Skocz do zawartości
svende

Jaki Wybrać Zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem przed wyborem następnego zasilacza, niestety, ale o tym już się rozpisywałam w innych watkach.

 

4 modele mnie zaciekawiły i będę bardzo wdzięczna za wskazanie mi opcji najbardziej sensownej:

 

Corsair CMPSU-650HXEU - 650W ewentualnie Corsair CMPSU-750HXEU

Antec TruePower New 550W TP-550

Be-quiet Straight Power E7-CM 580W

 

Nie ukrywam ze bardzo zależy mi na cichej pracy zasilacza.

 

Mój config to:

 

Phenom II Quad-Core 955

DFI LanParty DK 790FXB-M3H5

Radeon 4850 w niedalekiej przyszłości 5850

Edytowane przez lian-li

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korsarz 750hx. Najwyzsza sprawnosc (gold/silver) = najmniej wydzielanego ciepła ktore trzeba odprowadzić + 7 lat gwary. [+zmień bude].

 

hałas - cudów nie ma.

 

Teoria:

fakt 1: Zasilacz podczas pracy wydziela X ciepła. Im większe obciążenie i niższa sprawność, tym tego ciepła jest więcej. Oczywiste...

fakt 2: żywotność kondensatorów (zwłaszcza) zależy od temperatury ich pracy.

fakt 3: 95% 'hałasu' pochodzi od szumu powietrza, a nie od dźwięków wydawanych przez wentylator sam z siebie (pomijając przypadki terkotania, lub bzyczenia cewek).

 

Teraz sa 2 drogi: większe obroty wiatraka / mniejsze obroty wiatraka...

 

Oczywiste wydaje sie ze zawsze mniejsze = lepiej...

 

Ale jest haczyk. Kazdy zasilacz, nawet tracery/codegeny mozna puscic na 400-500rpm (dodając rezystor(y) )... Będą wtedy niesłyszalne, lub bardzo ciche. To samo sie tyczy z 'firmowym' ustawieniem obrotów wiatraka (zasilacze zwiększają obroty w zależności od temperatury, a NIE obciążenia o czym dużo ludzi nie wie). Projektując zasilacz 'inżynierowie' dobierają obroty wiatraka zeby było "ok".

 

Ale w czym jest ten haczyk? Ano żeby zasilacz dotrwał do końca gwarancji :)

Żywotność zasilacza jest a) odwrotnie proporcjonalna do panującej w nim temperatury; b) w znacznym stopniu od użytych kondensatorów, co się bardzo mocno wiąże z punktem a); c) od innych warunków w których pracuje zasilacz, m.in obciążenie jakie musi znosić [co też się wiąże z pkt. a)...] ; d) przypadki 'losowe' i zasilacze 'padnięte' od nowości - błędy montażu itp. Coś pominąłem?

 

Dalej:

ad a) - kondensatory w zasilaczu są super-hiper-duper ważną sprawą. Jak ci zasilacz 'pada' to w większości przypadków są to kondensatory. I jak juz wspomniałem, ich żywotność zależy od temperatury pracy i tu też cudów nie ma, każdy ma nawet napisane oprócz tego na ile max jest voltów, także max temp. W dobrych zasilaczach głowne kondensatory (elektrolityczne) są na 85 albo 105'C. I chodzi o to, że taki kondensator np:

- w temperaturze 20'C podziała 20lat bez przerwy

- w temperaturze 30'C podziała 10lat

- w temperaturze 50'C podziała 5lat

- w temperaturze 70'C podziała 1 rok

- w temperaturze 80'C podziała 1 miesiac

- w temperaturze 90'C podziała 1 tydzień

- w temperaturze 120'C podziała 3 sekundy :)

 

liczby sa kompletnie zmyślone, ale chodzi o wykładniczą zależność.

 

Dobra wracam do zasilaczy: zasilacz wydziela X ciepła, trzeba to ciepło odprowadzic albo sie pogodzić z zmniejszoną żywotnością. Odprowadzenie ciepła to przepływ powietrza, a to jak też juz wspomniałem generuje 'hałas'.

Z tego 'wzoru' wychodzi: albo hałas albo żywotność. I tu trzeba znaleść kompromis.

 

Były firmy co przegieły w strone ciszy: topower i stare tagany (produkowane przez topowera). Mało który tagan kupiony ~4 lata temu [seria U-ileś chyba] przetrwał do końca gwarancji. To samo topowery z niesławnej serii silentez bodajże (wer.1, bo teraz jest wer.2), gdzie wiatrak do X temp wcale sie nie odpalał. Ile tego było na allegro w dziale "zasilacze uszkodzone" to głowa mała :) Kto miał łeb, to skupował to za grosze, przelutowywał kondensatory i potem sprzedawał.

 

Sie rozpisałem, wniosków nie pisze bo widać o co mi chodzi.

 

Korsarz hx 750 i 850 mają chyba najwyższa sprawność, że wszystkich zasilaczy, które-da-sie-kupic (pomijam wersje 'prototypowe', ktorych jest sporo na 80plus.org a nigdy nie weszly do produkcji) = wydzielają mniej ciepła (troche, ale zawsze). Przy danych obrotach wiatraka mamy chlodniejszy zasilacz = można dac go na lekko mniejsze obroty 'bez obaw' = ciszej.

Tyle ze z tego co wiem, to hx750 i 850 są 'ciche', ale mimo to ich układ kontroli obrotów startuje wiatrak od dość wysokiej wartości (nie pamietam ile). Wysokiej jak na zasialcze high-end. Widać dali z lekkim 'zapasem'. No ale te 7 lat gwary ma w założeniach przetrzymać ;)

 

 

Dalej: w 1. zdaniu napisałem 'zmień bude' - już sie pewnie domyślasz o co chodzi. Głośność zasialcza zależy od temp, a jak zasilacz masz tuż nad gorącym prockiem, który zupełnie 'gratis' podgrzewa ci 2x bardziej zasialcz w srodku niż trzeba to nie dziwne, ze wiatraka w PSU kreci się szybciej.

Zasilacz-ma-być-na-dole-i-zasysać-sobie-świeże(chłodne)-powietrze-spod-budy. Kropka. Inaczej to wogole nie ma co kombinowac z cichym zasilaczem.

 

A jak sie chce komuś kombinować, to polecam seasonica ss-500et. Koszt ~180zł z wysyłką, sprawność na 80+ bronze, BRAK PLOMB, wiatrak nie lutowany tylko na wtyczke 2pin, 3 lata gwary. Kupujesz go + wiatrak + wtyczke 2pin. Rozkręcasz, wyjmujesz fabryczny wiatrak, podpinasz nowy (cichszy, na mniejszym RPM), skręcasz. Tym sposobmem masz dobry zasilacz, cisze, zasilacz nadal na gwarancji, o nieokreślonej żywotności, ale raczej nie powinno być problemów :) Jak padnie <3lat to podpinasz stary wiatrak i na gware. Jak po >3 lat to przelutowac kondensatory, albo kupić nowy, 180zł/pare lat - to nie taka strata ;)

Edytowane przez sosna24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Corsiarzy to jestem posiadaczem już drugiego.

 

Pierwszy 520 HXEU a teraz 620 HXEU. Brak zastrzeżeń, aczkolwiek 620 podczas obciążenia skwierczy, nie mniej napięcia mierzone miernikiem stoją jak skała.

 

520 testowałem z konfiguracją z mojej sygnaturki i muszę powiedzieć że spokojnie dała radę, napięcia w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie trzy zasilacze mają ten sam certyfikat sprawności.

Hx650 niby jest cichy jak pytałem jednego usera tego forum, napięcia ma też dobre.

TP-550W też bardzo dobre psu, recka usera na w tym dziale.

E7-CM 580W masz recke na portalu.

 

Popatrz na okablowanie które Ci odpowiada (mniej kabli na stałe, długość, ilość) i wybierz. Kluczową role może tu grać także serwis zasilacza, corsair - tu jest problem z dystrybutorem polskim o ile wiem. be-quiet też miał swoje kwiatki. Chodziły słuchy że DFI nie lubi się z bequietem p7 - ile w tym prawdy to nie wiem bo sam tego nie doświadczyłem. Jak jest z E7-CM nie wiem bo redakcja na sprawdziła jak nowe psu zachowuje się z DFI. A na skargi na TP-550W nie trafiłem, choć wiem że zdarzają się sztuki które piszczą i dostają wymianę od ręki.

Podsumowując co nie wybierzesz i tak będzie dobrze oczywiście jeśli nie trafisz na piszczącą sztukę (wtedy jak się trafi to nie ma się co cackać i na gwarę od razu).

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam 520 HXEU, ale z mojej winy sie skończył, a ze wentyl był grzebany nici z gwarancji ;/

Enermaxa kupiłam za namowa mniejsze kogo, choć jakoś tak nie miałam przekonania (kiedyś miałam enermaxa takiego złotego z 2 wentylami 80 mm, szalu nie było, a modelu już nie pamiętam)

 

Myślę ze trzeba wrócić do serii HX, mam nadzieje ze się nie popsuły, ale biorąc pod uwagę opinie ludzi chyba nie ...

 

Szukałam jakiś szerszych opisów 650HXEU, ale trochę skąpo, z tego co wiem to jakaś świeżynka stosunkowo corsaira.

Myślę tez o wersji 750HXEU, ale w KT niestety niedostępna, a różnica w cenie do akceptacji.

Z drugiej strony myślę ze 650 będzie wystarczająca, przy okazji zapytam się gdzie kupować zasilacze, chodzi mi o bezproblemowa gwarancje gdyby coś ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku ze smiercią mojego enermaxa potrzebuje zasiłki do mojego kompa:

 

i5-750 + msiGD65 + 9800gtx+(niedługo zmieniony pewnie bedzie ) + 2x dysk itd...

 

zasiłka najlepiej modularna, względnie cicha, cena nie moze przekroczyć 350zł. na oku mam to: OCZ - nada się?? czy lepiej dołożyć do korsarza 620WHXEU

Edytowane przez hesus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, po raz kolejny musze zamowic zasilacz bo pierwszym razem nie wyszlo... wiec pytanko ktory lepszy z tych 2:

 

http://allegro.pl/item820272467_zasilacz_m...5mm_fv_wwa.html

 

czy

 

http://allegro.pl/item812937183_chieftec_5...24m_gratis.html

 

a moze znacie jakies lepsze w podobnej cenie?? Psu potrzebne mi do takiego configu: Phenom 9550 + Arctic Cooling Freezer Xtreme, 4gb ram ddr2 800,Gigabyte GA-M52L-S3, radek 4870 + accelero twin turbo oraz 2 wentylatorki w obudowie. Oczywiscie uwzgledniam tez o/c :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7 920 @~4ghz?

teoretycznie spokojnie powinien dać rade, jednak 'kilka' osób uparcie twierdzi ze ich i7 920@4ghz były tak prądożerne ze nie starczyły enermaxy 625w, tagany 750w i nie wiem co jeszcze.... Ile w tym bajki a ile prawdy to nie wiadomo (nie twierdze że kłamały, ale mogly sie zdarzyc padniete zasialcze itp).

 

i7920@4ghz nie powinien przekroczyc bariery 200w, 4870 ~150w max. fatal1ty 550w ma 450w na 12V, więc 100W zostaje na reszte bebechów. OCP jest ustawiony na 25A na obu liniach więc znacznie trudniej w nim przeciążyć jedna linie, niż gdyby bylo np 18A.

Wg mnie da rade 'spokojnie', ALE jak już wyrzucasz tyle-hajsu w kompa, to zrób sobie tą przyjemność i kup lepszy zasilacz.... ciszej, mniejsze rachunki za prąd, większa żywotność...

(nie rozumiem ludzi ktorzy co 2 lata kupują nowe 'tanie' zasilacze, jak spokojnie mozna kupic jeden 2-3 razy drozszy na 5-8 lat...)

 

kup se np korsarza HX650, 7 lat gwary nie w kij dmuchał.

Edytowane przez sosna24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7 920 @~4ghz?

teoretycznie spokojnie powinien dać rade, jednak 'kilka' osób uparcie twierdzi ze ich i7 920@4ghz były tak prądożerne ze nie starczyły enermaxy 625w, tagany 750w i nie wiem co jeszcze.... Ile w tym bajki a ile prawdy to nie wiadomo (nie twierdze że kłamały, ale mogly sie zdarzyc padniete zasialcze itp).

 

i7920@4ghz nie powinien przekroczyc bariery 200w, 4870 ~150w max. fatal1ty 550w ma 450w na 12V, więc 100W zostaje na reszte bebechów. OCP jest ustawiony na 25A na obu liniach więc znacznie trudniej w nim przeciążyć jedna linie, niż gdyby bylo np 18A.

Wg mnie da rade 'spokojnie', ALE jak już wyrzucasz tyle-hajsu w kompa, to zrób sobie tą przyjemność i kup lepszy zasilacz.... ciszej, mniejsze rachunki za prąd, większa żywotność...

(nie rozumiem ludzi ktorzy co 2 lata kupują nowe 'tanie' zasilacze, jak spokojnie mozna kupic jeden 2-3 razy drozszy na 5-8 lat...)

 

kup se np korsarza HX650, 7 lat gwary nie w kij dmuchał.

Ok wielkie dzieki :) posluchalem sie Twojej rady i wzialem korsarza ;) zobaczymy jak bedize smigac Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciszej, mniejsze rachunki za prąd, większa żywotność...

:lol2:

czytałem min.4 recki w/w ocz 550w i we wszystkich pisano że wentyl jest baaardzo cichy.

mniejsze rachunki za prąd? o ile?! OCZ jest 80+ Certified

większa żywotność: czego i na jakiej podstawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol2:

czytałem min.4 recki w/w ocz 550w i we wszystkich pisano że wentyl jest baaardzo cichy.

mniejsze rachunki za prąd? o ile?! OCZ jest 80+ Certified

większa żywotność: czego i na jakiej podstawie?

 

550FTY nie jest zły (duża moc w stosunku do ceny), ale jest pare 'ALE':

- to nie będzie długowieczny zasilacz ;) moge sie o pifko zalozyc ze za 1-2 zacznie pojawiać się sporo postów p.t. "padł mi ocz fatal1ty 400/550w (...)" ;)

 

Produkuje je sirtec, który wręcz słynie z budżetowych zasiłek.

Głowny kondensator jest na 85'C, do tego firmy TEAPO - różnie piszą, ale generalnie gorzej niż lepiej (można sobie poczytać na badcaps.net jest na "czarnej liście" producentów kondensatorów - mi to np w zupełności wystarczy żeby nigdy nie kupić tego zasialcza ;) ), do tego umieszczony w troche niefortunnym miejscu.

 

Piszesz ze czytałeś ze jest cichy - ok. W idlu moze i jest cichy. [Pod obciążeniem juz nie (też czytałem ;) ]

ale zestawienie: cisza + sirtec = oj nie wróże temu dobrze na dłuższą mete ;)

Pewnie będzie tak jak ze starymi topowerami / pierwszymi taganami - 1-3 latka i kondensatory wywalone przez niedostateczne chłodzenie i samą słabą jakość kondziów.

 

sprawność ma ładną, ale w zakresach ktore mierza na 80plus czyli 20-50-100%, bo na niższych już nie jest tak wesoło wg innych testów - niecałe 75% (ok, ok, za tą cene nie powinienem sie czepiać)

 

znaleźć dobry test tego zasilacza jest cieżko, te co są to głownie opisówki.

bardzo podobnym zasilaczem (ten sam design praktycznie) jest robiony też przez sirteca: http://enthusiast.hardocp.com/article/2008..._power_supply/9

 

wynik: FAIL :)

 

OCZ steathxstream 600w jest dużo lepszy (ale często trafia sie na piszczące cewki).

Edytowane przez sosna24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sosna24

 

zauważ że sporo co napisałeś to są domysły :)

zasiłka ma 3 lata gwary OCZ's exclusive więc nawet jak padnie (każdemu producentowi się zdarzy) to nówka funkiel za nią.

 

Poza tym znajdziesz lepszy zasillator tej klasy w tej cenie??

 

min. 450w @+12V, 2xPCIE, modularny + cichy, dobra gwara do 300zł

 

bo jak tak to biorę go :grin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tagan 600W U26 i-Xeye II Dual Engine to jest to samo co Tagan 600W U25 Dual Engine tylko z tym świecidełkiem?

 

I przy okazji w specyfikacji Enermaxa Infiniti 720W znalazłem tutaj takie coś:

http://www.virtual-hideout.net/reviews/Ene...20w/index.shtml

gdzie jest napisane, że CPU ciągnie tylko z drugiej linii 12V, to oznacza, że może wziąć tylko 336W i nie wspomoże się innymi w razie czego?

Edytowane przez Oskaliber

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co, planujesz wsadzić 2 x i7 920 @4Ghz ze sie martwisz ze nie starczy? :)

wszystkei zasilacze z wieloma liniami tak mają. kwestia na ile amperów OCP jest ustawiony.

Nie, planuje wsadzic Q6600 @ okolice 5GHz na sporawym napięciu.

 

Wszystkie mają ograniczenie CPU na 1 linie? Bo z tego co widzę, np. GPU potrafi czerpać z kilku. W takim wypadku jeżeli braknie dla CPU z jednej linii to zasilacz jakoś może sobie pomóc drugą czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to chyba większość i tak bierze moc z jednego źródła i potem idzie na poszczególne linie. Możesz też zrobić sobie przejściówkę z linii od gpu i cpu na 8pin o ile nie jest tak jak pisałem wcześniej.

 

Pewnie zabezpieczenia nie pozwolą przekroczyć danych obciążeń na linii, jak chcesz to możesz sprawdzić :D

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby różnicy nie ma, bo i tak nie będę go tyle miał, ale przy odsprzedaży np to się liczy. Z resztą jak dają 7 lat to ma być tyle i już.

Co do samego zasilacza. Mega cichy, jednak u mnie zamontowany jest u góry budy i przy obciążeniu robi się gorący. Przy otwartej obudowie pozostaje chłodny/letni, ale mimo wszystko nie jest to chyba wina przepływu powietrza w budzie. Kable wbrew pozorom (zależy od budy) raczej nie ułatwiają życia :D Jak coś chcecie jeszcze wiedzieć to z chęcią odpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki ktora zasilka bedzie lepsza

 

1.SEASONIC SS-500HT Active PFC F3

 

2.FORTRON FSP500-60GLN

 

 

Cena taka sama wiec ktory lepiej kupic pod zmiane karty na HD 4770

Edytowane przez Snooze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki ktora zasilka bedzie lepsza

 

1.SEASONIC SS-500HT Active PFC F3

 

2.FORTRON FSP500-60GLN

 

 

Cena taka sama wiec ktory lepiej kupic pod zmiane karty na HD 4770

jezeli mowisz o tym ponaprawowym (prawdopodobnie) ss-500ht z allegro za 89zł to raczej sobie odpuść.

ten zasilacz jeszcze 2 lata temu kosztował 475zł, cudów nie ma że teraz tak tanio ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn one tak chodza teraz za 120 tez widzialem. Gadalem z kolesiem ktore sprzedaje oba modele i powiedzial ze lepiej brac seasonic i tak tez zrobilem :D - pewnie wie ktory lepiej sprzedac bo powiedzialem mu czego oczekuje :D

Edytowane przez Snooze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie podłącze pod temat własnie zbieram sie na jakis zasilacz i mysle nad dwoma

http://www.allegro.pl/item823909909_cooler..._modularny.html

Coolmaster real power M700

http://www.allegro.pl/item833163726_ocz_st...0w_sli_psu.html

OCZ StealthXStream 600W SLI

 

Który z nich bedzie lepszy do mojego konfigu ?nie ukrywam ze chciałbym pogonic troche mojego procka i grafa

Athlon 2 250 ,GTX 9800+

 

Granica to 300zeta z przesyłką włacznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Słabo siedzę w temacie zasilaczy, a chciałbym zmienić swojego OCZ GameXstream 600W, piszczy niemiłosiernie i nie podaje napięcia na wszystkich liniach, myślałem o

 

http://www.yooki.pl/index.php?p1821,zasila...rystal-700w-led

 

lub

 

http://www.yooki.pl/index.php?p1820,zasila...rystal-800w-led

 

Jakieś opinie? Warto? A może coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...