Skocz do zawartości
Nadrill

Update Biosu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako iż kazano mi się tu przenieść to zakładam temat.

Chcę wgrać nowy BIOS. Mam płytę ASUS M2N-E.(0304) Chciałem przez ASUS update, ale czytałem, że niektórym coś nie działa i tak psują sobie płytę. Teraz chcę przez dyskietkę albo przez ASUS Ez flash II. Którym lepiej i jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

1.Trzeba ściągnąć odpowiedni bios czyli w tym przypadku 1202

http://support.asus.de/download/download.a...&mapindex=0

rozpakować do jakiegoś katalogu zawartość i zmienić nazwę pliku 1202 na m2ne

2. trzeba przygotować dyskietkę startową DOS

3. Wgrać na nią plik AWDFLASH.EXE oraz m2ne.bin

4. wystartować komputer tak by system DOS odpalić z dyskietki

6. uruchomić pod DOS program AWDFLASH i postępować dalej zgodnie z instrukcją w podręczniku do płyty i sugestiami

wyświetlanymi na ekranie w programie AWDFLASH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Trzeba ściągnąć odpowiedni bios czyli w tym przypadku 1202

http://support.asus.de/download/download.a...&mapindex=0

rozpakować do jakiegoś katalogu zawartość i zmienić nazwę pliku 1202 na m2ne

2. trzeba przygotować dyskietkę startową DOS

3. Wgrać na nią plik AWDFLASH.EXE oraz m2ne.bin

4. wystartować komputer tak by system DOS odpalić z dyskietki

6. uruchomić pod DOS program AWDFLASH i postępować dalej zgodnie z instrukcją w podręczniku do płyty i sugestiami

wyświetlanymi na ekranie w programie AWDFLASH.

Dyskietka startowa DOS - przy formatowaniu dyskietki zaptaszkować że dyskietka startowa BIOS, tak?

AWD? To chyba Award, a ja mam BIOS Phoenix. Chociaż przy starcie jest Phoenix - Award.

Rozumiem też, że mam ustawić w BIOSie domyślne ustawienia?

Mam instrukcję, ale jest po angielsku... jest może po polsku? Pewniej bym się czuł... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Dyskietka startowa DOS - przy formatowaniu dyskietki zaptaszkować że dyskietka startowa BIOS, tak?

AWD? To chyba Award, a ja mam BIOS Phoenix. Chociaż przy starcie jest Phoenix - Award.

Rozumiem też, że mam ustawić w BIOSie domyślne ustawienia?

Mam instrukcję, ale jest po angielsku... jest może po polsku? Pewniej bym się czuł... :wink:

Raczej zaptaszkować że dyskietka startowa DOS.

W spakowanym pliku będzie i program do wgrywania i plik z bios do wgrania przy pomocy tego programu.

Do takiej operacji warto zadbać o to by ktoś nie wykręcił bezpiecznika i nie włączył w tym czasie prądożernego urządzenia które

może bezpiecznik wywalić. Dobrze by było mieć UPS.

 

Domyślne ustawienia są potrzebne tuż przed wymianą CPU i RAM ale wcześniej nie zaszkodzą.

Przy pomocy GM warto sprawdzić czy nie ma błędów zanim zacznie się wgrywać bios.

 

Tuż przed wymianą CPU i RAM reset CMOS ale zastępczo można zrobić tak:

 

1.wchodzisz do bios

2. ustawiasz domyślne ustawienia.

3. Zapisujesz domyślne ustawienia.

4. wyciągasz po wyłączeniu komputera wtyczkę z gniazda dla pewności że nie dochodzi żaden prąd do komputera.

5 Można zabierać się do wymiany RAM i CPU po odczekaniu paru minut żeby kondensatory się rozładowały.

 

 

Reset CMOS jest prosty przekłada się na jakiś czas zworkę na płycie i jest to w instrukcji (po wyjęciu wtyczki z gniazda

aby na pewno nie było nic pod napięciem i odczekaniu paru minut).

Niektóre płyty mają specjalny przycisk do Reset (ta nie ma)

Czasami jest tak że nie da się wejść do bios z powodu złych ustawień bios i wtedy Reset CMOS pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zaptaszkować że dyskietka startowa DOS.

W spakowanym pliku będzie i program do wgrywania i plik z bios do wgrania przy pomocy tego programu.

Do takiej operacji warto zadbać o to by ktoś nie wykręcił bezpiecznika i nie włączył w tym czasie prądożernego urządzenia które

może bezpiecznik wywalić. Dobrze by było mieć UPS.

 

Domyślne ustawienia są potrzebne tuż przed wymianą CPU i RAM ale wcześniej nie zaszkodzą.

Przy pomocy GM warto sprawdzić czy nie ma błędów zanim zacznie się wgrywać bios.

 

Tuż przed wymianą CPU i RAM reset CMOS ale zastępczo można zrobić tak:

 

1.wchodzisz do bios

2. ustawiasz domyślne ustawienia.

3. Zapisujesz domyślne ustawienia.

4. wyciągasz po wyłączeniu komputera wtyczkę z gniazda dla pewności że nie dochodzi żaden prąd do komputera.

5 Można zabierać się do wymiany RAM i CPU po odczekaniu paru minut żeby kondensatory się rozładowały.

 

 

Reset CMOS jest prosty przekłada się na jakiś czas zworkę na płycie i jest to w instrukcji (po wyjęciu wtyczki z gniazda

aby na pewno nie było nic pod napięciem i odczekaniu paru minut).

Niektóre płyty mają specjalny przycisk do Reset (ta nie ma)

Czasami jest tak że nie da się wejść do bios z powodu złych ustawień bios i wtedy Reset CMOS pomaga.

Chyba sobie oszczędzę ten reset, już mi wystarczy emocji na BIOS. :blink: Nigdzie o nim nie czytałem, chyba nic się nie stanie, jak go nie zrobię.

Ale i tak dziś nie będę zmieniał proca, bo nie mam pasty :mur:

 

http://www.bios.webd.pl/index.php?module=s...pageid=37#start ten poradnik jest dobry?

Edytowane przez Nadrill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Jeśli pomaga to znaczy że dobry ale robienie kopi zapasowej się nie przyda bo można sobie ściągnąć starą wersję.

Wtedy zamiast klawisz Y wciskamy N.

Ostatni fragment o automatycznej aktualizacji też się nie przyda bo to raczej do dużej ilości płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pomaga to znaczy że dobry ale robienie kopi zapasowej się nie przyda bo można sobie ściągnąć starą wersję.

Wtedy zamiast klawisz Y wciskamy N.

Ostatni fragment o automatycznej aktualizacji też się nie przyda bo to raczej do dużej ilości płyt.

No właśnie, o co chodzi z końcówką? Czyli jak już BIOS się zapdejtuje, to normalnie dać F1 i komp się będzie włączał?

A może być tak, że będzie coś nie tak? :huh: Czy raczej to sposób pewny?

I ten plik może mieć obojętnie jaką nazwę? Dałeś mi M2N, a w poradniku jest Newbios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

No właśnie, o co chodzi z końcówką? Czyli jak już BIOS się zapdejtuje, to normalnie dać F1 i komp się będzie włączał?

A może być tak, że będzie coś nie tak? :huh: Czy raczej to sposób pewny?

I ten plik może mieć obojętnie jaką nazwę? Dałeś mi M2N, a w poradniku jest Newbios.

F1 po zakończeniu weryfikacji.

Potem trzeba wyjąć dyskietkę.

Format dyskietki domyślnie bez zaznaczania że szybki.

Nazwa pliku powinna być taka żeby nie pomylić z innym plikiem i nie więcej niż 8 znaków NowyBios przykładowo.

Pod dos to wtedy będzie nowybios.bin można też nie zmieniać nazwy napisałem m2ne bo tak jest w instrukcji asusa.

 

Największe ryzyko związane jest z wyłączeniem prądu lub przypadkowym dotknięciem przycisku reset na obudowie podczas

wgrywania. Nie ma co za bardzo panikować, po to producent dostarcza nowy bios aby go wgrać jeśli to jest potrzebne.

Większe ryzyko jest w windzie ze względu na awaryjne oprogramowanie.

Jeśli nawali to pewnie jest jeszcze gwarancja na płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że zrobić tak jak w instrukcji od płyty, czyli dać najpierw samą dyskietkę startową, a potem drugą z awdflash.exe i m2ne.bin?

I zmienić nazwę 1202 na m2ne czy z rozszerzeniem, czyli m2ne.bin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Rozumiem, że zrobić tak jak w instrukcji od płyty, czyli dać najpierw samą dyskietkę startową, a potem drugą z awdflash.exe i m2ne.bin?

I zmienić nazwę 1202 na m2ne czy z rozszerzeniem, czyli m2ne.bin?

Zmieniając nazwę pod winda nie trzeba nic robic z rozszerzeniem bo zostanie stare (w windzie to jest widoczne jako typ)

Chyba że będziesz używał okna DOS w windzie albo jakiegoś oprogramowania które daje dostęp do edycji rozszerzenia.

 

Jeśli masz 2 dyskietki to można tak zrobić ale nie jest istotne jeśli jest dość miejsca na dyskietce.

Są też mniejsze dyskietki niż 1.44 i wtedy bios razem z oprogramowaniem może się nie zmieścić.

Bios może być też wgrywany z HDD,CD lub innego nośnika jeśli ma system plików widoczny pod DOS ważne jest tylko

to aby program do aktualizacji wczytał poprawnie odpowiedni plik z bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Wygląda na to że dałeś N w momencie kiedy pytał o to czy wgrywać

nowy bios. Czyli nic się nie stało, po prostu wyszedłeś z programu nie

rozpoczynając aktualizacji.

Trzeba jeszcze raz uruchomić program.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, uwaliłem BIOS. :mur:

Skapnąłem się, że coś jest przestawione na klawiaturze i mam z zamiast y. Dałem tym razem wersję z kopią BIOSu. Skopiował. Zainstalował BIOS bez żadnych errorów. Wyjąłem dyskietkę i dałem F1 i komp się wyłączył. Teraz tylko włącza się na chwilę i wyłącza. :mur: :mur: :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Ok, uwaliłem BIOS. :mur:

Skapnąłem się, że coś jest przestawione na klawiaturze i mam z zamiast y. Dałem tym razem wersję z kopią BIOSu. Skopiował. Zainstalował BIOS bez żadnych errorów. Wyjąłem dyskietkę i dałem F1 i komp się wyłączył. Teraz tylko włącza się na chwilę i wyłącza. :mur: :mur: :mur:

Pozwala wejść do bios?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Jeśli nie przerwałeś wgrywania to powinno zadziałać reset CMOS.

 

całkowicie odłącz komputer od prądu.

Odczekaj minutę albo dłużej, znajdz w instrukcji obrazek z płytą i opisem

gdzie jest zworka i jak ją przełożyć aby wykonać reset.

Jest jeszcze oprogramowanie na płycie asusa które pozwala odzyskać

bios jeśli jest kopia Jakiś Craschfree3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przerwałeś wgrywania to powinno zadziałać reset CMOS.

 

całkowicie odłącz komputer od prądu.

Odczekaj minutę albo dłużej, znajdz w instrukcji obrazek z płytą i opisem

gdzie jest zworka i jak ją przełożyć aby wykonać reset.

Jest jeszcze oprogramowanie na płycie asusa które pozwala odzyskać

bios jeśli jest kopia Jakiś Craschfree3

Dobra, jutro sprawdze. Tylko skoro instalka poszla ok, czemu nie dziala :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Dobra, jutro sprawdze. Tylko skoro instalka poszla ok, czemu nie dziala :(

Trudno zgadnąć, jest szansa że jakieś ustawienie z poprzedniego bios nie pasuje do nowego i reset CMOS pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, otworzyłem budę. Pomijając niesamowitą ilość kurzu znalazłem te.. bolce? Jumpery? Już zapomniałem jak to się nazywa.

 

Dołączona grafika

 

Oto zdjęcie. Które to jest to, co trzeba przesunąć?(można zaznaczyć kółeczkiem?) W którą stronę, na ile? Można coś przy tej operacji zepsuć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

To niebieskie to są zworki.

Interesuje nas ta zworka która jest wyżej.

Na foto jest teraz umieszczona na pinach 1 i 2.

Do wykonania operacji trzeba odłączyć komputer od prądu i odczekać kilka minut aby opadły napięcia.

 

Trzeba przełożyć zworkę na piny 2 i 3 następnie odczekać z 10 sekund.

Po odczekaniu trzeba ponownie umieścić zworkę tam gdzie była i po wszystkim.

 

Czasami podobno to nie działa i wyciąga się baterię ale nigdy nie musiałem wyciągać baterii.

Płyty przeznaczone do OC miewają wygodny przycisk do takiej operacji.

Nie udało mi się nigdy w ten sposób zepsuć cokolwiek ale jeśli ktoś ma grube palce i dużo siły to kto wie :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niebieskie to są zworki.

Interesuje nas ta zworka która jest wyżej.

Na foto jest teraz umieszczona na pinach 1 i 2.

Do wykonania operacji trzeba odłączyć komputer od prądu i odczekać kilka minut aby opadły napięcia.

 

Trzeba przełożyć zworkę na piny 2 i 3 następnie odczekać z 10 sekund.

Po odczekaniu trzeba ponownie umieścić zworkę tam gdzie była i po wszystkim.

 

Czasami podobno to nie działa i wyciąga się baterię ale nigdy nie musiałem wyciągać baterii.

Płyty przeznaczone do OC miewają wygodny przycisk do takiej operacji.

A to nie będzie ten drucik haczył?

 

Nie udało mi się nigdy w ten sposób zepsuć cokolwiek ale jeśli ktoś ma grube palce i dużo siły to kto wie :) .

Czyli mam się bać? :wink:

 

Dobra, nawet jak zadziała, to co wtedy? Włączy się normalnie system? Z starym, czy nowym BIOSem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

A to nie będzie ten drucik haczył?

Czyli mam się bać? :wink:

 

Dobra, nawet jak zadziała, to co wtedy? Włączy się normalnie system? Z starym, czy nowym BIOSem?

Zworka siedzi na 2 drucikach (pinach )

Zworkę trzeba przełożyć bardziej w prawo tak by siedziała na druciku środkowym zakrytym teraz przez zworkę i tym widocznym po

prawej.

 

Jeśli zadziała to powinien być nowy bios. Po wejściu do bios znajdziesz jego numer i datę.

 

Może się włączy a może trzeba będzie szukać innej metody (gwarancja przykładowo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zworka siedzi na 2 drucikach (pinach )

Zworkę trzeba przełożyć bardziej w prawo tak by siedziała na druciku środkowym zakrytym teraz przez zworkę i tym widocznym po

prawej.

 

Jeśli zadziała to powinien być nowy bios. Po wejściu do bios znajdziesz jego numer i datę.

 

Może się włączy a może trzeba będzie szukać innej metody (gwarancja przykładowo)

Aa, to przełożyć! To trzeba było od razu.

Bo właśnie nie da się jej przesunąć. Czyli mówisz, że mam wyjąć to niebieskie i założyć na 2 i 3 druciku?

 

Lipa. Przełożyłem, odczekałem 20 sekund i włożyłem na nowo. Dalej to samo. Co teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Aa, to przełożyć! To trzeba było od razu.

Bo właśnie nie da się jej przesunąć. Czyli mówisz, że mam wyjąć to niebieskie i założyć na 2 i 3 druciku?

 

Lipa. Przełożyłem, odczekałem 20 sekund i włożyłem na nowo. Dalej to samo. Co teraz?

Jeśli dobrze była założona to powinno zrobić reset.

Taka zworka zwiera piny (druciki)

Można spróbować jeszcze raz zrobić takie zwarcie 2 i 3 pina niekoniecznie zworką jeśli są trudności w jej założeniu.

Musi być tylko zdjęta z 1 i 2 pina.

 

Sprawdził bym czy da się uruchomić z płyty asusa Crashfree zgodnie z tym co jest w podręczniku.

 

Możliwe jest że uszkodzeniu uległ plik bios podczas ściągania z internetu

Zapomniałem wcześniej napisać o zabezpieczeniu się przed taką ewentualnością.

Takie zabezpieczenie robię w ten sposób że ściągam bios z 2 źródeł (przykładowo z japońskiego serwera i amerykańskiego)

Następnie porównuję zgodność binarną plików bios przy pomocy .polecenia fc w oknie DOS.

Warto jeszcze raz ściągnąć bios i sprawdzić zgodność z tym który został wgrany poprzez porównanie przy pomocy fc.

Potem Crashfree

Jeśli nie zadziała to do serwisu z płytką niech Asus wojuje ze swoim produktem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze była założona to powinno zrobić reset.

Taka zworka zwiera piny (druciki)

Można spróbować jeszcze raz zrobić takie zwarcie 2 i 3 pina niekoniecznie zworką jeśli są trudności w jej założeniu.

Musi być tylko zdjęta z 1 i 2 pina.

 

Sprawdził bym czy da się uruchomić z płyty asusa Crashfree zgodnie z tym co jest w podręczniku.

 

Możliwe jest że uszkodzeniu uległ plik bios podczas ściągania z internetu

Zapomniałem wcześniej napisać o zabezpieczeniu się przed taką ewentualnością.

Takie zabezpieczenie robię w ten sposób że ściągam bios z 2 źródeł (przykładowo z japońskiego serwera i amerykańskiego)

Następnie porównuję zgodność binarną plików bios przy pomocy .polecenia fc w oknie DOS.

Warto jeszcze raz ściągnąć bios i sprawdzić zgodność z tym który został wgrany poprzez porównanie przy pomocy fc.

Potem Crashfree

Jeśli nie zadziała to do serwisu z płytką niech Asus wojuje ze swoim produktem.

Próbowałem 2 raz. Lipa.

Pytanie: jak włożę płytę ASUSa, skoro nawet nie zdąże otworzyć tacki napędu, bo się wyłącza komp? Można ją jakoś otworzyć przy wyłączonym komputerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Próbowałem 2 raz. Lipa.

Pytanie: jak włożę płytę ASUSa, skoro nawet nie zdąże otworzyć tacki napędu, bo się wyłącza komp? Można ją jakoś otworzyć przy wyłączonym komputerze?

Tak z przodu napędu powinien być otwór o średnicy ok 1.5 mm i po włożeniu tam drucika z opakowania od napędu lub

wyprostowanego spinacza można wysunąć tackę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z przodu napędu powinien być otwór o średnicy ok 1.5 mm i po włożeniu tam drucika z opakowania od napędu lub

wyprostowanego spinacza można wysunąć tackę.

Ok, wyskoczyło. Włożyłem i nic. Może trzeba naciskać jakieś klawisze? Polecenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Ok, wyskoczyło. Włożyłem i nic. Może trzeba naciskać jakieś klawisze? Polecenie?

Trzeba włączyć komputer z płytką w napędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...