Skocz do zawartości
niko2003

Abit Ab9 I Abit Ab9 Pro

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam pewności do czego służy opcja N/B Strap CPU. Wybrałem psb1066 i fsb 267 bo niby tam jest ze psb1066 odpowiada 267mhz ale wydaje mi się że o nie musi być dokładnie 267. Oświećcie mnie o co w tym chodzi i jaki N/B Strap CPU wybrać (moze by cpu)?

 

PS:Mimo iż wyłączyłem eist cpu-z pokazuje czasem mnożnik 6x czasem 10x.

Czy wyłączać thermal control?

Edytowane przez ptasiaok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz skaczącego mnożnika, to wyłącza się C1E i EIST, reszty nie trzeba.

Strap ,to są timingi chipsetu, im mniejszy, tym ostrzejsze i wydajniej jest. Do fsb 267 spokojnie możesz dawać jeszcze strap 800, powyżej około 300 będą kłopoty ze stabilnością. Od ustawienia strapu zależą też dostępne dzielniki pamięci, są inne, 1:1 tylko na strapie 1066 masz przykładowo.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki dziwny problem jak cos instaluje z płyty dvd albo robie obraz na dysku z płyty idzie to max 1x i na dodatek kursor dziwnie chodzi nie płynnie. Dvd mam na ata w starym kompie tak nie było może są potrzebne jakies sterowniki do ata?

 

Edit: Problem znikł wystarczyło że zainstalowałem sterowniki jmicron do raidu

Edytowane przez ptasiaok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na Ab9 (bez pro) beda jakies problemy z 2x1GB Goodram 667mhz CL5 na Micronach D9?? Bo jeśli tak to musze szukac innego moba do e4300......

Tak będą chodzić, tylko nie licz na nic cudownego. Niby to są D9 (ale końcówki są już kosmiczne i nijak się mają do słynnej serii D9GMH. Sam miałem.

 

Witam, jaka jest najnowsza rewizja tej płyty (AB9), wie ktoś? I czy do wyciągnięcia na c2d 4300 na 3.0 gHz wystarczy cooler AC Freezer 7 Pro, ma ktos taki zestawik?

Pozdrawiam

Pewnie, ja nawet miałem 3.2GHZ i było całkiem chłodno. Chyba, że siekniesz napięcie 1.6 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaka jest najnowsza rewizja tej płyty (AB9), wie ktoś? I czy do wyciągnięcia na c2d 4300 na 3.0 gHz wystarczy cooler AC Freezer 7 Pro, ma ktos taki zestawik?

Pozdrawiam

U mnie na 1,4V temp w orthosie 50*C~~

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaka jest najnowsza rewizja tej płyty (AB9), wie ktoś? I czy do wyciągnięcia na c2d 4300 na 3.0 gHz wystarczy cooler AC Freezer 7 Pro, ma ktos taki zestawik?

Pozdrawiam

Niema sensu nawet ac freezera do 3g Ja mam 3.2g i na boxie jade . także jak coś to Freezer powinien uciągnąć spokojnie :rolleyes:

 

Jeżeli chodzi o rev. to ja mam 1.0 i osobiście nie spotkałem się z wyższą rev. ale sądze żę już powinny powychodzić . Warto sprawdzić na stronie abita . Producent często podaje numery rev. na stronie www .

Edytowane przez Suanis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Zakupiłem Abita Ab9 Pro i mam problem z zainstalowaniem systemu windows xp na dysku. Mam dwa dyski hitachi 320gb sata i napęd optyczny też sata. Podpiołem dyski w gniazdo sata1 i sata2, a napęd w sata3. Podpiołem też od starego kompa napęd optyczny z IDE pod IDE, żeby zrobić sobie dyskietkę z RAID. Z napędu IDE próbuje zainstalować system XP. Odpala się instalator wciskam F6 i podaje mu z dyskietki sterowniki RAID z chipsetu Intela. Tutaj jeszcze nie ma problemu bo po zainstalowniu sterowników instalator windows przechodzi dalej. Dochodze do momentu w którym system widzi dwa niesformatowane dyski sata i prosi o wybranie partycji itp. Wybieram pierwszy dysk z góry i formatuje go NTFS. Po sformatowaniu wywala mi komunikat, że na tym dysku (partycji) system nie może być zainstalowany i zwiecha z czarnym ekranem. Reset nie działa i ALT+CTRL+DEL też nie. Wyłączam kompa powerem i próbuje odpalić ponownie jednak na ekranie nic się nie pojawia, a komputer nie wydaje żadnego dźwięku z pc speakera. Gdy wyłącze go jeszcze raz i włącze mam ciągły przerywany dźwięk i nic więcej. Pomaga jedynie zworka i CLR CMOS. O co biega. Czy ktoś miał jakiś problem z dyskami i instalacją systemu xp? BIOS’a mam standardowego jaki dostałem z płytą. Dzisiaj wezme z pracy UPS’a i spróbuje zmienić BIOS’a może coś pomoże. Ogólnie co radzicie spróbować i podstawowe pytanie czy ktoś miał już taki problem?

 

Będe wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler ICH8R ustawiony w trym AHCI, czy IDE? Jeśli w AHCI, to może się gryźć z napędem sata (spróbuj wówczas napęd przepiąć do Jmicrona). Poza tym jaki sterownik wybrałeś z dyskietki? Jeśli masz w ICH8R tryb IDE, nie dodajesz sterowników, jeśli AHCI, dodajesz AHCI 32 bit, jeśli chcesz mieć raid, wybierasz raid 32 bit.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler ICH8R ustawiony w trym AHCI, czy IDE? Jeśli w AHCI, to może się gryźć z napędem sata (spróbuj wówczas napęd przepiąć do Jmicrona). Poza tym jaki sterownik wybrałeś z dyskietki? Jeśli masz w ICH8R tryb IDE, nie dodajesz sterowników, jeśli AHCI, dodajesz AHCI 32 bit, jeśli chcesz mieć raid, wybierasz raid 32 bit.

BIOS cały jest na domyślnych ustawieniach. SATA mode wszędzie mam na IDE bo jak zmieniałem na AHCI czy na RAID to musiałem później CLR Cmos robić. Ale czytając to co dalej napisałeś to wiem co mogłem źle zrobić. Z dyskietki wybierałem RAID 32bit w instalatorze, a w BIOS’ie ustawienia były cały czas na IDE bo jak zmieniałem to “ciemność widzę”.

 

Czyli mam rozumieć, że zanim zacznę instalować sys to powinienem w BIOS’ie wybrać SATA mode RAID i potem z dyskietki wybrać też RAID 32bit i powinno działać. Teraz tylko żeby mi z napędu zbootował winde :| Zrobię tak jak radziłeś przepne się z optyką z SATA3 na Jmicrona i zobacze czy pójdzie ... ale to dopiero po pracy :( Jeszcze tylko 6,5 godzy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć, że zanim zacznę instalować sys to powinienem w BIOS’ie wybrać SATA mode RAID i potem z dyskietki wybrać też RAID 32bit i powinno działać. Teraz tylko żeby mi z napędu zbootował winde :| Zrobię tak jak radziłeś przepne się z optyką z SATA3 na Jmicrona i zobacze czy pójdzie ... ale to dopiero po pracy :( Jeszcze tylko 6,5 godzy ;)

Jeśli chcesz utworzyć macierz raid, to owszem. Doczytaj w instrukcji, czy na wszystkich portach możesz to dokonać (może musi być np. sata 1 i 2). Jeśli nie chcesz tworzyć macierzy, wybierasz AHCI i ładujesz stery wybierając AHCI lub wybierasz IDE i nic nie dajesz. Raczej tak będzie, na 100% nie wiem, na zwykłej ab9 i tak nie mam wyboru, mimo to podałem sterowniki na ahci, łyknął je, tyle że ten ahci i tak nie działa pod windowsem.

Aha, jeśli nie będzie potrzeby, to nie przepinaj napędu do Jmicrona, to w ostateczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Złożyłem kompa:

e4300

abit ab9

7900gs

ocz platinum

topower 480w

 

Jednak po podlączeniu zasilania świeci się czerwona dioda. Po naciśnięciu przycisku power wiatraczki nie zaczynają się kręcić, komputer nie odpala, a na wyświetlaczu pojawia się: 8.2. (czyli wg instrukcji: Enable ATX Power Supply)...

 

Co może być przyczyną??? Bardzo proszę o rady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurna zrobiłem wszystko tak jak WDK pisał i niby wszystko zaczęło działać, odpala się instalator podaje dyskietkę, ładnie wgrywa RAID'a, tworze partycje na macierzy i wybieram partycję c: na system aby zainstalować. Wybieram szybkie formatowanie NTFS. Pasek postępu stoi na 20% i dysk strasznie chrubie (Hitachi 320GB SATA). Po 2 minutach wywala:

 

"Instalator nie mógł sformatować partycji. Dysk może być uszkodzony"

 

Fuck - czy to przesądzone, że dysk jest padnięty?

Ma ktoś pomysł jak zrobić dyskietkę z jakimś progsem który by z dos'a dysk zbadał jeden i drugi?

 

PS: Skąd mogę pobrać Check disk abym z dosa mógł odpalić programik z dyskietki systemowej?

 

PS2: Dobra powalczyłem sam trochę i wyszło, że mam padnięty jeden dysk :/ Najgorsz, że dopiero jutro go wyśle, a nowy dostanę pewnie we wtorek dopiero albo i w środe przy założeniu, że firma się spręży :mur:

Edytowane przez Lookson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ... ciąg dalszy problemów z nowym kompem.

Instaluje winde XP home, podaje mu stery AHCI, wszystko się instaluje razem z windowsem. Jestem w windowsie i chce zacząć instalować po kolei sterowniki od mobo ab9 pro. Odpalam instalacje i wywala mi z [gluteus maximus] restart i system wstaje po bardzo poważnym błędzie. ma to coś wspólnego z sysdata.xml. Gdzieś na forum przeczytałem, żeby z konsoli odpalić chkdsk /r. Gdy to robię to winda wywala mi komunikat żebym to z instalatora windy pod R zrobił. No to restart odpalam instalatora, ładują się stery jakieś, czarny ekran i w tym momencie dostaje pięknego bluescreena. No to ja na to reset komp się podnosi i w momencie gdy powinien przejść to czarnego okna z logo XP przy uruchamianiu windy wywala komunikat:

 

Nie można uruchomić systemu windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: system32\drivers\pci.sys

 

do tego napisane żebym odpalił instalatora windy z R no i dalej [gluteus maximus] bo zanim dojde do tego moemntu z R to mam bluescreena.

 

sprzęt to ab9pro e4300, gf880 bfg 640mb, 4gb patriot 800 cl5, hitachi 320gb sata (drugi poszedł do reklamacji bo padnięty)

 

Co zrobić od czego zacząć moje boje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wejść do naprawy systemu przez instalator, tak samo zapodaj mu sterowniki z dyskietki jak podczas instalacji systemu.

Ok .. nie wiedziałem, że tak trzeba (niestety nie mam za dużej wiedzy o kompach). Dzisiaj już odpuszcze sobie ale jutro spróbuje jak radzisz. Ogólnie czytałem coś tam na googlach, że stery od grafy często robią takie jazdy i ewentualnie ram. Grafe bym wykluczył bo na gołym systemie się już krzaczyło w trakcie instalacji sterów do abita. Popróbuje jutro ze sterami z płyt, z inta itp. Jak sprawdzić RAM'y? Mam 4kostki po 1gb. Jakiś programik? memtest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jakiś dobry program do diagnozy HDD? żeby sprawdzić czy badów nie ma itp

zapuściłem chkdsk /f i znalazł jakiś błąd i naprawił

HD Tune ale to mogłeś sobie sam znaleźć używając wyszukiwarki bo temat właśnie przechodzi na tematykę Twoich problemów z dyskiem które to mają niewiele wspólnego z Abitem AB9/AB9 Pro. (moderator by się przydał do oczyszczenia wątku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około tygodnia temu zadałem pytanie czy bez problemu Abit Ab9 obsługuje 4Gb, bo czasami można zaobserwować niestabilność. Po testach stwierdziłem, że mój Abit bez problemu obsługuje 4gb i jakby ktoś miał wątpliwości to niech je zlikwiduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około tygodnia temu zadałem pytanie czy bez problemu Abit Ab9 obsługuje 4Gb, bo czasami można zaobserwować niestabilność. Po testach stwierdziłem, że mój Abit bez problemu obsługuje 4gb i jakby ktoś miał wątpliwości to niech je zlikwiduje.

Heh ... a ja właśnie po walce z moim nowym kompem, doszedłem do sedna moich problemów i zwieszek. Nie hdd, nie grafa, nie muza tylko właśnie RAM. Moja płytka 4 kostek nie chce obsłużyć jak na razie i nie wiem jeszcze czy to wina którejś pamiątki czy może slota. Na razie testuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...