Skocz do zawartości
_bartx

Konstrukcja Bloku Na Cpu

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zainteresowałem się chłodzeniem wodnym. Na tyle, że postanowiłem w niedalekim czasie wykonać własny układ WC (bloki + chłodnica). Mam już wstępny zarys jak by to miało wyglądać, jednak szukam jeszcze informacji i "doszkalam się". Mam pytanie o konstrukcję bloku na CPU. Mianowicie chodzi mi o to jak mają wyglądać kanały w bloku na CPU (w sumie to nie tylko na CPU), tak żeby wydajność układu była jak najlepsza. Jednocześnie chodzi mi o taką konstrukcję, którą można wykonać w domowych warunkach (nie mam możliwości wycinania laserem itp.). Przejrzałem wiele zdjęć bloków, żeby zobaczyć jak są zbudowane. Część ma na środku wystające piny w dużej liczbie, częśc wywiercone otwory. Spotkałem się też z blokiem Thermaltake, który wg mnie prezentuje się najciekawiej - http://www.techworks.pl/jarogniew/ttwc/7.jpg Jest to blok z zestawu Big Water. Wnętrze bloku jest tak zaprojektowane, aby woda miała długą drogę do przebycia, odbierając jednocześniej najwięcej ciepła. W blokach z pinami po środku woda płynie tylko po przekątnej (do wylotu) w związku z czym "opływa" tylko część pinów - może tak nie jest, ale tak wywnioskowałem, jeśli jest inaczej prosiłbym o wytłumaczenie. Blok o podobnej konstrukcji mógłbym wykonać (albo złożyć go z 2 części - jedna z kanałem, druga to podstawa i zlutować, albo podstawa + ramka na górę + blaszki miedziane 1 - 1,5 mm przylutowane, tak żeby tworzyły konstrukcję podobną do bloku Thermaltake. Generalnie proszę o opinie na temat mojego projektu (również sugestie) lub inny projekt konstrukcji - krótko interesuję się WC, swoją wiedzę opieram na tym co widziałem i przeczytałem w internecie przy okazji testów bloków i zestawów.

 

EDIT: Górę bloku mam zamiar wykonać również z miedzianego bloku przykręconego bądź przylutowanego do reszty. Topy z akrylu bądź plexi są może i ładne, ale jakoś im nie ufam. Nie zależy mi na niesamowitych efektach wizualnych, ale chciałbym, żeby to wszystko ładnie wyglądało i bylo dobrze wykończone przy odpowiedniej wydajności.

Edytowane przez BArt_X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domowych warunkach to możesz zrobić blok wiercony np taki : http://img233.imageshack.us/img233/3866/bl...a15go7pafr4.jpg

albo coś ala prison jak dorwiesz brzeszczota .....

 

A co do największej wydajności to tylko musisz iść do wróżki .... Ja by każdy wiedział jaki jest najwydajniejszy sposób robienia bloków to już zapewne ktoś by go stworzył :wink:

Edytowane przez wegorz91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha :D Myślałem, że są jakieś sprawdzone konstrukcje :D A teraz takie pytanie - lepszy jest taki blok, w którym ciecz ma dłuższą drogę do przebycia czy takie, gdzie jest większa powiechnia spodu (chodzi mi mniej więcej o porównanie bloku z kanałem do takiego wierconego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz takie pytanie - lepszy jest taki blok, w którym ciecz ma dłuższą drogę do przebycia czy takie, gdzie jest większa powiechnia spodu (chodzi mi mniej więcej o porównanie bloku z kanałem do takiego wierconego).

Woda przepływa przez blok w takim tempie, że długość kanału nie ma większego znaczenia. Ten Tt to wydajnościowa kupa, a etap "jak najdłuższego kanaliku w spodzie" minął już kilka lat temu. Na początek możesz spróbować zrobić sobie zwykłego pinowca - konstrukcja prosta i sprawdzona.

 

Poszukaj na forum i na stronach zagranicznych, bo pytasz o coś do czego ludzie robiący bloki dochodzili sami nieraz przez lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem o co biega. Po przeglądnięciu testów bloków na www.techworks.pl zauważyłem, że ten blok ma najwyższą wydajność: http://www.techworks.pl/index.php?cms=arty...mp;kategoria=26 Wydaje mi się, że z powodu dużej ilości pinów, bo aż 261. W artykule pisze, że piny zostały w jakiś sposób "przyłączone" do podstawy, ale nie wycięte. Jest to wykonalne np. przez przylutowanie, ale jest z tym niesamowicie dużo pracy przy takiej ilości, więc ten pomysł raczej odpada. No ale raczej na pewno zrobię coś z pinami, bo z testów widzę, że te konstrukcje są najwydajniejsze. Teraz takie pytanie - wnętrze bloku powinno umożliwiać w miarę swobodny przepływ z jednoczesnym odbieraniem ciepła z pinów, czy powinno być bardziej zagmatwane, tak aby woda dłużej w nim pozostawała w czasie jednego cyklu? Może ktoś zna odpowiedź, a zawsze lepiej choć trochę wzorować się na sprawdzonym pomyśle, niż wymyślać wszystko od nowa bez odpowiedniej wiedzy (ja niestety takiej wiedzy nie posiadam, bo chłodzenie podzespołów to bardzo rozległa dziedzina).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz takie pytanie - wnętrze bloku powinno umożliwiać w miarę swobodny przepływ z jednoczesnym odbieraniem ciepła z pinów, czy powinno być bardziej zagmatwane, tak aby woda dłużej w nim pozostawała w czasie jednego cyklu?

:? Przeczytaj raz jeszcze co napisałem wyżej. Żeby woda "pozostawała w bloku dłużej" musiałbyś zrobić kanaliki długości kilku metrów, a nie tędy droga. Nie chodzi o to jak długo woda jest w bloku, ale jak blok oddaje ciepło.

 

Może ktoś zna odpowiedź, a zawsze lepiej choć trochę wzorować się na sprawdzonym pomyśle, niż wymyślać wszystko od nowa bez odpowiedniej wiedzy (ja niestety takiej wiedzy nie posiadam, bo chłodzenie podzespołów to bardzo rozległa dziedzina).

Skoro nie posiadasz, to się dokształć, bo na obecnym etapie rzecz za którą się zabierasz "chyba" Cię przerasta.

 

Przyklejony temat z blokami forumowiczów: KLIK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie założyłem ten temat po to, żeby się czegoś dowiedzieć :-P Mam taki zamysł mniej więcej:

http://img58.imageshack.us/img58/912/projectbe3.gif

Nie traktujcie tego jako projekt, ponieważ był robiony na szybko, żeby przedstawić graficznie mój pomysł :P Dolne kółko to króciec, którym woda dostaje się do wnętrza bloku, rozchodzi się na boki, robi takie małe koło i wydostaje się w miejscu drugiego koła. Czarne kropki to piny - nie wiem czy zrobić ich więcej i małe odległości między nimi, czy mniej a większe, które umożliwiają lepszy przepływ. Wzoruje się też trochę z różnych patentach z chłodzenia powietrznego - jesli blaszki są zbyt gęsto trzeba mocniejszego wentylatora - czyli w wypadku wody - większego ciśnienia. Natomiast jeśli odległośći są większe, wystarczy słabszy wentylator i nie ma takiego zakłócania przepływu (np. Scythe Infinity). Moje rozważania są czysto teoretyczne, nie wiem jak będzie z praktyką. Jakby znalazł sie jakiś miły forumowicz, który mógłby mi wytłumaczyć prawa, jakie rządzą w budowie takich układów, to byłbym bardzo wdzięczny (albo jakieś linki itp.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.cooling-masters.com/articles-14-0.html

http://www.cooling-masters.com/articles-13-0.html

http://www.cooling-masters.com/articles-12-0.html

http://www.cooling-masters.com/articles-11-0.html

 

Troszkę samodzielności, mozolnego tłumaczenia i będziesz masta w tej dziedzinie. Bo ot tak to nikomu się tumaczyć teori nie będzie chciało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w domowych warynkach bez skomplikowanych maszyn to proponowal bym konstrukcje w stylu statrego prisona-moze ciut prymitywne(brak oringu itp) ale wydajne. Z 2 strony naprawde musi ci się chcieć- biorąc pod uwage obecne ceny miedzi, koszty plexy, gwintowników , złaczek itp sensowniej jest kupić nowy blok ew jakiś uzyuwany z allegro za te 50-100zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, że się nie opłaca. Wiem, że mam szerokie plany (chłodnica + blok na GPU i CPU), no ale ta satysfakcja - lubię zrobić coś samemu po prostu. Top planuję również wykonać, z miedzi, więc plexa odpada. Gwintowniki mam (przypuszczam, że to typowe rozmiary), jedyne co pozostaje mi do kupienia to miedź i złączki. Jeśli razem z chłodnicą wagowo wyszłoby to ok. 3 kg (chłodnica będzie ciężka) to daje to koszt ze złączkami ok 130 - 140 zł (miedź chyba jest po 30zł/kg). Za tyle to mogę kupić najwyżej chłodnicę 1x120mm, więc myślę, że się opłaca.

 

...John - THX za linki, nie za dużo z nich wiem, bo po francusku, ale znalazłem już parę ciekawych stron, jestem w trakcie czytania.

 

EDIT: Mam jeszcze dwa pytania: pierwsze to wysokość pinów i ogólnie wystających elementów - ma być taka, że będzie przylegać do podstawy, czy trochę niższa? Drugie - piny będę lutował do otworów - czy można wywiercić dziury w podstawie na wylot i zalutować piny od dołu i góry, a następnie wyszlifowac podstawę? Myślę, że to powinno zdać egzamin z racji tego, ze będzie bezpośrednio kontrakt między pinem a procesorem. Napiszcie co o tym sądzicie.

Edytowane przez BArt_X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wazny jest sztalt i rozmiar pinow czy jak to sei zwie. Wazna jest powierzchnia, im iweksza powiechnia meidzi tym lepiej. Najlepiej by sie sprawily ienkie miedziane blaczki, ale pod cisnieniem wody moglyby sie powyginac, nie ma idealnego sposobu :)

 

Dołączona grafika

ja bym cos zrobil w tym stylu, ale nei wiem jakbym blaszki dolaczyl :D. Chyba jedyny sposob to szlifowanie wieszchu do porzadanego ksztaltu

Edytowane przez Ruonim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem taki projekt: http://img219.imageshack.us/img219/5927/bl...idokzgryqr8.gif

Wymiary: 50mm x 50 mm x 5 mm. Najprawdopodobniej będzie wymagał zewnętrznego powiększenia, żeby zmieścić gdzieś jakieś uszczelnienie. Dolne kółko to króciec wlotowy, górne wylotowy. Te małe czerwone kółeczka to piny - jest ich 66, każdy ma średnicę 3 mm. Założenie jest takie, że woda ma się rozproszyć na boki bloki, a następnie "odbić się" i trafić pod krócieć ewent. jeszcze raz "odbić się" od środka tego środkowego elementu i wtedy trafić pod króciec :D Co o tym sądzicie? W dlaszym ciągu czekam tez na odpowieć na 2 dodane pytania z poprzedniego posta (nie chcę się powtarzać). Tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz sie pobawic to zrób blok na wzór mojego Power M3.

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=62720

 

Te 3mm piny zrób z druta miedzianego i nagwintuj M3.

W podstawie zrób otwory fi2.4mm i tez nagwintuj M3.

Wkręć piny i zaspawaj lub zalutuj.

Powierzchnia oddawania ciepła ... bardzo duża.

 

przy pomocy brzeszczota do metalu mozesz zrobić coś takiego:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=61012

 

albo blok razem z chłodnicą:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=66207

 

albo spód wykonany też brzeszczotem tak jak tutaj:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=67393

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem na zagranicznych forach co i jak no i znowu mam pytanie :) Jakbym chciał zrobić takiej blaszki wg pomysłu Ruonima to jaką najmniejszą grubość mogą one mieć, żeby się nie pogięły? Myślałem nad blaszkami 0,3 - 0,4 mm, a takie już pewnie wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te blaszki równie dobrze można przylutować do podstawy, niekoniecznie wycinać z kawałka miedzi. Frezarka na pewno pozwala uzyskac profesjonalne rezulaty, ale ja osobiście nie mam zamiaru tym handlować ani robić profesjonalnych bloków. Po prostu chcę to zrobić dla własnej satysfacji i uzsykać jak najlepszy rezultat przy użyciu dostępnych mi narzędzi. Tyle. Przykładowo dużo elementów można przylutować (choć jest to nieporównywalnie więcej pracy) niż wyfrezować. Co do wiedzy - ja mam tylko tą podstawową dotyczącą obróbki matieriałów, ale mój tata sporo wie na ten temat, więc na pewno mi pomoże w zrobieniu bloku. Ja mam tylko zrobić projekt, tak żeby mozna go było wykonać w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się może podepnę do tematu. Też jestem zainteresowany zrobieniem własnego bloku. Mam właściwie 3 szybkie pytania odnośnie konstrukcji typu prison.

1. Czy piny powinny być tylko nad samym procem czy na trochę większej powierzchni, czy pokrywać powierzcznię kwadratową czy okrągłą?

2. Jaką dobrać grubość dna i stosunek rozmiaru pinów do rozmiaru przerw między nimi?

3. Jaki wpływ ma wysokość pinów na wydajność? Teoretycznie większa powierzchnia ale i trudna obróbka. Jakie jest optimum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się może podepnę do tematu. Też jestem zainteresowany zrobieniem własnego bloku. Mam właściwie 3 szybkie pytania odnośnie konstrukcji typu prison.

1. Czy piny powinny być tylko nad samym procem czy na trochę większej powierzchni, czy pokrywać powierzcznię kwadratową czy okrągłą?

2. Jaką dobrać grubość dna i stosunek rozmiaru pinów do rozmiaru przerw między nimi?

3. Jaki wpływ ma wysokość pinów na wydajność? Teoretycznie większa powierzchnia ale i trudna obróbka. Jakie jest optimum?

1. Lepiej nad większą powierzchnią ale uważam ze najlepiej i najłatwiej zrobić tak aby przykryły całą „czapkę” procesora

2. Grubość dna zależnie od konstrukcji ale najbardziej pospolite to 2 mm

3. Wysokości pinów minimum to myślę z 3mm najczęściej jednak jest to ok. 5 mm

 

PS. 99% takich tematów pada gdy twórcy dostana miedz do ręki i zobaczą jakie to świństwo :huh:

Edytowane przez termit_tm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, żę materiał jest nieciekawy, ale mam dostęp do przyzwoitrgo sprzętu i człowieka, który umie się nim posługiwać. Widzę teraz, żę kupiłem za grubą miedź. Zobaczę jak to wyjdzie w praniu i zamieszczę jakąś relację może jeszcze w tym tygodniu. Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

termit_tm, nie strasz ludzi :razz: miedź nie jest taka zła, nawet przy obróbce ręcznej jakoś to idzie. Potrzeba tylko piłki do metalu z nowym brzeszczotem i najlepiej dodatkowo imadła. Co powiesz na zahartowaną stal N6? :wink:

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mam możliwość i zamiar polutować to lutem srebrnym, a to już wg mnie przedstawia się interesujaco :wink:

ale w dalszym ciagu jest to lut. Jeszcze powiedz jak chcesz przylutowac duzą ilosc tych cienkich blaszek do podstawy. widac ze nie mas zpojecia o czym gadasz, zupełnie.... Robienie powerxa lutując.... o boze :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, blaszki sobie odpuściłem. Najprawdopodobniej konstrukcję oprę o piny lub otwory w podstawie. Po mojemu lutowanie srebrem ma sens - jedynym argumentem przeciw cynie była niska przewodnosć cieplna, a srebro ma większą od miedzi, więc wydaje mi się, że będzie ok - chyba, ze są jeszcze jakieś przeciwskazania. Poza tym robił już ktoś coś takiego w oparciu o lut srebrny? Wydaje mi się, że chyba nie... Robię to tylko "dla zabawy", a nie do zrobienia profesjonalnego bloku jaki mogę kupić w sklepie za x złotych. Zakładając ten temat chciałem się coś dowiedzieć, a tak na serio dowiedziałem się nie wiele - może 2 -3 osoby mi coś konkretnego przekazałay, a reszta pisała, że jak nie mam narzędzi to mam sobie dać spokój, że moje pomysły są bez sensu itp. Zamiast napisać co i jak to tylko usłyszałem krytykę - ok, nie mam nic przeciwko krytyce, ale jeśli ona coś niesie ze sobą, a nie tylko, że coś jest źle itp. Jedyne do czego przyczynił się ten temat, to mnie po prostu zniechęcił, ale to nie przez brak sprzętu czy wiedzy, ale przez Wasze nastawienie. Mojego zamiaru nie porzucę, zrobię po swojemu i zobacze co wyjdzie. Temat można zamknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...