlaczenia sie do sieci lokalnej przez karte wi-fi ktora jest wbudowana w ten laptop (czyli dobra jej obsluga i konfiguracja)

6. obsluga kamery internetowej logitech, zeby skype ja bezproblemowo widzial

7. dostepnosc sterownikow do tego lapopa, aby dalo sie obslugiwac pcmcia, bardzo wazne -> wbudowany czytnik kart flash i urzadzen usb typu plug & play jak np. mysz czy tez aparat fotograficzny

8. dobry system automatycznego zarzadzania pakietami i samoczynnego znajdywania zaleznosci (zawsze mnie wkurzalo szukanie tego samemu)

9. wspieranie oszczedzania energii dla tego lapka

10. i oczywiscie na koniec, zeby byl szybki i nie zawieszajacy sie, aby ta osoba odczula roznice i wiedziala po co bylo to cale kombinowanie :P (dodam, ze nie wie co to linux)

 

Tak wiec, jaka dystrybucja bedzie najlepiej pasowala?

Prosze napiszcie czy wszystkie podpunkty moga byc spelnione lub z ktorymi bedzie problem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez koparka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.linux-on-laptops.com/acer.html

 

Zerknij tutaj. Ja mam Aspire 3023 i postawilem sobie Fedore4, nie jestem zbyt zadowolony, bo w koncu paczki .rpm, ale ale :] dziala wifi :) . Zerknij pod wskazany przeze mnie link i sam ocen.

 

pozdrawiam

 

PS. z czytnikiem kart moze byc problem, tak samo z pcimcia, poszukaj czy ktos w ogole dal z tym rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SuSe, jedyny problem możesz mieć z czytnikiem kart flash i zapisem na NTFS.

Chodzie tobie o SuSe czy openSuSe?

Problem z zapisem NTFS rozwiaze tak, ze na kazdym komputerze bedzie partycja FAT32 do trzymania plikow na wymiane. Ale czy to juz nie bedzie problemu zeby linux taka partycje dawal na siec do swobodnego korzystania przez XP?

Problem z czytnikiem to troche slaba rzecz, ale mysle, ze popytac na jakis linuksowych forach to znajdzie sie odpowiedz.

 

Chyba sie zdecyduje na susła ale jeszcze tez jestem zaciekawiony tym Ubuntu.

Ktory z tych systemow jest szybszy i mniej wieszliwy?

Ktore podpunkty z 1 posta nie beda spelnione przez Ubuntu?

 

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście chodziło mi o openSuSe ;)

Ale czy to juz nie bedzie problemu zeby linux taka partycje dawal na siec do swobodnego korzystania przez XP?

Odpowiednio skonfigurowana samba i nie powinno być problemów

 

Co do Ubuntu, daj sobie spokój, przereklamowane i powolne (jak każde distro oparte na Debianie).

Edytowane przez Qrak69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o laptopy to ponoć Ubuntu najlepiej rozpoznaje cały sprzęt...

Ubuntu ma problemy ze zwykłymi komputerami, wiec nie sądzę zeby z laptopami bylo lepiej.

 

 

--

Suse wcale nie jest takie wolne, jedynie sie dlugo instaluje i uruchamia.

 

Nie polecam, kolorowe gowienko z rpmami.

A tej częsci to juz w ogóle nie rozumiem.

 

 

---

I jeszcze jedna rzecz. Można juz korzystać(zapis) z NTFS pod Linuxem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop to dokladnie Acer TravelMate 6003LTi i na tej stronie o laptopach na linuksie koles pisal to w oparciu o Gentoo i w dodatku zakonczyl pisac w 2005 roku; moze sie w tym czasie troche zmienilo. W kazdym razie napisal, ze mu raczej wiekszosc dziala, ale ten nieszczesny card reader nie.

Czy jesli mu tamte rzeczy dzialaly na tamtym distro, to beda dzialac prawdopodobnie na openSuSe?

Jak moge sprawdzic czy rozne rzeczy beda mi dzialaly?

Tylko metoda prob na zainstalowanym juz systemie?

 

sgj: Czy ten zapis juz jest stabilny czy nalazie kolejne eksperymenty z mozliwoscia utraty danych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MeHow tak się składa, że mam "głupi" nawyk testowania dystrybucji, na moim dysku sadzałem chyba już wszystkie popularne (Slackware, Red Hat, Ubuntu, openSUSE, Fedora, Mandriva, Debian, Gentoo) jak i mniej popularne, więc wiem o czym mówie ;). Z tych popularnych najgorsze wrażenie zrobiły na mnie Ubuntu i Mandriva. Jeśli koparka pytałby się o distro dla siebie poleciłbym mu zapewne na początek Slacka, nauczyłby się jako takich podstaw, a nie bezmyślnego klikania w konfiguratorach.

 

Czy jesli mu tamte rzeczy dzialaly na tamtym distro, to beda dzialac prawdopodobnie na openSuSe?

powinny działać

 

Co do NTFS niestety nie jestem w stanie powiedzieć na ile to działa, bo nie mam windowsa, ale z tego co zauważyłem u znajomych są jeszcze problemy z szybkością zapisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sgj, juz tlumacze co chcialem powiedziec przez 'kolorowe gowienko z rpmami'. Kolega na swoim lapie ma ow opensuse i po prostu nie podoba mi sie jego domyslny wyglad, na ktorym wiekszosc ludzi pewnie poprzestanie (ja tak robie, bo nie chce mi sie modyfikowac z czystego lenistwa), a co rpmów, to uważam ten system pakietów, za conajmniej nietrafiony, już parę razy zdarzyło mi się, że wszystko się rozpieprzało, nie wiedząc nawet dlaczego. Co więcej, mam aktualnie na lapie fedorę4 i te rpmy mnie dobijają.

 

@Qrak69. Uwierz mi, że też mam taką tendencję do stawiania różnych distr na moim lapie ew. desktopie. Gościły tam już mandrake, slack, fedora, ubuntu i zapewne pare innych, ktore byly tam tylko przez chwile. Z moich doswiadczen moge stwierdzic, ze najlepszymi okazal sie Slackware, a potem ubuntu - to drugie zostalo przeze mnie nagrodzone wyroznieniem wlasnie za pomyslowe narzedzia do konfiguracji systemu, co akurat nadaje sie na laptopa. Nie sadze, zeby zakladajacemu temat chcialo sie kompilowac jadro - dlatego dodatkowy plus za dobre distrowe jajca. Jesli chodzi o fedore, to przyznac sie musze, ze pare razy na distrowym jajeczku dostalem kernel panica.

 

Jesli chodzi o NTFS, to mozliwe jest odczytywanie, a takze NADPISYWANIE plikow, jednakze z jakims ograniczeniem - zachecam do uzycia google.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe, że beta(tak jak połowa softu na linuxa...), ale z tego co wiem działa.

 

Zresztą jutro moze sprawdze jak działa na knoppixie 5.0.1, bo w nim juz jest własnie to dodane, a akurat go mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na informacje, bardzo interesuje mnie czy zapis plikow jest w 100% bezpieczny, jesli mozesz to napisz jakas aplikacje, ktora bedzie zapisywac roznej wielkosci pliki na partycji NTFS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po testach.

 

W knoppixie wystarczy zamontowac partycje i juz jest do niej pełny dostep. Szybkość dośc duza, ale wygląda na troszke wolniej niz w windows. W windowsie podczas uruchamiania nie właczyl sie checkdisk wiec nie powinno byc błędów na partycji. I to samo stwierdził ręczny skan. Jedynie wprowadził jakieś poprawki do kopii mft. Wszystkie pliki dzialają pod windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu ma problemy ze zwykłymi komputerami, wiec nie sądzę zeby z laptopami bylo lepiej.

No nie wiem ,ja osobiście mam Ubuntu na lapie a miałem wcześniej Fedorę 3

różnice:.

Fedora

  • -nie jest w stanie wyłączyć lapa , po próbie wyłącznia następuje restart
  • -sterowniki do karty WiFi trzeba sobie samemu skompilować,instalacja wymaga grzebania się w plikach z /etc
Ubuntu
  • +umie wyłączyć lapa,a nawet zrobić hibernację
  • +WiFi,zarządzanie jak w Windowsie
  • +prosta instalacja oprogramowania za pomocą Synaptica
  • +Automatycznie montuje partycje i napędy (CD czy USB)
Edytowane przez Haquim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.narf.shl.pl/content/view/141/

 

tutaj jest napisane, ze projekt dopiero jest w fazie beta, masz jakies inne informacje?

ntfs-3g jest niby jeszcze beta ale nikt się nie skarżył, że popsuł partycje (przynajmniej nie słyszałem).

Ma jednak jedną, dużą wadę (za FAQ):

 

Problem: "Operation not supported" message when creating a file:

Answer: This is a controlled refusal of file creation which can happen

when there are already about 100,000 files on the NTFS and the

MFT needs to be extended in a way which isn't implemented yet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i zainstalowalem SUSE 10.1 i narazie troche jestem zmieszany...

(ale jeszcze nic nie kombinowalem i system totalnie czysty)

 

- system chodzi dosc powolnie, np. firefox sie uruchamia kilka dobrych sekund,

jakosc tak wszystko malo plynnie...

- prawie caly czas chodzi wiatrak w laptopie (denerwuje), nawet podczas normalnej pracy na pulpicie, przy czym w XP wlaczal sie tylko raz na kilka minut i od razu wylaczal :/

 

btw. czy jesli mam system plikow reiserf (tak to zapamietalem z instalacji, ale chyba chodzi o reiserfs) to czy mozliwe, ze przez to troche muli?

tutaj np [ http://lists.debian.org/debian-user-polish...6/msg00064.html ] koles tez pisze, ze otwieranie katalogow trwa dlugo

Edytowane przez koparka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie wiem, zawsze ext3 uzywalem. A powiedz mi jedna rzecz, czy dziala obnizanie taktowania dla twojego procesora w trakcie spoczynku?

niestety, ale nie bardzo wiem jak to sprawdzic

i w ogole jak sprawdzic akutalne pozeranie zasobow przez komputer...

ale zaloze sie, ze wiesz i mozesz mi powiedziec :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualne konsumowanie zasobow

top

a czy skalowanie procesora sprawdz poprzez

lsmod

i zerknij, czy jest zaladowany odpowiedni modul.

 

Nie wiem, czy uzywasz gnome'a, ale jesli tak, to mozesz sobie do panelu dodac aplecik cpu-frequency - bardzo fajne i przydatne :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrak69, co ty gadasz? Widze, ze nie uzywales. Mam kolege, ktory postawil OpenSuse i powiem, ze jest sporo wolniejsze od ubuntu. Nie polecam, kolorowe gowienko z rpmami.

Qrak69 ma rację - Ubuntu jest powolne, chyba, że wgrasz fluxboksa ale jest trudniejszy w obsludze niż GNOME. Osobiście polecam PLD, które mam od kilku tygodni, działa dość szybko i stabilnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

primo do autora: jezeli nie znasz sie na tym i pytasz jakiego tam pingwina postawic - to zainstaluj windowsa i reinstaluj go co jakis czas...- tak bedzie dla Ciebie lepiej.

secundo: mam Asusa A3L na nim slacka i dziala mi na nim wszystko...

ubuntu (jak cos bez konta root'a moza byc pingwinem?) PLD - nie polecam - przy upgradzie prostego firefoxa bedzie chcial 3/4 systemu podniesc do gory.

Co polecam? Slackware: szybki, konfigurowalny i w ogole the best, a jak ktos ma czas checi i lubi kompilowac Gentoo - ehh pomoc tej distro jest nie oceniona ;)

 

Pozdrawiam

tao

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...