Skocz do zawartości
bryndza

Wyciszam Komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przyszedł czas na wyciszenie mojego zestawu (patrz sygnaturka). Planowany budżet to ok. 300 PLN (+/- 20 PLN) wraz z przesyłką.

Elementy generujące hałas (od najwiekszego do najmniejszego):

- HDD Samsung F1 320 GB (zwłaszcza "świst" talerzy)

- standardowe wentylatory obudowy (odpowiednio 140 i 120mm)

- boxowy cooler CPU

- zasilacz Be Quiet SP 400W

- chłodzenie GPU Glaciator (skręcony na min. przy pomocy regulatora Pentagram)

 

Mój wybór:

Najważniejsze jest dla mnie wyciszenie HDD - tutaj w zasadzie jedyną opcją jest Scythe Quiet Drive (120 PLN). Samoróbki raczej mnie nie interesują.

Kolejnym elementem jest zakup wiatraka wyciągowego (120 lub 140mm) - jeden powinien wystarczyc, np. XTHERMAL BTF 120 PRO (45 PLN). Stockowe wentylatory oczywiście out.

Pozostaje wybór coolera CPU - myślę o Scythe Ninja (140 PLN) puszczonego w pasywie.

 

Co o tym myślicie? Chętnie wysłucham Waszych rad i sugestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już gumy, gąbki i nic nie pomogło :angry:

Dopiero włożenie dysku do piankowego woreczka nieco wytłumiło świst, ale na dłuższa metę boje się o temp. dysku (chociaż narazie w idle mam ok. 30st więc nie jest źle).

 

Używki oczywiście biorę pod uwagę - gdyby ktoś miał na zbyciu SQD lub Ninję to proszę o info na priva.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gorąco masz w obudowie? Bo piszesz o wentylatorze wyciągowym, a procka nie masz tak znowu bardzo podkręconego, pamięci też nie. U mnie w takich warunkach w ogóle bez sensu było włączanie tylnego wentyla bo i tak w sumie nic nie dawało.

 

Co do zamiany chłodzenia procka - też jestem w podobnej sytuacji i poszukuje czegoś lepszego w rozsądnej cenie. Myślę nad Tritonem 75 i na niego niskoobrotowy wentyl 12 cm. Ale najgorsze, że nie ma oprócz testu na e-giełdzie, żadnych opinii na jego temat. A Ninja dla mnie za droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obudowie mam ok. 34 - 35 stopni.

Procek podkręcony jest niewiele ze względu na chłodzenie - po wymianie puszcze go na 2,9GHz (bo tyle idzie bez kombinowania z napieciem, ale wtedy na boxowym coolerze jest głośno).

Jak wyłącze wyciagowy wentylator na boxowe chłodzenie procesora automatycznie zwiększa obroty i robi się głośno.

 

A co gdybym kupił Scythe Mugen (aktywnie) zamiast wentylatora wyciagowego (XTHERMAL) + NINJA passive?

Które rozwiązanie byłoby lepsze pod względem ciszy oraz wydajności?

 

Myślałem nad tańszym coolerem, np. Pentagram Karakorum ale zniechęca mnie ich "słynne" mocowanie...

Edytowane przez bryndza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwydajniej byłoby kupić dwa wentylatory - na tylnią ściankę obudowy i na cooler procesora. Wiem, że koszta rosną, ale jak ograniczysz obroty do minimum to wcale nie będzie głośniej niż przy pojedynczym wentylatorze :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tak byłoby najwydajniej, ale priorytetem jest jednak cisza.

W związku z tym, że nie mam regulatora obrotów, chciałbym aby wszelkie wentylatory były "fabrycznie" ciche.

Tak więc Drodzy Fachowcy:), czy przy założeniu że ma być jeden wentylator 12cm, które rozwiązanie jest lepsze: wyciągowy + Ninja/Mugen passive czy tylko Ninja/Mugen aktywnie? Chodzi przede wszystkim o ciszę, no i żeby komp sie nie ugotował :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xthermal jako wyciag IMHO odpada - lepiej kupic 2x Acutake zapewniajac przeplyw powietrza w budzie.

Swist HDD - tylko SQD wchodzi w gre ale nie jestem pewien czy az tak wytlumi tego Szajsunga.

Co do CPU - jak chcesz ninje to bierz ja. Z wentylatorem na min RPM bedzie praktycznie nieslyszalny a przeplyw powietrza zapewni nizsze temperatury. Strikte pasywne chlodzenie to moze 1 wentylator w calej budzie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swist HDD - tylko SQD wchodzi w gre ale nie jestem pewien czy az tak wytlumi tego Szajsunga.

Raczej będzie ok, skoro doskonale sobie radzi z moim seagate'em, który jest głośniejszy od tego samsunga...:>

 

 

bryndza , kup regulator z allegro i po sprawie?

http://allegro.pl/item361363721_cooltek_fa...entyle_sil.html

40zł to raczej nie majątek, zwłaszcza że nie istnieją wentylatory "fabrycznie ciche" przy 12v (nie mówię o tej najwyższej półce na która mnie nie stać :P ).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że tak byłoby najwydajniej, ale priorytetem jest jednak cisza.

W związku z tym, że nie mam regulatora obrotów, chciałbym aby wszelkie wentylatory były "fabrycznie" ciche.

Tak więc Drodzy Fachowcy:), czy przy założeniu że ma być jeden wentylator 12cm, które rozwiązanie jest lepsze: wyciągowy + Ninja/Mugen passive czy tylko Ninja/Mugen aktywnie? Chodzi przede wszystkim o ciszę, no i żeby komp sie nie ugotował :wink:

Powtórzę zatem - raczej nie dostrzeżesz różnicy między dwoma XThermalami pracującymi na 750rpm a jednym. Będzie przy tym znacznie wydajniej!

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej obudowie nie ma miejsca na panel 3,5 cala :sad:

A z tego co się orientowałem nie ma tanich (poniżej 50 PLN) regulatorów na 5,25.

Porozglądaj się za używanymi zalmanami zm-mfc1, widziałem aukcje kończące się w poblizu tej kwoty, kupiłem u siebie nówkę za 85zł, imo panel warty tych pieniędzy, mam i sobię chwalę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko że za cenę tego Zalmana mam 2x XTHERMAL.

Albo rybka, albo akwarium.

Regulator to podstawa, chyba że chcesz by wszystko wciąż pracowało przy 5v :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to weź sobie fandery z regulacją ;]

 

też jestem za 2 sztukami,, takie 500rpm porządnego wentylatora w środku budy jest ciężkie do wychwycenia szczególnie że nie idziesz w extreme na jednym wentylatorze a zdecydowanie poprawi temp.,, chyba że nie chcesz wskakiwać na więcej jak 2,4ghz które masz w sigu - to ninjawka pewnie zrobi pasywnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, podjąłem decyzję - kupuje SQD i Scythe Ninja. Wentylator na Ninja skręce na min. przy pomocy mini-regulatora Pentagram - mam nadzieje że będzie bezgłośny?

Jeśli w obudowie zrobi się upał to dokupię 1 albo 2 Fandery.

Dobrze kombinuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zamontowałem do swojego PC Scythe Mugen i zapakowalem HDD do SQD.

 

Mugen w trybie passive spisuje sie znakomicie z moim E2160@3.0GHz@ 1,36V (po 3h orthosa 64 st.)

Wentylator z zestawu poszedł na wyciąg obudowy - puszczony na 5V jest niesłyszalny z odleglości 1m.

 

Jeśli chodzi o SQD to mam mieszane uczucia - dysk jest wyciszony jednak nie w 100%. Na szczeście to co bylo dla mnie najbardziej drażniące - świst talerzy - z odl. 1m jest juz niesłyszalny. Za 120PLN spodziewałem się lepszego efektu ale tragedii nie ma.

 

Obecnie najgłośniejszym elementem jest zasilacz Be Quiet!

 

Reasumując jest zadowolony z upgrade'u i polecam takie rozwiązanie miłośnikom ciszy:)

Pozdrawiam

Edytowane przez bryndza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety w mojej obudowie (Antec Three Hundred) taki manewr nie wchodzi w grę...

Na dole nie ma miejsca z powodu szyny na dyski 3,5 cala oraz ze wzgledu na umiejscowienie zasilacza (na spodzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...