Skocz do zawartości
Uzurpator

Chlodzenie Stacji Roboczej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam taki problem. Skladam stacje robocza - 2xopteron270 + jakies 2-4GB ramu + jakies 2 nvidie w SLI (prawdopodobnie 2x8300 gt jak tylko sie pokaza). I generalnie chcialbym, zeby w budzie nie szlo robic hot-dogow :)

 

Problem w tym, ze plyta jest w rozmiarze ATX, ale ze wzgledu na dwuprocesorowosc, jest _bardzo_ malo miejsca - prawdopodobnie wejda radiatorki ~80x80, mniejsze byliby lepsze. Poza tym - ma byc cicho, sprzet krecony nie bedzie.

 

Na chlodzenie mam circa 300 zet. I chcialbym wiedziec, co by mi forum poradzilo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś pokazać tę płytę, co by było mniej więcej wiadomo jak dużo miejsca jest do okoła?

 

Czy np. dwa mniejsze chłodzenia w typie "tower" ustawione jedne za drugim nie byłyby odpowiednie? Mam na myśli wstępnie Ultrę90 + 2xCoolink AX9.

 

One są dość kompaktowe, więc może? Ale co by nie wróżyć z fusów to najlepiej zmierz ilość miejsca na każdy cooler i pokaż płytę :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyta to K8N master2 far MSI.

 

Smaczku dodaje fakt, ze potrzebuja ona mocowania na xeona (soc 604). Ale zapinke w ostatecznosci sam dorobie.

 

EDIT: plytki nie zmierze, bo jeszcze

a) nie mam

b) nawet jak dojdzie, nie pomacam jej do kwietnia

Edytowane przez Uzurpator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyta to K8N master2 far MSI.

 

Smaczku dodaje fakt, ze potrzebuja ona mocowania na xeona (soc 604). Ale zapinke w ostatecznosci sam dorobie.

Opteron na zapince od Xeona? :blink:

Ciekawe...

 

W każdym razie wybór jest wtedy tylko jeden:

Thermalright SI-9XV... i to nawet nie dlatego, że to Thermalright. Po prostu to chyba jedyne wydajne chłodzenie na rynku.

 

+ rzeczony Coolink.

 

Będzie nieco więcej jak 300zł, ale tu już po prostu nie ma za bardzo w czym wybierać :huh:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dodam że kupno 2 nowych 8300gt i łaczenie ich w SLI jest troche bez sensu, pomyśl raczej nad zakupem 8600ultra albo czegoś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dodam że kupno 2 nowych 8300gt i łaczenie ich w SLI jest troche bez sensu, pomyśl raczej nad zakupem 8600ultra albo czegoś lepszego.

O ile będzie miał z czego wydawać. Przecież ten zestaw kosztował majątek kilku polskich rodzin :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koen: raczej watpie, zeby 8600 ultra bylo w wersji z pasywnym chlodzeniem. Poza tym sprawa jest caly czas otwarta.

 

Labovski: To juz wiesz, dlaczego pytam tutaj :) Zapinke na xeona moge dorobic, ale z wyborem samego chlodzenia jest juz problem (nie ukrywam, ze najbardziej by mnie interesowalo chlodzenie pasywne, ale przy 200 watach w samych prockach, to raczej malo prawdopodobne).

 

Swoja droga - dzieki za wskazowke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovski: To juz wiesz, dlaczego pytam tutaj :) Zapinke na xeona moge dorobic, ale z wyborem samego chlodzenia jest juz problem (nie ukrywam, ze najbardziej by mnie interesowalo chlodzenie pasywne, ale przy 200 watach w samych prockach, to raczej malo prawdopodobne).

 

Swoja droga - dzieki za wskazowke

No to chyba ja już wszystko co mogłem, to napisałem w sprawie samego chłodzenia. Skoro jest ten SI-9XV to chyba nie warto nic przerabiać.

 

Jeśli myślisz o ciszy to załatw sobie może Yesico Open Air. Przy karcie graficznej chłodzonej pasywnie i dwóch Opteronach w środku musi być naprawdę solidny przewiew, żeby nie zrobił się piekarnik. Albo więc obudowa będzie "prawie" otwarta jak ta Yesico ;) albo załatwisz sobie taką, w której zabudować będziesz mógł mnóstwo wolnoobrotowych wentylatorów. To drugie rozwiązanie jest dużo droższe.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmm Ile masz kaksi na chlodzenie??

Jak dla mnie najlepszym ale nie za tanim rozwiazaniem byly zalozenie chlodzenia ciecza. Tylko ze to dosc spory koszt.

zestaw taki:

2*f3d 2 lub 1 *f2g do tego pompa chlodnica i rez.

 

Jakbys bral taki zestaw u jednego producenta moze maly rabacik bys wywalczyl.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lobovsky:

 

Wiertarke to ja mam :mrgreen: zrobic dziure w budzie tez potrafie. Najwyzej sie przelece do pobliskiego warsztatu, wytne okno i grilla na cala scianke zrobie ;)

 

mib:

 

Myslalem nad woda, ale wydaje mi sie to troche zbyt klopotliwe. Poza tym watpie abym zszedl ponizej 500 zet za komplet. 300 to moj limit (frankly to wolalbym wydac 30, ale badzmy realistami :P), ta zabawka jest dostatecznie kosztowna i bez tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO przy sprzęcie takiej klasy lepiej dołożyć trochę i mieć naprawdę ciche oraz wydane chłodzenie. A po za tym będziecie mieć święty spokój oraz mniej obaw że w lato wam to się zacznie smażyć :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lobovsky:

 

Wiertarke to ja mam :mrgreen: zrobic dziure w budzie tez potrafie. Najwyzej sie przelece do pobliskiego warsztatu, wytne okno i grilla na cala scianke zrobie ;)

Labovsky :rolleyes:

 

Jeśli w ten sposób chcesz to rozwiązać to bardzo Cię proszę. Ja w swoje możliwości manualne nie wierzę za bardzo, więc to się przekłada i na moje niektóre rady... które prowizorki nie zakładają. Nic oczywiście nie ujmując Twojemu profesjonalizmowi :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie musisz od razu kupowac calosc np bloki na cpu i gpu. Wszystko zalezy od tego co chce sie uzyskac. Pomimo calkiem sporych momentami problemow z WC musialbym sie naprawde solidnie zastanowic nad powrotem na AC. Koszt AC bylby niewiele nizsza.

Procta kalkulacja:

CPU

2 coolery wydajne np Scythe'a to koszt 100-160 za sztuke

GPU

skoro sli to tez np 2 Zalmany pewnie tez jakos 100 za sztuke

Podliczajac mamy juz w zaleznosci od wariantu 400 i wecej pln.

 

A teraz WC

bloki na cpu ok 100 za sztuke

bloki na gpu ok 50-70 za sztuke

chlodnica okolo 200 za 3*120

pompa optymalna bylaby C.O. lub C.U.W 100 -150

 

Koszt faktycznie wiekszy okolo 600 ale za to komfort wiekszy i wydajnosc rowniez sporo lepsza.

 

Ps oczywiscie mozna kupic tansze bloki uzywane i wtedy cena sporo spadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:mur:

Przepraszam czy niewyraznie jest napisane do jakich procesorow jest ten cooler? :|

 

I jakie 400PLN? Ja widze roznice ~200PLN miedzy ac a wc :|

Proponuje bardzo, bardzo uwaznie przeczytac ten topik...

Edytowane przez Uzurpator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zobaczyc projekt zapinki pod ten radiator na tej mobo :P

A cenowo - spojz na kosztorys calosci by mib :P

Proponuje zatem przeczytac raz jeszcze. Zwlaszcza ten kawalek:

Smaczku dodaje fakt, ze potrzebuja ona mocowania na xeona (soc 604). Ale zapinke w ostatecznosci sam dorobie.

Roznica 200 a 600 = 400. Za 400 to mam wypasiona zasilke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yap. I ciagle jakos nie wierze w ta kompatybilnosc.

400 - dobry zasilacz. Albo konkretne chlodzenie. Rownie dobrze tyle kosztuje zestaw klawiatura + mysz. Tylko w #1 mowiles o ciszy. Zdecyduj sie co jest dla Ciebie priorytetem bo go na razie nie widze ogladajac cooler od xeona z 80mm suszarka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yap. I ciagle jakos nie wierze w ta kompatybilnosc.

400 - dobry zasilacz. Albo konkretne chlodzenie. Rownie dobrze tyle kosztuje zestaw klawiatura + mysz. Tylko w #1 mowiles o ciszy. Zdecyduj sie co jest dla Ciebie priorytetem bo go na razie nie widze ogladajac cooler od xeona z 80mm suszarka...

http://img210.exs.cx/img210/1654/msiopteron6ch.jpg. Obejrzyj otwory wokol soketa. Czy to wyglada jak otwory dla AM2/S940/Whatever? MSI samo twierdzi, ze do tej plyty podchodza coolery od s604.

 

Cisza jest dla mnie priorytetem, fakt. Tyle, ze nie jestem bezdennym workiem z $$ i gdzies, czy mi sie to podoba, czy nie, musze przyciac. Swoja droga, jeszcze nie zdecydowalem co kupie, tylko pytam sie o opinie. Mmmkay?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky - sorx :>

 

Co sadzisz o czyms takim?

http://www.allegro.pl/item169005312.html

Niewiele mogę powiedzieć, bo niestety ani wszystkich wymiarów na aukcji nie podano ani rozmiarów i innych parametrów wentylatora. Notabene skąd Orgiusz wie, że to suszarka też nie mam pojęcia ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera - mysle caly czas nad tym chlodzeniem woda. W porownaniu do np Thermalrighta wychodzi mniej wiecej tyle samo (+- pare zlotych) a wydajnosc i cisza bedzie na pewno duzo lepsza. Bloki to circa 200, pompa kolo 100, do tego jakas stand-lone chlodnica (na allegro pewno sie znajdzie) i w 400-450 bym sie zmiescil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku chyba nawet nie ma nad czym myslec ;) Jakby to byl jeszcze jakis singiel to mozna myslec a tak przy dwoch procach bloki wychodza Cie tyle co porzadne AC na jeden procek . Pompke sobie kupisz na 12v np coolrivera + jakis 2x120 a'la BIP i bedzie bardzo przyjemnie ;)

 

PS. te otwory nie sa przypadkiem takie same jak dla socket A ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda to woda.

 

Jest cichej wydajniej. Sporo plusow. Koszt to rzecz wzgledna (WCet Malika).

sa tez minusy. Troche babrania sie podczas zakladania i skladania ukladu.

Ja tam jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. te otwory nie sa przypadkiem takie same jak dla socket A ?

Bardzo dobra obserwacja - okazuje sie, ze sa to otwory takze z socket 423 (stare p4 wilamette) tzn 38.1*81.28

Edytowane przez Uzurpator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...