Skocz do zawartości
Uzurpator

2x Opteron 270 + K8n Master2-far

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mysle o zestawie jak wyzej (aczkolwiek glownie dlatego, plytki s940 wymiotlo z PL). Generalnie buduje sprzet do developmentu softu. Pytanko zas brzmi - czego sie generalnie spodzewiac z takim zestawem i WIN-XP - potrafi winda wykorzystac te 4 rdzenie?

 

Poza tym - plyta wydaje sie byc w miare normalna - tzn przeznaczona do budowy silnej stacji roboczej - tylko sie zastanawiam, czy ta plyta ma architekture NUMA czy UMA (i czy wogole UMA na opteronach jest obslogiwana).

 

Wogole bylbym wdzieczy za kazde info o takim zestawiku (troche wypadlem z obiegu, i jestem do tylu z sprzetem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisze bzdury

Windows XP Proffesional SP2 wspiera NUMA (aczkolwiek słabo)

Lepiej architekture NUMA wspiera XP x64 oraz windowsy Serwer 2003 (w szczególności x64) Jednak żeby w pełni z niej korzystać soft musi być z nią zgodny (np programy do obliczeń naukowych). Tylko XP pro/x64/serw obsługuje 2 (i więcej) fizyczne procesory

Najlepiej z NUMA radzi sobie Vista (ale tylko Business i Ultimate)

Płyta MSI K8N NIE wspiera NUMA ze wględu że wszystkie sloty pamięci są podpięte pod pierwszy procesor.

W celu odpalenia NUMA trzeba Płytę która ma odzielne banki pamięci dla obu procków (dla s940 polecić moge Tyana thunder K8WE lub moją Supermicro H8DCE)

Asus K8N-DL w późniejszych wersjach też wspiera NUMA, jak i niektóre Gigabyty

Jeżeli chcesz kupić nowy sprzęt to na komputroniku jeszcze chyba mają K8WE, używany, można tanio z US albo GB ściągnąć.

Co do Optków 270 dostępnych w polsce, uważaj na te z allegro, to procki OEM i nie są oficjalnie wspierane ani przez AMD ani tym bardziej w biosach płyt głównych, jednak na 100% działają w płytach Tyana

Aha i jeżeli planujesz kupić nowy sprzęt to nie pchał bym się w s940 a raczej kupił w LGA 1207 (socket F) ze wględu na to że będzie on zgodny z 4jajowymi optkami), tu można albo iść w full pro: np tyan 2915,

albo taniej: w prawie że stacje roboczą czyli AMD 4x4 (można kupić zestaw dwóch procków A-FX DUŻO taniej niż odpowiadające im zegarem optki, zgodność z czerema jajami jest, no i pamiątki nie muszą być buforowane, za to masz do dyspozycji tylko 4 banki pamięci (w większości płyt 2x s940/1207 to 8 )

 

mam nadzieje że to co napisałem ma jakiś sens i trzymie sie kupy bo gadam na gg a nie mam bardzo podzielności uwagi

Edytowane przez noe9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

 

Co do allegro - koles ma tam optki 270 za 500 zeta/szt, co jest cena, nie ukrywajmy, bardzo kuszaca. Jezeli chce platforme 4 rdzeniawa teraz, to taniej sie chyba nie da. Nad plytka sie jeszcze pozastanawiam, z jednej strony potrzebuje rdzenie (pisze soft wielowatkowy, wydajnosc ma drugorzedne znaczenie), zas sama predkosc jest tak sobie wazna, natomiast NUMA jest mi srednio potrzebna.

 

Rozwojowosc platformy - sprzet zmieniam rzadko (patrz sig ;) ) wiec mi to dynda. Kupi sie jakies 2-4 GB ramu i bedzie spokoj na dluuugo (nie gram, wiec to mnie generalnie malo interesuje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie między innymi o tych opteronach 270 pisze (a także jeszcze tańszych za 370zł/270zł z allegro, o numerach seryjnych zaczynających sie od "OSP270xxxxx", jestem pewny jedynie że działają na płytach tyana, co do MSI nie mam pojęcia, na mojej zgodnie z tym co mi odpisali z pomocy technicznej supermicro nie będą działać, aczkolwiek czasami takie odpowiedzi są asekuracyjne.

Cena 500zł za optka 270 nie jest do końca taka kusząca, jako że w US nowe kosztują 215$ i są to procesory pewne retailowe a ściągnięcie ich nie stanowi dzisiaj większego problemu

chociaż w porównaniu z cenami u nas może się kusząca wydawać, no ale istnieje w/w element ryzyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie między innymi o tych opteronach 270 pisze (a także jeszcze tańszych za 370zł/270zł z allegro, o numerach seryjnych zaczynających sie od "OSP270xxxxx", jestem pewny jedynie że działają na płytach tyana, co do MSI nie mam pojęcia, na mojej zgodnie z tym co mi odpisali z pomocy technicznej supermicro nie będą działać, aczkolwiek czasami takie odpowiedzi są asekuracyjne.

Cena 500zł za optka 270 nie jest do końca taka kusząca, jako że w US nowe kosztują 215$ i są to procesory pewne retailowe a ściągnięcie ich nie stanowi dzisiaj większego problemu

chociaż w porównaniu z cenami u nas może się kusząca wydawać, no ale istnieje w/w element ryzyka

K8N-DL asusa tez obsluguje te procki. To juz 2 rodzaje. Z niemieckego amazona moge miec nowa za 200 eur.. Kupilem procki, teraz czekam na odpowiedz od MSI, tudziez sprawdze na 2cpu.com :)

 

BTW - zakladajac jakas sensowna karte (7600GT/GS lub cos w tych okolicach) jakie PSU do tego dobrac?

 

EDIT: Apparently plytka MSI nie powinna miec problemu z tymi prockami.

 

EDIT2: Na ebay Opterony 270 sa po $230 - co wychodzi ok 1500 za pare - duzo. Ale jest K8WE ca circa $350 lub ASUS K8N-DL za $300 (wliczajac transport).

Edytowane przez Uzurpator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta MSI K8N NIE wspiera NUMA ze wględu że wszystkie sloty pamięci są podpięte pod pierwszy procesor.

W celu odpalenia NUMA trzeba Płytę która ma odzielne banki pamięci dla obu procków (dla s940 polecić moge Tyana thunder K8WE lub moją Supermicro H8DCE)

Jesteś w błędzie.

2 Opterony zawsze działają w NUMA, ponieważ NUMA to nie jednakowy dostęp do pamięci w systemie.

Ponieważ opteron do którego jest podłączona pamięć ma szybszy dostęp niż ten drugi to NUMA.

 

System wspiera NUMA gdy wie jak przydzielić obszar pamięci "najbliższy" procesorowi na którym wykonywany jest ten proces.

Edytowane przez Gray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie.

2 Opterony zawsze działają w NUMA, ponieważ NUMA to nie jednakowy dostęp do pamięci w systemie.

Ponieważ opteron do którego jest podłączona pamięć ma szybszy dostęp niż ten drugi to NUMA.

 

System wspiera NUMA gdy wie jak przydzielić obszar pamięci "najbliższy" procesorowi na którym wykonywany jest ten proces.

NUMA działa tylko wtedy gdy procki mają oddzielne banki pamięci, wtedy w teorii dane obrabiane na procu 1 kożystają z jego lokalnej pamięci a dane na drugim procu z jego.

W przypadku płyty MSI nie ma to miejsca bo tylko jeden procesor jest podłączony z bankiem pamięci, drugi wisi na pierwszym procku tym samym MUSI kożystać z jego pamięci.... program tym samym zawsze kożysta tej samej lokacji pamięci.

Bez NUMA pamięć jest przydzielana niezależnie od proca/jądra na którym jest wykonywany należny jej program tym samym często jeden proc musi sie dobijać do lokalnej pamięci drugiego.

Co do jednkowego dostępu: w teori jeden program zoptymailzowany pod numa może niezależnie dobijać się do obu banków poprzez niezależne wątki które kożystają z lokalnej pamięci, tym samym szczytowy transfer do/z pamięci może być teoretycznie podwojony...

takie wyniki daje np syntetyczny test Sandry jeżeli jest odpalony na kompie z aktywnym NUMA

Tym samym jedno wynika z drugiego

W razie jakichś wątpliwości polecam:

forum.2cpu.com

Tam kwestia NUMA była już wałkowana wielokrotnie

a tak BTW Zasada działania systemów wieloprocesorowych opartych o Optki jest odrobine inna niż np platform Intela, jednak konkretna implementacja i tak zależy od producenta płyty

Edytowane przez noe9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skup się.

Non-Uniform Memory Access(NUMA)

 

Nie jednorodność dostępu do pamięci. To jest cecha sprzętu, nie oprogramowania.

1 Procesor ma szybszy dostęp niż procesor nr2. Bo nr 2 musi jeszcze przejśc przez HT.

Procesor nr 2 nie ma takiego samego dostępu do pamięci jak procesor nr 1.

Jest to specyficzny przypadek NUMA. Nie wszystkie węzły NUMA muszą mieć własna pamięć.

 

A to czy system wspiera sprzętową architekture NUMA to juz inna sprawa.

Edytowane przez Gray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skup się.

Non-Uniform Memory Access(NUMA)

 

Nie jednorodność dostępu do pamięci. To jest cecha sprzętu, nie oprogramowania.

1 Procesor ma szybszy dostęp niż procesor nr2. Bo nr 2 musi jeszcze przejśc przez HT.

Procesor nr 2 nie ma takiego samego dostępu do pamięci jak procesor nr 1.

Jest to specyficzny przypadek NUMA. Nie wszystkie węzły NUMA muszą mieć własna pamięć.

 

A to czy system wspiera sprzętową architekture NUMA to juz inna sprawa.

Tak to cecha sprzętu, która MUSI być wspierana przez oprogramowanie (w idealnym scenariuszu zarówno przez system operacyjny jak i przez program który na nim działa i mam na myśli profesjonalne zoptymalizowane wielowątkowo aplikacje np do obliczeń naukowych a nie Q3).

Bez wsparcia conajmniej z poziomu systemu operacyjnego NUMA nie ma prawa działać.

A co do wsparcia sprzętowego:

Zasadą jest że płyty posiadające wszystkie banki pamięci podpięte pod jeden procesor NIE wspierają NUMA, możesz się kłócić do woli, ale fakt jest faktem. Nie wiem czy kiedykolwiek kolega miał styczność z płytami wieloprocesorowymi ale jak by miał to był by tego świadom.

Sama architektura NUMA jest specyficzna dla opteronów ze względu ich wbudowany kontroler pamięci.

Jak już pisałem wcześniej Jeżeli tylko jeden procesor ma podpiętą pamięć to drugi MUSI korzystać z jego pamięci, NUMA pozwala na korzystanie z LOKALNEJ pamięci przez KAŻDY procesor (obojętnie czy jest ich 2,4 czy 8 )

I mówię tu o praktycznej implementacji i działaniu a nie o definicyjnym

z resztą polecam obsadzenie np TYANA K8WE 1 kością pamięci i sprawdzenie np sandrom czy NUMA jest aktywna...

Edytowane przez noe9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale nie masz racji.

 

1. Bez wsparcia conajmniej z poziomu systemu operacyjnego NUMA nie ma prawa działać.

2. I mówię tu o praktycznej implementacji i działaniu a nie o definicyjnym

z resztą polecam obsadzenie np TYANA K8WE 1 kością pamięci i sprawdzenie np sandrom czy NUMA jest aktywna...

AD1. W tej sytuacji nie mógł być zainstalować na tej płycie systemów wcześniejszych niż XP Sp2 lub Windows 2003 Server Enterprise - a możesz.

 

NUMA nawet nie ma wiele wspólnego z procesorami.

Weźmy pierwszy lepszy system ccNUMA np Altix 450.

Dostępny jest dodatkowy moduł z pamięcią.

I nawet dla systemu z jednym procesorem i tą pamięcią jest to NUMA.

 

Bo dostęp do różnych obszarów pamięci jest nie jednorodny.

 

Ale ty wiesz swoje i niech tak pozostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale nie masz racji.

AD1. W tej sytuacji nie mógł być zainstalować na tej płycie systemów wcześniejszych niż XP Sp2 lub Windows 2003 Server Enterprise - a możesz.

 

NUMA nawet nie ma wiele wspólnego z procesorami.

Weźmy pierwszy lepszy system ccNUMA np Altix 450.

Dostępny jest dodatkowy moduł z pamięcią.

I nawet dla systemu z jednym procesorem i tą pamięcią jest to NUMA.

 

Bo dostęp do różnych obszarów pamięci jest nie jednorodny.

 

Ale ty wiesz swoje i niech tak pozostanie.

Oj chyba przegapiłem post, albo raczej nie doszedł na maila...

W przypadku systemów operacyjnych nie mających wsparcia dla NUMA, postawionych na sprzęcie który ją obsługuje

sprawa wygląda tak że pamięć jest przydzielana bez zwracania uwagi na przynależność do procesora, tym samym najczęściej system przydziela pamięć podpiętą do CPU0 aż do jej wyczerpania, później przechodząc do CPU1 itd (to też zresztą zależy od szczegółowego scenariusza, bo np opcje node interleaving lub bank interleaving zmieniają sposób przydzielania pamięci)

 

Co do ccNUMA nie wypowiem się bo ta implementacja nie jest mi bliżej znana, tak samo jak np nie jest mi znana implementacja NUMA choćby w platfomie dla procesorów Itanium. Cała wypowiedź moja dotyczy wyłącznie platformy Opteronowej, a ta nawet przy najzacieklejszym oporze nie zacznie korzystać z NUMA jeżeli banki pamięci nie są podpięte pod odzielne procesory i nie są tak też obsadzone, a co do dalszej dyskusji zapraszam na PW bo chyba wszystko zostało już powiedzane na forum ;)

Edytowane przez noe9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...