Skocz do zawartości
ath

Pentium Dual Core E2140 / E2160 / E2180 / E2200 / E2220

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Udało mi się podkręcić E2160 na 3,2GHZ przy 1.425V. Na chłodzeniu od Intela z włączonym Orthosem pokazuje 74C (po 5 minutach i to się utrzymuje dalej) - mierzone Abitem EQ. Czy ta temperatura nie jest za wysoka ? A może to czujnik zawyża temperaturę ? Pytam, bo po prostu ta temperatura - mimo, że wszystko jest stabilne - mnie trochę niepokoi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zaczynam swoją przygodę z Oc :) i w związku z tym mam parę pytań do wytrwalszych ludziów:) Dodam że przewaliłem juz sporo postów ale nie na wszytkie uzyskłam jednoznaczna odpowiedź. Nie zjedzcie mnie prosze jak zadaje głupie pytania:)

 

Na razie osiągnąłem stabilne 3ghz przy 1,325

 

1 Którą temperaturę i z którego programu ze zdjęcia mam brać pod uwagę?

 

Screen

 

 

2 Do jakich bezpiecznych wartości może dochodzić temperatura? ( i uwazględniajac moje 1 pyt. na którą mam patrzeć)

 

3 Ustawiłem w biosie napięcie rdzenia na 1,325 a w programach pokazuje mi wyższe wartości, rozumiem że poprostu moja płyta je zaniża tak?, ale nie w tym senk, chodzi o to że wartości te dziwnie skaczą w CPu-Z 1.352 do 1.368 czy to błąd programu, czy to normalne a może to jest niebezpieczne?

 

4 Do jakich wartości można podbić napiecie żeby można to było uznac za bezpieczne OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 3. nasza neo2 tak ma:). all is good

 

ad 4. piszą, że do 1,45~1,5v na codzień

 

ad 2. temp. to raczej 80st max...ale ja np. nieakceptuję nic powyżej 70

 

znów wspieram e2140 ładnym skrinem

FULL STABLE:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

ORAZ SPI16M STABLE:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

pozdrawiam serdecznie.

 

ale jest też łyżka dziegciu (tak to się pisze?!? ;) ) fsbwall pomiędzy 425 a 430

 

 

EDIT1:

 

SPI16M STABLE 3,4Ghz

Dołączona grafika

 

 

podoba mi się vcore:)

Edytowane przez Tolokan_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a ja niestety cieszyłem się zbyt wcześnie tym wynikiem 8x400 :/ Zapuściłem jeszcze blend stress i Orthos się wysypał po kilkunastu minutach. Stalo się to co podejrzewałem wczoraj grając w COD4 ,gdzie wywaliło mi błąd aplikacji. Pamięci nie wyrabiają. Przy 960 (5-5-5-15), a przecież to nie jest tak dużo. .

 

Na wszelki wypadek zrobiłem jeszcze ten sam test przy 8x400 ,ale pamięci dałem na 800 (5-5-5-15) i po 1.5 godzinie tego samego testu zero błędów. Widać pamięci nie wyrabiają. Postanowiłem je sprzedać i kupić coś lepszego.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a ja niestety cieszyłem się zbyt wcześnie tym wynikiem 8x400 :/ Zapuściłem jeszcze blend stress i Orthos się wysypał po kilkunastu minutach. Stalo się to co podejrzewałem wczoraj grając w COD4 ,gdzie wywaliło mi błąd aplikacji. Pamięci nie wyrabiają. Przy 960 (5-5-5-15), a przecież to nie jest tak dużo. .

 

Na wszelki wypadek zrobiłem jeszcze ten sam test przy 8x400 ,ale pamięci dałem na 800 (5-5-5-15) i po 1.5 godzinie tego samego testu zero błędów. Widać pamięci nie wyrabiają. Postanowiłem je sprzedać i kupić coś lepszego.

Pobaw się z timingami przy 800MHz, jeśli uda Ci się ustawić odpowiednio krótkie, to mogą być tak samo wydajne, albo niewiele ustępować 960MHz CL5. Wiem, że pamięci są tanie, ale jaki zysk wydajnościowy będziesz z tego miał? Absolutny max. to kilka procent, a procesora Ci przecież nie blokują. Moim zdaniem najważniejsza jest ilość RAMU, timingi i częstotliwość są praktycznie tylko do benchmarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie dałem 2.3. Przy 2.4v mam coś dziwnego. Winda się ładuje w 16 kolorach :lol: jakby karty graficznej nie wykryło i potem się wiesza . :) Wystarczy zjechać do 2.3v i wszystko jest ok. Widocznie się przegrzewają za bardzo. Zostawię na razie 900 CL5 ,a potem się będę jeszcze zastanawiał. Najprawdopodobniej jednak wezmę Mushkiny 2x1GB tylko jeszcze nie wiem które dokładnie.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz E2180, to przecież możesz ustawić wyższy mnożnik np. 9. Wtedy masz FSB koło 355MHz i możesz inaczej ustawić pamięci. Czasy, w których liczyło się jak najwyższe FSB się skończyły. Przy Athlonach XP było tak dlatego, że pamięci musiały pracować synchro z procem, stąd wyższe FSB = wyższe taktowanie pamięci. Teraz jest to bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stalem sie w tym tygodniu posiadaczem E2180 i pierwsze wrazenie to rozczarowanie.

Jesli chodzi o OC to wydaje sie miec potencjal....ale tylko na pierwszy rzut oka. Mianowice, ten szajs rozgrzewa mi sie w przeciagu 1s z 37C do 80C

Myslalem, ze to wina boxowego coolera, pozyczylem od kumpla boxa z miedzianym rdzeniem i nalozylem CLP, zero poprawy. Dzis kupilem Ninje i zero roznicy, temperatury identyczne jak na boxie, cooler na dotyk ma ~37C. Rece mi opadly, ostatnie stabilne taktowanie w orthosie to 3300mhz przy ~1.4V. Przy 3500mhz gry smigaja normalnie, natomiast orthos juz wymusza throttling.

Rozwazam szlifowanie IHS, lecz na pierwszy rzut oka jest on prosty.

Nie wiem juz czy wina lezy po stronie zwalonego czujnika czy odpromiennik zostal przyklejony na przerzuty chleb....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stalem sie w tym tygodniu posiadaczem E2180 i pierwsze wrazenie to rozczarowanie.

Jesli chodzi o OC to wydaje sie miec potencjal....ale tylko na pierwszy rzut oka. Mianowice, ten szajs rozgrzewa mi sie w przeciagu 1s z 37C do 80C

Myslalem, ze to wina boxowego coolera, pozyczylem od kumpla boxa z miedzianym rdzeniem i nalozylem CLP, zero poprawy. Dzis kupilem Ninje i zero roznicy, temperatury identyczne jak na boxie, cooler na dotyk ma ~37C. Rece mi opadly, ostatnie stabilne taktowanie w orthosie to 3300mhz przy ~1.4V. Przy 3500mhz gry smigaja normalnie, natomiast orthos juz wymusza throttling.

Rozwazam szlifowanie IHS, lecz na pierwszy rzut oka jest on prosty.

Nie wiem juz czy wina lezy po stronie zwalonego czujnika czy odpromiennik zostal przyklejony na przerzuty chleb....

Niestety... NIektore sztuki tak sie potworznie grzeja... i nic z tym nie zorbisz... chociaz M0 POWINNO byc chlodniejsze tow praktyce ostatnie sztuki rewizji L2 mialy znacznie nizsze temperaturki niz M0 obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety... NIektore sztuki tak sie potworznie grzeja... i nic z tym nie zorbisz... chociaz M0 POWINNO byc chlodniejsze tow praktyce ostatnie sztuki rewizji L2 mialy znacznie nizsze temperaturki niz M0 obecnie.

To co mnie przeraza to ten skok temperaturowy rzedu 40C. Cooler letni a procesor wlacza throttling, no paranoja, fuszera od intela jak byk :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatur to jest to sprawa dla mnie co najmniej dziwna. Bez stresu rdzenie po 32 a (właśnie co jest tym 3 czujnikiem, obudowa?) 38. Jak to możliwe ze warstwa ktora znajduje sie dalej od zrodla (bo przeciez to rdzenie sa zrodlem a nie obudowa) jest bardziej rozgrzana od zrodla. I jeszcze sprawa radiatora, posiadam freezera 7 pro ale ponoc na boxowych to samo, ze procek 60 stopni a radiator nawet nie cieply. Albo radiator kijowo to cieplo przejmuje albo wiatrak zajebiscie odbiera :) :) Anyway zrobilem kiedys test, mianowicie wylaczylem wiatrak na procu, temp skoczyl o 3 stopnie i radiatorek ledwie cieply. Moze mi to ktos wszystko logicznie wyjasnic :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sector19, to do mnie bylo? Ja mam 2160 L2 i FPO #: Q711A815 (a pack date 08/02/2007). Czy to sie zalicza do poznych/ostatnich sztuk rev. L2?

Sorry cos mi sie pomiesalo w "cytuj" ale odpowiedz byla do Ciebie...

 

Q711 to juz pozne L2, ale i tak to wszystko kwestia sztuki... wiec nie ma co wymieniac numerow seryjnych :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiedzcie czy z moim procem kiepsko trafiłem ?

 

E2140 kręci sie na moim Gigusiu do 2,88 Ghz przy 1,35 V i potem sie poddaje. Ma dosyć niską temperaturę bo w stresie ok 42-47 stopni. Nie wiem czy go sprzedawać czy może trafiłem na znośny model ? Chciałem mieć te 3Ghz bo wiadomo lepiej to wygląda ale chyba w wydajności nie ma aż takiej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz gorzej się kręcą procki teraz dostępne... Chociarz mój 2160 robi 3.0Ghz na 1.325V, a do testów zrobił 3.52Ghz na 1.59V. Na WC można by z nim zapewne poszaleć...

 

Ale dziwne są te temp, jest obciążony, dochodzi powiedzmy do 60*C, wyłączam Orthosa - spada momentalnie do 30...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem obecnie sprzedawane są E2160 MO a nie L2. Kupująć na agito lub apollo (sklepy o dużym obrocie) prawdopodobnie na jaki okaz moge trafić. Chodzi mi o to czy cześciej zdarza się sztuka która wyciągnie 3.0 Ghz na 1.45v czy 3.2 na 1.4v. Ogólnie lepiej w sklepie czy selekt czy od znajomego 3.0 na 1.3v i 3.2 na 1.4v. za 260 zł

 

Dziękuje z góry za odczytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem obecnie sprzedawane są E2160 MO a nie L2. Kupująć na agito lub apollo (sklepy o dużym obrocie) prawdopodobnie na jaki okaz moge trafić. Chodzi mi o to czy cześciej zdarza się sztuka która wyciągnie 3.0 Ghz na 1.45v czy 3.2 na 1.4v. Ogólnie lepiej w sklepie czy selekt czy od znajomego 3.0 na 1.3v i 3.2 na 1.4v. za 260 zł

 

Dziękuje z góry za odczytanie.

L2 raczej nowego to nie dostaniesz juz - chyba ze jakies lezaki magazynowe. Co do tego czy kupic selekta czy nie to juz od Ciebie zalezy, chcesz byc pewny ze poleci ilestam mhz to wez selekta, lubisz ryzyko idz do sklepu. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem z moim E2140:

3.0GHz @ 1.35V w orthosie(z włączonym core tempem) leci kilka godzin i jest ok. Żadnych błędów. Włączam 3dm01 + core temp = reset po kilku minutach lub po przejsciu 3dm'a włączam w pentli i sie resetuje. Natomiast 3dm01 + speedfan jest ok. O co chodzi? Czy możliwe, że core temp włączony razem z 3dm01 za bardzo obciąża?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem z moim E2140:

3.0GHz @ 1.35V w orthosie(z włączonym core tempem) leci kilka godzin i jest ok. Żadnych błędów. Włączam 3dm01 + core temp = reset po kilku minutach lub po przejsciu 3dm'a włączam w pentli i sie resetuje. Natomiast 3dm01 + speedfan jest ok. O co chodzi? Czy możliwe, że core temp włączony razem z 3dm01 za bardzo obciąża?

Jakas wersja Core tempa resetuje kompa chyba 0.95 0.95.4 dziala ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie mam 0.95. Ale komp sie resetuje tylko jak odpale core tempa i 3dm01 a jak mam włączone orthos i core temp to jest ok.

 

1. Ile czasu testujecie procka orthosem? Niektórzy piszą, że 20h :D inni, że ok. 5h wystarczy.

2. Mówiąc o niskim VID jakie macie na myśli? Od jakiej wartosci można powiedzieć że VID jest wysoki?

3. Czy CPU-Z dobrze wykrywa rewizje procka? Czy trzeba dochodzić po nr seryjnym, który znajduje się na opakowaniu?

4. L2 sie mniej grzeje niż M0 tak?

5. W biosie ustawiam VCORE na 1.325V a w CPU-Z i SpeedFan'ie pokazuje 1.27V. Czy moja płyta główna zaniża czy program?

Edytowane przez tOMeCK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...