Skocz do zawartości
Fulgor

Benq Fp93gp - Następca Legendarnego Fp91gp?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak ogólnie daje rade.

Ma bardzo dobre odwzorowanie kolorów w porównaniu do 913n, przez co filmy dobrze się ogląda(ale nie porównywać do panoram,bo to inna kategoria).W grach nie widać smużenia.Czyli wszystko jak powinno być.

Praca z tekstem jeżeli masz dobrze ustawiony kontrast i jasność nie jest męcząca.

Wkurza mnie tylko ramka,bo jest bardzo cienka i słabo rozgranicza ekran od tła za nim,ramka ma tez dziwne zagłębienie,gdzie zbiera mi się kurz.To tylko takie małe "ale".Zawsze musi być coś,ale jako że nie jestem wybredny to powiem, że wszystko jest tak jak powinno.

 

Napisz dokładniej jak wrażenia z jakości obrazu szczególnie po przesiadce TN, czy odczuwasz jakiekolwiek minusy w porównaniu do poprzedniego S 913 ? czy monitor jest pod każdym względem lepszy od 913 ?

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to najlepsze porównanie, bo Samsung 913N to już dinozaur.Ale jeżeli mam porównać to:Benq dużo dużo lepsze odwzorowanie kolorów.Samsung ma słabe przejścia tonalne między barwami,tu tego nie dostrzegam.W Benq dużo większy kontrast.W Samsungu nie ma wyjścia DVI.Szczerze to Benq jest dużo dużo lepszym monitorem.Tylko jednej rzeczy mi brak: pivota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno wazne zapomnialem spytac :)

 

Jesli masz jakas gre, jak wyglada obraz w rozdzielczosciach nienatywnych, np 1024x768 i 800x600 da sie grac normalnie, czy duza zmiana obrazu? Wiadomo ze pod win rozdzielczosc normalna bede uzywac, ale w grach wiadomo, nie zawsze da rade ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze ma ten monitor ? pochwalcie się :rolleyes: bo mam zamiar go kupić :)

 

dzis dostalem kurierem z esc. Ogolnie wszystko jest ok, jestem bardzo zadowolony, porownujac do poprzedniego crt 15cali to przepasc. Mimo, ze ten crt i tak ladnie swiecil, ale byl za maly.

Tutaj kolory ladne, katy dobre, w grach ja czegos takiego jak smuzenie nie widze, ale tez z LCD do czynienia nie mialem to moze nie umiem tego zauwazyc ;) (ale to w koncu dobrze). Gry wlaczalem tez w 1024x768 czy 800x600 i nie ma jakiegos dyskomfortu z powodu tego ze to nie jest standardowa rozdzielczosc.

Jak chodzi o srebrzenie, na razie nie widze, ale jasno w pokoju mam ;) wieczorem sie przyjrze dokladniej.

 

 

Jedyna wada to u mnie podejrzewam badpixela. Domyslam sie ze to badpixel (w koncu wczesniej nie mialem do czynienia ;) ), ale jest 3x2cm od lewego dolnego rogu i go nie widac praktycznie. W ogole tak sie balem tych zdechlakow po tym co niektorzy pisza, a teraz nie wiem o co wlasciwie tyle halasu. Przeciez to tak male ze trzeba sie wpatrywac zeby zobaczyc. Mam co prawda 14dniowa gwarancje 0pikseli z esc ale sam nie wiem czy warto w ogole sie bawic w reklamacje. Zobacze przez weekend :)

 

chyba to badpixel. Nie swieci na rozne kolory, na kazdym tle praktycznie (zielonym, bialym, czerwonym), jest szary (nie czarny jakby zrobic punkt czarny np w programie graficznym, a szary). Chyba ze to jakies wewnetrzne zabrudzenie matrycy.

 

 

Jesli mam robic jakies testy konkretnie to napiszcie jakim programem (z instrukcja ;) ) to moge sprobowac. Niestety nie mam aparatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario, widziałem twój post na forum MVA. Tam jeden użytkownik narzeka na szybkie zmęczenie oczu po pracy z tym monitorem w porównaniu z CRT. A jak to wygląda u Ciebie?

 

Myślałem, że to LCD są bardziej oszczędniejsze dla oczu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario, widziałem twój post na forum MVA. Tam jeden użytkownik narzeka na szybkie zmęczenie oczu po pracy z tym monitorem w porównaniu z CRT. A jak to wygląda u Ciebie?

 

Myślałem, że to LCD są bardziej oszczędniejsze dla oczu...

 

Nie jest gorzej, ja czuje nawet wiekszy komfort, bo czcionki sa wyrazniejsze no i wieksze niz na 15calach.

Powodem narzekan wielu osob na zmeczenie oczu na monitorach LCD jest wg mnie zle ustawienie kontrastu i jasnosci. Widze w postach ze niektorzy ustawiaja te wartosci na 80 czy nawet 90 a wtedy na prawde mocno bije po oczach, szczegolnie biel. Ja mam ustawione jasnosc 20, kontrast 35 i to dla mnie jest optymalne do zwyklej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia tamtej osoby są takie:

 

kontrast - 35

jasność - 20

ostrość - 3

Czyli identyczne (oprócz ostrości, bo nie podałeś), a jednak odczuwa zmęczenie oczu. Może to po prostu warunek indywidualny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia tamtej osoby są takie:

Czyli identyczne (oprócz ostrości, bo nie podałeś), a jednak odczuwa zmęczenie oczu. Może to po prostu warunek indywidualny...

 

ostrosc tez mam 3, wiecej jest dla mnie zbyt rozmyte, trojka taka w sam raz. Moze rzeczywiscie indywidualny warunek, podobno niektorzy po prostu musza sie przezwyczaic do LCD, w koncu to inny sposob wyswietlania obrazu. Tez sie tego troche obawailem, bo oczy mam dosc wrazliwe, przy crt az mi w glowie swirowalo jak mialem czestotliwosc mniejsza niz 85Hz(75tez sie znosilo czasem ale widzialem troche latanie obrazu). Tutaj na poczatku tez dziwnie sie czulem, ale chyba przez sama wielkosc obrazu :) bo jakiegos szczypania oczu nie czulem

 

 

 

przypomnialem sobie jeszcze. Moze pomoze ci tez obnizenie gamma w opcjach sterownika

Edytowane przez Mario82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem monitorek wczoraj. Wrazenia:

- podstawka stabilna, brak możliwości reguacja góra-dół -> musze kupić dodatkową podstawkę pod monitor

- kąty - wcale nie jestem tak bardzo pewien że monitor ma lepsze kąty niż zwykłe TNy, do komfortowej pracy tylko na wprost :/

- jasność, kontrast, ostrość - totalnie super. Monitor na największej jasności wali po oczach jak latarka, czcionki super wyrażne. (mam ustawioną ostrość na 2)

- smużenie - nie zauważyłem, ale też nie miałem czasu dokładnie go szukać (w intrukcji dostarczonej monitorem pisze że ma czas reakcji 20ms, a GTG 8ms)

- nie mam bad pixeli :)

- ciut przykrótki kabel zasilający

- kabel DVI w opakowaniu

- brak sterowników do tego modelu monitora na załączonej płytce (ściągnołem ze strony producenta, co prawda w nazwie mają Vista, ale po przyjżeniu się, są tam także do XP)

 

Ogólnie jest bardzo zadowolony, ten lcd na pewno mniej męczy wzrok niż CRTki (99,9%?), choć problem z kątami jest i pewnie jeszcze długo będzie :/ Nie zauważyłem wspomnianego we wcześniejszych postach srebrzenia w rogach, czy tego że ramka monitora jest za mała.

Za to, mam dziwny problem, który myślę że wynika raczej z zainstalowanych wcześniej sterowników niż z monitora. Otóź gdy ustawię paletę na 32 bity, na zdjęciach pojawiają się miejscami pionowe, zielone kreski (o szerokości jednego pixela). Moja grafa to r9550 (podkręcam tylko podczas włączania gier:), złącze DVI, stery Catalysty wersja O/C. Jeśli ktoś miałby pomysł co to może być prosze o info. Ah - problem całkiem znika jeśli przełącze palete na 16 bit i widać go tylko na zdjęciach.

Edytowane przez H.A.W.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupić 91 czy 93 ? Jest tylko róznica w kontrascie jezeli chodzi o parametry a tak to żadnej ? Dobrze mówie ? No i oprócz obudowy Proszę o odp. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze do posiadaczy tego Benq'a dość istotne dla mnie pytanie - jako że mieszkam w bloku, a mój pokój skierowany jest na południe - słońce grzeje niemiłosiernie w godzinach popołudniowych, co wiąże się z dużym nasłonecznieniem, na dodatek mam spore okna i właściwie przez cały dzień mam dużą ilość światła w pokoju.

 

Zatem zależy mi na informacji, jak jest z jasnością w tym monitorze. Nigdy nie miałem do czynienia z LCD, ale w moim CRT 15' mam jasność na 100, a ekran jest stosunkowo ciemny. No i na dodatek wszystko się odbija w kineskopie... Jak to wygląda z tym monitorem (i w ogóle z LCD?) Wydaje mi się, że ich powłoka jest antyrefleksyjna... ? I czy ogólnie LCD lepiej sprawują się w takim pomieszczeniu od CRT? I czy jakieś konkretne modele LCD sprawują się lepiej bądź gorzej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze do posiadaczy tego Benq'a dość istotne dla mnie pytanie - jako że mieszkam w bloku, a mój pokój skierowany jest na południe - słońce grzeje niemiłosiernie w godzinach popołudniowych, co wiąże się z dużym nasłonecznieniem, na dodatek mam spore okna i właściwie przez cały dzień mam dużą ilość światła w pokoju.

 

Zatem zależy mi na informacji, jak jest z jasnością w tym monitorze. Nigdy nie miałem do czynienia z LCD, ale w moim CRT 15' mam jasność na 100, a ekran jest stosunkowo ciemny. No i na dodatek wszystko się odbija w kineskopie... Jak to wygląda z tym monitorem (i w ogóle z LCD?) Wydaje mi się, że ich powłoka jest antyrefleksyjna... ? I czy ogólnie LCD lepiej sprawują się w takim pomieszczeniu od CRT? I czy jakieś konkretne modele LCD sprawują się lepiej bądź gorzej?

 

mam tak samo. Od poludnia caly czas slonce, w domu jedynie zwykle zaluzje, wiec i tak jest jasno. Nic sie na monitorze nie blyska, lepiej jest niz na crt. Ustawione mam jasnosc 20, kontrast 35, wiec jest jeszcze spory zapas ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, tylko ze w przypadku LCD czestotliwosc odswiezania nie ma az takiego znaczenia, przy 60Hz nie bola oczy itp., a w CRT to ponizej 75Hz (a jeszcze lepiej 85) ciezko wysiedziec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda ,że przy panelach LCD im niższa wartośc odświeżania tym lepiej ,odwrotnie niż przy CRT ?

NIE - jak kolega napisał

 

Po prostu w LCD częstotliwość odświeżania odpowiada za max ilość klatek na sek. - na zmęczenie nie ma wpływu ( na CRT inna sprawa ).

 

Oglądając testy wyświetlaczy LCD 120 Hz można dojść do wniosku że im większa częstotliwość odśw. na LCD tym mniejsze smużenie.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tak samo. Od poludnia caly czas slonce, w domu jedynie zwykle zaluzje, wiec i tak jest jasno. Nic sie na monitorze nie blyska, lepiej jest niz na crt. Ustawione mam jasnosc 20, kontrast 35, wiec jest jeszcze spory zapas ;)

Dobrze wiedzieć. A jak ma się sprawa z bad pixelami? Nie wyskoczyły żadne? Jak długo masz już tego Benka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć. A jak ma się sprawa z bad pixelami? Nie wyskoczyły żadne? Jak długo masz już tego Benka?

 

Od poczatku (chyba) mialem jednego, ale jest w rogu, a druga sprawa ze nie zwraca sie na niego uwagi (chyba ze specjalnie sie w to miejsce patrzy). Kupilem co prawda z gwaracja dodatkowa na 14 dni, ale chyba nawet nie bede tego reklamowal, chyba nie warte zachodu.

 

Swoja droga wie ktos jak wyglada procedura reklamacji w esc? reklamowal tak ktos z was? Kurier na ich koszt to wiadomo, ale jak to dokladnie wyglada, co trzeba by zrobic? Dobrze wiedziec jakbym jeszcze zmienil moze zdanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bady przeważnie wysypują się na początku użytkowania albo po dłuuuższym okresie użytkowania.

Dłuższym, czyli? I w jakiej ilości? Bo jeśli miałoby wyskoczyć np. 15 takich badów po 2 latach (czyli po gwarancji), to nieciekawie... :\ Bo chyba 15 to już widać, szczególnie jeśli są w jednym miejscu.

 

Hehe, tak na marginesie - myślenie o LCD chyba nie służy mojemu CRT - coś zaczął dzisiaj dziwnie zmieniać kolory. Ale to nie ten temat... ;)

 

P.s. U mnie w mieście jest dość ciekawa oferta. Dzwoniłem tam i będą mieć na dniach na razie dwa takie BenQ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to zależy od klasy matrycy, ten LCD ma II klasę (poprawcie mnie, jeśli się mylę). Interesuje mnie jednak bardziej sprawa badów po gwarancji... wszak monitora nie kupuje się na dwa lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam jeszcze temat. Trochę mnie mimo wszystko niepokoi smużenie, mimo że gram głównie w RTSy (+ PES). W temacie o BenQ 91 ktoś pisał, że widzi delikatne smużenie przy przewijaniu kamerą w FIFIe. Chociaż mnie bardziej interesuje sprawa przewijania ekranu w RTSach. Ja wiem, że to nie jest taka dynamika jak w grach akcji, ale czy może pojawić się smużenie w takiej sytuacji?

 

Grał ktoś w jakiegoś RTSa na tym Benku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem kupić ten monitor, ale mam pewne obawy.

* Moja kartka graficzna to GeForce 2 64 MB. Czy na tej karcie monitor będzie bez problemu chodził?

* Na co dzień używam Linuksa. Z tego co wiem nie wyszły sterowniki tego monitora na ten system operacyjny. Czy bez sterowników monitor będzie chodził normalnie? Jeżeli nie, co się będzie działo (jak bardzo utraci na jakości?, czego nie będzie wyświetlał? a może w ogóle nie będzie działał? itp)?.

 

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

* Moja kartka graficzna to GeForce 2 64 MB. Czy na tej karcie monitor będzie bez problemu chodził?

 

Oczywiscie, dlaczego nie ;) Skoro karta obsluguje rozdzielczosc 1280x1024 to nie ma problemu, wiec nawet na starszych kartach pojdzie. Dodatkowo podlaczyc mozna i przez d-sub i przez dvi wiec tu tez problemu nie bedziesz mial

 

* Na co dzień używam Linuksa. Z tego co wiem nie wyszły sterowniki tego monitora na ten system operacyjny. Czy bez sterowników monitor będzie chodził normalnie? Jeżeli nie, co się będzie działo (jak bardzo utraci na jakości?, czego nie będzie wyświetlał? a może w ogóle nie będzie działał? itp)?.

 

Nie wiem jak to jest na linuksie, ale na windowsie dziala nomalnie jako plug and play, wiec zadnych sterow nie potrzebuje. Jutro uruchomie najwyzej livecd kubuntu i ci powiem jak wyglada :) podejrzewam ze nie bedzie problemu :) nie dopuszczam nawet takiej mysli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest na linuksie, ale na windowsie dziala nomalnie jako plug and play, wiec zadnych sterow nie potrzebuje. Jutro uruchomie najwyzej livecd kubuntu i ci powiem jak wyglada icon_smile3.gif podejrzewam ze nie bedzie problemu icon_smile3.gif nie dopuszczam nawet takiej mysli icon_smile3.gif

Dzięki za chęci. :) Jeżeli nie byłoby problemu, uruchom na SuSE 10.X. Mam susła, więc wolę wiedzieć jak na nim chodzi. Jeżeli nie masz pod ręką SuSE sprawdź na kubuntu. :D

 

Dodatkowo podlaczyc mozna i przez d-sub i przez dvi wiec tu tez problemu nie bedziesz mial

Czy w zestawie jest kabel d-sub (bo chyba takie złącze mam)?

 

I kolejne pytanie: jak chodzą filmy na tym monitorze?

 

Dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za chęci. :) Jeżeli nie byłoby problemu, uruchom na SuSE 10.X. Mam susła, więc wolę wiedzieć jak na nim chodzi. Jeżeli nie masz pod ręką SuSE sprawdź na kubuntu. :D

Suse nie mam, mam kubuntu i ubuntu ;) mialem juz je instalowac, ale dysk do testow sie niestety zepsul w trakcie instalacji.

 

 

Czy w zestawie jest kabel d-sub (bo chyba takie złącze mam)?

Sa wszystkie kable: zasilajacy d-sub i dvi

 

I kolejne pytanie: jak chodzą filmy na tym monitorze?

Bardzo ladnie ;) z tym ze gorsza jakosc filmu jest tu bardziej zauwazalna niz na crt. Ale jak chodzi o calosc to kolory ladne, nie ma jakiegos smuzenia, po prostu fajnie, nie wiem jak inaczej opisac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jest czarno czy fioletowo/szaro?:)

 

i jak katy widzenia?

 

i sprawdzal ktos jak chodza gierki np. w 1024x768 a nie 1280x1024

*czarny jak dla mnie nie jest mniej czarny niz na starym crt, a nawet bardziej czarny ;)

*katy bardzo dobre ja leze na tapczanie to monitor jest ze 30 cm nad moja glowa (dolna krawedz monitora) i nawet jak jeszcze z ukosa nieco to wyglada dobrze. Spokojnie mozna ogladac w kilka osob. Dopiero przy duzych katach sie rozjasnia obraz, ale nie robi sie zaden negatyw czy cos w tym stylu

*gralem i 1024x768 i 800x600 i nie ma z tym zadnych problemow. Np w colinie jak masz licznik, to nie jest on dokladnym kolem wtedy a lekko jajkiem, ale nie ma z tym problemu. Pogorszenia obrazu tez specjalnie nie widac. W koncu to jest gra, wiec male rozmycie moze nawet pomoc :) Pod windowsem juz lepiej nie, bo po prostu nie jest juz wszystko ostre a troszke rozmyte.

 

 

Dzięki za chęci. icon_smile3.gif Jeżeli nie byłoby problemu, uruchom na SuSE 10.X. Mam susła, więc wolę wiedzieć jak na nim chodzi. Jeżeli nie masz pod ręką SuSE sprawdź na kubuntu. icon_biggrin3.gif

Kubuntu Livecd sprawdzone - obraz jak zyleta :) w standardzie bez zadnego grzebania jest ok. Na innych dystrybucjach tez zapewne tak bedzie, nie widze powodu dlaczego mialoby byc inaczej ;)

Edytowane przez Mario82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie http://www.ksol.pl/product_info_products_id-2280.html napisane jest:

Czas reakcji (czas rozjaśnienia/czas ściemnienia): 20ms (8ms GTG)]

Dlaczego 20ms?

 

Kontrast: 1300:1 (max 650:1)

Co oznacza max 650:1?

 

I co znaczy:

* i-Key,

* Kensington Lock?

 

Za odpowiedzi dziękuję z góry? :)

Edytowane przez ??!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...