Jump to content
PartyBOY

Jaki Router Kupić ?

Recommended Posts

Nie wiesz jaki kupić router / AP ? Ten temat jest dla Ciebie!

 

Najlepszym rozwiązaniem, które sprawdza się niemal przy każdym rodzaju połączenia z internetem jest router, pozwalający zainstalować alternatywne oprogramowanie - TOMATO.

 

!!! EMULATOR TOMATO !!!

 

Co mi daje Tomato ?

 

Tomato bazuje na linuksie, dzięki czemu posiada niemal nieograniczone możliwości konfiguracji oraz zapewnia stabilną i bezawaryjną pracę routera. Bez obaw, podstawowe opcje  konfiguracji są dostępne poprzez przejrzyste GUI dostępne z poziomu przeglądarki www. Tomato posiada wszystkie opcje dostępne w innych routerach. Dodatkowo mamy do dyspozycji bardzo zaawansowane Quality_of_Service i dynamiczny podział pasma.

Co daje ten QOS ?

QOS jest to mechanizm pozwalający zarządzać ruchem przychodzącym (download) i wychodzącym (upload). Zarządzanie polega na nadawaniu priorytetów poszczególnym portom i usługom sieciowym. Do czego to jest potrzebne? A no znakomicie sprawdza się w sytuacji, gdy np. któryś z użytkowników naszej sieci korzysta z programów p2p i zapycha nam łącze, co przekłada się na wolne odpalanie się stron internetowych. Wystarczy nadać wysoki priorytet dla portu 80 (WWW) i 53 (DNS). Wtedy połączenia na tych portach będą miały pierwszeństwo, dzięki czemu strony WWW już zawsze będą się szybko ładowały. Analogicznie priorytety nadaje się innym usługą np. poczcie, VOIP itd.

 

Przykładowe, mało rozbudowane ustawienia QOS w TOMATO

Dołączona grafika  Dołączona grafika  Dołączona grafika

 

Dynamiczny podział pasma

 

Podziału pasma dla każdego usera (komputera) odbywa się w szybki i przyjemny sposób, za pomocą generatora skryptu. Wpisujemy sobie rzeczywiste parametry łącza Download/Upload, dodajemy użytkowników do listy, którzy mogą korzystać z Internetu i każdemu z osobna przypisujemy gwarantowaną i maksymalną prędkość download. Dodatkowo możemy każdemu z userów nadać priorytet odnośnie dostępu/pierwszeństwa.

 

Dołączona grafika  Dołączona grafika  Dołączona grafika  Dołączona grafika  Dołączona grafika

Na jakich routerach można zainstalować Tomato ?

      Linksys WRT54G (v1-v4 tylko)

      WRT54GS (v1-v4 tylko)

      WRT54GL (v1 & v1.1)

      WRTSL54GS

      Buffalo WHR-G54S, WHR-HP-G54

      Asus WL-500GP (Premium)

      Motorola 850G

      Ovislink WL-1600GL (bardzo tani !!!)

 

Powyższe routery dodatkowo posiadają AP. Jeżeli nie potrzebujesz wifi, to po prostu je wyłączasz!

 

 

1. Kablówka, osiedlówka (wtyczka RJ-45).

 

Wystarczy którykolwiek z routerów wspierających Tomato. Jeżeli nie stać Cię na nowy router (np. WRT54GL), to warto rozejrzeć się za sprzętem używanym na allegro.</p>

2. Łącze ADSL (Neostrada, Net24, Dialog itp.), (wtyczka RJ-11).

 

W celu podziału łącza ADSL potrzebny jest modem i router. Na rynku jest bardzo dużo urządzeń tzw. kombajnów posiadających zintegrowane oba te urządzenia (często jeszcze dodatkowo posiadają AP). Niestety to co jest do wszystkiego jest często do niczego. Takie "ALL in ONE" potrafią pracować niestabilnie. Oczywiście są wyjątki takie jak niektóre urządzenia Linksysa czy Robotics'a, ale i tak posiadają bardzo małe możliwości konfiguracji, zdecydowanie ustępując Tomato.

 

Polecam więc zakup 2 osobnych urządzeń - modemu ADSL z portem ethernet i routera wspierającego Tomato. Co do konfiguracji takiego tandemu, to ważne jest, aby modem pracował wyłącznie w trybie bridge. Tomato ma możliwość ustawienia połączenia PPPoE i to na nim wpisujemy dane (nazwę użytkownika i hasło) połączenia ADSL.

 

Jeżeli mimo wszystko wolisz mieć wszystko w jednej skrzynce i przede wszystkim oczekujesz stabilnej pracy

 

Linksys WAG200G

Linksys WAG54GS

3com 3CRWDR101A-75

Robotics 9108

 

Dobre modemy ADSL

 

TP-Link TD-8840

Linksys AM200

Lucent CELLPipe 20A-GX-E

Robotics USR9003

 

Polecam TD-8840. Jest to nowoczesna konstrukcja oparta na procesorze MIPS, co przekłada się na bardzo stabilną pracę urządzenia. Ponadto modem może pracować zarówno w standardzie ADSL jak i ADSL2+, dzięki czemu będzie w pełni kompatybilny z nową Neostradą (do 25 Mbps). Alternatywą dla TD-8840 jest Linksys AM200 (również wspiera ADSL2+</p></p>3. Internet radiowy.

 

Aby podzielić Internet radiowy tylko na komputery LAN (połączenie kablowe) potrzebujemy samego routera wspierającego Tomato. Do routera podłączamy antenę, która odbiera sygnał radiowy. Następnie ustawiamy tryb APC. Jeżeli oprócz połączenia skrętką potrzebujemy jeszcze wifi, to należy zaopatrzyć się w router pod Tomato oraz dodatkowy AP. AP ustawiamy w tryb APC i łączymy go skrętką do routera z Tomato.</p></p>Dobre AP

 

Ovislink WL-5460AP

TL-WA501G

PLANET WAP-4033<

 

ALTERNATYWA DLA TOMATO (i wspierających go routerów)

 

Na rynku jakiś czas temu pojawił się router D-Link DIR-300 pozwalający wgrać alternatywne oprogramowanie DD-WRT. Jest to bardzo ciekawa opcja dla osób, które chcą wydać jak najmniej pieniędzy. Router kosztuje mniej niż 100 zł! (dla porównania np. WRT54GL kosztuje w okolicach 200 zł)

 

!!! EMULATOR DD-WRT !!!

 

!!! Poprawne wgranie DD-WRT na DIR-300 !!!</p>

Edited by mechl!k

Share this post


Link to post
Share on other sites

!!! Poprawne wgranie Tomato na routery Linksysa !!!

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - ""

Przed przystąpieniem do upgrad'u firmware należy upewnić się, czy nasz model na to pozwala. Informacja o modelu znajduje się na naklejce pod jego spodem. Wgrywanie firmware wykonujemy tylko po kablu i najlepiej mając ustawiony ręcznie adres IP np. 192.168.1.100 .

 

Ściągamy najnowsze Tomato np. z TEJ STRONY

 

1. Logujemy się na router (192.168.1.1 / admin, admin).

2. Przechodzimy do zakładki "Administration" --> "Factory Defaults", zaznaczamy "YES" i klikamy na "SAVE". Czekamy, aż router skończy pracę (możliwe, że będzie trzeba się ponownie zalogować).

3. Następnie przechodzimy do zakładki "Administration" --> "Firmware Upgrade" i wybieramy odpowiedni dla naszego routera plik z rozszerzeniem bin (w nazwie pliku jest zawsze model routera). Klikamy na "Upgrade" i cierpliwie czekamy. W czasie aktualizacji oprogramowania, która trwa około 2 minuty najlepiej nie dotykać komputera :).

4. Po poprawnym wgraniu Tomato zobaczymy komunikat "Firmware Upgrade Succsessful", po czym nastąpi restart routera.

5. Czekamy, aż lampka POWER przestanie migać, uruchamiamy ponownie przeglądarkę i logujemy się (192.168.1.1, root, admin).

6. Po zalogowaniu przechodzimy do zakładki "Administration" --> "Configuration" --> "Restore Default Configuration", wybieramy opcję "Erase all data in NVRAM memory (thorough)" i klikamy "OK".

7. Po reboocie możemy przystąpić do konfiguracji Tomato.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

!!! Poprawne wgranie Tomato na routery Ovislink !!!

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - ""

Link do instrukcji ---> KLIK!

1. Konfiguracja łącza ADSL (Robotics USR9003 + TOMATO)

 

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - ""

Przed spięciem modemu z routerem należy je najpierw osobno skonfigurować - zmienić im IP, ponieważ oba standardowo mają takie same - 192.168.1.1 . Najpierw jednak ustawiamy połączenie sieciowe na komputerze, z którego będziemy konfigurować oba urządzenia. W tym celu wchodzimy we właściwości połączenia sieciowego -> Protokół TCP/IP i ustawiamy sobie ręcznie IP na 192.168.1.100, maska 255.255.255.0. Kolejno łączymy komputer z modemem. Wchodzimy w przeglądarkę i wpisujemy adres 192.168.1.1 . Otworzy się okienko logowania. Standardowe dane to root, 12345. Po zalogowaniu udajemy się do zakładki Quick Setup --> WAN Setup. Wpisujemy odpowiednie wartości VPI, VCI, wybieramy enkapsulację LLC oraz ustawiamy tryb pracy jako RFC1483 Bridged. Następnie klikamy przycisk "Add" na dole strony, "Next", "Save" i na końcu jeszcze "Restart"

 

Ustawienia parametrów ADSL dla poszczególnych operatorów

 

Neostrada......VPI=0, VCI=35, Encapsulation LLC

Net24.............VPI=8, VCI=35, Encapsulation LLC

DialNet...........VPI=1, VCI=32, Encapsulation LLC

 

Dołączona grafika

 

Na tym kończy się konfiguracja modemu i możemy zabrać się za router. Podpinamy go do komputera i logujemy się (192.168.1.1, root, admin).

Zakładka Basic --> Network, zmieniamy "Router IP Address" na 192.168.1.2 i oczywiście save'ujemy. Następnie na tej samej stronie jako typ WAN ustawiamy PPPoE. Wpisujemy nazwę użytkownika i hasło jakie otrzymaliśmy od operatora. Nadszedł czas na połączenie ze sobą obu urządzeń. Linię telefoniczną podpinamy do gniazda ADSL w modemie, a port ENET1 łączymy z portem "Internet" w routerze. Kabel z komputera podpinamy pod jedno z 4 gniazd switcha w Linksysie. Po tym zabiegu na komputerze trzeba jeszcze przekonfigurować połączenie sieciowe. Ponownie wchodzimy we włąsciwości TCP/IP i zmieniamy na automatyczne pobieranie adresów IP. W tym momencie powinniśmy otrzymać od routera nowe adresy IP, a Internet powinien już działać :)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Edited by PartyBOY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siema mam neta z netii 1Mb/s na modemie Sagem F@st 800 i internet od jakiegos czasu zrywa polaczenie ;( Czy jak kupie dobry router (TP-Link TD-8840 fajne komenty sa na jego temat czyt. 10/10 i cena 90zl jest atrakcyjna) to czy net bedzie zrywal polaczenie? Mnie to denerwuje bo czasem potrafi 20 razy z rzedu zerwac ;/ a i jeszcze jedno pytanie: czy pingi na routerze sa nizsze/wyzsze niz na modemie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asus WL-500GP (Premium) posiada porty usb i mozliwosc podpiecia dyskow twardych i tu moje pytanie czy po wgraniu TOMATO bedzie jakas szansa na sciaganie nim torrentow ?

 

edit

 

ok znalazlem ze TOMATO nie supportuje USB i torrentow, kicha ;(

Edited by Halfi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przymierzam sie do kupna routera pod swoja Neostrade. Powyzej, mozna wyczytac, ze ten http://www.agito.pl/routery_wi_fi_z_modeme....757.36555.html bedzie dobry i mozna zainstalowac cale to Tomato. Czy jak kupie ten router to podlacze pod niego Neostrade, a potem kablem sieciowym od routera do kompa i bedzie juz dzialal net ? Czy aby otrzymac net z routera na moim kompie potrzebna jest jakas specjalna konfiguracja systemu ? (oprocz konfiguracji samego routera) Pytam sie bo mam Win2003Server i tam zwykle polaczenie dwoch kompow kablem sieciowym sprawia problem, domyslnie chyba wszystkie opcje sieciowe sa powylaczane i poblokowane. Czy moze prosciej i lepiej kupic antenke (ile kosztuje i jaka?) i zrobic wifi ? Jakby ktos mial chwile czas i checi to bym byl bardzo wdzieczny za pomoc, nigdy nie mialem jeszcze stycznosci z routerami itd a systemu nie moge zmienic niestety, chcialbym zobaczyc jak to wyglada od podszewki i czy bedzie to dzialac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie wiem co Twoj post robi akurat w tym temacie, ale niech juz bedzie

 

tomato czy inny soft, wystarczy skofigurowac WAN type jako PPPoA wpisac tam swoje dane czyli username i password, okreslic vci i vpi zgodnie z uslugodawca, Na lanie wlaczyc DHCP(na komputerze w polaczeniu sieciowym automatyczna konfiguracje w protokole TCP/IP) i musi smigac

Share this post


Link to post
Share on other sites

kolejne pytanie z cylku noobowych :)

 

jako że kupiłem lapka i muszę podzielić net z kablówki, nie wiem który router wybrać..

 

Tzn wszyscy zachwalacie Linksysa (upatrzyłem WRT54GL), z tym, że nie wiem czy jego zalety mają się odpowiednio do jego ceny.. Czy nawet dla mnie, który będzie podstawowo wykorzystywał sprzęt, warto kupić linksysa, czy wystarczy coś tańszego (np jakiś TP-link)

 

zależy mi przede wszystkim na prostocie i niezawodności..

 

dzieki i pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak możesz wydać do 200zł to kupi Linksys WAG200G-EU :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bierz linksysa

Okey. Ale mam jeszcze jedno kryterium odnośnie tego routeru. Otóż, aktywowali mi już 2MB/s ale ...właśnie. Tłumienie 50,5dB Margines 22. Więc potrzebuję czegoś co sobie poradzi z takimi parametrami. Router wyjątkowo odporny na tłumienie. Nie zależy mi na Wi-Fi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...