Skocz do zawartości
Gość Damikor

Intel Ich8r Ahci, Problem Win Xp Sp2

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Damikor

Witam,

 

Chcę zainstalować system XP SP2 żeby kontroler dysku systemowego pracował w trybie AHCI (nie mówcie, że zostaw IDE, bo AHCI niewiele daje itp.). Jak mam system postawiony na IDE to oczywiście gdy przestawię na AHCI to jest blue screen przy bootowaniu (ale to jest normalka) :) Gdy przestawiam na tryb AHCI i bootuję płytkę instalacyjną Win XP SP2 to nie wykrywa dysków (też normalka). Gdy wczytuję sterownik ICH8R AHCI (próbowałem ten z netu i z wyposażenia Abita) to wykrywa dyski, ale gdy sformatuje partycję wybraną przezemnie, a potem zaczyna przegrywać pliki to pierwszy plik to iaStor.sys (sterownik RAID/AHCI Intela). Przy nim staje i pisze, że nie można skopiować. Dyskietka jest oczywiście w środku i gdy każę mu powtórzyć próbę kopiowania pliku to coś czyta i pali się na zielono stacja dyskietek i dalej pisze, że nie można. Próbowałem też zintegrować XP SP2 z sterownikami AHCI wg. instrukcji ze strony Intela, ale chyba coś źle zrobiłem. Nie wiem gdzie umieścić plik UNATTEND.TXT na płycie. Umieściłem go bezpośrednio na płycie (obok setup.exe), a pliki sterowników umieściłem w i386/$OEM$/Textmode. W pliku UNATTEND.TXT zmieniłem

[MassStorageDrivers]

"IntelŽ 82801R/DO/DH SATA AHCI Controller" = OEM

na

[MassStorageDrivers]

"IntelŽ 82801HR/HH/HO SATA AHCI Controller" = OEM

Bo taka jest fachowa nazwa kontrolera ICH8R (czytałem Note)

 

Po umieszczeniu tych sterowników dalej nie działa.

Co mogę zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jedna rzecz. Unattend.txt jest przetwarzany tylko jesli sie go poda jako opcjonalny parametr dla instalatora z windows(i chybaz dos). Zeby był wczytany przy bootowaniu z płyty musi sie nazywac winnt.sif i znajdowac sie w \i386.

 

Mozesz sobie jeszcze doczytac ref.chm z \support\tools\deploy.cab na płycie instalacyjnej. Jest tam wszystko na temat instalacji nienadzorowanej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

Dodałem te wpisy do pliku winnt.sif

Niestety dalej nie wykrywa dysku na AHCI

Czy spotkał się ktoś z takim problemem, że nei chce z dyskietki czytać tego sterownika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że się tak spytam, wcisnąłeś w odpowiednim momencie F6, a następnie gdy już raczyło czytać z dyskietki, wybrałeś spośród czterech do wyboru sterownik, gdzie w nazwie było AHCI 32 bit?

Druga sprawa, na jakim interfejsie masz napęd optyczny i gdzie podpięty? Jeśli SATA, to spróbuj go przepiąć do jmicrona.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

Że się tak spytam, wcisnąłeś w odpowiednim momencie F6, a następnie gdy już raczyło czytać z dyskietki, wybrałeś spośród czterech do wyboru sterownik, gdzie w nazwie było AHCI 32 bit?

Druga sprawa, na jakim interfejsie masz napęd optyczny i gdzie podpięty? Jeśli SATA, to spróbuj go przepiąć do jmicrona.

Samsung CD-ROM 2001 rok :E JMicron IDE (AHCI JMicron tez próbowałem). Wybrałem driver Intel HR/HH/HO AHCI (Desktop ICH8R) i pokazuje dyski, ale gdy przyjdzie kopiować to nie umie skopiować tego drivera ze stacji dyskietek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płytce abita, jak wybierzesz browse cd,to masz

UTILITY\Intel\RFDGen.exe

Tym generatoren jak utworzyłem dyskietkę ze sterownikami, to po wciśnięciu F6 wtedy kiedy trzeba było (w czasie ładowania sterowników), odczekałem aż skończy ładować inne sterowniki, a nastepnie pojawił się ekran, w którym wciskało się "s" i potem były do wyboru 4 rodzaje sterownika w kombinacji AHCI/RAID i 32/64bit. Po wybraniu łyknął go, a dalej to już nie wiem, ponieważ i tak mi AHCI nie działa z powodu chipsetu ICH8 bez R. Instalowałem to tylko z ciekawości, a widzę, że u Ciebie zupełnie inna procedura była, a przecież do tego momentu powinno być to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

Poradziłem sobie w następujący sposób:

 

1. Przełączyłem dysk na JMicrona, ustawiłem jego tryb na IDE, tryb ICH8R na AHCI

2. Odpaliłem Windowsa na JMicronie

3. Zainstalowałem sterowniki do Intel AHCI (Intel Matrix Storage)

4. Wyłączyłem kompa

5. Przełączyłem dysk na Intel ICH8R

I działa, ale niestety nie zauważyłem najmniejszej różnicy. Jednak ICHy Intela są 100 lat za nForce, ATi, AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem tylko tak jak kolega powyżej nie poradzę sobie z nim w ten sposób bo w czasie instalacji Intel Matrix Storage do mojego ABIT AB9 QuadGT mam komunikat o niespełnianiu wymagań przez komputer (jak się domyślam chodzi o sterowniki te wgrywane podczas instalacji systemu). Chcę zainstalować sterowniki do AHCI bez ponownej instalacji systemu. System zainstalowany został w trybie IDE.

 

Pomożecie? :wink:

Edytowane przez gm_ns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszytko jest bardzo proste :) Nie trzeba wcale wkomponowywać driverów SATA do płyty instalacyjnej Windows.

 

Można dograć drivery SATA po instalacji. Bardzo przydatne gdy mampy latopa z dyskiem SATA i nie posiadamy zewnetrznego floppy do procedury F6.

 

Wystarczy ustawić w biosie opcję AHCI Mode na Disabled , windows wykryje nam dysk jak ATA.

 

I teraz w jakiej postaci posiadamy drivery sata czy jest to jeden plik .exe zazwyczaj obraz dyskietki stworzony przez winimage, wystarczy go rozpakować Winrarem do postaci odzielnych plików z plikiem .inf

Nastepnie musimy wiedzieć jaki mamy kontroler SATA na płycie głownej , w tym celu staje się pomocny Everest.

 

I teraz finalna sprawa, jak juz mamy sterowniki (pliki) sata umieszczone w jakimś folderze wchodzimy do Managera Urządzeń->wchodzimy w kontroler SATA i zapodajemy mu drivery , ale w opcji takiej : Nie wyszukuj wybiorę sterownik do zainstalowania , klikamy na Dalej i na Z Dysku. Natepnie podajemy lokalizacje do naszego pliku driverów sata .inf

Teraz jak wiemy jaki mamy kontroler SATA (sprawdzilismy w Everest) to taki tez wybieramy z listy. Akceptujemy, instalujemy .

Robimu ponowny rozruch komputera i szybko wchodzimy do Biosu i przestawiamy opcję AHCI Mode na Enabled.

Windows załaduje się normalnie i wykryje dysk SATA i zapoda drivery. Kolejny restart i wsio :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...