Skocz do zawartości
AL-X

4 Hdd W Raid 0 Na Kontrolerze

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podłączyć 4 HDD (konkretnie Samsung SP2504C) w RAID 0. Wiem, że ryzykuję utratą danych gdy jakikolwiek z dysków padnie, ale zapewnię dyskom dobre warunki pracy.

Czy kontrolery wbudowane w płyty główne mogą dać radę 4 HDD w RAID 0 bez straty przepustowości?

Wydaje mi się, że będzie konieczne kupienie kontrolera RAID na PCI-X by nie stracić na wydajności. I tu mam kilka pytań odnośnie kontrolera:

 

Czy, mając kontroler, jak przeniosę dyski z kontrolerem na innego kompa, to czy dane wciąż będą widoczne i dostępne? W końcu wszystkie dane na temat RAID są na kontrolerze, tak?

Jaki kontroler do takiego zadania wybrać? Jaka firma, model?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCI-X to nie to samo co PCI-Express ... PCI-X to standard który dawno już umarł choć dobrze się nie rozpoczął .

 

A byłem przekonany, że to nieformalny skrót od Express. Dzięki za sprostowanie. W każdym razie chodziło mi o PCI-Express. Wciąż szukam odpowiedzi na powyższe pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A byłem przekonany, że to nieformalny skrót od Express. Dzięki za sprostowanie. W każdym razie chodziło mi o PCI-Express. Wciąż szukam odpowiedzi na powyższe pytania.

Znajomy miał 4 dyski w raidzie ale 0+1 (stripe + mirror) na kontrolerze z zpłyty z NF4 i mówił że wydajność beznadziejna, wbudowany kontroler sobie poprostu nie radził, więc przypuszczam że do takiej konfiguracji potrzebny będzie dobry kontroler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCI-X to nie to samo co PCI-Express ... PCI-X to standard który dawno już umarł choć dobrze się nie rozpoczął .

PCI-X żyje i ma się bardzo dobrze :) Coś Ci się nie pomyliło ? Większość dobrych kontrolerów wisi właśnie na PCI-X.

Fakt, że dostępne są już bardzo dobre kontrolery na PCI Express nie zabija wcale PCI-X.

 

Od siebie - kontroler z sygnaturki (wrk02) średnio radzi sobie z 4 dyskami. Praktycznie wogóle nie lepiej niż z dwoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie - kontroler z sygnaturki (wrk02) średnio radzi sobie z 4 dyskami. Praktycznie wogóle nie lepiej niż z dwoma.

Właśnie o tym kontrolerze myślałem (Adaptec 1430SA). W sumie chyba jest to najtańszy kontroler na 4 SATA na PCI-E. Testowałeś go na 4xHDD w RAID 0 czy 10? Skoro za 500 zł i tak sobie nie radzi z 4 HDD to pewnie dopiero w okolicach 1000 zł by należało szukać dobrego kontrolera. Może ktoś jest w stanie polecić jakiś dobry, niedrogi kontroler RAID? Czy w ogóle można wsadzić płytkę na PCI-E x4 lub x8 w slot PCI-E x16? Edytowane przez AL-X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi wyjaśnić dlaczego ten kontroler nie radzi sobie tak, jak ja sobie tego życzyłem, wyjśc mam kilka

 

1) Vista...

2) Zła obsługa PCI Express (trochę odpada, bo GPU radzi sobie jak trzeba) ?

 

Mam do niego podłączone 4 dyski, ale z racji wydajności w trybie 2x2/RAID0.

 

W tej chwili czekam na inny kontroler, ale niestety już nie z tego pułapu cenowego (Adaptec RAID 3805).

 

Szukałem, innych tanich kontrolerów na PCI Express z 4 portami SATA nie znalazłem, przez chwilę miałem tani chiński kontroler na Siliconie 3132 i wyniki były naprawdę bardzo zbliżone (zresztą zostały mi do sprzedania 2 takie kontrolerki, jeżeli Cię interesuje - zapraszam na PM).

 

Wyniki z RAID0 z Adaptec RAID 1430SA (dyski jak w sygnaturce) w testach są dziwne:

 

HD Tach 3.0.1.0

Dołączona grafika

 

HD Tune 2.53

Dołączona grafika

 

Natomiast przy przegrywaniu plików (jako źródło RAID0 z dysków sygnaturkowych WD) wyniki są zdecydowanie lepsze - trudno mi jednoznacznie stwierdzić dlaczego tak się dzieje.

Kopiowanie plików z RAID0 (nF4) na RAID0 (Adaptec RAID 1430SA)

Dołączona grafika

 

Trudno mi powiedzieć, dlaczego ogólnie wynik jest taki kiepski - wydaje mi się, że pojedyńczy dysk działa szybciej niż połowa tego co na screenach powyżej.

Masz jeszcze możliwość (zakładając, że interesuje Cię PCI Express) skorzystania z kontrolera Promise SuperTrak EX4350 - ale jego cena AFAIR znacznie przewyższa (sprzętowy XOR dla macierzy 5 poziomu) cenę tego Adaptec'a.

Co do Twojego pytania - tak, możesz wsadzić sobie 4x w jakikolwiek port 4/8/16/etc.

Byle nie mniej, bo będzie albo nie działać/albo wolniej.

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi wyjaśnić dlaczego ten kontroler nie radzi sobie tak, jak ja sobie tego życzyłem, wyjśc mam kilka

 

1) Vista...

2) Zła obsługa PCI Express (trochę odpada, bo GPU radzi sobie jak trzeba) ?

 

 

Trudno mi powiedzieć, dlaczego ogólnie wynik jest taki kiepski - wydaje mi się, że pojedyńczy dysk działa szybciej niż połowa tego co na screenach powyżej.

Masz jeszcze możliwość (zakładając, że interesuje Cię PCI Express) skorzystania z kontrolera Promise SuperTrak EX4350 - ale jego cena AFAIR znacznie przewyższa (sprzętowy XOR dla macierzy 5 poziomu) cenę tego Adaptec'a.

Co do Twojego pytania - tak, możesz wsadzić sobie 4x w jakikolwiek port 4/8/16/etc.

Byle nie mniej, bo będzie albo nie działać/albo wolniej.

Obstawiam Punkt nr 1

Ten sam kontroler i wyniki prawidłowe - sys Win XP SP2

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

i pojedyńczy raptorek

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że trochę off topic ale sam od jakiegoś czasu szukam dobrego kontrolerka RAID tylko, że na 2 dyski sata 2. Właśnie znalazłem taką aukcję:

link

Dobry jest adaptec? I drugie pytanie do jakiej kwoty licytować? 150PLN to dużo?

w sklepie ok 220PLN ... ale u mnie coś się nie sprawdza :

te same HDD co wyżej (2 x 36GB Raptor) i ta sama płyta główna

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...