Skocz do zawartości
KOFEK

Asus P5n-e Sli - Nforce 650i Sli

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do posiadaczy ASUS P5N-E SLI

 

Jak długo trwa u was moment od włączenia przycisku POWER na obudowie [zasilacz pod napięciem] do momentu usłyszenia charakterystycznego pojedynczego piknięcia z BIOSu, po którym pojawia się info o karcie graficznej, a później o procesorze itd.

U mnie to kwestia około 4 sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe skąd takie różnice??? Bios mam najnowszy i rewizję płyty taką samą 1.01G

 

obie osoby z szybkim 4 sekundowym startem mają karty 7900 reszta konfiguracji podobna do mojej.

 

ja mam 7600gs palit sonic, nie wiem jak basterall, który również ma start 10sekund.

 

Myślicie, że karta może być powodem takich różnic przy szybkości uruchamiania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe skąd takie różnice??? Bios mam najnowszy i rewizję płyty taką samą 1.01G

 

obie osoby z szybkim 4 sekundowym startem mają karty 7900 reszta konfiguracji podobna do mojej.

 

ja mam 7600gs palit sonic, nie wiem jak basterall, który również ma start 10sekund.

 

Myślicie, że karta może być powodem takich różnic przy szybkości uruchamiania?

JA MAm Galaxy 7600GS... I uruchamia sie blyskawicznie tez pewnei cos kolo 4 sekund :) (nie mam glosniczka do pipczenia) :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie mam koncepcji co może być nie tak :(

 

@basterall: napisz jaki masz konfig, może razem dojdziemy co jest u nas spowalniaczem, wygląda na to, że tylko nam uruchamia się tak wolno...

Edytowane przez markus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie mam koncepcji co może być nie tak :(

 

@basterall: napisz jaki masz konfig, może razem dojdziemy co jest u nas spowalniaczem, wygląda na to, że tylko nam uruchamia się tak wolno...

Ja mam :

E4300

2x1GB Goodram 667MHz

Raduś X1950XT

 

Też się zastanawiałem czemu u mnie jest tak długo tym bardziej że wentyl na radku przez te 10 sekund kręci się chyba z max prędkością i wyje jak suszarka przez 10 sekund przy uruchamianiu ...

 

 

markus wszystko jest ok. nie bierzesz pod uwagę że może twoja grafika długo się inicjuje ? (tzn. jej bios długo startuje ?)

Miałem jeszcze dwa tygodnie temu DFI na 939 i ... startowała ok 4 sekundy ... tak więc bios karty graficznej nie ma tutaj nic do rzeczy ...

Edytowane przez basterall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@basterall

Skoro to nie grafika, to jedyne co teraz mogę stwierdzić to, że my mamy e4300, a pozostałe osoby, którym płyta wstaje szybciej, mają inne C2D e6300/e6400 (z sygnatur)...

 

ale nie wierzę, że za opóźnienie odpowiada nasz e4300, dlaczego miałby inicjować się dłużej o ok 6 sekund...

Edytowane przez markus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@basterall

Skoro to nie grafika, to jedyne co teraz mogę stwierdzić to, że my mamy e4300, a pozostałe osoby, którym płyta wstaje szybciej, mają inne C2D e6300/e6400 (z sygnatur)...

 

ale nie wierzę, że za opóźnienie odpowiada nasz e4300, dlaczego miałby inicjować się dłużej o ok 6 sekund...

ja uwazam ze to jakeis inicjowanie dysku albo cos takiego... zawsze jak sa klopoty z kontrolerem napedow to jest dlugi boot...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uwazam ze to jakeis inicjowanie dysku albo cos takiego... zawsze jak sa klopoty z kontrolerem napedow to jest dlugi boot...

Obecnie mam 160GB Seagate SATA ... pracował pod DFI i problemów nie było ... może to sam kontroler na płycie??

Dzisiaj kupuję jeszcze Seagate 200GB SATA II ... zobaczymy jak będzie z tym dyskiem ale ... wydaje mi się że będzie dokładnie tak samo ... specjalnie mi to nie przeszkadza ale ... jednak nie jest tak jak być powinno ...

 

Może w biosie coś jest nie tak ??

Edytowane przez basterall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odepnij i sprawdz ile laduje sie bez HDD. I moze napedow i kart rozszerzen.

Do tego wersja BIOSu + samo ustawienie opcji zasilania i zintegrowanych urzadzen...

Jakie sa wymiary otworow montarzowych na SB? I skad mozna dorwac radiator na mofsety?

 

 

 

 

 

Tiaaa szlag mnie trafia na mysl ze moglem miec wczesniej kupujac pojedynczo a nie hurtem wszystko na fakturze :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości wcześniej już odpiąłem wszystkie napędy HDD i DVD, nie mam kart rozszerzeń tylko grafa. Dalej to samo.

 

Pozostają ustawienia w BIOSie, ale przeglądałem wszystko co mogło mieć wpływ na szybkość zmieniłem (łącznie z primary display adapter na PCI-E, wyłączeniem jednego kanału IDE i gniazd 3i4 sata). Nie wiem co jeszcze zmienić.

 

Chyba napiszę do ASUS'a, bo tak jak basterall, nie denerwuje mnie to specjalnie, ale musi być jakieś wytłumaczenie/rozwiązanie.

Edytowane przez markus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebys sie nie doczekal odpowiedzi w stylu RTFM. Ktora sama sie cisnie na usta...

Wersja brutalna - Clear CMOS i naprawde postaraj sie przejzec instrukcje przed wprowadzaniem zmian.

I niech zgadne... Wszyscy jedziecie na tym samym, ostatnim oficialnym BIOSie? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebys sie nie doczekal odpowiedzi w stylu RTFM. Ktora sama sie cisnie na usta...

Wersja brutalna - Clear CMOS i naprawde postaraj sie przejzec instrukcje przed wprowadzaniem zmian.

I niech zgadne... Wszyscy jedziecie na tym samym, ostatnim oficialnym BIOSie? :lol2:

Ja już robiłem Clear ... nic nie dało ...

Co do wersji biosu ... nie zmieniałem ... płytkę mam od 2 tygodni ... może tutaj tkwi problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcję przeczytałem bardzo dokładnie przed napisaniem posta na forum i nie znalazłem w niej nic co pomogłoby rozwiązać problem, więc nie wiem czemu ci się ciśnie na usta RTFM?. BTW szukałem też informacji na stronach asusa.

 

Clear CMOS nic nie daje, bios mam wgrany najnowszy oficjalny, ale na poprzedniej wersji ( taką dostałem z płytą) było to samo.

 

Czy ostatni oficjalny bios jest trefny? Masz może jaką inną propozycję co do biosu?

Edytowane przez markus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odepnij i sprawdz ile laduje sie bez HDD. I moze napedow i kart rozszerzen.

Do tego wersja BIOSu + samo ustawienie opcji zasilania i zintegrowanych urzadzen...

Ja bym dodał jeszcze odpięcie wentylków z mobo.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja biosu nie ma nic tu do rzeczy. W biosie quick post-enabled? Moze sprawdza Ci RAM testuje....

Pewnie w biosie namieszales niezle. Komp poza tym krecony? Mozliwe, ze zasilka .......ewentualnie komp podpiety nie do gniazdka bezposrednio tylko do listwy przedluzacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś tą Audigy na innej płycie?

Zaryzykowałem i kupiłem dziś A2 ZS SB0350. Pewnie w środę dojdzie, to zobaczymy co i jak. Ale będę ją wkładał z duszą na ramieniu... :?

 

Edit:

WOjtas^ nawet nie wiesz jak mi humor poprawiłeś :twisted:

To tak informacyjnie: Audigy 2 ZS chodzi z moją płytką bez problemu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja biosu nie ma nic tu do rzeczy. W biosie quick post-enabled? Moze sprawdza Ci RAM testuje....

Pewnie w biosie namieszales niezle. Komp poza tym krecony? Mozliwe, ze zasilka .......ewentualnie komp podpiety nie do gniazdka bezposrednio tylko do listwy przedluzacza.

DOSZEDŁEM DO ROZWIĄZANIA - niestety połowicznego

 

To nie kwestia biosu i ustawień w bios.

Problem jest ewidentnie natury sprzętowej i rozwiązanie leży na lini kontrolera ATA - SATA.

Otóż wczoraj wypiąłem DVD (pionner 111D) i na jego miejsce podpiąłem dysk WD 160GB ATA100. Czyli śmigały razem SATAII SEAGATE i ATA100 WD. Komp procedurę od włączenia do sygnału dźwiękowego przechodzi w 3 sekundy!!!. Sprawdzałem kilkukrotnie! Niestety po wypięciu dysku ATA WD (bez podpinania DVD!) wszystko wraca do złej normy 10 sekund. Podpięcie DVD w najróżniejszych kombinacjach master/slave/cable select oraz na drugim kanale - nic nie zmienia

 

Jestem więc prawie pewien, że nasza płyta, ma błąd w oprogramowaniu kontrolera ATA-SATA. Jak jest dysk ATA podłączony wszystko śmiga idealnie. Natomiast w moim DVD na ATA czegoś brakuje, aby procedura POST przeszła tak szybko jak w przypadku podłączenia dysku ATA. Pytanie czego brakuje pozostanie prawdopodobnie bez odpowiedzi :? Może następny bios do naszej płyty rozwiąże problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc u mnie sprawdzę wieczorem jak to jest z napędami... obecnie mam DVDRW oraz CDRW na jednym kanale IDE...drugi kanał wolny... oraz dwa dyski SATA...odepnę IDE i zobaczymy... drugą rzeczą jaką zaobserwowałem jest... długi start tylko podczas uruchamiania czyli pierwsze włączenie poranne... jeśli chodzi o restart to jest już ok i bardzo szybko startuje :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to ja powiem że na dwóch kompach z katami 76gs palita ver sonic (gigusa na nf4 i asusa na ati obie 939) komp coś długo wstaje. śmiem pomału przypuszczać że coś nie teges jest z palitem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja P5N-E SLI nadal na serwisie :damage_wall: . Niedługo powrócę do pola walki : ]. U mnie normalnie wstawała, tylko ja miałem sam HDD na ATA podpiety :) btw. Fortron chyba mi sie popsuł :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@markus

a prubowales kombinacje z hdd i DVD na ATA ?

moze pojdzie jak nalezy...tylko poco dyzia trzymac dla szybkiego posta...kilka sekund....

ja czekam ponad 2 minuty do spostowania RAIDU na quadGT...wiec macie sie lepiej :D

Edytowane przez Zulusman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zulusman

nie mam już tego dysku ATA, został mi tylko jeden, przy którym zostaję czyli SATAII i DVD PIONEERA 111DBK na ATA. Chyba mój problem jest nierozwiązywalny, lub rozwiąże go nowy bios do płyty. Tak jak mówiłem nie boli mnie to specjalnie, raczej chciałem się dowiedzieć dlaczego tak się dzieje.

 

Sprzęt generalnie działa super i rekompensuje w pełni taki drobiazg. W sumie wybierając całość sprzętu poszedłem za radami forum i wcale na żałuję :). Wszystko gra, ładnie się kręci i oby tak dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...