Skocz do zawartości
_bartx

Komputer Do Biura Projektowego

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję config komputera do biura projektowego - projekty budynków. Używany soft to ArchiCad, Photoshop, Corel itp. z nastawieniem na dużą wydajność w renderingu. Do tego monitor LCD 19". Budżet na komputer - ok. 2000 zł, monitor 1000zł. Ja ułożyłem takie coś:

Intel Core2 Duo E6420 2.13 GHz BOX (LGA775, 64bit) - 660 zł

Płyta główna - na pewno niezawodna, chipset obojętny w sumie, byle nie P945, ~ 400 zł

DDR2 2x1024MB PC-667 Kingston (KVR667D2N5K2/2G) CL5 - 297 zł

WD Caviar SE16 320 GB (ATA/300, 16MB, 7200) WD3200AAKS - 283 zł

Karta graficzna - tutaj to nie wiem, na pewno dobra jakość obrazu, może taka - Radeon HD2400Pro PCI-E Gigabyte GV-RX24P256H 256 MB TV-out / DVI BOX (64-bit) - 198 zł

Modecom MC-400ATX - 171 zł

Obudowa ~ 100 zł

 

Razem 2125 zł. Ułożyłem to tak na szybko w sumie, bo nie wiem jakie cechy powinien mieć taki komputer. Jakbym go układał do moich wymagań to bym wiedział, a dla mnie on nie będzie. Dostałem takie wytyczne: mocny procesor, 2GB RAMU, dysk 320GB, przyzwoita karta graficzna o dobrej jakości obrazu. Moje uwagi: komputer nie będzie prodkręcany, bo zaraz mi tu kilku wyskoczy. Maksymalnie co może być to zmiana FSB z 266 do 333MHz, ale to maks i nie wiem czy na pewno; pamięci może dać 800MHz? Są takie GoodRamy za 275 zł. Karta graficzna - wybrałem tą bo pewnie ma dość dobry obraz no i nie jest droga, ale to taki strzał z mojej strony. Ceny ze znak.pl. Do tego jeszcze 19 LCD, ale to już całkowicie nie wiem jaki - nie mam pojęcia o LCD (sam mam CRT i się tym nie interesuję, bo nie mam zamiaru go wymieniać), na pewno nie panoramiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E2160 - 300zł

Abit IP35-E - 400zł

DDR2 2x1024MB PC-667 Kingston (KVR667D2N5K2/2G) CL5 - 297 zł

WD Caviar SE16 320 GB (ATA/300, 16MB, 7200) WD3200AAKS - 283 zł

Palit 8600GT - 400zł

CM Elite 330 - 120zł

Delta 400W - 60zł

Gigabyte GV-RX24P256H 256 MB TV-out / DVI BOX (64-bit) - 198 zł

Wychodzi 2058zł, ew. dokładasz 300zł do E6550. Ramy wystarczą 667Mhz. Monitor polecam 19" Samsung SM 940/931BW ~800zł lub 20" Samsung SM206BW - ok. 1000zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink: do 2D (a CAD i rendering to w większości przypadków tylko 2D) to chyba po dziś dzień najlepiej kupić Matroxa :blink: Tyle że nie jest tani :/

 

Między E2160 a E6420 i E6550 nie będzie wielkiej różnicy przy CAD i renderingu. Więc wybierałbym co tańsze (choć skłaniałbym się na większy cache czyli C2D). Zresztą w większości wypadków CAD i rendering to są programy profesjonalne silnie korzystające z wieloprocesorowości tak więc wartałoby pomyśleć nad wielordzeniowcem albo tańszy sposób (jak będzie co najmniej kilka kompów) polaczyć kompy w macierz i niech przetwarzają wspólnie rendering ;)

 

Płyta... no ten IP35 to może troche przesadzony... wybrałbym coś bardziej sprawdzonego coś na poprzedniej serii chipów.

 

RAM to rzeczywiście min 2GB (w firmie w której pracuję są kompy jeszcze z 256MB... a jest novel, NAV, Java i kilka innych syfów narzuconych przez "głównego informatyka" :/ w wyniku czego na AutoCAD'a Lite 2002 trzeba czekać nawet i 10min :( )

 

Dysk twardy... no tu można przyoszczędzić jak planuje się (lub już jest) serwer czy jakaś macierz dyskowa na której trzymalibyście projekty etc.

 

Monitor... 19" to MINIMUM. Koniecznie popatrzyć na jakieś testy jaki lepiej odwzorowuje kolory (choć niekóre firmy jak ta w której pracuję często oszczędzają na tym :( ) i ma "ostry" obraz. Nie musi być rewelacyjnie szybki. Do CAD'a starczy z powodzeniem 16ms lub nawet wolniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink: do 2D (a CAD i rendering to w większości przypadków tylko 2D) to chyba po dziś dzień najlepiej kupić Matroxa :blink: Tyle że nie jest tani :/

A to czemu ?? Do LCD na DVI ?

 

Może i nie do grania, ale do Photoshopa tak.

Do photoshopa Twoim zdaniem potrzeba 8600GT ? :lol2: Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to czemu ?? Do LCD na DVI ?

Heh no tak o DVI zapomniłem :oops:

To najtańsza z wyjściem DVI i oczywiście LCD z DVI ;) (magłaby być jakaś zintegorwana, ale nie orientuję się czy jakakolwiek płyta ma DVI :/)

Edytowane przez Sanjuro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój Foxconn ma DVI :) - ale to jest AM2 ... na LGA775 nie wiem czy coś się znajdzie, ale można przecież wziąć za jakieś 200 zł jakiegoś 7300GT i będzie ;)

Edytowane przez beka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem coś takiego:

 

Intel Core2 Duo E6550 2.33 GHz BOX (LGA775, 64bit) 641,00 zł

EVGA nForce 650i Ultra Basic (nForce 650i Ultra) [DDR2, PCI-E] (122-CK-NF66-T1) 351,00 zł

DDR2 2x1024MB PC-667 Kingston (KVR667D2N5K2/2G) CL5 297,00 zł

Radeon HD2400Pro PCI-E Gigabyte GV-RX24P256H 256 MB TV-out / DVI BOX (64-bit) 198,00 zł

WD Caviar SE16 320 GB (ATA/300, 16MB, 7200) WD3200AAKS 283,00 zł

Samsung DVD+/-RW SH-S183L LightScribe bulk black + soft (Serial ATA) 104,00 zł

Modecom MC-400ATX 2.0 (400W), pasywne PFC (1x120mm) 171,00 zł

Chieftec BG-02B-B-B (bez zasilacza) 163,00 zł

 

19´´ Benq FP93GP (MVA, 300, 1300:1, 8ms) DVI, srebrno-czarny 954,00 zł

 

Razem: 3 162,00 zł

 

Dobór podzespołów częściowo oparłem na własnych doświadczeniach - płyta, obudowa i zasilacz, bo wiem, że to są dobre rzeczy i myślę, ze się nadają. Nie jest to komputer do mnie, więc Wam nie powiem dokładnie co i jak, z czego korzystam itp. muszę się dopytać po prostu - firma projektowa jest mojego wujka i prosił mnie, żebym mu config ułożył :P Z tego co mi mówił to z Photoshopa raczej sporadycznie korzystają, więc karta graficzna moim zdaniem wystarczy - pasywna, na pewno ma dobry obraz no i te bajerki związane z odtwarzaniem filmów - może to się przyda przy jakiś wizualizacjach - strzelam :D Na kompie na pewno będzie WinXP, nie Vista. Może i pomiędzy E2160 a E6420 nie będzie dużej różnicy, ale oni nie bawią się w OC - moim zdaniem lepiej wsiąść E6550 na wysokim FSB i mieć spokój. Dysk na pewno zostaje 320GB, nie wiem jak tam mają z miejscem dyskowym, ale ma być 320GB :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z profesjonalnymi kartami to będzie problem, bo za mały budżet - pamiętajcie, ze to nie ja kupuję :D Nie wiem na czym w tej chwili pracują, ale wątpię, ze mają profesjonalne karty itp. Proszę tylko, żeby ktoś napisał czy ta konfiguracja jest dobra - szczególnie chodzi mi o kartę graficzną - wiem, ze by się przydała Quadro, albo FireGL ale one są drogie, nawet bardzo, żeby kupić odpowiednika choćby HD2400PRO (jeśli są już dostępne) to trzeba wyskoczyć z któregoś tysiąca, a najtańsze za 500 - 600 zł to albo FX'y albo już dość leciwe Radeony, które mnie nie napawają optymizmem. Po prostu proszę o potwierdzenie tego i tyle :) Na forum ArchiCada znalazłem coś takiego:

 

The card is actually the EVGA 7900 GT/GTO , has 512mb of DDR and basically kicks arse in every sense of the word. Shocked

I opened up the largest 3D file/model I had and was able to orbit, zoom, pan without stuttering or sluggish regen times.

2D plan and elevations/ sections were able to do the same.

This card coupled with my new Dell 30047wfp makes one helluva combo.

Plays any card intensive game in the universe as well.

Very upgrade proof IMHO.

Not bad at only $ 260.00US.

 

To jest opinia jakiegoś gościa o karcie graficznej i jak się sprawuje - jak widać nie narzeka :D Radeon HD2400PRO może być trochę słaby, ale czy 7600GT starczy? W znaku jest 7600GT 256MB XFX cena 335 zł. Wymagania co do grafy na stronie producenta:

 

PC: Open GL and DirectX 9 compatible graphic card with on-board video memory of 64 MB is required.

 

Mac: Open GL compatible graphic card with on-board video memory of 64 MB is required.

On-board video memory of 128 MB or more is recommended.

 

Jesli o OpenGL chodzi to Radeony chyba odpadają - w grach OpenGL zwykle był słabsze od GF'ów, ale nie wiem czy to się również tutaj przekłada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...