Skocz do zawartości
Evil91

"cmos Checksum Error" - Dziwny Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu dzieje się tak, że przy uruchamianiu komputera wyskakuje "CMOS checksum error - default loader" i muszę wciskać F1 żeby uruchomić komputer. I później znowu wszystko na nowo w Biosie trzeba ustawiać :/

 

Czego to może być wina?

 

Już zmieniłem baterie i przez chyba pare dni był spokój po czym znowu się zaczęło :/

 

Rozebrałem nawet komputer na drobny mak, przejrzałem płytę główną i nic podejrzanego nie widziałem, poskładałem i był spokój na 4 dni, ale dzisiaj znowu po uruchomieniu komputera wyskoczył komunikat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciagnij tę nową baterię i sprawdź miernikiem. Jak napięcie równe lub niższe od mininalnego to pewnie masz jakieś zwarcie w okolicach baterii (lub żle zamonotwałś bateryjkę).

Czy całkowicie odcinasz zasilanie od komputera (wyłącznikiem na listwie, lub dodatkowym wyłącznikiem na zailaczu) po wyłączeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak całkowicie odcinam zasilanie na listwie.

To nie odcinaj. Objawy nie powinny się pojawiać przy stałym dopływie prądu.

 

Mam sprawdzić miernikiem jakie napięcie ma bateria?? I jakie najmniejsze napiecei moze miec bateria?

Sprawna bateria powinna mieć zawsze wyższe od nominalnego (o ile dobrze pamiętam o coś koło 4V ).

Jeśli bateryjka rozładowana to może była źle zamontowana, albo (i) masz jakieś zwarcie w okolicy gniaza bateryjki do CMOSa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z przedmowca. Mialem taka sytuacja - gosc kupil ode mnie plyte na allegro i chcial oddac ze niesprawna, bo nie trzyma ustawiem BIOSu - okazalo sie, ze wylaczal listwe i za kazdym razem komp startowal mu na cztery razy wyrzucajac komunikat wlasnie "CMOS checksum error".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno małe ALE:

Sprawna płyta powinna trzymać ustawienia BIOSu na baterii.

Zostawianie włączonej listwy to rozwiązanie awaryjne, gdy bateria nie trzyma (rozładowana?).

 

Pozostaje pytanie: dlaczego nowa bateria się rozładowuje w krótkim czasie?

Edytowane przez msb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...