Skocz do zawartości
szary

Nowa Buda.

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli się zbieram do kupna nowego komputera. Ostatnio się podciągnolem w sprawie technikalów i mniej więcej wiem co chce mieć. Żeby uprościć to powiem że to będzie coś w stylu zestawu za 3k zaproponowanego przes Sysaka w jego temacie. No ala to trzeba gdzieś wepchać. Pewnie znacię tę obudowę. I tu padlo na Sharkoon Rebel 9 tylko nie wiem czy wersja Value czy Economy. Chcę żeby całość był cicha ale dość wydajna więc upcham tam tyle wentyli ile się da ale na wolnych obrotach. Plan jest taki:

 

- dwie dwunastki zasysające powietrze z przodu obudowy

- dwunastka z tylu wypychajaca powietrze

- i teraz zależnie od wersji albo ta 25 tylko nie wiem czy ma wiać in czy out albo dwie dwunastki i tu raczej jeden wieje na procek i okolice a drugi wyciąga powietrze z okolic karty grafiki.

 

Troche nad tym myślałem i poprostu chcę jeszcze dopracować szczegóły.

 

I tu zaczynają się pytania. Value czy Eco? Jak sądzicie? W jakiej opcji przepływ powietrza będzie najlepszy? Co wy na to?

Edytowane przez szary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- dwie dwunastki zasysające powietrze z przodu obudowy

- dwunastka z tylu wypychajaca powietrze

- i teraz zależnie od wersji albo ta 25 tylko nie wiem czy ma wiać in czy out albo dwie dwunastki i tu raczej jeden wieje na procek i okolice a drugi wyciąga powietrze z okolic karty grafiki.

 

I tu zaczynają się pytania. Value czy Eco? Jak sądzicie? W jakiej opcji przepływ powietrza będzie najlepszy? Co wy na to?

Odpuść sobie nawiew z boku, tylko popsuje obieg powietrza - było o tym już wiele dyskusji na forum. Natomiast jeżeli już mnie nie usłuchasz, to bierze opcje z 2x12 z boku bo ta 25 to wiele wszedzie i nigdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale czytałem że zastosowanie takiego dużego wiatraka obniża sporo temperaturę. No i płyta główna będzie w moim zestawie chłodzona pasywnie więc dodatkowy nawiew napewno by nie zaszkodził z takiego wszędzie i nigdzie. Ale wracając do optymalnego przeplywu to wedle tego co zrozumiałem powinien on wyglądać tak.

-Wentyle z przodu zasysają do śodka (2x 2cm)

-Z tyły wyciąga powietrze wentyl i zasilacz

 

I kolejne pytanie. Z tyłu mozna walnąć albo 12 albo dwie 8. Co lepiej? Co bedzie się spisywało ciszej i wydajniej? Wydaje mi sięże jednak 12 ale wolę zapytać.

I wiem że w sumie tu takie teoretyzowanie jest ale dlatego chcę się oprzeć na doświadczeniu innych.

Edytowane przez szary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12x12cm wentyle beda lepsze od 8semek.

W kwestii kolejnosci dodawania wentyli, efekty najwieksze do slabszych otrzymuje sie tak:

1. buda bez wentyli tylko psu

2. 1 wentyl POD psu

3. Wentyl wciagajacy na przodzie

 

Moze sie to wydawac dziwne ale lepszeefekty daje dodaniewentyla na tyl (ktory dziala na spole z zasilaczem) niz umieszczenie go na froncie jako wciag powietrza zostawiajac caly wyciag zasilce.

 

Kolejna kwetsia to ze duzo wentyli - halas. No i kurz. Na poczatku moze wydaje sie to ciekawe, planowanie wymyslnej wentylacji, 'zabawa' w chlodzenie, ale naprawde przyjdzie dzien w ktorym zacznie cie irytowac szum i mnostwo kurzu w calej obudowie (szczegolnie dzieki bocznym nawiewom).

Osobiscie bym ci radzil kupic bude z mozliwoscia umieszczenia 120mm wentyla pod zasilka, do tego jakies psu sprawne i przerwiewne tez ze 120stką i tyle. Zadnych wciagow i bocznych nawiewow. Bedzie taniej, ciszej, czysciej i prosciej. Nie warto sobie komplikowac zycia stosujac nadmiarowe i niewiele poprawiajace efekt rozwiazania. Chyba ze sie stosuje np pasywne chlodzenie proca i grafy to wtedy wentylacja budy nabiera innego znaczenia, albo w przypadku knwencjonalnych coolerow ale jak siema jakiegos potwora w stylu 8800GTX, przewoltowanych pamieci i obwieszonej heatpipeami plyty za 1200zl :] (co w tym wypadku w gre nie wchodzi).

Proste rozwiazania sa najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego to niby nawiew z boku jest zły? Ja mam właśnie taki i nigdy nie narzekałem na temperatury.

Mam tylko jeden wentylator nawiewający i dlatego mój komputerek jest cichutki jak martwa myszka :P

2 Dyski mam w skrzynkach bitumicznych więc ich temperaturą nie muszę się przejmować.

Wantylami na chipsecie, procku, grafice, bocznym(16cm) steruje SpeedFan. Podczas upałów załączają się dość często podczas grania. :-P

Tutaj macie kilka zdjątek jak to wszystko wygląda:

http://img355.imageshack.us/my.php?image=64440778uk4.jpg

http://img353.imageshack.us/my.php?image=26797763da5.jpg

http://img252.imageshack.us/my.php?image=30572769zf2.jpg

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz Szary, każdy radzi Ci nieco inaczej. Musisz zatem sam nieco pomyśleć, poanalizować i wybrać opcję, która Ci będzie najbardziej leżała :)

 

Ja osobiście również nie jestem zwolennikiem dużych, bocznych wentylatorów. Poza kwestią kurzu (chyba żadna obudowa z takim wiatrakiem nie ma filtra) te wentylatory nigdy nie są szczególnie ciche zwłaszcza, że Sharkoon jak i Aerocool nie są szczególnie poważane w dziedzinie konstrukcji w ogóle wentylatorów. Tym trudniej mi uwierzyć w słowa Elektronka :rolleyes:

 

Tak jak rzekli Svende i Aerial - najlepiej jest dodać 120mm wentylator pod zasilaczem, wypompowywujący powietrze nazewnątrz... przeważnie bowiem producenci nie dają możliwości montażu większej liczby wentylatorów spełniających tę rolę. Szkoda o tyle, że one są generalnie ważniejsze od tych zasysających powietrze do wewnątrz. W dalszej kolejności zamontowałbym 120mm na przedzie... aczkolwiek tak, aby kręciła się wolniej od tego wyciągającego na tyle. Np. Scythe S-Flex 800rpm na przedzie i ten sam tylko 1200rpm na tyle. Powinno być wtedy rozsądnie wietrzone wszystko w środku bez użycia bocznego giganta ;) Dodawanie kolejnego wentylatora pompującego powietrze do środka i montowanego na przedzie nie da większych rezultatów, a może rzecz pogorszyć.

 

Bocznych wentylatorów też chyba nie warto montować... no chyba, że pod kartą graficzną. Na wysokości procesora nie warto, bo zakłóci to tylko dotychczasowy obieg powietrza i powietrze zamiast mieć konkretne ukierunkowanie w obudowie, zacznie sobie latać we wszystkie strony. To może pomóc w danym miejscu, ale cały układ może na tym ucierpieć wg mnie.

 

Co się tyczy samych obudów to... bez urazy drogi Szary... ale w tej cenie rozważałbym chyba tylko dwie opcje:

Ten pierwszy... bo to po prostu Antec :) A ten drugi właśnie ze względu na dodatkowe dwa wentylatory 80mm umiejscowione na górnej ściance, które wespół z dwoma 120mm wentylatorami w tradycyjnych miejscach mogą zrobić całkiem miły przewiew w środku. Ofkors wszystkie wentylatory w komplecie trzeba wymienić - zawsze są za głośne ;) Dokupić jakieś wolnoobrotowe wentylatory na przód i górę, a na tył dać jakiś wentylator z potencjometrem i będzie cicho i chłodno. Podobnie w Antecu.

Zatem, jak widzisz, w kwestii użycia dużej liczby wentylatorów zupełnie nie zgadzam się z Aerialem :rolleyes:

 

A Ty zrobisz jak uważasz - masz już sporo propozycji i informacji :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym zauważyć, że ten Areocool normalnie chodzi mi na 600-700 RPM, oraz jeśli nie zauważyłeś, nie jest bezpośrednio przykręcony, ani zamontowany do ścianki obudowy, co jest główną przyczyną tego, że wentylator jest słyszalny. Wibracje idą na całą budę. W moim przypadku wentylatorek wisi na 4 gumkach, przyjrzyj się dokładnie to zobaczysz. 0 styku z obudową. A największym producentem hałasu w mojej obudowie staje się wentylator na grafice, gdy rośnie temp i zaczyna działać Speedfan.

Niestety zachciało się Vmoda to trzeba ścierpieć te dodatkowe 300RPM (700RPM bez VMODA było) w normalnym użytkowaniu. W grach niestety jeszcze więcej (ale to tylko w lato :D) Zresztą Zalmanik jest dokuczający (dla maniaków ciszy :P) dopiero powyżej 1000-1100RPM, także ja mieszczę się w błogiej ciszy. 8800GTX raczej nie zamieszka w mojej obudowie, dopóki nie wymyślą jakiegoś super cichego i wydajnego chłodzenia... a może na WC się przerzucić?

Będę musiał poczytać topic o WC. Najbardziej interesuje mnie hałas tych wszystkich pompek. Nigdy nie miałem żadnej w łapskach, więc nie wiem jaki poziom hałasu reprezentują w porównaniu do np. takiego Zalmana na 1000RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko zostało już powiedziane w tym temacie. Od siebie dodam tylko a raczej potwierdzę że wentylatory tylko na tyle w zupełności wystarczają. W mojej szefuni są 2x120mm w tylnej ścianie na niskich obrotach a powodują wystarczający cug że szparki w przodzie obudowy zasysają powietrze jak odkurzacz. Zasysający wentylator w przodzie obudowy na niewiele by sie zdał bo to powietrze i tak jest solidnie zasysane.

Oczywiście trza mieć na uwadze żeby buda była szczelna, ale w takich miejscach gdzie ewentualnie zassane powietrze by sie "marnowało" nie owiewając niczego ciepłego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze efekty daje taki zestawik wenryli :

tył 120 wyciągowy

zasiłka 120 od spodu

przód 120 wciągający

dodanie z boku nawiewu daje ale w przypadku gdy wali on prosto na radiator od proca i ma przynajmniej 1500 obr w innym przypadku można odpuścić.

I jedna reguła . dysk zamontuj tak aby wentyl wciągający powietrze nie przepuszczał go przez niego zaoszczędzisz około 4C w obudowie. ja mam twardziela w miejscu flopa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre PSU i 12 z tyłu i ewentualnie 12 z przodu. Na tę z przodu bym się jadnak zdecydowal bo wymyślilem sobie że bezpośrednio za nią będzie się znajdowa dysk i to by ładnie go chłodziło. To mi się wydaje rozsądne. A co do obudowy. Wybrałem tę ze względu dużej ilośći usb z przdu które na dodatek nie znajdują się na samym jej dole tylko w połowie wysokości. To pozwale na stawianie jej pod albo na biurku. I przyznam że mi się podoba po prostu. No i nie jest przekombinowana. Komputer złożę raz i będzie stał więc nie potrzebuję jakichś bajerów montażowych bezśrubkowych. Znacie jescze budy z takimi cechami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre PSU i 12 z tyłu i ewentualnie 12 z przodu. Na tę z przodu bym się jadnak zdecydowal bo wymyślilem sobie że bezpośrednio za nią będzie się znajdowa dysk i to by ładnie go chłodziło. To mi się wydaje rozsądne. A co do obudowy. Wybrałem tę ze względu dużej ilośći usb z przdu które na dodatek nie znajdują się na samym jej dole tylko w połowie wysokości. To pozwale na stawianie jej pod albo na biurku. I przyznam że mi się podoba po prostu. No i nie jest przekombinowana. Komputer złożę raz i będzie stał więc nie potrzebuję jakichś bajerów montażowych bezśrubkowych. Znacie jescze budy z takimi cechami?

Na dysk załóż radiatory i daj go np nad DVD albo pod , szkoda aby Ci podnosił temp w obudowie o te 4 lub 5C w przypadku jak masz nawiew 120.

mój nie jest niczym chłodzony i idlu ma 39C przy obecnych upałach a jak trochę pomieli to dochodzi do 46C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dysk aż tyle potrafi podgrzać? Heh dobrze wiedzieć. No i wiem że tematów tego typu było multum ale nie sposób wszystko ogarnąć samemu i dlatego go załoźyłem. To jak z tymi obudowami? Zna ktoś jakieś fajne czarne obudowy z usb w połowie wysokości na przednim panelu? Bez dżwiczek? Bo przejżałem już mnóstwo ale może znacie jakieś cudeńka jeszcze?

Edytowane przez szary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dysk załóż radiatory i daj go np nad DVD albo pod , szkoda aby Ci podnosił temp w obudowie o te 4 lub 5C w przypadku jak masz nawiew 120.

jaja sobie robisz człowieku, dysk twardy, który pobiera ok 10W ma podgrzewać atmosferę w budzie o 5*C, ok 5W to śilnik obracający talerzami, a wiec w ciepło zamieniane jest ok 6W z 10 pobranych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym dyskiem to oczywiscie nie ma szans na podgrzanie zauwazalne. To moze byc mylace, bo jak zostawimy zle wentylownay dysk to nagrzeje sie on do zaskakujacej temperatury okolo 60C nawet i naprawde jest bardzo goracy, tylko ze trzeba pamietac ze to powolny proces dosc. Jak zaczniemy na dysk zwyczajnie czyms dmuchac juz mamy znaczny spadek temp bo nie nie mozliwosci sie nagrzac. A podgrzac on nic nie moze z racji na mala moc jaka pobiera -> malo energii oddaje do ukladu.

Z wentylem na przodzie to jest dobre rozwiazanie do chlodzenia dysku, tylko ze ma wade bo bedzie zasmiecac obudowe mocno. Moznaby zobaczyc ile ma dysk wkrecony normalnie w bude, jak bedzie te <45 stopni to nie ma sensu nic z tym robic (moze w praktyce miec i wiecej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaja sobie robisz człowieku, dysk twardy, który pobiera ok 10W ma podgrzewać atmosferę w budzie o 5*C, ok 5W to śilnik obracający talerzami, a wiec w ciepło zamieniane jest ok 6W z 10 pobranych

No to zamontuj go w miejscu gdzie nie ma przeplywu powietrza i dotkij jego metalowej obudowy.....dysk się mocno podgrzewa podczas mielenia.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaśmiecać? Czemu? Dysk umieszczony zaraz za wiatrakiem na wyskokości osi obrotu i ładnie na bok puszczone kable. Nie ma jak zaśmiecać. Chcę postawić w tym kompie na żywotność komponentow dlatego chcę aby miały odpowiednio zimno.

A no i jeszcze wyczaiłem taką konstrukję: http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=1823 . I tu pojawia się pytnie nie o obudowę tylko o zasilacz? Godny uwagi? Bo nie mogę sio nim nic znaleźć. Ma wentyl 12? I odpinanae kable? I czy jest dobry poprostu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zamontuj go w miejscu gdzie nie ma przeplywu powietrza i dotkij jego metalowej obudowy.....dysk się mocno podgrzewa podczas mielenia.......

ale ma małą powierchnię i w zwiazku z tym oddaje mało ciepła ok 6-7W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem też obudowe z wiatrakiem z boku ale po przeczytaniu kilku postów wycofałem sie z tego pomysłu,

więc zamontuję tylko 2 wiatraki - z przodu i z tyłu - 2x 120mm

 

a teraz po ile obrotów? czy 2x 1500rpm wystarczy? czy lepiej zamontować jakieś wydajniejsze dmuchawy?

w zestawie będzie prawdopodobnie C2D e6850 i GF8600GT - nie planuje O/C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem też obudowe z wiatrakiem z boku ale po przeczytaniu kilku postów wycofałem sie z tego pomysłu,

więc zamontuję tylko 2 wiatraki - z przodu i z tyłu - 2x 120mm

 

a teraz po ile obrotów? czy 2x 1500rpm wystarczy? czy lepiej zamontować jakieś wydajniejsze dmuchawy?

w zestawie będzie prawdopodobnie C2D e6850 i GF8600GT - nie planuje O/C.

No to wystarczy z przodu 800rpm, a z tyłu 1200rpm. Nie będzie hałasu, ale będzie już wyraźny ruch powietrza. Bilans powietrza pompowanego do wewnątrz i wypompowywanego nazewnątrz powinien być zawsze nieco na korzyść tego drugiego.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wystarczy z przodu 800rpm, a z tyłu 1200rpm. Nie będzie hałasu, ale będzie już wyraźny ruch powietrza. Bilans powietrza pompowanego do wewnątrz i wypompowywanego nazewnątrz powinien być zawsze nieco na korzyść tego drugiego.

 

Pozdrawiam

można dać z przodu też 1200, bo przecież zasilacz swoją działke tez wyciąga wiec i tak będzie mały niedobór, o którym piszesz.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaśmiecać? Czemu? Dysk umieszczony zaraz za wiatrakiem na wyskokości osi obrotu i ładnie na bok puszczone kable. Nie ma jak zaśmiecać. Chcę postawić w tym kompie na żywotność komponentow dlatego chcę aby miały odpowiednio zimno.

Zasmiecac - wciagac kurz. Moze sie to wydawac malo znaczace, ale po dluzszym czasie jak otworzysz obudowe to mozna sie zdziwic. Moze to miec wiekszy wplyw na temp (dlugoterminowo) biorac pod uwge zapchanie i spadek wydajnosci coolerow wewnatrz obudowy niz sam zysk z nadmuchu przez ten wentyl. Sa wprawdzie obudowy z filtrami, ale wtedy filtr ulega zapchaniu i trzeba go czyscic.

Co do zywotnosci elementow, to jest ona na tyle dluga nawet w stosunkowo wysokiej temp, ze przekracza kilkukrotnie sytuacje w ktorej sprzet spada na wartosci do ceny zlomu i zostaje wymieniany. Kompa nie kupuje sie na 20 lat.

 

Oczywiscie 2 dodatkowe wentyle to nie jakas gruba przesada ;] ale wrto dobrze to skalkulowac i zastosowac minimalna ich ilosc. Im mniej ruchomych, halasujacych, wciagajacych kurz elementow w obudowie - tym lepiej ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można dać z przodu też 1200, bo przecież zasilacz swoją działke tez wyciąga wiec i tak będzie mały niedobór, o którym piszesz.:)

Nie wiemy tylko jaki kolega ma zasilacz. Bo jak jakiegoś Tagana, co to ma zamiast wentylatorów mieszaczki powietrza 80mm (czyt. kręcą się bardzo powoli) to nie wiem czy różnica będzie odpowiednia :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój zasilacz to Hiper HPU-4B580 120+80mm

 

mam jeszcze jedno pytanie dotyczące BOXowego coolerka, bez OC jego wydajność chyba będzie wystarczająca, martwi mnie tylko poziom hałasu - da sie z nim pracować :wink: , czy lepiej od razu kupić coś innego, mniej hałasującego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bla bla bla

Jak zalmana na dowolnych obrotach uważasz za błogą ciszę to różne mamy pojęcia o ciszy. Ja tam go słyszę przy obrotach na których po zatrzymaniu palcem już nawet nie wystartuje,, szumu nie ma - jest skopane budżetowe chińskie łożysko. I gdyby nie było tak że w 2d wentylator jest wyłączony to albo wentyl albo cały zalman dawno by gdzieś rdzewiał lub cieszył nowego właściciela

 

Żeby nie było - u mnie w kompie są wentylatory i nie świruję nad ciszą do przesady. Przy zwyklej pracy pod win 3x fander120 @ 500 i całkiem udane 2x 80mm w zasilaczu

 

 

 

Już mniej offtopowo - Labovski linkował tacensa - dobra opcja :)

 

imo - tył 120, zasilator ze 120, jedną 80tkę na górę na niskich obrotach a najlepiej sterowaną zależnie od obciążenia

komin tj wietrzenie z góry to świetna sprawa testowalem to w ażurowej obudowie (juz mi się zapomnialo jak się to nazywało) i naturalne prądy wznoszące dostały od 120mm @ 500rpm baty wyrażające się w wartościach rzędu 6 - 7*C na cpu,m buda miala 120mm wyciąg z tyłu i chyba 120mm w zasilaczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja jeszcze dopowiem kilka zdanek :P

Najgłośniejszym elementem w mojej obudowie jest zasilacz!!! 2x80mm sterowane automatycznie. Niestety nic z nim nie mogę zrobić, no chyba że wymienić na taki który kosztuje z 500zł. Raz zmieniłem w nim wentyle na Papsty na gumowych podkładkach i zasilacz zaczął się niemiłosiernie nagrzewać.Takim maniakiem ciszy to ja nie jestem. Kieszeń leżąca na biurku w odległości pół metra wytwarza więcej hałasu niż cały komputer.

 

Co do mojego pojęcia ciszy. Papsty na trochę mniejszych obrotach (o wyższych to już nawet nie wspomnę) wydają odgłosy terkotania, jeśli się je zamontuje bezpośrednio do budy >> dla mnie to jest dość duży hałas. Nie mogłem ścierpieć terkotu, dlatego wyciąłem dużą dziurę i zamiast nawiewającego z przodu Papsta jest duży cichutki, zawieszony na gumkach wentylek.

Po wyłączeniu wszystkich wiatraków, szum w ogóle nie zmienia swojego natężenia. Winowajca=zasilacz.

:D

http://img355.imageshack.us/my.php?image=64440778uk4.jpg

http://img353.imageshack.us/my.php?image=26797763da5.jpg

http://img252.imageshack.us/my.php?image=30572769zf2.jpg

 

Akurat jak robiłem zdjęcie miałem chwilowe przemeblowanie :P

Karta DVB poszła OUT, Inwerter razem z włącznikiem pod kartę muz. E-sata nad grafą. Porządeczek jest.

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgłośniejszym elementem w mojej obudowie jest zasilacz!!! 2x80mm sterowane automatycznie. Niestety nic z nim nie mogę zrobić, no chyba że wymienić na taki który kosztuje z 500zł.

No bez przesady, moja delcia za 35zł + regulator obrotów za 7zł jest cichsza niż papst @ 5V, nie trzeba płacić fortuny za cisze.

 

Elektronek, w tej budzie ten duży wentyl to tylko miesza powietrze, lepiej jest stworzyć przeciąg niż mieszadło, tym bardziej że masz towera na procku. Spróbuj eksperymentalnie zamontować tą 14-tkę na tyle na zewnątrz obudowy (bo od środka się chyba nie zmieści), jak na oko to temperatury powinny polecieć w dół.

 

Korzystając z popularności tematu, chciałbym zapytać o niedrogi wentylatorek 92mm który będzie cichy na 5v, bo papsty troche terkoczą. W oko wpadły mi takie wentylki:

Ever green 92mm

http://angela.pl/index.php?action=TowarPok...cat=5&cat2=

Scythe Kaze-JYU 92mm:

http://angela.pl/index.php?action=TowarPok...cat=5&cat2=

Y.S. Tech 92mm

http://angela.pl/index.php?action=TowarPok...cat=5&cat2=

 

Może ktoś jest zorientowany co by było najcichsze? Nie musi być super wydajne, ewentualnie może być nawet revoltec AirGuard albo AC 9225, byleby na 5v nie było terkotania jak w papstach, nie drgało i nie świeciło.

Edytowane przez mookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mookie AirGuard raczej odpada, AC 9225 juz lepiej ale jesli chcesz miec naprawde cichy i wydajny fan 92mm to:

1.Fander FX92-W ( wiem ze narazie sa niedostepne ale niedlugo powinny byc)

2.Nexus DF1209SL-3 http://www.morele.net/produkt/79077/

tutaj test http://www.silentpcreview.com/article63-page2.html

ceny zblizone do tych co ty podales

ja mialem fany Arcitica nie byly zle teraz mam Fandery i sa lepsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady, moja delcia za 35zł + regulator obrotów za 7zł jest cichsza niż papst @ 5V, nie trzeba płacić fortuny za cisze.

A papsty bez regulatora ile teraz kosztują? Ja płaciłem coś koło 55zł więc nie wychodzi o wiele drożej. Zresztą słyszałem u kumpla o wiele tańsze produkty w stylu: bardzo polecany za ciszę Noiseblocker bodajże. Jego terkot jest o wiele głośniejszy przy wkręceniu do budy.

 

Elektronek, w tej budzie ten duży wentyl to tylko miesza powietrze, lepiej jest stworzyć przeciąg niż mieszadło, tym bardziej że masz towera na procku. Spróbuj eksperymentalnie zamontować tą 14-tkę na tyle na zewnątrz obudowy (bo od środka się chyba nie zmieści), jak na oko to temperatury powinny polecieć w dół.

Nie chcę nic mówić, ale to mieszadło dobrze się sprawdza.

Zresztą próbowałem już montować nie 14, a 12-kę w najróżniejszych pozycjach na tym towerze, także z tyłu obudowy>>> tower grzał się jak głupi. W takiej sytuacji 12 zabiera mi. powietrze spomiędzy skrzynek bitumicznych chłodząc je delikatnie.

 

W moim przypadku takie ustawienie wentyli jest najlepsze.

Miałem przez pewien czas oprócz 12 na towerze dodatkową 12 z tyłu budy oraz papsta z przodu nawiewającego. Temperatury były wysokie a ciszy za cholerę.

Teraz jest gicior. Dość niskie temperatury jak i cisza.

 

Terkot w papstach jest tylko przy przykręceniu bezpośrednio do budy i przy dość wysokich obrotach. Przy niższych terkot ucicha. Można także zamontować go na gumki, wtedy terkot nie jest przenoszony na obudowę.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A papsty bez regulatora ile teraz kosztują? Ja płaciłem coś koło 55zł więc nie wychodzi o wiele drożej.

Ale ja miałem na myśli cały zasilacz delty a nie wentylator delty...

Terkot w papstach jest tylko przy przykręceniu bezpośrednio do budy i przy dość wysokich obrotach. Przy niższych terkot ucicha. Można także zamontować go na gumki, wtedy terkot nie jest przenoszony na obudowę.

Hmm, ja mam takie tańsze papsty 3412 NGM za 16zł od angeli, ze złączem 2-pin. Troche terkoczą na 5v, niższego napięcia nie jestem im w stanie zapodać. Może gumeczki coś pomogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...