Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

sam się nad tym zastanawiam, ale pewnie napięcie będzie bardzo cierpieć, niby to 4 fazy, ale już 2 jajka mają większego dropa niż 1. Obstawiam, że vdroop rzędu 0,08V jest możliwy. 3-3,2GHz (na fsb na poziomie 333-350 nikt nie narzeka) z takiego Q6600 powinno dać radę, o 3.6 to imho można zapomnieć. Zobaczę jak się sprawy potoczą i koło wakacji zastanowię się nad quadem ~400-450zł powinny kosztować :)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Składam właśnie swojego peceta. Nie robiłem tego od chyba 10 lat i jestem mocno nie w temacie ;-) Wybór padł na GA-P31-DS3L - nie ukrywam - te forum mnie do tego skłoniło (no i cena :-) ). Do tego E4600. Nie będę za bardzo go kręcić. To nie jest moim celem. Chcę stabilnie i spokojnie ;-) Potrzebuję 4GB RAMu. Nie chcę kupować tego, co polecają sprzedawcy, bo - wiadomo - chcą zarobić :D Co byście polecili do spokojnej pracy bez OC lub do delikatnego OC? Jak (do ilu) w ogóle można wykręcić na tej płycie E4600 bez szkód? :D Kompa potrzebuję do trzaskania grafy 2D (zdjęcia itp) więc nie potrzebuję nie wiadomo jakiej rakiety - ma mieć dużo RAMu przede wszystkim. DDR2 667 w kościach 2x2GB dadzą radę? Czy ładować się z 800? Aha - no i na jakich kościach płyta się nie potknie. Gdy spojrzałem na PDF z referencyjnymi, to na allegro ciężko takie znaleźć (na przykład GEIL 2x2GB o podanym symbolu producenta, są jakieś inne). Dla mnie to magia. Dopiero się przebijam przez zagadnienia typu CL5 i CL4, więc wybaczcie lajkonikowi i please o wskazówki :D

Edytowane przez miklo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, jako chyba jedyny tester jak na razie stwierdzam, że F9e względem F8 może osiągnąć parę mhz więcej, ale jak reszta "defaultuje" ustawienia procka i ramu po jakimś czasie. Wracam do F8 i tu się zdzwiłem :o

 

O dziwo płyta startuje z takim samym FSB jak na F9e czyli teraz dokładnie 425 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ardeni a na jakim biosie jedziesz?

Bios to F5

 

Sorki, pomyłke z tym 3,2, tyle miałem, ale temperatura zaczynała się robić powyzej 65stopni, przystałem na 3,1 i 1,392v (później się jeszcze pobawie)

valid: http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=350379

warto obniżyć mnożnik i próbować z wyższym fsb?

Edytowane przez Ardeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ miklo

Płyta nie jest bez wad. Całkiem sporo ludzi zgłasza problemy z restartami ustawień OC powyżej pewnego fsb.

Płyta nie ma problemów z pamięciami raczej - jakieś tanie 667-800 bym łyknął (jak sam kupowałem to tak zrobiłem).

Ten procek to mało opłacalne wyjście - lepiej e2160 i machnąć na 3-3,2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ miklo

Płyta nie jest bez wad. Całkiem sporo ludzi zgłasza problemy z restartami ustawień OC powyżej pewnego fsb.

Płyta nie ma problemów z pamięciami raczej - jakieś tanie 667-800 bym łyknął (jak sam kupowałem to tak zrobiłem).

Ten procek to mało opłacalne wyjście - lepiej e2160 i machnąć na 3-3,2.

Dzięki :-) Czyli cokolwiek z RAM będzie śmigać? GEIL 800MHZ szczególnie drogi nie jest. A co do E4600 - 2 razy większy cache mnie kręci. To ważne w wielu wypadkach. Zresztą już zamówiłem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast drogich pamięci dołożył bym do płyty na p35 parę zl [;

- nie restartujące się ustawienia

- brak ograniczeń względem pamięci (patrz 1 post tematu)

- raid

- więcej usb (tu są 4) teraz myszki i klawy na usb są

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, jako chyba jedyny tester jak na razie stwierdzam, że F9e względem F8 może osiągnąć parę mhz więcej, ale jak reszta "defaultuje" ustawienia procka i ramu po jakimś czasie. Wracam do F8 i tu się zdzwiłem :o

 

O dziwo płyta startuje z takim samym FSB jak na F9e czyli teraz dokładnie 425 ;]

to chyba F8 zainstaluje bo u mnie i F5 i F6 czasem gubią ustawienia, przy fsb w okolicach 375 i więcej

 

ps. jak się wkurzę to pchnę wujkowi p31, a sobie kupię msi neo2 fir, abita ip35 albo p35 ds3r i się problem sam rozwiąże

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

USB i RAID w ogóle mnie nie interesują (wystarczy to, co daje P31 - klawiatura i mysz po PS/2, tablet USB, czytnik CF USB i koniec - ew. co jakiś czas dodatkowy dysk na backup). Ze względu na ograniczenia chcę od razu kupić 2x2gb i problem jednostronności mam z bani. Chyba, że miałeś na myśli ograniczenie do 4GB, ale to mnie nie przeraża jakoś ;-) Co do resetujących się ustawień - to faktycznie wygląda tak sobie. Ale przy delikatnym OC (np. z 2,4 na 3gigsy) też się wali? Bo odniosłem wrażenie, że przy ekstremalnej jeździe raczej ;-)

 

Co do RAM - pomiędzy 4GB (2x2) GOODRAM (667MHZ) a GEIL 800MHZ (CL5 co prawda) jest ok 30-40zł różnicy. Jeśli ma to być ostoją stabilności, to mogę się szarpnąć ;-) Taki zestaw spokojnie mi styknie na jakiś czas. Ew. za rok proca zmienię czy coś (chociaż raczej będę w sprzęt foto i oprogramowanie inwestować).

Edytowane przez miklo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witka

Kupiłem kilka dni temu tą płytę główną (nówka na gwarancji w sklepie komputerowym) i pierwsze co rzuciło się w oczy po podpięciu do komputera (po wejściu do BIOS-u), to było wyjście z bios-u (tzn. czarny ekran i tyle). Ogólnie płyta się nie resetuje (ani przez system - uruchom ponownie ) ani przez przycisk reset na obudowie (zero reakcji). Reset przez uruchom ponownie i wyjście z biosu kończy się na czarnym ekranie (tak jakby komputer przechodził w stan wstrzymania). Napisałem o tym list do sprzedawcy i mówił żebym jeszcze posprawdzał, a jak nie to przynieść do sklepu, a on pojedzie z nią do serwisu (tam zostanie sprawdzona - naprawiona ). W sumie byłoby ok, ale czas naprawy - około 5 dni roboczych (wiem wiem, mało), ale jak się kupuje nową płytę to wymaga się raczej pewności że będzie działać jak należy.

 

Z góry dzięki za jakąkolwiek odpowiedź w sprawie mojej płyty ( :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytka uwalona - nie pierwszy przypadek.

@miklo Na 3 ghz przy mnożniku 12 nie powinno być problemów.

Pamięci - stabilniejsze te droższe nie będą a super wydajności widać nie oczekujesz :wink2:

A dlaczego troszkę próbuję Cię zniechęcić - bo to nie po bozemu kupować droższego proca od płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i nie po bożemu ;-) Ale powinno być ok chyba. Mam - szczerze powiedziawszy - obawy przed GOODRAM. Nie mam z nimi doświadczenia. Dobre te kostki są? Nie będą stawiać systemu w poprzek? Wiesz - to ma być sprzęt do pracy. Jak mi będzie syfić w trakcie obróbki jakiejś komercyjnej roboty, to chyba owe kostki wyjmę, poleję keczupem i zeżrę ze złości ;-)

 

A teraz wyjaśnię, dlaczego E4600 + tania płyta. Otóż (jak pisałem wcześniej) chodzi mi o stabilność. Płyta bez dużego kręcenia raczej nie powinna fikać. A kupowanie 1,8 i kręcenie do 3 budzi we mnie obawy, że po dłuższej robocie może być tak sobie. Wolę po prostu kupić 2,4 w nowszej technologii (i z większym cache) i mieć z bani. To powinien być zestaw gniotsa nie łamiotsa ;-) Za w sumie niewielkie pieniądze (razem z systemem wyjdzie 1500-1600, wliczając klawikord nawet - tablet miałem wcześniej). Za jakiś czas ew. (jak pisałem) zmienię proca na szybciejszy. Chociaż to raczej mało prawdopodobne. Żeby zauważyć wyraźne przyspieszenie pewnie będzie trzeba się przesiąść na 4 jajka. A do tego nie wiem, czy P31 nie będzie profanacją ;-) Ale zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do RAM - pomiędzy 4GB (2x2) GOODRAM (667MHZ) a GEIL 800MHZ (CL5 co prawda) jest ok 30-40zł różnicy. Jeśli ma to być ostoją stabilności, to mogę się szarpnąć ;-) Taki zestaw spokojnie mi styknie na jakiś czas. Ew. za rok proca zmienię czy coś (chociaż raczej będę w sprzęt foto i oprogramowanie inwestować).

geile to padaki ;)

mam 2gb goodrama w 1 kości, gdzieś na forum znalazłem, że to niby elpidy, ale po dokładnym przejrzeniu podforum GR wychodzi, żę to jednak infineony. Fikają ponad 1GHz 5-5-5-15@2,1V (w sumie sam nie wiem co to jest). Moja kostka śmiga, ale można trafić walnięte, wczoraj byłem w sklepie wymienić kostkę 1gb, która padła po 1 dniu :blink: w sobotę włożona do kompa, śmigała jak złoto, a w niedziele się wykrzaczyła tak sama z siebie, winda się nie ładowała.

Wymieniłem ją na kingmaxa 1gb 800mhz i co mnie miło zaskoczyło, to to, że są to pamięci jednostronne, a do tego w podforum kingmaxa wyczytałem, że to te same powerchipy, co w kingmaxach 1066mhz :) teraz sam nie wiem, czy nie pchnąć swojej kostki i nie łyknąć 2x1gb kingmaxów. Żal mi się zrobiło, że taka fajna kostka poszła do kompa używanego tylko i wyłącznie do skypa :huh: Nawet nie miałem czasu na testy, ale myślę, że 1100 cl5@1,9-2V powinny śmigać :D

 

przy mnożniku procka = 12 nie masz co się martwić o OC, przy fsb rzędu 333/350 nie ma problemów z płytą

 

ZipQ mobo do wymiany, moja konała przez 5 dni, żeby piątego dnia się nie podnieść

 

ja chyba mam pecha do sklepu, w którym się zaopatruje. W zeszłym miesiącu kupilem mobo - padła, w tym ram - też "pagip maksim". Na szczęście jak coś padnie w ciągu 5 dni roboczych od zakupu to wymieniają od ręki :)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miklo - sam uzytkuje Gigabyte GA-P31-DS3L i na początku 2x512 mb Geil Ultra PC800 CL4 a nastepnie (i obecnie) 2x1gb tej samej marki i serii. Geile chodza bardzo dobrze na tej plycie i zadnych restartów przy 800cl4. Nie są to jednak pamieci do podkręcania i już przy 876 Mhz CL4 mają problemy. Oczywiście możesz tak manipulować magistrala FSB i dzielnikami pamieci jak i mnożnikiem procesora ze podkrecisz wysoko procesor ale pamieci już nie. Ja tak właśnie kombinowalem ze e2160 chulał na 2,95 Ghz a Geile w okolicy 800 przy CL4. Wszystko stabilnie i bezproblemowo. U mnie te Geile obecnie chodzą na 852 przy CL4 i zero problemów. Everest pokazuje srednio 7760 przy odczycie, 6440 przy zapisie i 62,8 czas opóżnien. Geile lubią być karmione na 2,1 V. Za kilka dni bede miał calkiem nowe pamieci Exceleram, które powinny spokojnie 950 Mhz zrobic przy CL4. A Geile sprzedam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geil obecnie to nie jest już taka firma jak kiedyś. Teraz dobre są GoodRam PRO, A-data Vitesta, Patriot, OCZ, Crucial, Mushkin, oczywiście żeby dobrze się kręcić muszą być na dobrych kośiach, np. elpidach, micronach. Nie polecałbym Geil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki mam problem i brak pomysłu jak sobie z nim poradzić. Po reinstalce windyXP nie mogę wgrać sterowniku do dźwięku. Niby się zainstaluje ale i dzwięku nie ma i soundman nie działa. W menadżeże też pokazuje tylko standardowy kontroler itd. Spotkał już się ktoś z tym??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Jesteś pewien że dobrze zainstalowałeś? Po zainstalowaniu windy dajesz w kreatorach windowsowych nie nie i nie.

 

Uruchamiasz instalator Realteka i znowu wywala kreator - dajesz nie, wtedy instalator sam wrzuci to co jest potrzebne. HD Audio tak mają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślisz że gdybym dobrze zainstalował to miałbym problem?? W tym rzecz że instalacja przebiega dobrze ale sterownik nie działa. Nie mam za bardzo pomysłu. Zaden kreator nie wyskakuje. Normalnie pierwszy raz od kiku lat jestem bezradny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przestawiłem. Mam 266 szynę. Reszta na auto (a co tam). Temperatura proca podniosła się o kilka stopni, ale przy moich zastosowaniach jest w okolicach 40stopni. Pobawię się jeszcze pamięciami. Nie zmieniałem mnożnika i lecą na 1066, ale timingi są jakieś nie tegez ;-)

 

Zasilania mam teraz takie: +0.1 na RAM i proc jest wg płyty na 1.41 (wg CPUZ ma 1.39). Może tak byc?

 

ps. też mam F8 (z takim płytę dostałem).

 

ps2. polska literka ci (alt+c) mi nie śmiga. Nie wiecie, ki cholera? Reszta jest spoko. Pewnie jakiś HOT KEY w czymś (ATI?).

Edytowane przez miklo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa alt + c to od ATI :E

 

Co do ustawień:

Ja mam napięcia w biosie na manual (nie ufam opcji: AUTO), na procu na sztywno 1.325V (realnie poniżej 1.3V). PCI-E na 100MHz.

Pamięci latają na timingach jakie mobo dało (tzn 5-5-5-15 jest :E a co dalej to nawet nie wiem).

 

1.39V na procu może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...