Skocz do zawartości
niko2003

Abit Ab9 I Abit Ab9 Pro

Rekomendowane odpowiedzi

U siebie dam sytuacje z życia wziętą - DFI LP NF4 Utra-D i 4x512 MB Geili Value. Gdy mam tylko jedną kostkę - uruchamia się komputer tylko na 2 slocie od procesora... gdy przełożę pamięć do pomarańczowych slotów bądź do drugiego żółtego komputer nie uruchamia.... gdy chcę Dual 2x512 MB to tylko w żółtych slotach... pomarańczowe jakby martwe :wink: ale jak dołożę do zółtych kolejne 2x512 MB, czyli muszę je obsadzić w pomarańczowych - wszystko działa w pełni pięknie :wink:

 

i weź tu bądź mądry - więc musisz czekać aż sam sprawdzisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze ktos jeszcze mi powie jak ustawione ma w biosie opcje CPU Feature <_<

To trzeba dla własnych potrzeb ustawić. C1E i EIST na "Enabled" powoduje, że w bezczynności spada mnożnik do 6 i napięcie spada o około 0,15V. Jeśli na podkręconym procku w momencie spadku mnożnika do 6, napięcie niższe o te 0,15V od ustawionego będzie wystarczające, możesz zostawić na "Enabled" dla oszczędności prądu i niższej temperatury w idle. Jeśli pobór mocy i temperatury nie mają dla Ciebie znaczenia, wyłącz to.

Opcja druga od góry domyślnie była wyłączona i tak zostawiłem.

Opcja Execute disable coś tam chyba nie pa wpływu na działanie po oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś powiedzieć jak sprawuje się RAID na tej płytce?

Chciałbym dwa dyski SATA spiąć w RAID Matrix, czy są jakieś problemy? Z jakimi przeszkodami mogę się spotkać po drodze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna ta płyta... Pracuję na 333x9 (~3000MHz) na 1.325

Chciałem poszukać czegoś podobnego tylko na bardziej "okrągłym" fsb, żeby ładniej wyglądało :P i może coś tam wydajność wzrosła.

Jako, że chodzi wszystko pięknie na 400x8 (3200) i mem 500 na 1,35 spróbowałem po prostu obniżyc o 1 mnożnik i napięcie o 0,025 na 400x7 (2800)... nie wstaje :| 375x8 też nie wstaje :|

3200 robi i wstaje - stabilne, 3600 robi i wstaje - nie testowałem stabilnosci, nawet do 3,8 dociągałem w windzie a na 2,8 nie wstanie? O_o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy napewno teraz do zwyklego AB9 dają śledzia Firewire ? Bo normalnie w żadnym sklepie w informacjach o płycie nic o nim nie ma :/

z tego co wiem to tak , ja go dostałem i kliku innych też wiec to chyba standardowe wyposażenie :wink:

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też śledź był.

Nikt nie mial takich głupich problemów jak opisalem wyżej? :<

Np. nie mogę wyjść poza 385Mhz fsb na jakimkolwiek mnożniku, przy czym najniżej idzie na 7, a 8 i 6 maksimum 385, na 9 to procek już nie wyrabia. I tak uważam, że to procek nie przyjmuje wyższego fsb mimo taktowania. Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie nie wiedziałem do końca gdzie tego posta napisać, ale chyba tutaj będzie najlepiej:

 

nowo zmontowane bebechy, ABIT AB9 Pro (reszta w sig) ale mam kilka pytań (przepraszam jeśli odpowiedzi gdzieś już są na forum ;) )

 

1. czy po każdorazowym zmienianiu ustawień w BIOS komputer wyłącza się na 2-3 sekundy po czym sam wstaje ?

2. czy przy wyłączaniu da się wyczuć odłączanie napięć po kolei (na ucho odczuwam że wpierw idą dyski potem cała reszta)

3. czy przy resetowaniu komputera zanika wam zasilanie na dyskach na kilka chwil tak że ewidentnie słychać podłączanie kolejnych napędów PO KOLEI (rozpędzają się ponownie) a komputer czeka z pokazaniem listy wykazu (ekran z Matrix storage); dodam przy włączaniu wszystko startuje normalnie, nie zauważyłem anomalii (anomalia bo przy poprzednim abicie tego nie miałem :P i nie wiem czy to tak ma być czy może zasilacz niedomaga :( (nie robie OC);

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, na dniach zlozylem zestaw jak temacie i mam z nim duzy problem.. gdy wchodze do biosu a nastepnie wychodze i probuje zapisac ustawienia(nawet defaultowe) to w momencie gdy naciskam "Yes" wylacza sie komp i po kilku sek sie wlacza na nowo ale juz nie wstaje, monitor sie nie zapala itd i musze za kazdym razem wyjmowac baterie z biosu po czym moge uruchomic normalnie jesli nie dotykam opcji w biosie, dodam ze jak wyjde z biosu nie zapisujac zmian to jest ok

pomyslalem zeby wgrac nowy bios, jednak cos mi to nie idzie(instrukcja na stornie abita jest dla mnie niezbyt zrozumiala)czy ktos kto juz wgrywal moglby napisac krok po kroku jakie komendy wpisywac?

 

z gory dzieki za pomoc

pozdrawiam

Edytowane przez krzysi3x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, na dniach zlozylem zestaw jak temacie i mam z nim duzy problem.. gdy wchodze do biosu a nastepnie wychodze i probuje zapisac ustawienia(nawet defaultowe) to w momencie gdy naciskam "Yes" wylacza sie komp i po kilku sek sie wlacza na nowo ale juz nie wstaje, monitor sie nie zapala itd i musze za kazdym razem wyjmowac baterie z biosu po czym moge uruchomic normalnie jesli nie dotykam opcji w biosie, dodam ze jak wyjde z biosu nie zapisujac zmian to jest ok

pomyslalem zeby wgrac nowy bios, jednak cos mi to nie idzie(instrukcja na stornie abita jest dla mnie niezbyt zrozumiala)czy ktos kto juz wgrywal moglby napisac krok po kroku jakie komendy wpisywac?

 

z gory dzieki za pomoc

pozdrawiam

do zmiany biosu masz program Flash menu (uguru) , sciagasz bios na dysk i robisz update z programu 2 min i po sprawie ,

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem z ta płyta... A dokladniej z napedem Asus@Pioneer, wszystko niby pieknie dziala, ale gdy proboje skorzystac z Hirens Boot'a lub zainstalowac Linux'a Mandrive cos sie sypie... Woła o jakies sterowniki do CDROMu, dokladniej ATAPICD.SYS i VIDE-CDD.SYS (w tej kolejnosci). DVD podlaczony jest na IDE jako Master (kabel nie siega zeby podlaczyc go na Slave, chociaz na Slave tez nei dziala ;/ dysk jest podlaczony pod SATA.

 

Drugi problem - co chwile woła o stacje dyskietek, chociaz takowej nie mam wogole! Czasami jest tak, ze po włączeniu windowsa w moim komputerze znajduja sie 2 stacje dyskietek A i B mimo ze przed wyłaczeniem komputera je usunąlem...

 

Edit: Bios jest najnowszy.

Edytowane przez koper0z`

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Hiren's w wersji 8.7 miałem ten sam problem. W 9.0 zniknął. A z linuksem jest problem taki, że w kernelu starszym niż 2.6.2x nie ma porządnej obsługi tego kontrolera JMicrona i połowy linuksów nie idzie zainstalować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

1. czy po każdorazowym zmienianiu ustawień w BIOS komputer wyłącza się na 2-3 sekundy po czym sam wstaje ?

2. czy przy wyłączaniu da się wyczuć odłączanie napięć po kolei (na ucho odczuwam że wpierw idą dyski potem cała reszta)

3. czy przy resetowaniu komputera zanika wam zasilanie na dyskach na kilka chwil tak że ewidentnie słychać podłączanie kolejnych napędów PO KOLEI .....

1. To jest normalne.

2. Jeśli chodzi o wyłącznie windowsa, to w momencie kiedy się wyłącza, w tylm samym momencie wyłączają się dyski i zwalniają wentylatory.

3. Nie zanika zasilanie, bynajmniej nie słyszę wyłączania i ponownego włączania dysków, zastojów też nie ma, tyle że mam zwykłą ab9 i tam nie ma matrix storage jak piszesz, jest zwykłe wykrywanie dysków (sekunda), a potem jmicron (trzeba nacisnąć cokolwiek i też idzie natychmiast).

 

Tak więc lepiej zmierz napięcia, miernik za 20zł wystarczy.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam kolejny problem :( tym razem z pamięciami które dzisiaj dopiero dostałem - GEILe Ultra (jak w syg.)

 

Nie idzie na nich odpalić kompa, próbowałem na zielonych i pomarańczowych oraz pojedyncze kości na różnych slotach i nic - nie odpala i zawiesza się na błędach 2A albo na 52 albo na C1

 

W instrukcji zasugerowali by przy problemach z instalacją nowych pamięci zresetować CMOSa.

 

Edyta mówi że pomogło zresetowanie CMOSa :P (tymczasowa kostka chodziła na 1,8V)

Edytowane przez M4ciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu nie zresetujesz? To trzeba konsultować z całą rodziną i dojrzewać latami do tej decyzji? O_o

Zapisujesz profil (F6) i jazda... Profile się nie kasują przy Clear CMOS...

Edytowane przez Cro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Nie zanika zasilanie, bynajmniej nie słyszę wyłączania i ponownego włączania dysków, zastojów też nie ma, tyle że mam zwykłą ab9 i tam nie ma matrix storage jak piszesz, jest zwykłe wykrywanie dysków (sekunda), a potem jmicron (trzeba nacisnąć cokolwiek i też idzie natychmiast)

a masz postawionego RAIDa ? (u mnie jest) i znajomy na innej płycie głównej (MSI) ma to samo zachowanie i jak stwierdził - nie miał takiego startowania zasilania dysków jeden po drugim dopóki nie postawił macierzy;

 

kurde, ewidentnie u mnie jest odbieranie zasilania dysków (wszystkie SATA) przy restarcie komputera :(

Edytowane przez M4ciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam raida, na non pro raid jest tylko w jmicron, do którego mam podpięte tylko drugi dysk (na IDE) i nagrywarkę IDE na jednej taśmie razem, a do ICH8 pojedynczy dysk sata.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zainstalowac sterowniki 2.0 USB. Mam sp2 i automatycznie mi sie nie instaluje a sp1 nie moge zainstalowac bo mam sp2.

Jeśli przy instalacji USB 2.0 otworzył ci się pliczek txt , readme to pisze że jeśli masz sp2 to sterowniki usb 2.0 instaluje się automatycznie, więc nie ma potrzeby zainstalowania ponownie sterownika.

 

mam kolejny problem :( tym razem z pamięciami które dzisiaj dopiero dostałem - GEILe Ultra (jak w syg.)

 

Nie idzie na nich odpalić kompa, próbowałem na zielonych i pomarańczowych oraz pojedyncze kości na różnych slotach i nic - nie odpala i zawiesza się na błędach 2A albo na 52 albo na C1

 

W instrukcji zasugerowali by przy problemach z instalacją nowych pamięci zresetować CMOSa.

 

Edyta mówi że pomogło zresetowanie CMOSa :P (tymczasowa kostka chodziła na 1,8V)

Miałem te pamięci w poprzedniej konfiguracji i nie było najmniejszych problemow , zasilania wszystkie podpięte ? płędy C1 to miałem na starym biosie ale jak update bios zrobiłem płyta nie sprawiała zadnych już problemów. Zapomniałem dodać ze timingi recznie trzeba ustawić a napięcie dawałem 2.1v bo jednak jak miałem mniej miałem dziwne problemy. jeśli oczywiście mowa o pamiecia Geil Ultra 2*1GB 800Mhz CL 4

 

Mam mały problem z ta płyta... A dokladniej z napedem Asus@Pioneer, wszystko niby pieknie dziala, ale gdy proboje skorzystac z Hirens Boot'a lub zainstalowac Linux'a Mandrive cos sie sypie... Woła o jakies sterowniki do CDROMu, dokladniej ATAPICD.SYS i VIDE-CDD.SYS (w tej kolejnosci). DVD podlaczony jest na IDE jako Master (kabel nie siega zeby podlaczyc go na Slave, chociaz na Slave tez nei dziala ;/ dysk jest podlaczony pod SATA.

 

Drugi problem - co chwile woła o stacje dyskietek, chociaz takowej nie mam wogole! Czasami jest tak, ze po włączeniu windowsa w moim komputerze znajduja sie 2 stacje dyskietek A i B mimo ze przed wyłaczeniem komputera je usunąlem...

 

Edit: Bios jest najnowszy.

Z Hirens nie ma problemów 9 i wcześniejsza wersją też nie było mianowicie chodzi o to ze jeśli wybierasz jakas opcje z hirensa to wyskoczy ci do wyboru jaki sterownik zainstalowac do napędu i nie klikasz auto albo ładujesz pokolei co popadnie , tylko dajesz no , no i nagle pojawi ci sie jmicron i tam dajesz yes potem juz dajesz wszystko do konca no, no i ładnie pieknie wszystko śmiga. Przynajmniej działa to w moim przypadku.

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Problem rozwiązany, byłem w serwisie coś tak pokombinowali [ okazalo się że problem stanowiły A-Daty które w jakiś sposób gryzły się z płytą główną , ale dało się to naprawić poprzez odpalenie kompa na innych ramach i potem już normalnie z adatami ]. Dzięki WDK za odpowiedź. Jeśli chodzi o zdjęcia to sorry za pierwotny rozmiar, zmieniłem je na odnośniki.

Pozdro, elhau

 

Witam, jestem szczęśliwym(?) posiadaczem takiej oto konfiguracji:

Abit AB9

C2D 4300

2x1Gb A-Data 667

Enermax 500W

WD 3200AAKS

 

oraz

 

Palit 7900GS 256mb

Karta.jpg

 

Otóż mam następujący problem i zdaje mi się, że dotyczy on ww. karty graficznej.

Mam ją wpiętą w slocie PCIEXP1

Gora.jpg

 

Jest podłączona sześcio pinowym złączem bezpośrednio do zasilacza(ten kabel po lewej ), nie używając tych przejściówek na 4 pin( po prawej)/ ale próbowałem również z nimi ]

Zasilanie.jpg

 

Do gniazdka ATX4P1 powyżej tego slotu mam podłączone dodatkowo zasilanie z enermaxa [ próbowałem również bez podłączenia ].

ATX.jpg

 

Po odpaleniu komputera migają mi różne znaki w POST'cie [ na początku C1, potem C3, potem coś jeszcze i 24->25->a później 2A i w tym momencie nic nowego

POST.jpg

 

Jako że w oznaczeniach POSTa nie ma takiej pozycji jak 2A, przedstawie jeszcze wytłumaczenie pozycji która pojawia się przed wspomnianym wcześniej kodem:

 

25

Early PCI initialization:

-Enumerate PCI bus number.

-Assign memory & I/O resource

-Search for a valid VGA device & VGA BIOS, and put it into C000:0

 

 

Proszę o pomoc i ewentualne sugestie

Z góry Wielkie Dzięki.

Edytowane przez Elhau

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Elhau

Na kod 2A rozwiązaniem jest najnowszy bios o numerze 17 bodajże.

 

EDIT:

Pewnie odpalili go na innych kościach, wgrali nowy bios i włożyli spowrotem a-daty.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na abita ab9 (non-pro) załoze na procek e4300 chłodzenie Infinity lub ninje bez żadnych problemów??

TAK :wink:

ja mam Thermala BIG taphoona i wchodzi na styk a koleś z Pclaba ma Ninje i jest tez ok , nie ma sie czym przejmować

a nie ma goodramów 667mhz na D9 tylko wersje PRO z radiatorem są na tych kościach

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...