Skocz do zawartości
Ramza

Monitor 19-21 Cali Panorama Czy Zwykły?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mój monitor jest już na wykończeniu.W ciągu 2 miesięcy był 2 razy w naprawie :? Chcę kupić nowy monitor lcd.Monitor głownie będzie używany do gier oraz do przeglądania internetu.Mam dylemat czy kupić panoramę czy 5:4(4:3 chodzi mi o zwykły monitor).Jeżeli panoramę lub zwykłego to ile cali i jaką najlepiej powinien mieć matrycę?Na ten cel mam do przekazania od 1000zl do 1500.Proszę o poradę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mój monitor jest już na wykończeniu.W ciągu 2 miesięcy był 2 razy w naprawie :? Chcę kupić nowy monitor lcd.Monitor głownie będzie używany do gier oraz do przeglądania internetu.Mam dylemat czy kupić panoramę czy 5:4(4:3 chodzi mi o zwykły monitor).Jeżeli panoramę lub zwykłego to ile cali i jaką najlepiej powinien mieć matrycę?Na ten cel mam do przekazania od 1000zl do 1500.Proszę o poradę.

Polecam:

http://www.allegro.pl/item215581329_dell_m...rama_nowy_.html

 

- jedyny minus to gwarancja niewiele ponad 2 lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica podczas grania na panoramie, a na zwykłym?Chodzi mi o to czy obraz sie rozciąga(jak tak to czy wpływa to na jakość wyświetlania obrazu?).Który lepszy do gier będzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica podczas grania na panoramie, a na zwykłym?Chodzi mi o to czy obraz sie rozciąga(jak tak to czy wpływa to na jakość wyświetlania obrazu?).Który lepszy do gier będzie?

Chyba wszystkie nowe i wiele starych gier obsługuje rozdzielczości panoramiczne ( pełne wypełnienie 16:10 bez zniekształceń )

 

Na panoramie gra się po prostu lepiej bo format "panoramiczny" jest bardziej optymalny dla ludzkiego obszaru widzenia ( na kwadratach "brakuje po bokach" - nawet sam na to zwracałem uwagę )

 

O oglądaniu filmów nawet nie wspominam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka panorama? zapraszam do tematu "zestawy na lipiec" w dziale co kupic, tam sa propozycje a jesli chodzi o recenzje to jest cos chyba na forum a napewno na google

Widzę że ktoś tam polecił same badziewia na TN - fajnie że go tam odsyłasz

 

no prawie wszystkie - Philips 200WP7ES jast na AMVA a nie TN jak napisano

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z panoram w tym zakresie przekatnych to chyba tylko Gateway 2185W albo Samsung 215TW nie jest na TN?

Jeszcze w tym zakresie wielkości "nie TN" jest Dell 2007 WFP , NEC WGX2 PRO, Apple nie pamiętam modelu, Philips 200WP7ES i nie wiem czy jeszcze sprzedają tę Belinea - jeszcze kilka by się pewnie wygrzebało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że ktoś tam polecił same badziewia na TN - fajnie że go tam odsyłasz

 

no prawie wszystkie - Philips 200WP7ES jast na AMVA a nie TN jak napisano

wiesz nie kazdy potrzebuje zalet mva/pva, mi np w zupelnosci wystarcza 931bw, w moim przypadku monitor to monitor, siedze na wprost i nie potrzebuje bdb katow, nie jestem grafikiem wiec idealne odwzorowanie kolorow tez nie jest az tak istotne, wolalem wydac 800 zeta na monitor ktory spelnia moje niewygorowane oczekiwania niz np 1500 na lepszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz nie kazdy potrzebuje zalet mva/pva, mi np w zupelnosci wystarcza 931bw, w moim przypadku monitor to monitor, siedze na wprost i nie potrzebuje bdb katow, nie jestem grafikiem wiec idealne odwzorowanie kolorow tez nie jest az tak istotne, wolalem wydac 800 zeta na monitor ktory spelnia moje niewygorowane oczekiwania niz np 1500 na lepszy

Ja nawet jak siedzę na wprost takiego 206 BW to widzę zmiany barw spowodowane małymi kątami ( polecam szare tło z paint - subtelna tęcza barw :wink: zamiast jednej ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie chodzi o to "ścieniowanie" które najbardziej jest widoczne na jednolitych tłach :) (na matrycach TN)

 

http://forum.hardware.fr/hfr/HardwarePerip...5_2.htm#t347356

 

kąty w pionie to jedna z większych wad TNek ale wystarczy patrzeć na ekran z poziomu górnej krawędzi i jest OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie chodzi o to "ścieniowanie" które najbardziej jest widoczne na jednolitych tłach :) (na matrycach TN)

 

http://forum.hardware.fr/hfr/HardwarePerip...5_2.htm#t347356

 

kąty w pionie to jedna z większych wad TNek ale wystarczy patrzeć na ekran z poziomu górnej krawędzi i jest OK

Ten "gradient" też - ale dodatkowo widzę odbarwienia ( np. na MVA widać różowienie nawet patrząc na wprost - tutaj trochę inaczej to zniekształcenie wygląda ) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.Czyli jaka najlepsza matryca i monitor??

S-PVA lub S-IPS - sądzę że dla naprawdę wymagających koneserów chyba jednak mimo wszystko S-IPS ( TN zdecydowanie marny , A-MVA taki sobie , S-PVA/S-IPS dobre ... OLED pewnie idealne :wink: ).

 

Z monitorów na S-IPS polecam tego Dell z allegro za 1550 lub nec wgx2 ale to już 1700 PLN .

 

najlepsza matryca do gier to TN (np samsung 226BW), najlepsza matryca do koloru to SIPS/SPVA

Moim zdaniem S-IPS jest lepszy od TN nawet do gier :

 

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...2=1857&ph=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem S-IPS jest lepszy od TN nawet do gier :

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...2=1857&ph=1

Szybkość to nie wszystko, przecież jest jeszcze inputlag / zachowanie się matrycy przy odświeżaniu 75Hz oraz z wyłączonym dopalaczem.

Matryce xPVA - wystarczy wejsc w jakąś ciemną mapę gdzie odcienie oscylują na poziomie 10-40 i smużenie będzie znacznie większe od TN 2-5ms, wynika to z wykresu szybkości xVA:

Dołączona grafika

 

Są to jednak różnice wyczuwane tylko przez wymagających graczy a SIPS lub xVA w większości przypadków sprawdzi się jako uniwersalna matryca do wszystkiego.

 

Dlatego ja sugeruje najpierw zobaczyć na żywo np samsunga 226BW a dopiero kiedy on nie będzie odpowiadał zainteresować się nec 20wgx2, dell 2007wfp, tańszy gateway 2185W itd

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkość to nie wszystko, przecież jest jeszcze *1*inputlag / zachowanie się matrycy przy odświeżaniu 75Hz oraz z wyłączonym dopalaczem.

*2*Matryce xPVA - wystarczy wejsc w jakąś ciemną mapę gdzie odcienie oscylują na poziomie 10-40 i smużenie będzie znacznie większe od TN 2-5ms, wynika to z wykresu szybkości xVA:

 

Są to jednak różnice wyczuwane tylko przez wymagających graczy a SIPS lub xVA w większości przypadków sprawdzi się jako uniwersalna matryca do wszystkiego.

 

Dlatego ja sugeruje najpierw zobaczyć na żywo np samsunga 226BW a dopiero kiedy on nie będzie odpowiadał zainteresować się nec 20wgx2, dell 2007wfp, tańszy gateway 2185W itd

1 - input lag na S-IPS jest niewielki , na S-PVA większy , na TN najmniejszy .... biorąc to pod uwagę wybrałbym S-IPS ... w innych "przypadkach" bije TN ostro

 

2 - chciałem dodatkowo zauważyć że ciemne odcienie na S-PVA się nieco "zlewają"

 

ps. widzę że podałeś wykres dla Samsunga 971 - on do grania się nie nadaje ze wzgl. na "przebicie" overdrive - choć input lag mocno w nim zredukowano

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matryce xPVA - wystarczy wejsc w jakąś ciemną mapę gdzie odcienie oscylują na poziomie 10-40 i smużenie będzie znacznie większe od TN 2-5ms, wynika to z wykresu szybkości xVA:

To stwierdzenie chyba nie do końca prawdziwe, np. FS P19-2 (PVA) posiadał dość równomierną charakterystykę czasów przejść między różnymi kolorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To stwierdzenie chyba nie do końca prawdziwe, np. FS P19-2 (PVA) posiadał dość równomierną charakterystykę czasów przejść między różnymi kolorami.

miałem P19-2 było tak samo, co więcej akurat ten fujitsu posiadał strasznie mocny dopalacz i widoczne efekty "przebicia"

Każda xVA ma charakterystykę taką ze dolne odcienie 0 do 40 są najwolniejsze

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra.Po przeczytaniu tego zrobił mi się mały mętlik w głowie.Mam prośbę:

1.)Monitor będzie głównie wykorzystywany do gier i do oglądania filmów

2.)Wolał bym żeby miał dobre odwzorowanie barw oraz żeby był w miarę szybki(żeby nie było efektów smużenia)

3.)Dajcie jakieś model,marki to sobie poczytam o nich i pomożecie mi(jak chcecie) dokonać trafnego wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra.Po przeczytaniu tego zrobił mi się mały mętlik w głowie.Mam prośbę:

1.)Monitor będzie głównie wykorzystywany do gier i do oglądania filmów

2.)Wolał bym żeby miał dobre odwzorowanie barw oraz żeby był w miarę szybki(żeby nie było efektów smużenia)

3.)Dajcie jakieś model,marki to sobie poczytam o nich i pomożecie mi(jak chcecie) dokonać trafnego wyboru.

Modele IPS są najbardziej uniwersalne i ogólnie najlepsze ( zaraz obok jest PVA .... dalej dalej MVA i później długo długo nic i TN )

 

ps. co do podawania określonych modeli to w tym temacie już KILKA razy Ci podawałem

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra.Po przeczytaniu tego zrobił mi się mały mętlik w głowie.Mam prośbę:

1.)Monitor będzie głównie wykorzystywany do gier i do oglądania filmów

2.)Wolał bym żeby miał dobre odwzorowanie barw oraz żeby był w miarę szybki(żeby nie było efektów smużenia)

3.)Dajcie jakieś model,marki to sobie poczytam o nich i pomożecie mi(jak chcecie) dokonać trafnego wyboru.

tak jak napisałem: zacznij od obejrzenia panoramki samsung 206BW 226BW (cena 1000-1400zł) jezeli kolory kąty będą wystarczające to nie ma co się pchać w znacznie droższe i trudniej dostępne modele na matrycach PVA SIPS...

(podaje te samsungi bo to najczęściej kupowane modele LCD dostępne prawie w każdym sklepie)

 

dla porównania:

za 999zł masz 20" panoramicznego samsunga na matrycy TN (206BW)

http://www.agito.pl/product/39347?cid=352

 

za 1700zł masz 20" panoramicznego NECa ale na lepszej matrycy SIPS (NEC 20WGX2)

http://www.agito.pl/product/36804?cid=352

 

Jak nie zobaczysz na własne oczy czym się roznią obie matryce to mozna napisać następne 10 stron tekstu a mętlik w głowie będzie jeszcze większy :)

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...