Skocz do zawartości
Dziuby

Hdd 2.5" Jakie Zasilanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dyski 2.5 cala są zasilane 5V. Dyski, które maja pobór prądu mniejszy niż 0.4A mogą być zasilane z złącza USB (nominalnie 5V). Dyski o wyższym zapotrzebowaniu muszą posiadać dodatkowe zasilanie z molexa/zasilacza.

 

Wszystko jest zależne czy będzie to dysk zewnętrzny czy wewnętrzny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli adapter ide na usb taki mały laptokowy dyski

i nam dysk na usb.

 

Świetnie małe pudełeczko (z hdd 2.5") jeden kabelek i mam DUŻEGO Pendrive'-wa.

 

 

Jeszcze jedno pytanie

czy hdd 2,5" obojętnie jaki np 20bg będzie dobrym rozwiazaniem czy kupić jakiś konkretny model. Boję się o te zasilanie z USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli adapter ide na usb taki mały laptokowy dyski

i nam dysk na usb.

 

Świetnie małe pudełeczko (z hdd 2.5") jeden kabelek i mam DUŻEGO Pendrive'-wa.

Jeszcze jedno pytanie

czy hdd 2,5" obojętnie jaki np 20bg będzie dobrym rozwiazaniem czy kupić jakiś konkretny model. Boję się o te zasilanie z USB.

jak się boisz o zasianie z USB to sobie sprawdź w specyfikacji dysku, czy to taki problem :mur: zawsze jest podany prąd zasilania na etykiecie na dysku lub na stronie producenta

 

prąd musi być <= 500mA

 

większość nowych dysków do 5400 RPM włącznie zadowoli się zasilaniem z jednego portu USB

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5400 każdy powinien śmigać na usb. podczas zasilania z jednego portu dysk pracuje wolniej. podpinamy pod dwa i mamy kopa. tak było w moim starym 20GB 4200

 

Post ten mial inną treść. nie rozumiem czemu moderator go wyedytował skoro nie łamał regulaminu. jeżli moderatorem jest osoba która uważa że dyski 2,5" mają prędkość 5200 :? a następnie jak się mu zwróci uwagę wszystko maskuje to cos tu chyba jest nie tak :?

 

czemu zmieniasz / usówasz moje posty? nie łamię regulaminu! opisałem tylko mój przykład. to że napisałeś że istnieją dyski 5200 a ja tobie zwróciłem uwagę to nie znaczy że masz to maskować. wystarczy powiedzieć że się pomyliłeś i po sprawie.

Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

złamałeś regulamin ponieważ twoje posty nie były na temat, miały charakter prywatnej korespondencji do tego słurzy PM, oraz popełniłeś błąd który wielokrotnie powieliłeś np:

TU

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i wystarczy jedno usb. jednak ja bym podpinał zawsze dla pewności dwa, chyba że na prawdę by był ciągle tranfer wysoki. u mnie na początku byl spoko, później spadał i sie utrzymywał na słabym poziomie. podłączałem kolejne usb i działało już normalnie

 

tylko nie pisz mi że ten post też nie jest na temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i wystarczy jedno usb. jednak ja bym podpinał zawsze dla pewności dwa, chyba że na prawdę by był ciągle tranfer wysoki. u mnie na początku byl spoko, później spadał i sie utrzymywał na słabym poziomie. podłączałem kolejne usb i działało już normalnie

 

tylko nie pisz mi że ten post też nie jest na temat

jest coś takiego jak spadek transferu na skutek spadku prędkości knotowej w miarę oddalania się od osi obrotu talerzy, pewnie to był powód :D

 

pewnie dysk na załączonym obrazku cierpi na niedobór porądu bo transfer mu spada

 

 

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Tak się boisz o zasianie z USB to sobie sprawdź w specyfikacji dysku, czy to taki problem zawsze jest podany prąd zasilania na etykiecie na dysku lub na stronie producenta"

 

Tylko właśnie nie mam takiego dysku i nie mogę przeczytać i dlatego pytam :D

 

Teraz wiem co muszę sprawdzić i jaki hdd kupić (wolniejszy)

 

Ugawę przykułem do jednego zdania „może i wystarczy jedno usb. jednak ja bym podpinał zawsze dla pewności dwa,”

 

Możesz wyjaśnić to jak pięciolatkowi :D bo nie wiem czy to co myślę jest odpowiedzią na to zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem dysk w obudowie. miałem kabel który podpinałemdo obudowy a na końcu były dwie końcówki USB. podpiąłem jedną i dysk zaczął pracować. wszystko działało normalnie, włączyłem kopiowanie filmu i obserwowałem jaki jest tranfer, po kilkunastu sek znacznie spadł. hmmm co jest. podpiąłem drugie usb i tranfer ponownie sie zwiększył. nie wiem czy tak jest z kazdym dyskiem ale z tym co mialem na pewno, byla to jakaś stara 20GBajtówka. zawadaki chyba masz problem czytania ze zrozumieniem :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wytłumaczę jeszcze raz.

 

Dyski o poborze prądu większym niż 0.4A-0.5A (zależne od sprzętu) potrzebują zawsze dodatkowego zasilania z gniazda 5v, tu dodatkowe USB nie pomoże. Wszystko co ma mniejszy pobór będzie chodziło bez problemu na zasilaniu USB. Przykłady tego możecie przeczytać w dwóch naszych recenzjach o dyskach zewnętrznych od WD (www.purepc.pl).

 

Dodatkowe złącze USB dało kopa? Jeszcze się nie spotkałem z adapterem, który posiadałby dwa wyjścia USB dla poprawienia wydajności. Poproszę autora tej teorii o zaprezentowanie zdjęcia takowego produktu oraz podanie jak się dokładnie nazywa (model) z chęcią się zagłębię w specyfikację takiego urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze bardzo

http://www.allegro.pl/item148645276_obudow...ostawa_24h.html

http://www.allegro.pl/item148340100_alumin...b_2_0_etui.html

http://www.allegro.pl/item147174537_usb_2_..._alum_nowa.html

chyba wystarczy linków ;)

 

widać 3 końcówki. jedną do obudowy i dwie do kompa. te co sie podłącza do kompa są oznaczone 1 i 2 (tak, chyba dobrze pamiętam) podłączamy 1 i działa. jak podłączymy tylko drugą to nie będzie działało. przy dwóch działa.

post-128731-1165839207_thumb.jpg

Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze bardzo

http://www.allegro.pl/item148645276_obudow...ostawa_24h.html

http://www.allegro.pl/item148340100_alumin...b_2_0_etui.html

http://www.allegro.pl/item147174537_usb_2_..._alum_nowa.html

chyba wystarczy linków ;)

 

widać 3 końcówki. jedną do obudowy i dwie do kompa. te co sie podłącza do kompa są oznaczone 1 i 2 (tak, chyba dobrze pamiętam) podłączamy 1 i działa. jak podłączymy tylko drugą to nie będzie działało. przy dwóch działa.

Tja, 1 wtyczka USB jest do transmisji danych, 2 my tylko za zadanie dostarczenie extra pradu z 2 portu USB (jesli prad z 1 portu jest niewystarczajacy).

 

Co do wydajnosci portow USB, to bywa roznie. Przykladowo Dell z podpisu ma problemy z dyskami na USB, trzeba uzywac 2 wtyczek (na innych kompach dysk dziala na 1 usb), ale wtedy juz zabiera wszystkie 2 porty ;) Dlatego kupilem hub usb z zasilaczem i wszystko ladnie smiga :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zamówiłem i jutro odbieram obudowę osobiście, bo gość mieszka blisko mnie.

Z tego, co wyczytałem to ze starszymi używanymi dyskami nie powinno być problemu (myślę o zasilaniu).

Pojadę z obudową do sklepu z laptopami i wybierzemy jakiś hadek.

Pobawię się nową zabaweczką i opiszę wrażenia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć szczególną uwagę na pobór mocy... właściwie to powiedzieli to już moi poprzednicy. Nie powiedzieli za to, że część producentów nie podaje mocy jaką dysk pobiera w trakcie rozruchu. Niby niewielkie niedopatrzenie, ale oto co może z tego wyniknąć:

 

Kupiłem 40 GB dysk Hitachi 2,5" 5400 RPM. Niestety nie mogę podać dokładnego modelu, bo już go nie mam (poszedł do w prezencie do laptopa). Zamontowałem go w kieszeni Welland, wyposażonej w złącze USB i FireWire (właśnie z tego powodu się na nią zdecydowałem). Nie pofatygowałem się, żeby sprawdzić pobór mocy na stronie producenta. Założyłem, że taki dysk nie powinien ciągnąć więcej niż 3 W. Miałem rację... ale nie do końca. W czasie startu dysk ciągnie 5,0 W... do tego tolerancja 5 % i "Houston, mamy problem!". Na niektórych kompach dysk nie chciał wystartować. Zwykle po paru próbach ruszał, ale zdarzało się że trzeba było próbować kilkanaście/kilkadziesiąt razy. Pomagały sztuczki typu odłączanie i ponowne podłączanie dysku na tyle szybko, żeby talerze nie zdążyły się zatrzymać... ale to nie wpływa zbyt dobrze na kondycję dysku, prawda?

 

Teraz w kieszeni siedzi 20 GB Toshiba 4200 RPM i z zasilaniem jest o wiele lepiej... niestety szybkość i pojemność już nie ta sama :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za cenne uwagi.

Wyjście jedno muszę mieć obudowę i z nią iść do sklepu, sprawdzać jaki hadek będzie startował.

 

 

Edit 2006-12-12

Obudowa kupiona. Myślałem że dam radę kupić dysk ale nic z tego nie wyszło. Kupię jutro

Dołączona grafika

Edytowane przez Dziuby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I kiszka dysku nie kupiłem, choć byłem u trzech laptokowych złomiarzy. Całe popołudnie zmarnowane i jeszcze te korki.

Podczas powolnej jazdy po mieście przyszło mi na myśl czy?

1. Ma znaczenie systemem plików (fat32, ntfs) dla dysku podłączanego na USB.

2. Czy możę być dysk podzielony na partycje (teoretycznie bez sensu ale pytam) i jak go będzie wykrywał windows ( np. z dwoma partycjami)

3. Ile czasu będzie trwało kopiowanie filmu z dysku(usb) na hdd , zakładając że kupię wolniejszy hadek czyli 4200 obr/min.

Chodzi mi o jakąś średnią

Dal porównania podaje średnie prędkości kopiowania moich urządzeń

 

Czas kopiowania filmu (700mb) z płyty na hdd średnio wynosi 3 minuty, z tego urządzenia +/- 5 minut,

 

 

PS

Bym zapomniał proszę mnie nie karać procentową chłostą za dwa posty pod rząd, bo robię to specjalnie żeby temat wypłynął

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. NTFS jest szczególnie w tym przypadku wskazany

2. można, jako dwie partycje należące do dysku podłączonego do USB

3. B.długo :D, coś jak kopiowanie z płyty CD z prędkością 52x

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...