Skocz do zawartości
BezbronnyPL

Naprawdę Szybki Sposób Na Wł.ahci W Xp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zauważyłem ,że ostatnio nasiliły się pytania "jak włączyć AHCI"?(chodzi oczywiście o NCQ).Postanowiłem podzielić się szybkim, i

sprawdzonym sposobem.

 

Jest o tyle wygodny ,że bez zabiegów z integracją sterowników, i co najważniejsze szybko, bez reinstalacji systemu, możemy

korzystać z NCQ.

 

1. Ze strony intela ściągamy Intel Matrix Storage Manager->linky

 

2. Gdy dysponujemy już odpowiednim plikiem tj. iata76_cd.exe ,możemy dla ułatwienia wrzucić go bezpośrednio na dysk C: .

Następnie:

->Start->uruchom->i używając przełącznika -a wypakowujemy plik -> C:\iata76_cd.exe -a.

Wyodrębnione pliki, znajdują się w C:\Program Files\Intel\Intel Matrix Storage Manager.

 

*Próba włączenia Instalatora bez "-a", zakończy się komunikatem, o niemożności znalezienia odpowiedniego urządzenia.

 

3.W w/w katalogu przechodzimy do Driver(lub driver 64 jeśli dysponujemy 64-bit OSem).

Interesuje nas plik IaStor.sys, który kopiujemy do C:\Windows\System32\drivers\

Musimy go skopiować, do tego katalogu, więc lepiej sprawdzić dwa razy ,niż się pomylić.

4.Po skopiowaniu IaStor.sys , dodajemy AHCI_P3x.reg do rejestru(otwierając plik za pomocą notatnika, możemy oczywiście podejrzeć, jakie zmiany wprowadza).

 

5.Następnie restartujemy kompa, i wchodzimy do BIOS-u. Bardzo ważne! Nie dopuszczamy do uruchomienia Windowsa!

W BIOS-ie zmieniamy opcję odpowiadającą za tryb pracy kontrolera z IDE(Disabled) na AHCI.

Save&Exit.

 

6.Po uruchomieniu kompa, system znajdzie "nowe urządzenie".Anulujemy instalację, i instalujemy ręcznie Intel Matrix Storage.

Po koniecznym restarcie, w menedżerze urządzeń zobaczymy: Intel® ICH9 port Serial ATA Storage Controller.

 

Tweak :wink: sprawdziłem osobiście w kilka minut - działa(Win XP SP2).

Znalazłem to niegdyś na jakimś zagranicznym forum, i z nawyku katalogowania ciekawych rzeczy ,zachowałem (niestety nie jako

zakładkę-tylko txt).

 

Wszystkie potrzebne pliki są w ahci_PurePC.zip,łącznie z iastor.Sys (wyodrębnione z instalki -dla nygusów).

Dla starszych chipsetów bazujących na P965/975 jest odrębny plik rejestru-oczywiście załączony.

Stery Intela i tak trzeba ściągnąć jeśli jakimś cudem ich nie mamy.

 

Oczywiście należy dysponować płytą/chipsetem obsługującym NCQ.

 

 

Jeśli sposób okaże się przydatny, można przykleić jako FAQ.Ale to już pozostawiam w gestii modów.

Pozdrawiam!

ahci_PurePC.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam AHCI bez reistalki ale sposób jest trudniejszy.

Najpierw przełaczyłem dysk na kontroler JMicron.

Kontroler ich przstawiłem na AHCI. A JMicron na BASIC.

System wstał z JMicrona i wykrył dodatkowe urządzenie.

Zainstalowałem Intel Matrix Storage Manager.

Restart i dysk z powrotem do ICH a JMicron na OFF.

Działa AHCI.

Różnicy nie widzę ale satysfakcja jest.

Jak sprawdzić czy NCQ na pewno działa? :)

 

EDIT:

Może to tylko wrażenie takie ale wydaje mi się że defragmentacja trwa o wiele krócej.

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopujemy ;]

 

Sposób działa i zysk też z tego jakiś jest :) Przed włączeniem, w HD Tach, Avg read ~60MB, Czas dostępu 15ms. Po włączeniu AHCI mamy ~66MB i dostep 14.4ms :)

 

Win XP SP2 + DFI P35 T2RS ;)

 

A Topic IMO by się przydało przykleić, bo pewnie wielu osobom się może przydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moje pytanie brzmi:

1. skąd wziął się plik *.reg?

2. obecnie po ściągnięciu najnowszej wersji Intel® Matrix Storage Manager (8.5.0.1032) i rozpakowaniu wg wskazówek pojawia się sterownik ale nie ma podanego przez ciebie pliku reg. Czy wartości z podanego przez ciebie pliku reg są również aktualne dla nowych sterowników ( w tym platform x38/x48)? Domyślam się że jest to związane tylko i wyłącznie SB i kontrolerem (w większości przypadków ICH9R).

Z góry dzięki za odp.:)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po kiego aż takie kombinacje ...? :blink:

Można najzwyczajniej aktualizować sterownik do intelowego z obsługą AHCI. Restart, włączasz AHCI w biosie i działa.

Wystarczy ściągnąć driver i rozpakować z opcją "-a" a później tylko wskazać systemowi.

 

http://expertester.wordpress.com/2008/07/2...hci-windows-xp/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po kiego aż takie kombinacje ...? :blink:

Można najzwyczajniej aktualizować sterownik do intelowego z obsługą AHCI. Restart, włączasz AHCI w biosie i działa.

Wystarczy ściągnąć driver i rozpakować z opcją "-a" a później tylko wskazać systemowi.

Tak, ten sposób stosowałem u siebie i zadziałał znakomicie. Opis podany na początku wątku dotyczy raczej sytuacji gdy na działającym XPeku chcemy włączyć obsługę RAID (iaStor.info instaluje Intel Matrix Storage, do samego AHCI jest iaAHCI.inf), stąd te kombinowania z plikiem *.reg, żeby powrzucać usługi normalnie instalowane przez sterownik. No i w tym momencie kontroler trzeba przestawić na RAID, a nie na AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po (naprawdę) wielu bojach w końcu i ja odpaliłem u siebie AHCI :D

Metoda działa zarówno na xp64 jak i na vista64. W przypadku visty zmieniłem tylko wartość Start w rejestrze (msahci) na 0 (czyli bez używania *.reg). Oba systemy same znalazły sterowniki.

 

W teście HD Tach mam mniejszy burst rate o 10, poza tym reszta benchmarku identyko łącznie z wykresem. Tak czy inaczej xp ładuje mi się szybciej o pół paska,co daje kilka sekund ;)

 

Operację przeprowadzałem na Abit AB9 PRO ICH8R i Seagate 7200.10. Dotychczas nie udało mi się włączyć AHCI, czego powodem był/jest spieprzony BIOS abita. Bios 19 nie obsługiwał poprawnie ahci w moim przypadku, tak samo najnowszy 23 (nieoficjalny, dodający obsługę 45nm cpu). Bios 22 (ostatni oficjanlny) okazał się być lekarstwem na całe zło :)

 

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wg opisu w pierwszym poście i wszystko działa jak należy. Pierwsze wrażenie jest takie, że system błyskawicznie się wczytuje :D Czy coś innego przyśpieszyło, tego jeszcze nie wiem. Testujemy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli producenci chwalą się w specyfikacji obsługą NCQ, to czemu nie jest domyślnie włączona?

 

Płacąc za dysk oczekuje wszystkiego co ma producent do zaoferowania, a teraz się okazuje, że nie mam tak wielce promowanego NCQ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli producenci chwalą się w specyfikacji obsługą NCQ, to czemu nie jest domyślnie włączona?

 

Płacąc za dysk oczekuje wszystkiego co ma producent do zaoferowania, a teraz się okazuje, że nie mam tak wielce promowanego NCQ?

Alle ossochozi?

To że NCQ nie działa to nie jest przecież wina dysku tylko kontrolera na płycie, wymuszającego pracę dysku w standardzie innym niż SATA2. Masz odpowiedni kontroler, masz włączony w nim odpowiedni tryb, to i NCQ automatycznie też masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wykonałem całą instrukcję od A do Z wielokrotnie sprawdzając wszystkie szczegóły. Korzystałem zarówno ze sterowników dołączonych do płyty głównej jak i Intel Matrix Storage Manager (v8.9). Niestety na próżno. Mój system to Windows XP Home Edition SP3 32-bit, dysk twardy Samsung SpinPoint F3 HD502HJ, płyta główna ASUS P8P67 Rev. 3.0 Chipset P67, procesor Intel Core i5 2500K. Proszę o pomoc.

 

Edit.

 

Okazuje się, że dla mojego chipsetu (Intel® 6 Series Chipset) i systemu operacyjnego nie ma sterowników Intel Matrix Storage Manager, są jedynie Intel® Rapid Storage Technology, ale z tymi sterownikami też próbowałem i też nic się nie stało.

Edytowane przez TajniakOsz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...