Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Prosiłbym o mały poradnik co do radka 4870 odnośnie sterów. Zainstalowałem na szybkiego te z płyty odpalam feara 2 i od razu restart. Są jakies konkretne sterowniki bez bugów? To moje pierwsze ATI i jakoś średnio nam razem idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

1.Sprobuj te , ktore masz obecnie ale wylacz w panelu CCC cos co sie nazywa Catalyst AI - to dziwnie ma pomagac , a robi wrecz rzecz odwrotna. Na 9.1 albo 9.2 sprawdzalem demo i bansowalo.

2.Co z tempami czyli fanfix jest?

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Mój 2900xt też był niby dwuskotowy i również musiałem go czyścić regularnie z kurzu bo zatykał się grzejniczek w obudowie chłodzenia. Turbina skutecznie chwytała go z otoczenia. Więc nie wiem na czym opierasz swoje teorie. Wszędzie gdzie jest przepływ powietrza musi osadzać się kurz i bród.

kurde to musze wyjąć filtry, bo one skutecznie (90%?) zmniejszają osadzanie sie brud :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Sprobuj te , ktore masz obecnie ale wylacz w panelu CCC cos co sie nazywa Catalyst AI - to dziwnie ma pomagac , a robi wrecz rzecz odwrotna. Na 9.1 albo 9.2 sprawdzalem demo i bansowalo.

2.Co z tempami czyli fanfix jest?

Ok , opcja wylaczona. Dzis udalo sie zainstalować stery 9.2 i fear 2 od ręki poszedł. Grałem dobre 30min potem jakiś zielony "krzak" mi wyskoczył w lewym rogu ( myśle ze bardziej przez softa niz przez gpu bo krzaki przez oc etc sa specyficzne :D ). Jak na razie tylko tą gre mam odpaliłem na full i smiga miło na 24" . Wentyl sztywno ustawiony na 45%. Grzałka lepsza niż 280gtx :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do specjalistów, mam Palita Sonic 4870 i mam z nim mały problem, mianowicie chodzi o artefakty. Jak skręcę wentylator poniżej 50% to po jakimś czasie karta zaczyna lekko śnieżyć w grach. Myślę, że to wina niedostatecznego chłodzenia pamięci (na których nie ma radiatorów - chłodzone są tylko wentylatorem) idzie coś z tym zrobić bez zdejmowania chłodzenia (plomba) i tym samym utraty gwarancji?

Edytowane przez pichu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Na twoim miejscu sprawdzilbym i pamieci bo te jednak sa chlodzone wiatrakiem tylko , ze Palit tak zasprycil , ze nad pamiecia z jednej strony znajduje sie grzejacy sie hetpajp , ale i sekcje zasilajaca , mozliwe ze przegrzewa sie. Zreszta popatrz na to , jesli sie nie myle to masz tego samego Palita :

http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=406993&hl=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to ten sam, czytałem ten post, który podałeś już wcześniej. To radiator na pamięci czy ekranowanie heatpipa ?? Czy może jedno i drugie na raz?? I jak założyć takie coś bez rozbierania?? Słabo to widzę :( Chyba będę musiał bios zmodyfikować co by kręcił minimum 50%

Edytowane przez pichu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Nic wiecej Ci nie poradze , w sumie zostaje albo sprawdzenie tego pod katem ramow , jak zrobil ten kolo , albo dac np. wiekszy nawiew na sekcje przy zmniejszonych obrotach twoich wentyli by sprawdzic czy to nie wina ramow , a sekcji.

 

Wlasnie dlatego jakos nie ufalem tym Palitom...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na pewno nie sekcja zasilania bo ona jest w tym modelu dobrze chłodzona: radiatory + nawiew, to może być wina tylko pamięci. BTW w mojej sytuacji jest o tyle dobrze, że moja buda jest bardzo przewiewna bo to chieftec Dragon. Mam zamontowane 4 wentylatory 80mm dwa wdmuciach!ące i dwa wyciagające + dodatkowo 120 wdmuciach!ąca powietrze z boku budy (prawie dokładnie w to miejsce gdzie są heatpipy). Ja juz rozwiązałem swój problem. Modyfikacja biosu tak, że minimalne obroty wentylatora to 50% (tylko w nocy ustawiam sobie ręcznie 30% i mam cichutko a w dzień to już się przyzwyczaiłem do szumu wentylków). Teraz jest ok. Temperatury mam kosmicznie niskie w porównaniu do tego co czytałem w necie (45 st w idle 60 st max w stresie).

 

ps. Tu fotka jak wygląda umiejscowienie wentyli w stosunku do karty.

post-21229-1237050046_thumb.jpg

Edytowane przez pichu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

No tak , tylko ze jesli mowisz iz do gier musisz miec 50% , to co w nocy? Ten Palit to jednak jest jakis "zart" z tym chlodzeniem. Ja w nocy mam fanfixa w referencie na 30-35% i nie ma problemow , a u Ciebie z tego co widze do grania musisz miec te 50% , bo bez tego od razu "kaszanka" , czego ja na refie nie mam bo i nie mam goracych HPkow nad ramami.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się do gier 50%. Podczas gry szum absolutnie mi nie przeszkadza (nawet jak gram w nocy bo z reguły gram na słuchawkach więc nawet go nie słyszę) a do filmów ustawiam na sztywno 30% i jest cicho. Ale swoją droga, tak jak mówisz rozwiązanie zastosowali do [gluteus maximus]. Szczerze mówiąc trochę żałuje, że kupiłem akurat ten model, po prostu naczytałem się opinii, że referenty są ble itd po za tym miałem 4850 referenta i tempki skakały mu do 110 (mimo tak dobrze wentylkowanej budy - zapychające się chłodzenie) w stresie więc chciałem nie referencyjne chłodziwo. Okazuje się ze wpadłem z deszczu pod rynnę.

Edytowane przez pichu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

He , nie mysl ze czepiam sie Ciebie czy cos , ale to wlasnie "naczytalem sie , ze" jest powodem mojej walki z tym zjawiskiem bo non stop wciska sie wszem i wobec , ze to nie bedzie dzialac poprawnie , bedzie sie przegrzewac , czy wrecz skroci to jej zywotnosc - ile sie tego na PCL naczytalem , az zal tylek sciska. Jeden nawet udowadnial , ze AMD sciemnia podajac takie temperatury i w rezultacie skroci to zywotnosc karty wzgledem tej , ktorej zmieni sie chlodzenie.

 

Wracajac , co do gier - sluchawki , no a co jesli ktos w nocy spi w pokoju z toba? Z refem nie mialbys takich problemow bo 30% fana w ogole nie slychac , a i te 35% w noc jest zupelnie akceptowalne.

 

Szkoda , wlasnie "naczytalem sie" , a wiekszosc opinii pochodzi od ludzi , ktorzy lizali refy przez szybe , albo maja lekkie "zboczenie" na punkcie ciszy (rozumiem np. wc w kompie) , ale nie kazdy ma takie priorytety , a problem zostaje. Poczytaj sobie techfanatyka - wpisz w google , znajdziesz bloga i temat "problematyczny problem z problemem" wybierajac Radeona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firekage widzisz akurat ja jestem w na tyle komfortowej sytuacji, że nikt nie spi w pokoju za mną bo nie ma tam pokoju :D A co do techfanatyka, czytałem to już jakiś czas temu :) Z kolei co do głośności, to przy 50% karta i tak jest niewiele głośniejsza niż 5 wentylatorów systemowych które mam w kompie.. Więc dla mnie to w sumie żadna różnica. A propos refa to zgodzę się z Tobą że 4870 może i jest ok bo jest dwu slotowy, ale w 4850 zrobili chłodzenie w refie do [gluteus maximus] bo non stop się zapycha.

Edytowane przez pichu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się do gier 50%. Podczas gry szum absolutnie mi nie przeszkadza (nawet jak gram w nocy bo z reguły gram na słuchawkach więc nawet go nie słyszę) a do filmów ustawiam na sztywno 30% i jest cicho. Ale swoją droga, tak jak mówisz rozwiązanie zastosowali do [gluteus maximus]. Szczerze mówiąc trochę żałuje, że kupiłem akurat ten model, po prostu naczytałem się opinii, że referenty są ble itd po za tym miałem 4850 referenta i tempki skakały mu do 110 (mimo tak dobrze wentylkowanej budy - zapychające się chłodzenie) w stresie więc chciałem nie referencyjne chłodziwo. Okazuje się ze wpadłem z deszczu pod rynnę.

I właśnie między innymi dlatego powstał Techfanatyk - jako blog pod kątem PCL nie stanowi konkurencji więc akurat tam można go linkować i walczyć z tym co piszecie Ty i Fire - o "naczytaniu się". Co ciekawe to zjawisko występuje najczęściej w tematach "Jaką 4870 wybrać" i wystarczy że autor tematu choć wspomni o tym że słyszał, czytał, etc. a zaczyna się niereferentfest. Nie neguję tu oczywiście niereferencyjnego chłodzenia, ale efekt psychologiczny jaki jest wywoływany, po potoku radeon problemów więc trzeba było opisywać celsjuszofobię 4870 i Bóg raczy wiedzieć co będzie następne ;).

 

Zapychające się chłodzenie to klasyka - tak samo było z 3850, stąd sam kosztowałem się na 70-tkę... z lenistwa.

 

Również szczerze współczuję problemów z kartą i mam nadzieję że uda je się jakoś rozwiązać.

Edytowane przez EvilKillaruna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem juz został rozwiązany przez edycje tabeli: fan look up table w biosie mojego radeonka. Widzisz, mój poprzedni radeon 4850 był referencyjny i nie narzekałem w nim na nic po za hałasem wytwarzanym przez turbinę. Chciałem nie referenta 4870 z powodu ciszy. Ten palit nawet przy obrotach 50% nie daje nawet połowy hałasu wytwarzanego przez mojego byłego Asusa 4850 który startował co chwilę niczym odrzutowiec i w stresie osiągał 110 st C (mimo, że nie jestem celcjuszofobem i tak uważam, że to za wysoka temperatura do pracy 24/7). Boję się pomyśleć co by było gdybym wyłączył automatyczną regulację obrotów i ustawił na sztywno np 30 czy 40%.... A wszystkiemu winne zapychające się chłodzenie... Tak więc nie powiesz mi że referent w przypadku 4850 to dobre rozwiązanie. W przypadku 4870 zgodzę się z tobą i żałuję że kupiłem nie referenta który okazał się problematyczny..

Edytowane przez pichu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Tak więc nie powiesz mi że referent w przypadku 4850 to dobre rozwiązanie. W przypadku 4870 zgodzę się z tobą i żałuję że kupiłem nie referenta który okazał się problematyczny..

Tak , z tym ze wiekszosc z nas pisze wlasnie o 4850 refie w takim wlasnie kontekscie - 4870 ma raz , ze wieksza kulture pracy , dwa - nie zapycha sie chlodzenie przez co nie bawisz sie odkurzaczem czy sprezonym. Kazda karta 1 slotowa o takiej konstrukcji bedzie robic takie problemy. Mialem kiedys GSO Galaxy 2 slotowy z turbina - tak samo jak 4870 dzialal i byl praktycznie czysciutki , taka konstrukcja :>

 

Dzisiejsze ceny 4850 jednak sa takie , ze masz non refa , np. Gigabyte w ogole bodajze wycofal sie z refow 4850 bo ma Zalmana i MC , PowerColor ma Zerotherma , Asus ma Glaciatora :> , MSI ma Freezera , Palit ma swoje wynalazki :D

 

 

 

BTW - daj ta tabele na forum , ktos moze skorzysta :] a i chetnie zobacze jamie miales Ty na Palicie , a jaie ja mam na refie ;]

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten palit nawet przy obrotach 50% nie daje nawet połowy hałasu wytwarzanego przez mojego byłego Asusa 4850 który startował co chwilę niczym odrzutowiec i w stresie osiągał 110 st C (mimo, że nie jestem celcjuszofobem i tak uważam, że to za wysoka temperatura do pracy 24/7). Boję się pomyśleć co by było gdybym wyłączył automatyczną regulację obrotów i ustawił na sztywno np 30 czy 40%.... A wszystkiemu winne zapychające się chłodzenie...

Oczywiście nie zarzuciłem Ci tego że masz fobię bo temperatura jest faktycznie zbyt wysoka, ale jak sam zauważyłeś - kurz był tu winowajcą + taka a nie inna budowa chłodzenia karty. Swojego 3850 z tego co pamiętam czyściłem raz na miesiąc w dosyć zakurzonym pomieszczeniu.

 

Tak więc nie powiesz mi że referent w przypadku 4850 to dobre rozwiązanie. W przypadku 4870 zgodzę się z tobą i żałuję że kupiłem nie referenta który okazał się problematyczny..

Nie powiem i nie mówię, inaczej art nazywałby się Celsjuszofobia 4850 a nie 70 ;). Wymiana chłodzenia ma nieporównywalnie większy sens na 4850 niż przy refie 4870 ale zabawne jest że wiele argumentacji i haseł "pali się" w tematach o 70-tkach jest opartych jak na ironię o wnioski z 50-tek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chcialme tylko zauwazyc ze moze 4850 non ref lubi 80 stopni, bo gdy go odpakowalem to wlasnie czy w idle czy w stresie mial tyle ... swoja droga wystarczylo w ATT zrobic wlasny profil i dac minimalne obroty na 32% (moj ref gigabyte jest wtedy dalej cichutki) a temperatury leca na leb na szyje do 64stopni . I tu rodzi sie pytanie dlaczego ref ma tak niskie obroty jak przy 32% i tak by nikt nie krzyczal ze to suszara ... w stresie juz nie jest tak kolorowo ale wlasnie wtedy mi dobija do tych 80kilku stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwiekszym moim bledem bylo sprzedanie HD4850 przed wzrostem cen... Kupilem go za 461zl a po trzech miesiacach sprzedalem za 460zl... teraz pewnie dostal bym za niego wiecej :unsure:

Ale nie o to mi tym razem chodzi. Czy referencyjny HD4850 ma takie samo pcb jak HD4870 lub 4830?? A moze jeszcze radeony serii hd38xx mialy takie?

Bo zrobilem jakis czas temu chlodzenie na HD4850 i teraz chce je sprzedac ale nie wiem na jakie karty jeszcze by pasowalo...

Jak bede wystawial na allegro to bedzie ogloszenie w dziale 'gielda' i dam znac tutaj jesli by ktos chcial kupic ;)

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

4830 = 4850 w kwestii pcb, jednakże bardzo podobne do HD3. 4870 to już inna bajka - głównie ze względu na sekcję.

E , nie mow hop - Szafir ma swoje PCB dla przykladu , ciete zasilanie itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E , nie mow hop - Szafir ma swoje PCB dla przykladu , ciete zasilanie itd.

Naturalnie. Jednak cały czas mowa o referencyjnych pcb. Porównywanie autorskich konstrukcji w sumie nie ma sensu (przez mnogość, vide np. te wprowadzone przez właśnie Sappha lub też te małe pociachane przez Palita z okrojoną sekcją) ;)

 

Mniejsza z tym... Wystawilem to chlodzenie na allegro

Jak komus przeszkadza glosny referent to zapraszam do dzialu 'sprzedam' ;)

 

ze rozni producenci maja czsami rozne pcb to wiem;)

Mój akurat mi się podoba 8)

 

Zwracam jednak uwagę że możesz mieć trudności z dorwaniem go, jak np. kolo z PCL który ciął radiator od 4850 a potem szukał drugiego bo kartę uwalił.

Choć z drugiej strony po falach psychozy "zmieniać chłodzenie" powinno się takie coś dostać łatwiej...

Edytowane przez EvilKillaruna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale chyba sie nie zrozumielismy :D

Mialem na mysli ze jak ktos chce zmienic chlodzenie to ja sprzedaje inne bo sprzedalem karte i mi zostalo samo chlodzenie (accelero i duzy radiator na pamieci) ;)

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumieliśmy ;).

 

On uwalil 4870 jesli dobrze pamietam bo Carventes pozyczyl mu swoje , a ten ma 70.

Nie nie, mówię o innym przypadku gdzie facet kroił radiator i przyczepił na sekcję tylko bolcówkę odciętą od całej płytki chłodzenia. Potem miał duży "problem". Nie wiem czemu ale Hellfire mi cały czas przychodzi na myśl w tym miejscu Dołączona grafika Edytowane przez EvilKillaruna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...