Skocz do zawartości
htw

Działanie Q6600

Rekomendowane odpowiedzi

No ja w koncu podlaczylem swojego Quada... w sumie to 3 dni temu podlaczylem, ale nie mialem czasu w ogole go ruszyc nawet...

 

Zauwazylem dziwna rzecz... wraz z wzrostem temperatury spada stabilnosc... w sensie przy niskich temperaturach robi spokojnie 3.4Ghz na 1.3V (w biosie) - 1.2xV z sensora ... ale przy wyzszych (kolo 65-68 w stresie) wywala sp2004. No to by nie bylo dziwne gdyby nie to ze na 1.35V (w biosie) i temperaturach do 69'C juz nie wywala... jakby przy nizszej temp potrzebowal mniej prundu do pracy a przy wyzszych temperaturach wiecej... Niby 3.4Ghz na 1.3xV to nic takiego, ale zwracam uwage na to, iz jest to na AC przy jakims badziewnym wiatraczku dodawanym do Ninji oraz jakas pasta ceramiczna firmy TT...

 

Co tam jeszcze... jak juz mowilem nie mam czasu potestowac, ale generalnie 3.5Ghz spokojnie robi na vcore AUTO. Plyta P5K Premium. Tylko ze wtedy probe odczytuje 1.4V (czyli realnie jest okolo 1.41V) - mysle ze spokojnie zrobil by tez tyle na 1.35V, ale jeszcze nie testowalem.

 

A tak w ogole to jedna rzecz mnie na maxa zdziwila - odpalilem sobie 3dMark 2006 ... patrze ... 12500 pkt ... srednio - wg wykresiku malo na podobne systemy... ale jakiez bylo moje zdziwienie jak zobaczylem, ze zapomnialem wylaczyc 4x SP2004 (na kazde jadro jeden) - a SP2004 ma wyzszy priorytet niz 3dMark (defaultowo). Bez obciazenia wychodzi jakies 14800 pkt - czyli niewiele wiecej niz przy pelnym obciazeniu!

 

Pamiatki chodza spokojnie sobie na 1210 Mhz ... ciekawe jaki voltage maja ustawiony ... (jest na AUTO)

 

A teraz jakis 1 screen ktory zrobilem i kilka fotek platformy testowej. Obrazki zalaczone, obecnie nie mam serwera.

 

Edit: O dziwo CPU-Z pokazuje takie samo VCore co jest ustawione w biosie :) Ale to tylko przypadek, bo przy jakimkolwiek innym VCore niz 1.30V juz nie pokazuje prawidlowo.

post-13263-1192635071_thumb.jpg

post-13263-1192635104_thumb.jpg

post-13263-1192635230_thumb.jpg

Edytowane przez flasht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Worms14

 

Mozesz podac jak masz ustawione te opcje w biosie?

 

Przykladowo:

 

Transaction Booster: AUTO

Clock Over-Charging Mode: AUTO

 

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

 

CPU Voltage: AUTO

CPU Voltage Reference: AUTO

CPU Voltage Damper: AUTO

CPU PLL Voltage: AUTO

DRAM Voltage: 2.10

FSB Termination Voltage: AUTO

North Bridge Voltage: AUTO

North Bridge Voltage Reference: AUTO

South Bridge Voltage: AUTO

 

Dzieki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ustawienia dotyczą O.C na poziomie 4.1GHz

 

Transaction Booster: AUTO

Clock Over-Charging Mode: AUTO

 

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

 

CPU Voltage: 1.70v

CPU Voltage Reference: 0.63x

CPU Voltage Damper: E

CPU PLL Voltage: 1.80v

DRAM Voltage: 2.30v

FSB Termination Voltage: 1.50v

North Bridge Voltage: 1.70v

North Bridge Voltage Reference: AUTO

South Bridge Voltage: AUTO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatur jeszcze... z (moze nie dlugiego, ale zawsze) doswiadczenia wiem, ze nawet jak w stress testach temp dochodzi do 70', to nie ma sie za bardzo czym przejmowac... wiekszosc uzytkownikow podczas uzytkowania komputera nie zobaczy nawet polowy temperatury pomiedzy idle a max...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mój Q6600 G0 najprawdopodobniej kończy sie na 9x435 przy 1,6V.

 

Wyżej go na razie nie testowałem, ale przy tym ustawieniu i pamięciach na 1044Mhz 4-4-4-7 przechodzi Super PI 1M-32M bez żadnych problemów , ale już włączenie Orthosa lub 3Dsmarka 06 kończy się zawieszką ( 3dM przy tęcie CPU, a Orthos po ok 5min ).

 

Temperatura rdzeni pod orthosem to max 62*C, a pod superPI 54*C. W IDLE jest to ok 30-33*C.

 

Nie wiem czy to pamięci mnie blokują, lub może jest to kwestia słabej sztuki CPU lub może mobasa.

 

Miałem nadzieję że 4GHz pęknie, ale na razie cos nie moge przełamać tej bariery.

 

Dzisiaj poołudniu/wieczorkiem coś potestuję dalej bo na razie siedze w pracy i z powodu braku zajęć przeglądam sobie Pjurpca :lol2:

 

PS. jak ustawiacie te dodatkowe napięcia procka ( jakieś GLT czy cos takiego, FSB, HTT itp., nie pamiętam dokładnie bo siedzę teraz przy jakimś biurowym Compaqu a nie przy swoim kompie ).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszna koncepcja Lysyn.

 

Tego jeszcze nie testowałem.

 

Zapomniałem że max OC procka nie idzie czasami w parze z mocno wykręconymi pamięciami :unsure:

 

PS. a tak w kwestii poboru prądu jak się niektórym wydaje taki zestaw jak mój musi ciągnąć sporo W z sieci, a według mojego miernika pobór W z sieci w Idle to ok 330W, a pod max obciążeniem dobija do 400W.

 

Jeszcze z dwie/trzy godzinki posiedzę w robocie i wracam do chaty testowac procka :wink:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełamanie bariery 12s w SPI 1M jest trudniejsze niż myślałem. Oczywiście wszystko się dzieje na tym samym nieoptymalizowanym systemie. Nie mogę wykluczyć też, że pamięci nie wyrabiają. Tutaj 12s, napięcie na procku 1,6V + 1,6% daje w sumie ok 1,63V. Małe dodawanie napięcia na rdzeń lub na NB nie daje widocznych korzyści.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełamanie bariery 12s w SPI 1M jest trudniejsze niż myślałem. Oczywiście wszystko się dzieje na tym samym nieoptymalizowanym systemie. Nie mogę wykluczyć też, że pamięci nie wyrabiają. Tutaj 12s, napięcie na procku 1,6V + 1,6% daje w sumie ok 1,63V. Małe dodawanie napięcia na rdzeń lub na NB nie daje widocznych korzyści.

 

http://bajkowski.nazwa.pl/atomel/atomel_best_1M_12,000.JPG

moze troszke pod OT podjade ale od jakiegos czasu mamy nowsza wersje superpi :D

swoja droga jesli ten sys jest niezoptymalizowany, to spokojnie wbijesz sie na 11s

Edytowane przez meeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmontowalem komputer na Q6600, po kilku testach ustalilem 7x450MHz przy 1,325V w BIOSie. Mysle, zeby to zostawic na stale... Co sadzicie o takim FSB 24/7? Zostawic 450 czy podskoczyc z mnoznikiem i zejsc z FSB?

 

Temp nie przekraczaja 56C w cieplym pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp nie przekraczają 56C w ciepłym pokoju, jak po obicazeniu orthos np. 4 rdzeni gdzieś przez 4 h i temperatura jest 56C wiec Oki śmiało możesz zostawić.

Cala noc pod SETI (grzeje troche mniej niz Orthos) i max 52C, takze zle nie jest, a nawet dobrze mi sie wydaje. Raczej zostawie te ustawienie, komputer naprawde ladnie smiga:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! w morde! Atomel poszedłeś :D

 

Ja też nie próżnuje. Zmieniłem pompe w układzie jakiś czas temu a dziś zmieniłem chłodnice na większą i wróciłem do OC.

Na razie testuje 3.8GHz. Przy 1.43V przechodzi Spi 16M. Zdecydowanie powalcze o więcej - na max ile temp PWM pozwoli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zabawa z Q6600 zaczyna mnie powoli doprowadzac do flustracji , miałem już 4 procesory z serii G0 i żaden znich nie chciał iść stabilnie więcej niż 3,15GHz , czy trafiałem na jakies lipne sztuki czy one tak mają :mur:

 

Aktulanie zakupiłem procesor pakowany chyba we wrześniu i kicha stabilnie jak w podpisie , czy ja źle podkręcam czy płyta jest aż taka lipna :mur:

Edytowane przez Hans15336

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...