Skocz do zawartości
nrl

Uke Nałoży Na Tp Kary Rekordowej Wysokości

Rekomendowane odpowiedzi

Urząd Komunikacji Elektronicznej w połowie stycznia wyda decyzję o nałożeniu na TP kary za zbyt wygórowaną opłatę na utrzymanie łącza przy usłudze dostępu do internetu 'neostrada tp' rozdzielonej od abonamentu telefonicznego

 

Wysokość tej kary będzie maksymalna i wyniesie 3 proc. przychodów TP SA, powiedziała agencji ISB we wtorek prezes UKE Anna Streżyńska.

 

UKE planuje też ukarać TP SA kilkudziesięcioma milionami złotych za nieprzestrzeganie decyzji dotyczącej świadczenia przez operatorów alternatywnych szerokopasmowego dostępu do internetu przy wykorzystaniu infrastruktury Telekomunikacji Polskiej tzw. bitstream access (BSA). W tym przypadku decyzja o karze zapadnie prawdopodobnie pod koniec miesiąca.

 

Kara za neostradę z opłatą od kabla

 

"W sprawie neostrady decyzji o karze można się spodziewać około 15 stycznia. To będzie kara w maksymalnej możliwej wysokości, tak aby wszystkie zyski z tego naruszenia zostały skonsumowane" - powiedziała Streżyńska.

 

Dodała, że UKE ukarze TP SA, ponieważ opłata za utrzymanie łącza dla klientów korzystających jedynie z dostępu do internetu w TP SA bez usług głosowych tzw. naked DSL, jest zbyt wysoka.

 

"Opłata nie jest oparta na kosztach, jest naszym zdaniem zbyt wygórowana i zniechęcająca do rezygnacji z abonamentu" - powiedziała prezes UKE.

 

W sumie ponad 400 milionów?

 

W 2005 roku jednostkowe przychody TP SA wyniosły 12,2 mld zł, zatem 3 proc. tej kwoty to 366 mln zł. W 2006 roku przychody były prawdopodobnie nieco wyższe. Strzeżyńska zapowiada, że kara może być wydana już w oparciu o przychody za 2006 rok, jeśli TP SA przedstawi UKE odpowiednie dane.

 

TP SA ogłosiła w połowie grudnia, że opłata za utrzymanie łącza przy usłudze szerokopasmowego dostępu do internetu - neostradzie tp - wyniesie 30 zł netto. Oprócz opłaty za utrzymanie łącza klient TP SA będzie ponosił jeszcze cennikową opłatę za internet, zależną od prędkości transferu danych.

 

Obecnie nie można być użytkownikiem neostrady, jeżeli nie opłaca się abonamentu telefonicznego w TP SA w wysokości minimum 49,61 zł z VAT. Od 15 lutego w miejsce opłaty abonamentowej TP chce wprowadzić opłatę za utrzymanie łącza.

 

UKE grozi też Telekomunikacji Polskiej karą za to, iż w umowach z operatorami alternatywnymi dotyczącymi bitstream access nie zniosła ograniczeń w transferze danych, podobnych do stosowanych przez TP SA na rynku detalicznym. Decyzję nakazującą zniesienie takich ograniczeń UKE wydał w październiku zeszłego roku. Postępowanie w sprawie nałożenia kary zostało wszczęte 27 grudnia.

 

"TP podjęła działania w celu dostosowania własnej umowy do zapisów z decyzji, ale do dnia zakończenia kontroli nie znalazły one odzwierciedlenia w zawartych lub negocjowanych umowach. Podczas negocjacji aneksów do zawartych wcześniej umów TP zajmuje stanowisko, zgodnie z którym zapisy o ograniczeniu transferu danych powinny być utrzymane" - podał UKE w wydanym kilka dni temu komunikacie.

 

Streżyńska zapowiada, że kara za niedostosowanie się do tej decyzji może wynieść kilkadziesiąt milionów złotych.

 

Mniejsze kary nie robią wrażenia

 

"Mniejsze kary nie robią na TP SA żadnego wrażenia. W tym przypadku decyzja powinna być wydana pod koniec miesiąca" - powiedziała Streżyńska.

 

Umowy z TPSA dotyczące bitstream access zawarły dotychczas następujący firmy: GTS Energis, E-Telko, eTel Polska, Netia, Telefonia Dialog oraz Exatel.

 

Szefowa UKE powiedziała też, że możliwe jest nałożenie na Telekomunikację Polską kary za niestosowanie się do postanowień oferty ramowej tzw. RIO dotyczącej płaskiej stawki przy rozliczeniach międzyoperatorskich.

 

Stosując flat rate, operator alternatywny nie płaci za zakończenie każdego połączenia w sieci TP SA, tylko kupuje kanał (przepustowość), w którym mieści się określona liczba minut.

 

"TP SA nie wykonuje naszych decyzji, a niestety jedyną prawną możliwością reagowania na to jest nakładanie kar" - podsumowała prezes UKE.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3824409.html

 

aż dziw obierzę że tpsa nic sobie nie robi z tych wszystkich nakazów UKE. niech im w[ciach!]lą taką karę żeby się nie pozbierali !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, dowalą im kare, a tepsa się odgryzie zwiększając koszty rozmów i inne takie.

TPSA tego zrobić nie może. UKE musi zatwierdzić cennik od TPSY, a ten jeśli będzie zbyt duży, to UKE go zablokuje. :blurp: Poza tym gdyby TPSA podniosła znacząco ceny usług, to pozostali gracze szybciej zdobędą wkurzonych klientów TPSY.

 

W sumie dobrze, że się za tego kolosa zabrali. Konkurencja zawsze jest dobra dla nas - konsumentów. Pytanie tylko jak długo TPSA będzie przeciągać postępowanie sądowe.

 

BTW: chyba lepiej byłoby dać ten topic do newsów? :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w chello roznica midzy cana neta gdy kozystasz z pakietu pelnego tv a podstawowego tez wynosi cos kolo 30-40 pln a jakos nikt jeszcze kar na upc nie nalozyl

i tak czy inaczej bqardziej bedzie oplacalo sie brac od tepsy neo i telefon niz zaplacic za samo ne o 10 pln mniej niz z telefonem

 

jedyne co tepsa musi zrobic to wywalic z cennika jakies oplaty za utrzymanie lacza a wprowadzic dwie ceny na neo dla tych z tel i dla tych bez i po sprawie

 

 

a druga sprawa jest taka, ze kare jaka zaplaci tpsa podziela miedzysiebuie czerwoni zlodzieje z uke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a druga sprawa jest taka, ze kare jaka zaplaci tpsa podziela miedzysiebuie czerwoni zlodzieje z uke

Ach, uwielbiam takie spiskowe teorie dziejow... a zydomasoni i cyklisci z Brukseli sie nie zalapia? ;)

 

Z tego, co mi wiadomo, to kary nalozone przez UKE sa traktowane jako wplywy do budzetu panstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... jako ze moja mama pracuje w UKE od chyba poczatku istnienia tego urzedu (wczesniej to sie nazywalo PAR) chcialbym zauwazyc ze nikt na szkolenia do Slowacji nie wyjezdza (jesli juz to do osrodka na Helu - Jurata bodajze).

 

Co do Anny Strezynskiej - bezposrednia przelozona mojej mamy, z tego co wiem dlugo nie zamierza pracowac ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze! Niech ich ukarają. TPSA ma wyjścia - albo obniży ceny,albo straci więcej klientów. A nachalność dzwoniących pracowników tepsy przechodzi czasem wszelkie granice :angry:

 

 

 

A ja własnie się żegnam z tepsą :D Miałem niby te ich "darmowe rozmowy" , "darmowe" weekendy i specjalny abonament.

Oczywiście te "darmowe" minuty są ale po wygadaniu min. 50zł :lol:

 

 

W ciągu paru miesięcy ten "tani" abonoament zdrożał do ponad 100zł :blink: :angry: Razem z rozmowami wychodziło ok. 170 zł co miesiąc. Powiedziałem dość.

 

Już przeszedłem na UPC w promocji - chello 1,5 mega , pakiet pełny TV, telefon.

 

 

I to wszystko za wiele niżą cenę :) Szczegóły na stronie UPC.

Edytowane przez SAVER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już przeszedłem na UPC w promocji - chello 1,5 mega , pakiet pełny TV, telefon.

I to wszystko za wiele niżą cenę :) Szczegóły na stronie UPC.

 

Ja po 6 latach z korzystania chello zastanawiam sie teraz powaznie nad emigracja: aster lub.... tepsa :mrgreen:

 

Niestety upc powoli zaczyna sie robic tzw. druga tepsa :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli? Jesteś niezadowolony z usług? Jakieś przykłady? :)

 

W ostatnim czasie (u mnie od listopada - byla jakas big awaria ogolnopolska) "zwiekszyla sie usterkowosc uslug". Usterki wczesniej sie zdarzaly co jest normalne ale od pewnego czasu ich czestosc wystepowanie jest anormalna (transfer w godzinach wieczornych bywa kilka krotnie slabszy, czesto wyjscie na zachod pada, wysokie pingi, pakiet lost, brak neta srednio raz w tygodniu plus brak tv i dla tych co maja telefon itp) . Co gorsza dodzwonienie sie do BOKu w ostatnim czasie (a byc moze zawsze - przez 5,5 roku bylem zadowolony i nie dzwonilem) jest "mission impossible " :-|

 

Zdarzylem tez juz zrezygnowac z telefonu (mialem go az 10 dni - na okres testowy) bo.... ani razu nie zadzialal :mrgreen: Technicy stwierdzili ze slaby sygnal, gdy wreszcie okablowali na nowo moje mieszkanie (sic!) okazalo sie ze przyczyna lezy "w centrali"... przez kilka dni nic nie zrobili i zrezygnowalem. W moim bloku praktycznie wszyscy maja kablowe upc (byli przez asterem) i od nich net (byli przed neo) i polowa jest zadowolona a druga nie :] Wielu nazeka juz od wrzesnia od kiedy zniesiono i zwiekszyli limity.

 

 

Userow upc jest 200 000 i zdaje sobie sprawe ze pewna czesc jest zadowolona w tej chwili , inni nie mieli jeszcze nigdy problemow (ja do tej grupy nalezalem 5,5 roku) a pewna czesc ma od pewnego czasu nonstop problemy z chello.

 

 

 

Tutaj wiecej szczegulow :mrgreen:

http://chellopl.one.pl/forum/viewforum.php...cedc0d108748aad

 

tutaj pare lepszych watkow i do tego swiezych

http://chellopl.one.pl/forum/viewtopic.php?t=2386

http://chellopl.one.pl/forum/viewtopic.php?t=2544

http://chellopl.one.pl/forum/viewtopic.php?t=2542

http://chellopl.one.pl/forum/viewtopic.php?t=2196

http://chellopl.one.pl/forum/viewtopic.php?t=2194

http://chellopl.one.pl/forum/viewtopic.php?t=2257

http://chellopl.one.pl/forum/viewtopic.php?t=2315

 

itd....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kar za neostradę nie będzie?

 

Komisja Europejska studzi zapędy Urzędu Komunikacji Elektronicznej wetując projekt decyzji określających szerokopasmowy dostępu do Internetu jako usługę powszechną.

 

Weto Komisji zakończyło 2-miesięczną procedurę wstrzymującą wydanie tych decyzji, w związku ze zgłoszonymi przez Komisję w dniu 13 listopada 2006 roku "poważnymi wątpliwościami" (tzw. "serious doubts letter"), które rozpoczęły fazę II postępowania konsolidacyjnego.

 

UKE nie może zatem regulować szerokopasmowego dostępu do Internetu, wpływać na cennik usług i karać za naruszanie decyzji Urzędu. Stawia to pod znakiem zapytania prawomocność zapowiedzianych jak i już nałożonych kar za świadczenie przez TP usługi nestrada tp.

 

W decyzji wetującej Komisja stoi na stanowisku, że dowody przedstawione przez Prezesa UKE nie uzasadniają definicji rynku, obejmującej w ramach rynku właściwego detaliczny dostęp dla potrzeb usług szerokopasmowych, a zatem projekt decyzji nie jest zgodny z prawem wspólnotowym.

 

Z tego powodu Komisja nakazuje Prezesowi UKE wycofanie notyfikowanych projektów decyzji. Ponadto, jak wynika z decyzji wetującej, Prezes UKE podczas kolejnego definiowania rynków dostępu do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej dla konsumentów i dla użytkowników końcowych nie będących konsumentami powinien w pełni wziąć pod uwagę analizę Komisji, dotyczącą tego, dlaczego projekty decyzji w obecnym kształcie nie powinny zostać przyjęte. W szczególności, rozważając zakres produktów zaliczonych do wspólnego rynku dostępu, Prezes UKE powinien dokładnie przeanalizować substytucyjność produktów, wchodzących w skład analizowanych rynków, pod względem ich funkcjonalności i cen.

 

Prezes UKE podtrzymuje swoje stanowisko i uważa, iż włączenie do rynku produktowego dostępu cyfrowego xDSL (dla potrzeb usług szerokopasmowych) znajduje swoje uzasadnienie w danych przedstawionych Komisji Europejskiej w odpowiedzi na dodatkowe pytania, jak i w dalszych rozmowach z Komisją.

 

Aktualizacja: Jacek Kalinowski, rzecznik Grupy TP, przekazał nam oficjalne stanowisko operatora:

 

"Weto Komisji Europejskiej potwierdza słuszność dotychczasowego stanowiska TP, że Prezes UKE nie ma prawa regulować szerokopasmowego dostępu do Internetu. Oznacza też, że wszelkie kary już nałożone na nas lub zapowiadane przez UKE, a dotyczące Neostrady, są bezpodstawne".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://gielda.onet.pl/0,1490623,wiadomosci.html

 

toz to jak jakas telenowela ;D

 

a dzialania tej pani i calego UKE sa smieszne i na pokaz, przynajmniej wg mnie.

TPSA jest karana i karana, ze to zle, ze tamto, a jak inni operatorzy ? W Dialogu trzeba miec telefon zeby miec neta, w Netii też, ale na nich przeciez zlego slowa nie mozna powiedziec ... po prostu zenada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie broń tepsy , żeby mieć neta z tpsy trzeba mieć abonamet za telefon w cenie 50zł , a netii wystarczy najtańszy za 20zł i do tego net jest tańszy. Tpse trzeba karać , bo robią wałki gdzie się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech nakładają porządne kary na nich

 

bo ostatnio jak nałożyli to śmiech na sali

6 kar po 100tyś każda

 

A Prezes (czy jak to tam) dostał 5,7 mln odprawy

więc nadal nie zbyt duże te kary

 

UKE może kare max nałożyć 3% przychodu TP :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://gielda.onet.pl/0,1490623,wiadomosci.html

 

toz to jak jakas telenowela ;D

 

a dzialania tej pani i calego UKE sa smieszne i na pokaz, przynajmniej wg mnie.

TPSA jest karana i karana, ze to zle, ze tamto, a jak inni operatorzy ? W Dialogu trzeba miec telefon zeby miec neta, w Netii też, ale na nich przeciez zlego slowa nie mozna powiedziec ... po prostu zenada

Ogólnie komuna jak się patrzy - dlaczego rynek usług telekomunikacyjnych ma być regulowany?

Co to znaczy 'zbyt wysoka cena'? Cena jest taka, jaką klienci mogą i chcą płacić. Wszystkim krótkowzrocznym baranom popierającym te konkretnie działania UKE życzę, żeby sami kiedyś założyli firmy, zaczęli świadczyć usługi a potem żeby jakiś urząd ściął im odgórnie ceny bo jest 'za drogo'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie broń tepsy , żeby mieć neta z tpsy trzeba mieć abonamet za telefon w cenie 50zł , a netii wystarczy najtańszy za 20zł i do tego net jest tańszy. Tpse trzeba karać , bo robią wałki gdzie się da.

nie bronie, tylko czego za pewna praktyke tepsa jest karana, a dialog czy netia nie. ty za to nie bron netii, bo ta praktyka niby jest zakazana, a ze 50zl czy 20zl nie ma roznicy. wazny jest fakt ze trzeba miec telefon zeby mozna bylo miec neta. a co do ceny to porownaj sobie ceny neostrady i ceny net24 normalnego, a nie net24 bsa.

jeszcze co do normalnego net24 chcialbym dodac ze nie ma opcji umowy na rok ...

 

a co do tepsy to zostal zrobiony blad przy prywatyzacji i teraz na tym tracimy my-klienci, a france telekom cieszy miche bo zrobil interes zycia. gdyby nie kupili akcji tepsy to dzisiaj juz takiej firmy jak france telekom na rynku by nie bylo ...

Edytowane przez dzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy 'zbyt wysoka cena'? Cena jest taka, jaką klienci mogą i chcą płacić

Tylko weź pod uwage że np. ja nie mam żadnej alternatywy w stosunku do TP

 

I jak chcę mieć "luxus" w postaci netu to muszę płacić tle ile sobie za życzą

 

Dopiero od niedawna jest w większości Polski jes jakaś alternatywa przy zakładaniu netu

 

Chodź i tak w wielu miejscowościach w Polsce nadal dostępn jest tylko net dzięki TP

 

Więc muszą ludziska płacić tle ile chce TP bo nie mają żadnej alternatywy

 

Wiedz szczerze że ja naprawdę nie chce płacić tle za net ile płace w tej chwili, ale co mam zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ylko weź pod uwage że np. ja nie mam żadnej alternatywy w stosunku do TP

 

I jak chcę mieć "luxus" w postaci netu to muszę płacić tle ile sobie za życzą

 

Dopiero od niedawna jest w większości Polski jes jakaś alternatywa przy zakładaniu netu

 

Chodź i tak w wielu miejscowościach w Polsce nadal dostępn jest tylko net dzięki TP

 

Więc muszą ludziska płacić tle ile chce TP bo nie mają żadnej alternatywy

 

Wiedz szczerze że ja naprawdę nie chce płacić tle za net ile płace w tej chwili, ale co mam zrobić

do 15 lutego trzeba bylo przejsc do netii :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko weź pod uwage że np. ja nie mam żadnej alternatywy w stosunku do TP

I jak chcę mieć "luxus" w postaci netu to muszę płacić tle ile sobie za życzą

Dopiero od niedawna jest w większości Polski jes jakaś alternatywa przy zakładaniu netu

Chodź i tak w wielu miejscowościach w Polsce nadal dostępn jest tylko net dzięki TP

Więc muszą ludziska płacić tle ile chce TP bo nie mają żadnej alternatywy

Wiedz szczerze że ja naprawdę nie chce płacić tle za net ile płace w tej chwili, ale co mam zrobić

To, że nie masz żadnej alternatywy jest wynikiem właśnie wieloletnich państwowych regulacji dotyczących bezpośrednio TP.

Gwarantuję Ci, że przy odpowiednich warunkach (i oczywiście opłacalności przedsięwzięcia na danym obszarze) pojawiłby się u Ciebie inny provider. Gdyby tylko zrobiono to odpowiednio wcześnie nie było by 'monopolu' w obecnym kształcie.

Teraz na hura wali się tepsie kary za zbyt wysoką cenę - zrozum, że każda regulacja odgórna jest szkodliwa. Wyobraź sobie, że w związku z tym TP przestałaby świadczyć usługi na części mniej dochodowych obszarów (czyli wiejskich) - bo po odgórnej regulacji cen przestało by się im to opłacać.

P.S. U mnie na osiedlu jest jedna piekarnia i też muszę za chleb płacić tyle ile sobie zażyczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w USA z AT&T była podobna sytuacja jak u nas z TP

i właśnie tam odgórnie nałożone kary a późniejszy nakaz podziału tego monopolowego giganta przywrócił normalną sytuację na rynku tel.

 

I myślę że u nas podobny wariant pomógł by rozwiązać problem monopolu TP

 

Jedna piekarnia na osiedlu to pół biedy

 

Ale jak jest jedna w mieście to wtedy jak chcesz jeść chleb to musisz zapłacić tyle ile sobie życzą, bo co zrobisz ??? najwyżej nie będziesz jadł chleba

 

@bryken

Neti u mnie niet :(

Edytowane przez karwiin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do ceny to porownaj sobie ceny neostrady i ceny net24 normalnego, a nie net24 bsa.jeszcze co do normalnego net24 chcialbym dodac ze nie ma opcji umowy na rok ...

Coś żle szukałeś promocja net24 była dla wszystkich , od grudnia 2006 do 14lutego 2007, opcja na rok akurat jest możliwa , jedynie net24bsa możliwe są tylko 12 i 24 miesięcy , po jakimś czasie netia wycofała opcje na 36miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Ludwiczek

Dobre, że temat o Podwajaniu został zamknięty to spytam tu. Co z tym podwajaniem? Podwajają? Zaczęli już gdzieś podwajać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...