Skocz do zawartości
860lacov

Kilka Dystrybucji Live Na 1 Dvd

Rekomendowane odpowiedzi

Może i lepiej, ale tak na prawdę chodziło mi o to, żeby iso nie zawalały mi dysku, a kilka dystrybucji mam bo chciałem zainstalować sobie zainstalować linuxa na usb, ale tak żeby bez większego problemu ruszyła na nim neostrada.

Udało mi się co prawda z Ubuntu sposobem z pendrive linux, ale niestety system ruszył tylko raz, a później wyskakiwał błąd gnome.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam.

Gdzieś na stronie xbuntu wyczytałem, że wymaga 1600mb minimum.

Próbowałem go zainstalować na pendrive 2gb i niestety pod koniec instalacji wyskoczył komunikat o braku miejsca. Stwierdziłem wtedy, że spróbuję z fluxbuntu bo samo iso zajmuje połowę mniej niż xbuntu, ale też się coś wysypało.

Później miałem potrzebę uruchomienia ubuntu.

I oczywiście między tym wszystkim musiałem zalogować się na windzie żeby zrobić format rw i wypalić inny system.

Normalnie bym sobie odpuścił, ale niestety mam kilka problemów z linuxem, na które nie potrafili mi pomóc na jakilinux i na forum ubuntu, i chyba nawet na naszym forum więc postanowiłem w celach edukacyjnych zainstalować sobie linuxa na pendrive wersja live niestety ma kilka ograniczń bardzo przeszkadzających w pracy

 

 

 

EDIT

 

 

1. Żeby nie zakładać nowego tematu to napiszę tu.

 

Zainstalowałem sobie fluxbuntu na pendrive, ale niestety podczas instalacji coś się wysypało i nie zainstalował się grub.

 

Siedziałem nad tym wczoraj chyba 3h, ale niestety nie udało mi się tego naprawić.

Czy możecie mi napisać jak zainstalować gruba lub lilo (chyba wolę lilo bo z grubem już wcześniej miałem problemy)

 

Chciałbym aby bootloader był zainstalowany na pendrive tak, żeby przy włożonym pednrive mógł sobie uruchomić linuksa, a kiedy wyjmę PD to żeby bootował się windows tak jakby po linuksie nie było śladu.

 

Jak już napisałem walczyłem wczoraj z tym długo uruchamiając ubuntu livecd, ale niestety nie udało mi się.

Jeśli możecie to proszę o jakiś króki tutorialik. (kilka znalazłem na google, ale jakoś w żadnym przypadku mi się nie udało)

Jeśli chodzi o moje umiejętności to dopiero zaczynam także proszę o w miarę łatwy opis.

dodam, że moje dyski są widziane jako

sda - dysk twardy

sdb - pendrive

 

2. Korzystam z ubudsl. Na ubuntu nie mam z tym problemu bo po instalacji z "menu startowego" wybieram internet->ubudsl i konfiguruję sobie wszystko bez problemu.

Niestety w fluxbuntu nie udało mi się znaleźć tego konfiguratora.

Czy możecie mi napisać jak go uruchomić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Korzystam z ubudsl. Na ubuntu nie mam z tym problemu bo po instalacji z "menu startowego" wybieram internet->ubudsl i konfiguruję sobie wszystko bez problemu.

Niestety w fluxbuntu nie udało mi się znaleźć tego konfiguratora.

Czy możecie mi napisać jak go uruchomić?

z konsoli sudo /opt/ubudsl/bin/run.sh powinno pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z konsoli sudo /opt/ubudsl/bin/run.sh powinno pomóc.

Z tym już sobie poradziłem :)

Z linuksem dopiero zaczynam i nie wiedziałem, że żeby coś uruchomić z aktualnego katalogu trzeba wpisać

./

Teraz jeszcze tylko muszę zainstalować sobie bootloadera na pendrive i będę szczęśliwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co nie tak z grubem?

Zrob tak, odpal livecd, chrootuj sie na system z pena (chroot /dev/sdX, gdzie sdX to pendrive).

Wpisz grub, powinienes wejsc do konsoli gruba czy jak to nazwac, piszesz dalej "root (hd0,1), gdzie 0 oznacza PIERWSZY DYSK a 1 DRUGA PARTYCJE na tym dysku. Wiec jesli pen jest ktoryms tam dyskiem to to policz, ktorym i sprawdz na ktorej partycji masz gruba (prawdopodobnie na tej samej co caly system). Nastepne wpisujesz "setup (hd0) (nadal pisze tak jakby to bylo na pierwszym dysku, nie wiem jak jest u Ciebie). Jak nie wywali warningsow ani errorow to reboot i juz masz dzialajacego linuxa. Jakbys mial problemy to pisz, generalnie z wiekszoscia problemow moge pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wpisalem sudo chroot /dev/sdb (taka literka ma moj PD) to niestety wyswietlil mi sie napis:

 

cannot change root directory to /dev/sdb: Not a directory

 

probowalem jakos zamontowac PD, ale tez cos nie wyszlo.

 

p.s.

Przeprzszam za brak polskich czcionek, ale akurat mam live w wersji eng i nie mam teraz odpowiednich znakow

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzcionek? Jaki byk...

 

co do chroota, to przeca nie chrootujesz się na urządzenie blokowe a na mountpoint, najpierw mount /dev/XXX /mnt/XXX i chroot /mnt/XXX.

 

Co do wielu dystrybucji live na jedenj DVD - oczywiście, że się da, tyle co obrazy squashfs (bo raczej tego livki uzywają) i ich kernele zgrać pod odpowienimi nazwami, do tego kilka wpisów w grubie każdy inny dla innego distra i tyle, musi działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem tak:

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0x69f807c0

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 * 1 1275 10241406 7 HPFS/NTFS

/dev/sda2 1276 9729 67906755 f W95 Ext'd (LBA)

/dev/sda5 1276 4462 25599546 7 HPFS/NTFS

/dev/sda6 4463 8924 35840983+ 7 HPFS/NTFS

/dev/sda7 8925 9729 6466131 7 HPFS/NTFS

 

Disk /dev/sdb: 2002 MB, 2002255360 bytes

109 heads, 55 sectors/track, 652 cylinders

Units = cylinders of 5995 * 512 = 3069440 bytes

Disk identifier: 0x00000001

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sdb1 * 1 653 1955295+ b W95 FAT32

Partition 1 has different physical/logical beginnings (non-Linux?):

phys=(0, 1, 1) logical=(0, 1, 9)

Partition 1 has different physical/logical endings:

phys=(242, 108, 55) logical=(652, 34, 44)

root@ubuntu:/home/ubuntu# umount /dev/sdb

umount: /dev/sdb: not mounted

root@ubuntu:/home/ubuntu# umount /dev/sdb1

umount: /dev/sdb1: not mounted

root@ubuntu:/home/ubuntu# mount /dev/sdb

sdb sdb1

root@ubuntu:/home/ubuntu# mount /dev/sdb /mnt/sdb

mount: mount point /mnt/sdb does not exist

root@ubuntu:/home/ubuntu# mount /dev/sdb /mnt/

mount: you must specify the filesystem type

root@ubuntu:/home/ubuntu# mount /dev/sdb1 /mnt/

root@ubuntu:/home/ubuntu# chroot /mnt/sdb

chroot: cannot change root directory to /mnt/sdb: No such file or directory

root@ubuntu:/home/ubuntu# chroot /mnt/sdb1

chroot: cannot change root directory to /mnt/sdb1: No such file or directory

root@ubuntu:/home/ubuntu# chroot /mnt/

root@ubuntu:/# grub

Probing devices to guess BIOS drives. This may take a long time.

 

[ Minimal BASH-like line editing is supported. For

the first word, TAB lists possible command

completions. Anywhere else TAB lists the possible

completions of a device/filename. ]

grub> root (hd1,0)

root (hd1,0)

grub> setup (hd1)

setup (hd1)

 

Error 17: Cannot mount selected partition

grub>

Tam gdzie coś nie wyszło próbowałem inaczej (choćby przy montowaniu pena).

Pewnie coś źle robię, ale dalej nie działa

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiscie, z rana nie mysle, chrootowac sie mozesz na zamontowane urzadzenie a nie bezposrednio na to urzadzenie ;)

 

ps. Pomoge Ci jak wroce z pracy, wiec troche cierpliwosci, kolo 18-19 bede w domu.

Edytowane przez elomelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

argh, poprawiam posta ;] zauwazylem, ze pen to /dev/sdb,

tak wiec zaczynamy,

mkdir /mnt/pendrive/

mount /dev/sdb1 /mnt/pendrive/

mount -o bind /dev/ /mnt/pendrive/dev/

chroot /mnt/pendrive/

(jestes na systemie z pendrajwa)

grub

root (hd1,0)

setup (hd1)

Powinno wyskoczyc, ze sukcesful czy cos w ten desen, jakby byly poblemy to pisz.

Edytowane przez elomelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

argh, poprawiam posta ;] zauwazylem, ze pen to /dev/sdb,

tak wiec zaczynamy,

mkdir /mnt/pendrive/

mount /dev/sdb1 /mnt/pendrive/

mount -o bind /dev/ /mnt/pendrive/dev/

chroot /mnt/pendrive/

(jestes na systemie z pendrajwa)

grub

root (hd1,0)

setup (hd1)

Powinno wyskoczyc, ze sukcesful czy cos w ten desen, jakby byly poblemy to pisz.

Niestety to nic nie dalo, poznizej zamiszczam to co mi wyskoczylo:

 

root@ubuntu:/etc/init.d# mount /dev/sdb1 /mnt/pendrive

root@ubuntu:/etc/init.d# mount -o bind /dev/ /mnt/pendrive/dev/

root@ubuntu:/etc/init.d# chroot /mnt/pendrive/

root@ubuntu:/# grub

Probing devices to guess BIOS drives. This may take a long time.

 

[ Minimal BASH-like line editing is supported. For

the first word, TAB lists possible command

completions. Anywhere else TAB lists the possible

completions of a device/filename. ]

grub> root (hd2,0)

root (hd2,0)

 

Error 21: Selected disk does not exist

grub> root (hd1,0)

root (hd1,0)

grub> setup (hd1)

setup (hd1)

 

Error 17: Cannot mount selected partition

 

Jakies pomysly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl jest taki, ze (hd1,0) nie odpowiada /dev/sdb1 :) Ile masz dyskow w kompie i czy na penie jest tylko jedna partycja? Tak jak pisalem, (hdX,Y) to X - dysk, Y - partycja na dysku X, i 0 to pierwszy dysk, 1 to drugi dysk, to samo z partycjami 0 to pierwsza partycja, 1 to druga...

Edytowane przez elomelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Co do wielu dystrybucji live na jedenj DVD - oczywiście, że się da, tyle co obrazy squashfs (bo raczej tego livki uzywają) i ich kernele zgrać pod odpowienimi nazwami, do tego kilka wpisów w grubie każdy inny dla innego distra i tyle, musi działać.

Masz oczywiście rację. Kiedyś była tak zrobiona płytka Experta, a teraz Open Solaris Starter Kit (nie linuks ale też na grubie) Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SlashBeast, napisz po polsku, bo niezbyt rozumiem, poza tym co ma z tym wszystkim wspolnego /etc/mtab/ ?

nie /etc/mtab/ a /etc/mtab. Grub przy instalacji skądś musi wiedzieć, jaki filesystem ma na partycji.

Aby zainstalować GRUB-a, należy wpisać komendę grub-install. Nie zadziała to jednak bez pewnych zmian, bo wciąż działamy w chrootowanym środowisku. Należy stworzyć plik /etc/mtab (plik z informacjami dotyczącymi zamontowanych napędów). Na szczęście jest na to prosta metoda, wystarczy skopiować plik /proc/mounts do /etc/mtab, pomijając jedynie linię rootfs - o ile nie stworzono osobnej partycji rozruchowej. W obu przypadkach zadziała następujące polecenie:

grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelką pomoc.

Wywaliłem kilka rzeczy i w końcu zainstalowałem sobie linuksa na innej partycji także teraz mam xp i linuksa.

 

Wybrałem kubuntu 8.04 x64 i zainstalowałem kde4

 

Mam jednak kilka problemów.

 

1. Nie mogę zmienić godziny. Wybrałem sobie strefę Warszawa, ale zegar spieszy się o 2h. W ustawieniach systemu znalazłem sobie coś do zmiany daty i godziny, ale niestety nie działa. Szukałem i szukałem, ale nie udało mi się zmienić tego spod konsoli

 

2. Zainstalowałem sobie kde4. Chciałbym teraz usunąć kde3, ale jakoś w adepcie nie mogę ogarnąć, co trzeba wywalić, a nie chcę sobie namieszać już na samym początku. Możecie mi w tej kwestii pomóc?

 

3. Zainstalowałem sterowniki nvidii przez envy (gf 7300go). Jak zainstalowałem compiza to system nie wstał, a z konsolą dopiero się zaprzyjaźniam więc po przegranej walce z terminalem po prostu postawiłem system od nowa.

Czy wystarczy skopiować sobie xorg.conf żeby w razie czego móc po zabawie z różnymi wizualizacjami móc bez większego bólu przywrócić system czy trzeba zrobić coś jeszcze?

 

4. Doinstalowałem sobie język PL, ale to tu, to tam są jeszcze napisy angielskie. Generalnie daję radę, ale czy można to jakoś dodatkowo spolszczyć? Chodzi mi głównie o firefoxa. Dodatkowo nie moge pisac polskich znakow

 

5. Apropos firefoxa to jest z nim pewien problem. Mianowice wygląda jak aplikacja z win95. Nie wiem czy to kewstia tego, że to beta

(mam 3) czy kde4 nie do końca działa.

Mam z nim tez taki problem, ze zawsze utuchamia sie w trybie offline

 

6. Na forum ubuntu.pl jest spora lista repozytoriów, ale do ubuntu 7.10. Czy z kubuntu x64 8.04 będą działać czy raczej ich nie dodawać?

 

7. Mam w notebooku zintegrowaną kartę dźwiękową realteka i pod pcmcia Audigy 2 ZS notebook.

Ta zintegrowana działa, a audigy nie. Jakiś czas temu prz ubuntu 7.10 udało mi się skonfigurować soundblastera, a teraz zupełni mi nie idzie.

Czy to kwestia sterowników czy jakichś ustawień ?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...